22006198 021

داروی ضد افسردگی فلوکستین را چگونه باید مصرف کرد؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(15 رای)
داروی ضد افسردگی فلوکستین را چگونه باید مصرف کرد؟

داروی ضد افسردگی فلوکستین یک مهارکننده انتخابی بازجذب مجدد سروتونین (SSRI) و ضد افسردگی و اضطراب می باشد. تحقیقات روانپزشکان آمریک نشان داده که فلوکستین 10 روی مواد شیمیایی مغز تأثیر مثبتی می گذارد. فلوکستین 10 برای افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب و وسواس فکری بسیار مناسب عمل کرده است. همچنین فلوکستین 10 که داروی ضد افسردگی است برای درمان اختلال افسردگی اساسی، بولیمویا (یک اختلال در خوردن غذا)، اختلال وسواس-اجباری، اختلال هراس و اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی (PMDD) نیز استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر و تجویز قرص فلوکستین 10 در مورد سوالاتی مانند (ساعت مصرف فلوکستین ارتباط فلوکستین 10 با چاقی و تجویز فلوکستین 10) با روانپزشک مرکز مشاوره اینجا مکث تعیین وقت نمایید. در این مقاله در مورد نحوه مصرف فلوکستین و تداخل داروی فلوکستین نیز اطلاعات کاملی را به شما خواهیم داد. (لطفا به هیچ عنوان بدون دستور روانپزشک هیچ کدام از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب را مصرف نکنید).

فلوکستین 10 گاهی همراه با داروی دیگری به نام اولانزاپین (Zyprexa) برای درمان افسردگی همراه با مانیک ناشی از اختلال دوقطبی نیز استفاده می شود. این ترکیب برای درمان افسردگی نیز استفاده می شود که حداقل دو داروی دیگر برای درمان موفقیت آمیز علائم آزمایش شده است. اگر شما الانزاپین (Zyprexa) مصرف می کنید، راهنمای داروی Zyprexa و تمام هشدارها و دستورالعمل های بیمار را با آن دارو بخوانید.

اطلاعات مهم در مورد فلوکستین

در صورت مصرف تیوریدازین یا اگر تحت تزریق متیلن آبی نیز قرار دارید، نباید از فلوکستین 10 استفاده کنید. اگر در 14 روز گذشته از مهار کننده MAO استفاده کرده اید (مانند ایزوکاروباکسیدید، رساگیلین، سلژیلین، فنلزین یا ترانس سیپرومین) از فلوکستین 10 به هیچ عنوان استفاده نکنید. از داروی ضد افسردگی فلوکستین با تزریق تیوریدازین، لاینزولید، پیموزید یا متیلن آبی خوداری کنید. شما باید حداقل 14 روز پس از متوقف کردن یک مهار کننده MAO صبر کنید تا بتوانید فلوکستین مصرف کنید. قبل از مصرف ترییدیدازین یا MAOI باید 5 هفته پس از قطع فلوکستین صبر کنید. اطلاعات بیشتر در مورد داروی ضد افسردگی فلوکستین با روانپزشک مرکز مشاوره اینجا مکث به صورت وقت حضوری یا آنلاین امکان پذیر است.

فلوکستین داروی افسردگی

برخی از جوانان وقتی برای اولین بار از داروی ضدافسردگی استفاده می کنند، به خودکشی فکر می کنند. برای تغییر در روحیه یا علائم خود هوشیار باشید. این قرص گاهی می تواند قضاوت، تفکر و مهارت های حرکتی را مختل کند. در هنگام کار با ماشین آلات و مواقعی که نیاز به تمرکز دارید حتما احتیاط کنید. هرگونه علائم جدید یا متفاوت را به روانپزشک خود گزارش دهید از جمله: تغییر خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکل در خواب، یا اگر احساس تحریک، تحریک پذیری، آشفتگی، رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) دارید یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود دارید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: راه های نجات از افسردگی

تداخل دارویی فلوکستین

طبق تحقیقات مرکز مشاوره اینجا مکث مشخص شده است که اگر در 14 روز گذشته یک مهار کننده MAO مصرف کرده اید، نباید از داروی ضد افسردگی فلوکستین استفاده کنید. همچنین استفاده از مواد مخدر نیز بسیار خطرناک می باشد. مهار کننده های MAO شامل ایزوکاروباکسیدید، لاینزولید، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین است. شما باید حداقل 14 روز پس از متوقف کردن یک مهار کننده MAO صبر کنید تا بتوانید فلوکستین مصرف کنید. قبل از مصرف ترییدیدازین یا MAOI باید 5 هفته پس از قطع فلوکستین صبر کنید. اگر به آن حساسیت دارید، نباید از فلوکستین استفاده کنید، در صورت مصرف پیوموزید یا تیوریدازین، یا اگر تحت تزریق متیلن بلو نیز قرار دارید. اطلاعات تکمیلی با روانپزشک شمال تهران مکث.

در مورد تمام داروهای ضد افسردگی دیگری که مصرف می کنید به خصوص Celexa، Cymbalta، Desyrel، Effexor، Lexapro، Luvox، Oleptro، Paxil، Pexeva، Symbyax، Viibryd یا Zoloft با روان پزشک خود مشورت کنید.

فلوکستین

برخی از داروها می توانند با فلوکستین تداخل کنند و یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین را ایجاد کنند. مطمئن باشید پزشک شما در مورد تمام داروهای دیگری که استفاده می کنید آگاهی دارد. قبل از انجام هرگونه تغییر در نحوه یا زمان مصرف داروهای خود، با روانپزشک خود مشورت کنید. برای اطمینان از اینکه فلوکستین داروی ضد افسردگی برای شما بی خطر است، در صورت وجود مشکلاتی مانند عناوین زیر با پزشک خود حتما مشورت کنید:

 • سیروز کبدی
 • بیماری کلیوی
 • دیابت
 • گلوکوم زاویه باریک
 • تشنج یا صرع
 • اختلال دو قطبی (افسردگی مانیک)
 • سابقه سوء مصرف مواد مخدر یا افکار خودکشی
 • اگر تحت درمان با تشنج الکترونیکی (ECT) قرار بگیرید

خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید نسبت به تغییر در روحیه یا علائم شما هوشیار باشند. تجویز دارو فقط توسط روانپزشک بایستی صورت بگیرد. مرکز مشاوره اینجا مکث با داشتن روانپزشک مجرب در خدمت شما عزیزان می باشد.

نحوه مصرف فلوکستین

همه دوزهای موجود و اشکال دارویی فلو کستین، دارای نحوه مصرف مخصوص به خود هستند و میزان مصرف، شکل دارو و تعداد دفعات مصرف دارو به موارد زیر بستگی دارد:

 • سن شما
 • شرایط تحت درمان
 • وخامت شرایط شما
 • سایر شرایط پزشکی که دارید
 • نحوه واکنش شما به اولین دوز

فلوکستین را طبق دستور مصرف کنید

 • اگر فلوکستین را طبق دستور پزشک خود مصرف نکنید، ممکن است برای شما خطرات جدی به همراه داشته باشد.
 • اگر مصرف دارو را به طور ناگهانی متوقف کنید یا اصلاً مصرف نکنید، علائم بیماری شما بهبود نخواهد یافت.
 • اگر استفاده از یک دوز دارو را از یاد برده اید، ممکن است دارو برای شما به خوبی عمل نکند یا به طور کامل تاثیر خود را از دست بدهد. برای اینکه این دارو به خوبی عمل کند، باید دوز مشخصی از آن، همیشه در بدن شما وجود داشته باشد.

زمان اثرگذاری فلوکستین

 • مانند سایر داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده میشوند، فلوکستین فوراً شروع به کار نمی کند. ممکن است 2 تا 6 هفته زمان ببرد تا متوجه کاهش علائم خود شوید. در صورت داشتن سوالات بیشتر در مورد زمان بهبود با فلوکستین، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • کپسول خوراکی فلوکستین با نام تجاری پروزاک «prozac» شناخته میشود. از آنجاییکه این دارو مشکلات گوارشی خاصی ایجاد نمیکند، میتوان آن را همراه با غذا و یا قبل و بعد از غذا مصرف کرد.
 • به افرادی که مشکل بیخوابی و اختلال در خواب دارند، توصیه میشود که مصرف دارو را به صبح و بعد از بیدار شدن از خواب موکول کنند.
 • فلوکستین را باید با مقدار کافی آب مصرف نمایید.
 • به طور کلی، برای مصرف فلوکستین ساعت مصرف مشخصی وجود ندارد، اما شما باید زمان مشخصی را برای مصرف آن تعیین کرده و روزانه در همان زمان مقرر، دوز مورد نیاز بدن خود را مصرف نمایید.

مصرف دارو فلوکستین در دوران بارداری

مصرف دارو فلوکستین در دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریه یا سایر عوارض در کودک شود. اما، اگر مصرف داروی ضد افسردگی خود را متوقف کنید، ممکن است عود افسردگی داشته باشید. در صورت بارداری فوراً به پزشک خودگزارش دهید. بدون توصیه پزشک، مصرف فلوکستین در دوران بارداری را شروع یا متوقف نکنید. فلوکستین داروی ضد افسردگی می تواند به شیر مادر منتقل شود. در صورت شیردهی به نوزاد به پزشک خود بگویید. فلوکستین برای استفاده توسط افراد کمتر از 18 سال مورد تأیید نیست. (سوالات خود را با روانپزشک مرکز مشاوره اینجا مکث در مورد نحوه مصرف قرص فلوکستین مطرح کنید)

عوارض جانبی فلوکستین چیست؟

 • رویاهای عجیب
 • کاهش میل جنسی و مشکل در ارگاسم
 • کاهش اشتها
 • اضطراب و عصبانیت
 • ضعف
 • اسهال
 • دهان خشک
 • سوءهاضمه
 • آنفولانزا
 • اختلال نعوذ
 • مشکلات خواب
 • گلودرد
 • آبریزش بینی
 • خواب آلودگی
 • لرزش بدن

ممکن است این اثرات خفیف باشند و ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند، در غیر این صورت با پزشک معالج یا داروساز خود مشورت کنید.

فلوکستین را چگونه باید مصرف کرد؟

فلوکستین را چگونه باید مصرف کرد، سوالای که خیلی از افراد به دنبالش هستند. دقت داشته باشین که تمام داروهای ضد افسردگی را دقیقاً مطابق نسخه روانپزشک خود مصرف کنید. تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. روان پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. کپسول فلوکستین را خرد نکنید، جویدنی نخورید، شکسته نخورید و یا باز نکنید فقط کل آن را قورت دهید.

داروی مایع را با سرنگ دوز شده یا یک قاشق یا فنجان مخصوص اندازه گیری دوز اندازه گیری کنید. اگر وسیله اندازه گیری دوز ندارید، از داروخانه خود بخواهید که یکی از آنها را به شما بدهد. برای درمان اختلال دیسفوری قبل از قاعدگی، مقدار معمول فلوکستین یک بار در روز در حالی که پریود خود را انجام می دهید، یا 14 روز قبل از انتظار پریود شما است. دستورالعمل پزشک خود را دنبال کنید.

ممکن است تا 4 هفته قبل از بهبود علائم شما طول بکشد. دارو را طبق دستورالعمل استفاده کنید و در صورت عدم بهبود علائم خود به پزشک بگویید. به طور ناگهانی مصرف فلوکستین را متوقف نکنید، زیرا حتی ممکن است علائم ترک ناخوشایند داشته باشید. از روان پزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت جلوی استفاده از فلوکستین را می توان گرفت. در دمای مناسب اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

عصبانیت و افسردگی ناشی از دارو

داروی ضد افسردگی فلوکستین را چگونه باید مصرف کرد؟ در نظر داشته باشید نحوه مصرف به صورت کامل باید زیر نظر یک روانپزشک باشد. دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما است، از مقدار از دست رفته خود صرف نظر کنید و لازم نیست بیشتر استفاده کنید. برای تهیه دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید. (روانپزشک مرکز مشاوره اینجا مکث جواب گوی شما در مورد عوارض قرص فلوکستین و نحوه مصرف فلوکستین داروی ضد افسردگی می باشد)

اگر دوز هفتگی Prozac Weekly را از دست دادید، به محض یادآوری دوز از دست رفته را مصرف کنید و 7 روز بعد دوز بعدی مصرف را کنید. اما اگر تقریباً دوز هفتگی به طور منظم برنامه ریزی شده در هفته است، دوز از دست رفته را رد کنید و مقدار دوم را طبق دستورالعمل مصرف کنید. برای تهیه دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید. حتما در همه موارد با روانپزشک خود مشورت کنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید یا با اورژانش تماس بگیرید.

از مصرف فلوکستین در چه مواردی باید اجتناب کرد؟

نوشیدن الکل می تواند عوارض جانبی فلوکستین را افزایش زیادی می دهد. قبل از مصرف داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) از درد خود، آرتروز، تب یا تورم از پزشک خود بخواهید. این شامل آسپیرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin)، ناپروکسن (Aleve)، celecoxib (Celebrex)، دیکلوفناک، ایندومتاسین، meloxicam و دیگران است. استفاده از NSAID با فلوکستین ممکن است باعث کبودی یا خونریزی شما به راحتی شود. در انتها لازم به ذکر است فلوکستین یکی از کم عوارض ترین قرص های روانپزشکی است، ولی در مورد مصرف آن حتما با روانپزشک خود مشورت کنید. برای ارزیابی افسردگی و تجویز فلوکستین داروی ضد افسردگی در صورت لزوم با ما تماس حاصل کنید.

منبع: drugs.com

نظرات کاربران:
محبوبه
پاسخ به این نظر
1402/10/27

من این دارو رو استفاده کردم و واقعا نتیجه خوبی گرفتم ودرمان شدم الان احساس میکنم دیگه میتونم مصرف نکنم میشه لطفا راهنماییم کنید که طریقه قطع مصرفش به چه شکله؟

0 0
وجیهه
پاسخ به این نظر
1402/10/24

سلام من دختر 27 ساله ای دارم که به افسرگی مبتلا شده و این داروبراش تجویز شده اما با مصرفشون حالش بد میشه دچار تهوع و سرگیجه میشه لطفا بفرمایید این دارو جاگزین داره ؟

0 0
Lucile
پاسخ به این نظر
1401/3/29

فلوکستین در واقع نوعی داروی ضد افسردگی است. این دارو از مهارکننده های انتخابی باز جذب سرتونین در بدن به حساب می آید. معمولا از فلوکستین در درمان افسردگی، پنیک اتک، پرخوری عصبی و یا حتی سندروم پس از قاعدگی (PMS) استفاده می شود. پروزاک یا همان فلوکستین اولین بار در سال در ایالات متحده ظاهر شد و به یکی از داروهای ضد افسردگی که به طور گسترده در این کشور تجویز می شد تبدیل شد. اگرچه داروهای جدیدتری مانند سرترالین و سیتالوپرام اکنون در دسترس هستند اما این دارو همچنان در بین افراد در معرض اختلالات و تنش های روحی بسیار محبوب است. فلوکستین دارویی تجویزی است. به شکل‌های کپسول، کپسول با تأخیر در انتشار، قرص و محلول در بازار موجود است. همه اشکال از طریق بلع مصرف می‌شوند. (کپسول تأخیر در انتشار در بدن شما کندتر منتشر می‌شود.) کپسول خوراکی فلوکستین به صورت داروهای با نام تجاری Prozac و Prozac Weekly نیز موجود است. به عنوان داروی عمومی‌نیز در بازار موجود است. داروهای عمومی‌معمولاً قیمت کمتری نسبت به نسخه‌های مارک دار دارند. my website فلوکستین

0 1
هما
پاسخ به این نظر
1399/7/20

اطلاعات علمی به کنار، چقدر عکسهای خوبی انتخاب کردید! میام مکث، که با کمی مکث به نتیجه برسم!

8 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