22004925 - 021

اختلال وابستگی در کودکان

(28 رای)
اختلال وابستگی در کودکان

یکی از اختلالات شایع امروزی در مورد کودکان، دلبستگی و اختلال وابستگی کودکان است. کودکانی که به شکل عجیبی به والد خود (پدر و مادر) وابسته هستند و از نبود آنها احساس ترس و اضطراب میکنند که البته این اختلال به شکلی است که اگر کودک و والد، در یک اتاق باشند و مادر یا پدر میل انجام به کاری را داشته باشد، کودک مدام آنها را صدا میکند و یا مضطرب میشود و به پدر و مادر خود میچسبد.

نکته مهم اختلال وابستگی در کودکان، پیش زمینه سریع اختلالات بعدی در آینده است.

وابستگی و سطحی از اضطراب وقتی تجربه میشود، میتواند عدم کنترل رفتار و ترس های مدام، دلهره، بی تصمیمی را به همراه داشته باشد. والدین یکباره با کودکی مضطرب، نگران و با رفتاری متفاوت و بیمارگون مواجه میشوند که دلیل همه این رفتارها را خود فرزندشان میدانند و از همه این رفتار ها نیز تعجب میکنند.

اختلال وابستگی در کودکان

بنابراین یک چرخه اشتباه دیگر شکل میگیرد که والدین از کودک مضطرب خود میخواهند رفتار خوبی داشته باشد و این نیز سطح اضطراب کودک را نیز مدام بیشتر میکند، زیرا کودک دلیل رفتارش را نمیداند و فقط متحمل این اضطراب می شود. بنابراین بررسی وابستگی در کودکان و شناخت انواع وابستگی و رفتارهای تربیتی که به وسیله والدین باعث میشود کودک وابستگی شدید پیدا کند را بررسی میکنیم.

/// شماره های تماس ///

دلیل اختلال وابستگی در کودکان

یکی از مهمترین علل اختلال وابستگی در کودکان شیر خوردن آنهاست، در واقع هیچ کودکی بیش از ۶ ماه نباید از شیر مادر خود تغذیه کند و اگر این زمان به زمان بیش تری تبدیل شد، برای کودک شروع وابستگی شکل میگیرد. تغذیه از شیر مادر و احساسی که کودک مدام از تغذیه از شیر مادر تجربه میکند پس از ۶ ماه فقط و فقط احساس وابستگی کودک را بیشتر میکند که با ضررهای این احساس آشنا شدیم.

دومین نکته در وابستگی کودکان جای خواب آنهاست، کودکانی که پس از ۶ ماه از شیر مادر استفاده میکنند، حتماً در کنار پدر و مادرشان و یا والدینشان میخوابند و جای خواب مستقل ندارند، یا والدین کودک را در جای خواب مستقل خود نخوابانیدند.

در مواردی هم ممکن است کودک به دلایلی از شیر مادر تغذیه نکند اما باز هم کنار والد خود بخوابد که در این مورد هم کودکان بیش از ۶ ماه نباید در کنار والدین خود (پدر و مادر) و یا مادر بخوابند. خوابیدن کودک در کنار والد پس از شش ماه تجربه ایی شبیه تغذیه شیر مادر است که پس از صرف این زمان، نه تنها رشدی به دنبال نخواهد داشت، بلکه کودک را متضرر میکند و وابستگی شدید و بیمارگونی برای کودک به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست رایگان سنجش هوش کودک

نکته جالب این است که کودکانی که خود به تنهایی نمیتوانند بازی کنند و کودکانی که مدام در حال غر زدن و ناله کردن هستند و به آغوش مادرشان میچسبند، از کشف و لذت دنیا چیزی نمیفهمند و فقط در کنار والد خود که به آن وابسته هستند دنیا را می بینند.

شاید برخی از والدین از این وابستگی لذت ببرند و احساس کنند کودک یعنی همین، یعنی چسبیدن، مستأصل بودن، محتاج بودن و غیر مستقل بودن و والدین تمام نیازها و خواسته های او را فراهم کنند.

اما در واقع کودک به معنای شکوفایی و کشف حقیقت است، کودکی که تمام مدت اضطراب جدایی و از دست دادن والدین خود را دارد، نه تنها در کودکی معنی واحدی از کشف و شادی و خلاقیت نمیداند بلکه در بزرگسالی نیز با این سطح از اضطراب مدام دچار، سرگردانی و یا وسیله ایی برای وابستگی جدید است.

کودک در آینده در انتخاب هایش همیشه با مشکل مواجه میشود و چون استقلال را تجربه نکرده، دیگران را مقصر میداند. بنابراین دو نکته زمان شیر خوردن کودک (تا ۶ ماه) و همچنین جای خواب کودک (بیش از ۶ ماه در کنار والد نباشد) زیرا باعث بروز اختلال وابستگی در کودکان می شود.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: اختلال وابستگی در کودکان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی