ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

اختلال یکپارچگی حسی چیست؟

اختلال یکپارچگی حسی چیست؟

کلیه افراد بطور موقت علائمی از مشکلات اختلال یکپارچگی حسی را بروز می دهند. زیرا هیچ کسی در کل زمان های زندگی اش نمی تواند بخوبی خود را تنظیم نماید. بطور مثال هنگامیکه شما از بی خوابی شدید رنج می برید، واکنش های حرکتی و توانایی تمرکزتان دچار افت و اختلال می شود.  

با این حال اطلاق لفظ و واژه اختلال، هنگامی بکار برده می شود که فرد در انجام عملکردهای روزمره اش دچار اختلال و نقص شده است و ارزیابی این روند پردازش عصبی میتواند به روشن شدن دلایل رفتارهای ناهنجار و یا نقایص حرکتی، هیجانی، کلامی و حسی فرد منجر شود.

اختلال یکپارچگی حسی

تعریف اختلال یکپارچگی حسی

طبق پژوهشهای مرکز مشاوره مکث، اختلال یکپارچگی حسی در کودکان نوعی اختلال عصبی است که ناشی از عدم قابلیت مغز برای یکپارچه سازی، پردازش و پاسخ به اطلاعات دریافت شده از پنج سیستم حسی اصلی بدن است. این دستگاه های حسی مسئول تشخیص تصاویر، صداها، بو، طعم ها، درجه حرارت، درد و موقعیت و حرکت بدن است.

سپس مغز یک تصویر ترکیبی از این اطلاعات را تشکیل می دهد تا بدن بتواند نسبت به محیط پیرامون خود حس داشته و به آنها واکنش مناسب نشان دهد. ارتباط مداوم میان طرز رفتار و عملکرد مغز، ادغام یا یکپارچگی حسی نامیده می شود.

ادغام حسی یک پایه بسیار مهم برای رفتار و یادگیری در زندگی فرد را فراهم می کند.

تجربیات حسی شامل لمس، حرکت، هوشیاری بدن، بینایی، صدا، بو، مزه و نیروی جاذبه است. تمایز قائل شدن بین این تجربیات، فرایند ادغام حسی است.

در حالیکه روند یکپارچگی حسی به  طور خودکار و بدون نیاز به تلاش اتفاق می افتد، برای بعضی افراد این فرایند ناکارآمد است. در این  افراد تلاش و توجه گسترده ای مورد نیاز است تا ادغام حسی رخ دهد، ضمن اینکه تضمینی برای دستیابی به این هدف وجود ندارد.

فرایند طبیعی شکل گیری یکپارچگی حسی به چه صورت است؟

فرایند طبیعی یکپارچگی حسی قبل از تولد آغاز شده و در سراسر زندگی ادامه پیدا می کند، قسمت عمده رشد حسی پیش از اولین سال های نوجوانی انجام می شود. برای اکثر کودکان، یکپارچگی حسی در خلال فعالیت های عادی دوران کودکی رشد می یابد اما برای بعضی کودکان، ادغام حسی به اندازه ای که باید مؤثر رشد کند، رشد نمی کند.

وقتی که در این فرایند اختلال ایجاد می شود، ممکن است پاره ای از مشکلات در یادگیری، مهارت های حرکتی و رفتاری آشکار شود. همچنین توانایی یکپارچگی حسی تاثیر بسزایی در فرآیند رشد مهارت های گفتاری و حرکتی و ثبات عاطفی دارد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: اختلال وابستگی در کودکان

علایم کودکان دچار اختلال یکپارچگی حسی چیست؟

 1. حساسیت بیش از اندازه به لمس کردن، حرکت، مناظر و صداها
 2. واکنش پذیری پایین نسبت به لمس کردن، حرکت، مناظر یا صداها
 3. مشکلات خاص در یادگیری و تأخیر در دستیابی به پیشرفت تحصیلی
 4. دشواری در انتقال از وضعیتی به وضعیت دیگر
 5. تمایل به انحراف یا کنترل تمرکز و توجه محدود
 6. سطح فعالیتی که به طور غیرمنتظره ای بالا یا به طور غیرمنتظره ای پایین است.
 7. مشکلات اجتماعی و یا احساسی
 8. مشکل در یادگیری حرکات جدید
 9. تأخیر در مهارت های حرکتی، زبانی یا گفتاری
 10. کندی فیزیکی یا بی دقتی مشهود
 11. نقص در کنترل خویش
 12. عدم توانایی در حفظ کنترل و آرامش
 13. هوشیاری ضعیف بدن یا فکر

در حالی که تحقیقات نشان می دهد مشکلات یکپارچگی حسی در بیش از ۷۰% کودکانی که توسط مدارس در یادگیری ناتوان تشخیص داده شده اند یافت می شود؛ همچنین این اختلال فقط به کودکانی با مشکلات یادگیری محدود نمی شود، بلکه در کودکان طیف اوتیسم، طیف بی توجه و بیش فعال و کودکانی که اختلالات مرتبط با استرس را دارند هم مشاهده می شود.

روند درمان و بهبود عملکرد در کودکان دارای اختلال یکپارچگی حسی

با ارایه تمریناتی در حوزه های هماهنگ کردن چشم و دست، کنترل حرکتی، ادراک بصری و فضایی، مسائل تعادلی لمسی، توانایی بصری - حرکتی و توانایی جهت گیری می توان گروهی از ناتوانی های موجود را برطرف کرد.

همچنین هماهنگی حرکتی ظریف، مستقیما به رشد و تکامل ماهیچه های ریز دست مربوط می شود که در انجام تکالیفی نظیر نوشتن، نخ کردن، سوار کردن مهره ها و پیچها و قیچی کردن، به کار برده می شود. انجام موفقیت آمیز همه این تکالیف موجب موفقیت در عملکردهای تحصیلی کودکان می شود.

به نظر می رسد هر چه کودکان در زمینه دریافت و پرداخت محرک های ورودی،  کارآمد تر شوند، در فهم و درک محیط و در نتیجه در بیان و توصیف خود تواناتر خواهند بود.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(7 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: اختلال یکپارچگی حسی چیست؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی