ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

فلوکستین داروی ضد افسردگی

فلوکستین داروی ضد افسردگی

فلوکستین یک مهارکننده انتخابی بازجذب جذب مجدد سروتونین (SSRI) ضد افسردگی است. فلوکستین روی مواد شیمیایی مغز تأثیر می گذارد که ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی، هراس، اضطراب یا علائم وسواس فکری غیر متعادل باشد. فلوکستین برای درمان اختلال افسردگی اساسی، بولیمویا (یک اختلال در خوردن غذا)، اختلال وسواس-اجباری، اختلال هراس و اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی (PMDD) استفاده می شود.

فلوكستین گاهی همراه با داروی دیگری به نام اولانزاپین (Zyprexa) برای درمان افسردگی مانیك ناشی از اختلال دوقطبی استفاده می شود. این ترکیب برای درمان افسردگی نیز استفاده می شود که حداقل 2 داروی دیگر بدون درمان موفقیت آمیز علائم آزمایش شده اند. اگر شما همچنین الانزاپین (Zyprexa) مصرف می کنید، راهنمای داروی Zyprexa و تمام هشدارها و دستورالعمل های بیمار را با آن دارو بخوانید.

/// شماره های تماس ///

اطلاعات مهم در مورد فلوکستین

در صورت مصرف پیموزید یا تیوریدازین یا اگر تحت تزریق متیلن آبی نیز قرار دارید، نباید از فلوکستین استفاده کنید. اگر در 14 روز گذشته از مهار کننده MAO استفاده کرده اید (مانند ایزوکاروباکسیدید، رساگیلین، سلژیلین، فنلزین یا ترانس سیپرومین) از فلوکستین استفاده نکنید. از فلوکستین با تزریق تیوریدازین، لاینزولید، پیموزید یا متیلن آبی استفاده نکنید. شما باید حداقل 14 روز پس از متوقف کردن یک مهار کننده MAO صبر کنید تا بتوانید فلوکستین مصرف کنید. قبل از مصرف ترییدیدازین یا MAOI باید 5 هفته پس از قطع فلوکستین صبر کنید.

افسردگی

برخی از جوانان وقتی برای اولین بار از داروی ضد افسردگی استفاده می کنند، به خودکشی فکر می کنند. برای تغییر در روحیه یا علائم خود هوشیار باشید. فلوکستین می تواند قضاوت، تفکر و مهارت های حرکتی را مختل کند. در هنگام کار با ماشین آلات از احتیاط استفاده کنید. هرگونه علائم جدید یا وخیم تر را به پزشک خود گزارش دهید  از جمله: تغییر خلقی یا رفتاری، اضطراب ، حملات هراس، مشکل در خواب، یا اگر احساس تحریک، تحریک پذیر، آشفتگی، خصمانه، پرخاشگر، بیقرار، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) دارید، بیشتر افسرده، یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود دارید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: راه های نجات از افسردگی

تداخل دارویی

اگر در 14 روز گذشته یک مهار کننده MAO مصرف کرده اید، از فلوکستین استفاده نکنید. تعامل با مواد مخدر خطرناک می تواند رخ دهد. مهار کننده های MAO شامل ایزوکاروباکسیدید، لاینزولید، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین است. شما باید حداقل 14 روز پس از متوقف کردن یک مهار کننده MAO صبر کنید تا بتوانید فلوکستین مصرف کنید. قبل از مصرف ترییدیدازین یا MAOI باید 5 هفته پس از قطع فلوکستین صبر کنید. اگر به آن حساسیت دارید، نباید از فلوکستین استفاده کنید، در صورت مصرف پیوموزید یا تیوریدازین، یا اگر تحت تزریق متیلن بلو نیز قرار دارید.

در مورد تمام داروهای ضد افسردگی دیگری که مصرف می کنید بخصوص Celexa، Cymbalta ، Desyrel ، Effexor ، Lexapro ، Luvox ، Oleptro ، Paxil ، Pexeva ، Symbyax ، Viibryd یا Zoloft با روان پزشک خود مشورت کنید.

