22004925 - 021

روانکاوی چیست و روش درمانی آن چگونه است؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(23 رای)
روانکاوی چیست و روش درمانی آن چگونه است؟

روانکاوی و روان درمانی تحلیلی یکی از گرایش های اصلی و سرشاخه مهم در علم روانشناسی می باشد. در واقع می توان گفت بخشی از علم روانشناسی از گرایش روانکاوی توسط فروید ایجاد شده است. پدر علم روانشناسی فروید، روانشناسی را در بستری به نام روانکاوی گسترش داد. رشد و پیشرفت علم روانشناسی بر پایه همین گرایش یعنی روانکاوی شناخته شده و به وجود آمده است. روانکاوی و یا روان درمانی تحلیلی در اصل خود، درمان و شناخت مسائل انسانی با توجه به ریشه و اصل هر موضوعی می باشد.

روانکاوی از نظر فروید

فروید پس از تثبیت نظریه های خود در علم روانشناسی، روانکاوی را به عنوان تنها گرایش روانشناسی معرفی کرد و شاگرد و طرفدارانی از همه دنیا داشت. در رویکرد روانکاوی که به نوعی تحلیل و بررسی مشکلات و آسیب ها از دوران یک تا سه سالگی است و پس از آن تصمیم گیری هایی که بر اساس آن دوره و پس از آن انجام میشود، باعث بروز اختلالات و یا مشکلات در زندگی می شود.

در رویکرد روانکاوی (کلاسیک) هر آنچه که فرد امروزه متحمل می شود، اختلالات و گرفتاری های او مربوط به دوران کودکی و یا تثبیت در دوره مشخصی از زندگی است که فروید به اصطلاح به آن دوره «معقدی، دهانی و آلتی» می گوید.

روانکاوی و درمان روانکاوی

دوره های زندگی افراد از نظر فروید

  1. دوره دهانی به خوردن شیر و غذا از مادر مربوط میشود.
  2. دوره معقدی به دوره یادگیری تخلیه ادرار و مدفوع و یا نگه داشتن آن مربوط است.
  3. دوره آلتی دوره شناخت کودک با آلت تناسلی و ماندن و یا گذر از این دوره مربوط است.

به نظر فروید بچه ها از لحاظ تربیت، نوع رفتار با آنها، نوع نگاه و برداشتشان هر کدام ممکن است در یکی از این دوره ها تثبیت شوند، باقی بماند و تا بزرگسالی با صفت هایی مشابه با این دوره زندگی کنند. یا ممکن است با تربیتی صحیح و سرکوب نشدن نیازها و احساسات، خود از این دوره گذر و مراحل رشد را طی کنند. در واقع این توضیحات به این دلیل بود که بدانیم در گرایش درمانی روانشناسی کلاسیک، دانستن و آگاهی به این موضوع که در کودکی چگونه زندگی کرده ایم، چه احساساتی داشته ایم و یا این احساسات سرکوب شده اند و یا رشد پیدا کرده اند، در بزرگسالی به همان منوال دچار اختلال و یا عقده هایی میشویم که دست و پایمان را میگیرند.

روان درمانی تحلیلی چگونه است؟

روان درمانی تحلیلی با تفاوت از بقیه رویکردهای روانشناسی نیاز به قدرت انتزاعی مراجع کننده، فکر و قوه تخیل او دارد. زیرا در درمان روانتحلیلی کلاسیک باید بتوانیم ساعتی را بدون هیچ مقاومت و کنترل بر ذهن، به حرف زدن راجع به مسائلی که به یکباره به ذهنمان جاری میشوند، اقدام کنیم.

چگونه حرف هایی که به یکباره به ذهنمان میرسند میتوانند راهی برای درمان باشند؟

درمان روانکاوی کلاسیک که یکی از سخت ترین نوع درمان ها است، به این دلیل که ریشه و اصل هر موضوعی را پیدا میکند و آن را درمان میکند و نه تنها بخشی از رفتار را و یا بخشی از نگرش، بلکه ریشه اصلی مشکل را که در کودکی قرار دارد درمان میکند.

به همین دلیل آنچه که بدون تفکر از قبل و بی اختیار بر ذهن و زبان جاری میشود، جایی در ناخودآگاه (ناخودآگاه قسمت اعظم روان انسان را تشکیل میدهد) ذهن دارند که با تحلیل و بررسی دقیق یک روانکاو ماهر میتواند ناخودآگاه را روشن کند و به زمینه های تاریک آن و سرکوب ها و تعارضات انسانی که در روان جای دارند، پی ببرد و به درمان آن مشغول شوند.

در واقع در گرایش مهم روانکاوی فرد مراجع آنچه را که نمیداند، خود با زبان خود بیان میکند و خود یک پایه اصلی درمان است. به این نحو که با آگاهی از این که این تعارضات چگونه و از کجا به وجود آمده اند و با آشنایی با آنها راه روشن و بینش جدیدی بر فرد مراجعه کننده به وجود می آید که خود راه درمان است. در هیچ گرایشی از روانشناسی درمان بدون خواست مراجع صورت نمیگیرد. مراجع قدم به قدم با درمانگر به کشف ناشناخته روان خود میرود و چراغ روشنگری را با هدایت یک روانکاو ماهر در دست میگیرد.

چگونه کسی از وجود خود خبر ندارد؟

جواب اینجاست که روان انسان از سه بخش: آگاه، نیمه آگاه و ناخودآگاه تشکیل شده است.

  • در بخش آگاه اطلاعات مربوط به رفتارهایی که در شبانه روز با آنها آشنا هستیم میگذرد.
  • بخش نیمه آگاه قسمتی از ذهن است مانند خواب و رویاهایی که میبینیم.
  • بخش ناخودآگاه و قسمت اعظم وجود روان همان قسمتی است که کلیه رفتارهای ما و تصمیمات ما بر اساس تصمیم گیری در این بخش به وجود می آید که در واقع در روانکاوی کلاسیک میتوان با درمان و آگاهی پیدا کردن به معضلات و یا روشنگری های این بخش از روان به درمان بپردازیم.
افزودن نظر:
CAPTCHA
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث