22006198 021

اختلال مالش دوستی یا فروتوریسم چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
اختلال مالش دوستی یا فروتوریسم چیست؟

اختلال مالش دوستی یا فروتوریسم به تمایل به مالیدن جنسی بدن شخصی که از این کار رضایت ندارد اشاره دارد. این اختلال ممکن است شامل لمس هر قسمتی از بدن از جمله قسمتهای تناسلی باشد. اکثر کسانی که دارای انحرافات جنسی یا پارافیلیا هستند از جمله افراد دارای اختلال فروتوریسم مشکلات زیادی را برای خود و دیگران ایجاد میکنند. معمولا این افراد مرد بوده و بیشتر کسانی که قربانی این موضوع می شوند زن می باشند. این فعالیت اغلب در شرایطی انجام می شود که قربانی نمی تواند به راحتی واکنشی نسبت به آن از خود نشان دهد.

این عمل در بیشتر مواقع در یک مکان عمومی مانند قطار، مترو، اتوبوس، تاکسی و یا مراسمی همچون یک کنسرت با جمعیتی انبوه صورت می گیرد. در بیشتر موارد این تماسها می تواند مشکلات روحی با پیامدهای اختلال پس از سانحه را برای خانم ها ایجاد کند.

داستان واقعی از مالش دوستی کریستین

در سال 1948 و 3 سال بعد پایان جنگ جهانی دوم در نیویورک جوانی به نام کریستین در یکی از شرکتهای مرکزی شهر در پست بایگانی مشغول به کار بود. کریستین 28 سال داشت و با مادر خود زندگی میکرد. پدر کریستین در جنگ جهانی دوم و در نبرد بزرگ نرماندی کشته شده بود. کریستین تک فرزند بود و ارتباطش با مادر خیلی سطحی و گذرا بود. کریستین در کودکی اضطراب جدایی داشت و در تعامل با همکلاسی ها عملکرد مناسبی نداشت. او هیچگاه نتوانست با کسی دوستی عمیقی برقرار کند. با وجود اینکه از نظر ظاهری مشکلی نداشت و از نظر کلامی سلیس صحبت میکرد.

ماجراهای کریستین در جوانی

او در دوران جوانی و بعد از قبولی در دانشگاه اورنج کانتی در فضای جدیدی قرار گرفت. او از مادر برای اولین بار به طور کامل دور شده بود، ترس، دلشوره و نگرانی تا 6 ماه در وجود کریستین رخنه کرده بود. ولی به صورت تدریجی و خوگیری او با دانشگاه کمی از مشکلاتش کاسته شد. در سال دوم دانشگاه به 3 دختر همکلاسی خودش علاقه مند شد. جالب اینجا است که دختران دانشگاه به خاطر نجابت او با کریستین رفتاری صمیمی برقرار میکردند. در صورتی که نجابت کریستین واقعی نبود بلکه به دلیل اضطراب شدیدش از برقراری ارتباط واقعی بود. او در تفکرات و تخیلات خودش مدام به هر سه فکر می کرد و حتی به خودش میگفت که باید تنها به یکی فکر کند نه همه آنها. او فکر میکرد با این کار تمرکز و جرات ورزی پیدا کند که بتواند با یکی از آن 3 نفر صحبت کند. اما هر چه زمان میگذشت هیچ تغییر رو به جلویی در کریستسن ایجاد نمیشد. همکلاسی های دیگر را میدید که با هم دوست میشدند و ارتباط جنسی برقرار میکردند، حتی هر 3 دختر هر کدام وارد یک ارتباط شدند. از اینجا بود که افسردگی و احساس تنهایی کریستین شروع شد.

شروع تخیلات لذت بخش کریستین

کریستین که تنها دوستش تخیلاتش بود به آنها پر و بال بیشتری میداد. او شبها با فکر دختران خودارضایی میکرد گویی انگار واقعا با آنها در ارتباط است. توانمندی کریستین در تخیل او را بیشتر منزوی میکرد به شکلی که دچار افسردگی شدید تری شد و با کمک داروهای ضد افسردگی توانست شرایط بهتری را پیدا کند. او پس از اتمام دانشگاه قصد رفتن به شهر مجاور اورنج کانتی را داشت. تا با توجه به توصیه روان پزشک بتواند کمی تفریح کند. پس بلیت اتوبوسی را تهیه کرد و به سمت ترمینال مسافرتی رفت.
اما اتفاقی که زندگی او را برای همیشه تغییر داد دختری بود که در صندلی کناریش نشسته بود. کریستین یک بار به صورت اتفاقی در زمان گذاشتن کوله پشتی به طبقه بالای صندلی ها آلتش با باسن آن دختر برخورد کرد، برخوردی که آن دختر توجهی بهش نداشت و چند ثانیه هم زمان برد. کریستین بعد از نشستن بر روی صندلی تا خود انتهای مسیر به آن صحنه فکر میکرد و بسیار برانگیخته شده بود.

شروع فروتوریسم کریستین در نیویورک

آن شب در هتل با فکر آن صحنه خود ارضایی کرد گویی توانسته بود ارتباط جنسی واقعی را تجربه کند. از 24 سالگی و شروع مالش دوستی کریستین رفت آمد او به جاهای شلوغ شدت گرفت به گونه ای که ساعتها به دنبال موقعیت های مناسب میگشت تا بتواند بدن زنان را لمس کند. اما پس از گذشت چند سال و بعد از دیدن فیلمی انگیزشی تصمیم گرفت در زندگی خود تغیری ایجاد کند. او که هم از خود ارضایی و هم از خطرات قانونی این کار ترسیده و درمانده شده بود. پس کمی فکر کرد، چه کار کنم؟ در دروس دانشگاه او به بحث روانشناسی هم اشاره ای شده بود که میتواند رفتارها و افکار اشتباه را تغییر دهد. پس بعد از روزها فکر در مورد این موضوع تصمیم گرفت پیش یک روانشناس مرد برود.

سوزان فیسک و کریستین

کریستین که می خواست با یک روانشناس مرد صحبت کند به طور تصادفی وقتش با یک روانشناس زن به نام سوزان فیسک تغییر پیدا کرد. اما با توجه به مهارت ارتباط گیری بسیار عالی سوزان فیسک کریستین توانست کمی در مورد خودش صحبت کند. سوزان فیسک و کریستین یک سال به صورت فشرده فرآیند تراپی را پیش بردند. در نهایت کریستین توانست وارد ارتباط شود ولی ازدواجش شکل سنتی داشت. با این حال با کمک همدلانه و بسیار عالی سوزان فیسک او توانست با همسرش ارتباط جنسی خوبی برقرار کند و اختلال سابقش را کنار بگذارد. جالب اینجا است که مشکل اصلی کریستین اضطراب اجتماعی بود و بعد از درمان توانست در گروهای مختلف نیز ثبت نام کند و با دیگران ارتباط برقرار کند.

اختلال مالش دوستی

درمان اختلال مالش دوستی

افراد مبتلا به اختلال فروتوریسم اغلب خود به دنبال درمان خودشان نیستند و تنها پس از اینکه به دلیل تجاوز جنسی مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند از طریق دریافت حکم درمان توسط دادگاه ها، ملزم به طی فرآیندهای درمانی می شوند. درمان های رایج برای اختلال مالش دوستی شامل دارو و جلسات روان درمانی است. از این رو ممکن است از داروهایی مانند هورمون ها و داروهای ضد افسردگی برای کاهش میل جنسی در این افراد استفاده شود. همچنین رفتار درمانی یا شناخت درمانی و تمرین داشتن حس آرامش می تواند به مدیریت میل جنسی کمک کرده و افکار را به شیوه های مناسب تری برای مدیریت انگیزه ها و رفتارهای جنسی نامناسب هدایت کند.

علاوه بر این، برخی از داروهای ضدافسردگی سروتونرژیک مانند فلوکستین، سرترالین و پاروکستین به منظور کاهش و یا جلوگیری از افزایش میل جنسی در افرادی که ممکن است دارای بیماری های همزمان مانند افسردگی یا وسواس فکری باشند، موفقیت هایی را کسب کرده اند. از آنجایی که افرادی که دست به این عمل می زنند این کار را به سرعت و در مکان های شلوغ و عمومی انجام می دهند و در بیشتر مواقع می توانند بدون دردسر فرار کنند یا ناپدید شوند، اطلاعات موثق کمی در مورد میزان شیوع این اختلال یا میزان موفقیت در درمان این افراد وجود دارد.

روانشناسی اختلال مالش دوستی

معیار اصلی برای اختلال فروتوریسم، برانگیختگی مکرر و شدید جنسی از طریق لمس یا مالیدن فردی است که خود نسبت به این کار تمایل و رضایتی ندارد. این اختلال اغلب به وسیله تخیلات، اصرار ورزیدن ها یا رفتارهای نامتعارف بروز می یابد. یک فرد مبتلا به این اختلال اغلب تنها زمانی برانگیخته می شود که لمس بدن دیگران را به عنوان یک رفتار انحرافی و غیرمعمول انجام داده باشد و یا چنین تصوری از آن در ذهن خود داشته باشد، یعنی او نیز نسبت به غیرمعمول و ناهنجار بودن این حرکت جنسی کاملاً آگاهی دارد. همچنین از طرفی حتی ممکن است فرد متجاوز و مبتلا به اختلال مالش دوستی نسبت به این تمرکز غیرمعمول در میل جنسی خود احساس شرم و ناراحتی نیز کند.

همچنین نکته دیگری که در این خصوص باید به آن توجه داشت این است که حتی بسیاری از افراد بزرگسال نیز ممکن است گهگاه در اثر لمس تصادفی یا تخیل لمس یا مالیدن فرد غیر رضایتمند برانگیخته شوند. از همین رو، عدم تثبیت فعل و احساس شرم و ناراحتی نسبت به ارتکاب چنین رفتاری به این معنی است که این برانگیختگی به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته نمی شود. چرا که بر اساس اصول روانشناسی در تشخیص، تثبیت و تحلیل آماری اختلالات روانی وجود مواردی از نشانه ها و علائم ضروری است. مثلاً یک اختلال روانی تخیلات، تمایلات، خواسته ها و رفتارهای یک فرد را به طور شبانه روزی و حداقل به مدت 6 ماه با خود درگیر می کند.

اختلال مالش دوستی (فروتوریسم)

Frotteurism (مالش دوستی) چیست؟

علت دقیق بروز رفتارهای این چنینی ناشناخته است، اما نظریه های زیادی در مورد علت فروتوریسم وجود دارد. روانکاوان پیش بینی می کنند که افراد مبتلا به این اختلال ممکن است نیازهای برآورده نشده و سرکوب شده ای داشته باشند که از این طریق می خواهند خود را به قربانی بمالند و مانند یک نوزاد نوازشی مادرانه را تجربه نمایند. افرادی که این رفتارها را انجام می دهند حتی ممکن است خیال کنند که با قربانیان خود که از این عمل رضایت ندارند، رابطه ای منحصر به فرد و دلسوزانه دارند. اما به طور کلی اختلال مالش دوستی اغلب با تشخیص های روانی زیر مرتبط است.

  • اضطراب اجتماعی
  • آسیب تروماتیک مغز
  • سابقه سوء استفاده جنسی
  • ناتوانی های ذهنی
  • سوء مصرف مواد مخدر
  • نیاز به نمایش خود و جلب توجه دیگران

یکی از اساسی ترین ویژگی های این اختلال این است که یک رفتار تکراری است.

افزودن نظر:
captcha