فلوکسیتین

برخی از داروها می توانند با فلوکستین تداخل می کنند و یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین ایجاد می کنند. مطمئن باشید پزشک شما در مورد تمام داروهای دیگری که استفاده می کنید آگاهی دارد. قبل از انجام هرگونه تغییر در نحوه یا زمان مصرف داروهای خود، از پزشک خود بپرسید. برای اطمینان از اینکه فلوکستین برای شما بی خطر است، در صورت وجود مشکلاتی مانند عناوین زیر با پزشک خود حتما مشورت کنید:

  • سیروز کبدی
  • بیماری کلیوی
  • دیابت
  • گلوکوم زاویه باریک
  • تشنج یا صرع
  • اختلال دو قطبی (افسردگی مانیک)
  • سابقه سوء مصرف مواد مخدر یا افکار خودکشی
  • اگر تحت درمان با تشنج الكترونیكی (ECT) قرار بگیرید

برخی از جوانان وقتی برای اولین بار از داروی ضد افسردگی استفاده می کنند، درباره خودکشی فکر می کنند. پزشک باید در ویزیت های منظم پیشرفت شما را بررسی کند. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید نسبت به تغییر در روحیه یا علائم شما هوشیار باشند.

/// شماره های تماس ///

مصرف دارو در دوران بارداری

مصرف داروی ضد افسردگی SSRI در دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریه یا سایر عوارض در کودک شود. اما، اگر مصرف داروی ضد افسردگی خود را متوقف کنید، ممکن است عود افسردگی داشته باشید. در صورت بارداری فوراً به پزشک خود بگویید. بدون توصیه پزشک، مصرف فلوکستین در دوران بارداری را شروع یا متوقف نکنید. فلوکستین می تواند به شیر مادر منتقل شود. در صورت شیردهی کودک به پزشک خود بگویید. فلوکستین برای استفاده توسط افراد کمتر از 18 سال مورد تأیید نیست.

فلوکستین را چگونه باید مصرف کرد؟

فلوکستین را دقیقاً مطابق پزشک خود مصرف کنید. تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. روان پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. کپسول تاخیری را خرد نکنید، جویدنی نخورید، شکسته نخورید و یا باز نکنید فقط کل آن را قورت دهید.

داروی مایع را با سرنگ دوز شده یا یک قاشق یا فنجان مخصوص اندازه گیری دوز اندازه گیری کنید. اگر دستگاه اندازه گیری دوز ندارید، از داروخانه خود بخواهید که یکی از آنها را به شما بدهد. برای درمان اختلال دیسفوری قبل از قاعدگی، مقدار معمول فلوکستین یک بار در روز در حالی که پریود خود را انجام می دهید، یا 14 روز قبل از انتظار پریود شما است. دستورالعمل پزشک خود را دنبال کنید.

ممکن است تا 4 هفته قبل از بهبود علائم شما طول بکشد. دارو را طبق دستورالعمل استفاده کنید و در صورت عدم بهبود علائم خود به پزشک بگویید. به طور ناگهانی مصرف فلوکستین را متوقف نکنید، زیرا حتی ممکن است علائم ترک ناخوشایند داشته باشید. از روان پزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت جلوی استفاده از فلوکستین را می توان گرفت. در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

عصبانیت و افسردگی ناشی از دارو

اگر یک دوز را از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما است، از مقدار از دست رفته خود صرف نظر کنید. برای تهیه دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر دوز هفتگی Prozac Weekly را از دست دادید، به محض یادآوری دوز از دست رفته را مصرف کنید و 7 روز بعد دوز بعدی مصرف کنید. اما اگر تقریباً دوز هفتگی به طور منظم برنامه ریزی شده در هفته است، دوز از دست رفته را رد کنید و مقدار دوم را طبق دستورالعمل مصرف کنید. برای تهیه دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید. حتما در همه موارد با روانپزشک خود مشورت کنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید یا با اورژانش تماس بگیرید.

از مصرف فلوکستین در چه مواردی باید اجتناب کرد؟

نوشیدن الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از فلوکستین را افزایش دهد. قبل از مصرف داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) از درد خود، آرتروز، تب یا تورم از پزشک خود بخواهید. این شامل آسپیرین، ایبوپروفن (Advil ، Motrin)، ناپروکسن (Aleve) ، celecoxib (Celebrex)، دیکلوفناک، ایندومتاسین، meloxicam و دیگران است. استفاده از NSAID با فلوکستین ممکن است باعث کبودی یا خونریزی شما به راحتی شود.

منبع: drugs.com

نویسنده: بهزاد متین فر

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها:
(2 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: فلوکستین داروی ضد افسردگی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی