22004925 021

اختلال مالش دوستی یا فروتوریسم چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
اختلال مالش دوستی یا فروتوریسم چیست؟

اختلال مالش دوستی یا فروتوریسم به تمایل به مالیدن جنسی بدن شخصی که از این کار رضایت ندارد اشاره دارد. این اختلال ممکن است شامل لمس هر قسمتی از بدن از جمله قسمت های تناسلی باشد. اغلب کسانی که مرتکب چنین کاری می شوند مرد بوده و بیشتر کسانی که قربانیان این اختلال هستند از میان زنان هستند. این فعالیت اغلب در شرایطی انجام می شود که قربانی نمی تواند به راحتی واکنشی نسبت به آن از خود نشان دهد.

به عنوان مثال این عمل در بیشتر مواقع در یک مکان عمومی مانند قطار، مترو، اتوبوس، تاکسی و یا مراسمی همچون یک کنسرت با جمعیتی انبوه صورت می گیرد. در بیشتر موارد، چنین تماس جنسی با بدن دیگران به عنوان یک جرم کیفری نیز شناخته می شود: این عمل نوعی از تجاوز جنسی است و البته فرد متجاوز اغلب با مجازات های جزئی قانونی از سوی سازمان های مربوطه مواجه می شود. همچنین در این خصوص، محکومیت ممکن است از نوع تنبیهی باشد که به منظور جریمه های مختلف از جمله مالی و حبس است و یا ممکن است از نوع ترمیمی باشد که افراد را ملزم به درمان روانپزشکی می کند.

اختلال مالش دوستی

درمان اختلال مالش دوستی

افراد مبتلا به اختلال فروتوریسم اغلب خود به دنبال درمان خودشان نیستند و تنها پس از اینکه به دلیل تجاوز جنسی مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند از طریق دریافت حکم درمان توسط دادگاه ها، ملزم به طی فرآیندهای درمانی می شوند. درمان های رایج برای اختلال مالش دوستی شامل دارو و جلسات روان درمانی است. از این رو ممکن است از داروهایی مانند هورمون ها و داروهای ضد افسردگی برای کاهش میل جنسی در این افراد استفاده شود. همچنین رفتار درمانی یا شناخت درمانی و تمرین داشتن حس آرامش می تواند به مدیریت میل جنسی کمک کرده و افکار را به شیوه های مناسب تری برای مدیریت انگیزه ها و رفتارهای جنسی نامناسب هدایت کند.

علاوه بر این، برخی از داروهای ضدافسردگی سروتونرژیک مانند فلوکستین، سرترالین و پاروکستین به منظور کاهش و یا جلوگیری از افزایش میل جنسی در افرادی که ممکن است دارای بیماری های همزمان مانند افسردگی یا وسواس فکری باشند، موفقیت هایی را کسب کرده اند. از آنجایی که افرادی که دست به این عمل می زنند این کار را به سرعت و در مکان های شلوغ و عمومی انجام می دهند و در بیشتر مواقع می توانند بدون دردسر فرار کنند یا ناپدید شوند، اطلاعات موثق کمی در مورد میزان شیوع این اختلال یا میزان موفقیت در درمان این افراد وجود دارد.

روانشناسی اختلال مالش دوستی

معیار اصلی برای اختلال فروتوریسم، برانگیختگی مکرر و شدید جنسی از طریق لمس یا مالیدن فردی است که خود نسبت به این کار تمایل و رضایتی ندارد. این اختلال اغلب به وسیله تخیلات، اصرار ورزیدن ها یا رفتارهای نامتعارف بروز می یابد. یک فرد مبتلا به این اختلال اغلب تنها زمانی برانگیخته می شود که لمس بدن دیگران را به عنوان یک رفتار انحرافی و غیرمعمول انجام داده باشد و یا چنین تصوری از آن در ذهن خود داشته باشد، یعنی او نیز نسبت به غیرمعمول و ناهنجار بودن این حرکت جنسی کاملاً آگاهی دارد. همچنین از طرفی حتی ممکن است فرد متجاوز و مبتلا به اختلال مالش دوستی نسبت به این تمرکز غیرمعمول در میل جنسی خود احساس شرم و ناراحتی نیز کند.

همچنین نکته دیگری که در این خصوص باید به آن توجه داشت این است که حتی بسیاری از افراد بزرگسال نیز ممکن است گهگاه در اثر لمس تصادفی یا تخیل لمس یا مالیدن فرد غیر رضایتمند برانگیخته شوند. از همین رو، عدم تثبیت فعل و احساس شرم و ناراحتی نسبت به ارتکاب چنین رفتاری به این معنی است که این برانگیختگی به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته نمی شود. چرا که بر اساس اصول روانشناسی در تشخیص، تثبیت و تحلیل آماری اختلالات روانی وجود مواردی از نشانه ها و علائم ضروری است. مثلاً یک اختلال روانی تخیلات، تمایلات، خواسته ها و رفتارهای یک فرد را به طور شبانه روزی و حداقل به مدت 6 ماه با خود درگیر می کند.

اختلال مالش دوستی (فروتوریسم)

Frotteurism (مالش دوستی) چیست؟

علت دقیق بروز رفتارهای این چنینی ناشناخته است، اما نظریه های زیادی در مورد علت فروتوریسم وجود دارد. روانکاوان پیش بینی می کنند که افراد مبتلا به این اختلال ممکن است نیازهای برآورده نشده و سرکوب شده ای داشته باشند که از این طریق می خواهند خود را به قربانی بمالند و مانند یک نوزاد نوازشی مادرانه را تجربه نمایند. افرادی که این رفتارها را انجام می دهند حتی ممکن است خیال کنند که با قربانیان خود که از این عمل رضایت ندارند، رابطه ای منحصر به فرد و دلسوزانه دارند. اما به طور کلی اختلال مالش دوستی اغلب با تشخیص های روانی زیر مرتبط است.

  • اضطراب اجتماعی
  • آسیب تروماتیک مغز
  • سابقه سوء استفاده جنسی
  • ناتوانی های ذهنی
  • سوء مصرف مواد مخدر
  • نیاز به نمایش خود و جلب توجه دیگران

یکی از اساسی ترین ویژگی های این اختلال این است که یک رفتار تکراری است.

افزودن نظر:
captcha