22004925 - 021

اختلال وابستگی - بخش دوم

(30 رای)
اختلال وابستگی - بخش دوم

اختلال وابستگی در حدی که افراد نتوانند برای خود مستقیماً تصمیمی بگیرند و یا در همه رفتار و اعمالشان حضور فرد دیگری باید وجود داشته باشد که از لحاظ روانی و یا نیز با حضور فیزیکی او دچار آرامش شوند و سطحی از اضطرابشان پایین بیاید اختلال وابستگی نام میگیرد.

تفاوت همبستگی و اختلال وابستگی

وابستگی با همبستگی بسیار متفاوت است. مثلاً افرادی را میتوانیم در خانواده ایی ببینیم که در روز بارها در هر موردی با یکدیگر صحبت میکنند، هر آنچه در روز برایشان اتفاق افتاده برای یکدیگر تعریف میکنند و از هر اتفاقی در مورد هم با خبرند و هیچ تصمیمی را بدون حضور و یا اطلاع یکدیگر نمیگیرند و با خوشحالی بیان میکنند که ما خانواده وابسته ایی هستیم.

در صورتی که این نحو و شکل از اختلال وابستگی بیمارگون است و به نوعی اختلال تبدیل شده است. هر انسانی بعد از ۱۸ سالگی میتواند در برخی از موارد مهم زندگی خود مستقلاً تصمیم بگیرد و در مورد تصمیم خود و عواقب آن قبول مسئولیت کند. این نحوه رفتار نیاز به پشتوانه تربیتی محکمی درباره تصمیم گیری، قبول مسئولیت و اعتماد به نفس دارد.

خانواده وابسته

افرادی که در خانواده های وابسته زندگی میکنند هیچگاه به صورت انفرادی نمیتوانند مسائلشان را از یکدیگر تشخیص و تمیز بدهند و نمیتوانند بر اساس خواسته قلبیشان عمل کنند و در آخر نیز مسئولیت رفتار و اعمالشان به عهده افرادی که به آنها وابسته هستند میافتد.

پسرانی که با سنین بالا هنوز به مادرانشان و عاطفه مادریشان وابسته هستند، حتی پس از ازدواج قبل از رفتن به خانه خودشان حتماً باید با مادرشان گپ بزنند و یا یک وعده غذایی را در کنار مادرشان باشند.

اختلال وابستگی

دخترانی که پس از ازدواج به پدر و یا مادر خود وابسته هستند و تمام مسائل زندگیشان را با خانواده خود مطرح میکنند و وقت کافی برای بودن و رسیدگی به زندگی خودشان را پیدا نمیکنند.

اینگونه رفتارها گویای اختلال وابستگی و یا باز نشدن گره عاطفی بین والدین و کودکان است که در بزرگسالی آسیب های شدیدی به فرزندان در پیدا کردن شغل مناسب، همسر و همسر داری و یا جدا شدن از والدین میگذارد.

جلوگیری از اختلال وابستگی

در واقع خانواده های ایرانی اصولشان همیشه بر پایه معاشرت های خانوادگی و به مناسبت همین رفت و آمدها همیشه در مسائل خصوصی یکدیگر جا میگیرند و خود را به عنوان پدر و مادر محق میدانند که در هر مسئله ایی نظر کارشناسانه اعلام کنند.

کودکان وابستگی را ابتدا در دوران ۶ ماهگی می آموزند، کودکانی که پس از ۶ ماهگی هنوز از شیر مادر تغذیه میکنند و یا پس از ۶ ماهگی در کنار والدینشان میخوابند و محل خواب جدای خود را ندارند، به مرور به والد خود وابسته میشوند و لحظه ایی از نبود والد خود دچار سطح عمیقی از اضطراب میشوند.

برای جبران این اضطراب بیشتر به والد میچسبند. به همین منوال وابستگی و اختلال وابستگی در کودکان شکل میگیرد و پس از آن کودک در دوره بزرگسالی توان جدایی از والد را ندارد، یا به شرط دیدارها و مکالمه های طولانی از والد خود به صورت فیزیکی جدا میشود، اما اثرات روانی این وابستگی همیشه در رفتار فرد باقی خواهد ماند.

به همین سادگی افراد وابسته به اختلال وابستگی شدید به وجود می آوریم که نمیتوانند در هیچ موردی مسئولیت رفتار خود را بپذیرند و همیشه به والدین خود وابسته باقی میمانند.

درمان اختلال وابستگی

اختلال وابستگی با روانکاوی قابل درمان است، در مواردی هم از طریق شناخت درمانی افراد میتوانند رفتارهای وابسته گونه خود را با شناخت از حالات و روحیات خود و شناخت از دلایل رفتارشان کمی تلطیف کنند و به خودشان در حل این مشکل کمک کنند.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: اختلال وابستگی - بخش دوم

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی