22004925 - 021

ارتباط مهدکودک و خانواده

(23 رای)
ارتباط مهدکودک و خانواده

مهدکودک و خانواده از دیدگاه مرکز مشاوره مکث دو نهاد جدا نشدنی از هم هستند؛ به طوری که در سال 1397 و قرن حاضر جدا کردن کودکان از مهدکودک یا خانواده هر کدام آسیب های خاص خودش را دارد! معمولاً قبل از شروع رسمی مدرسه، بچه به مهدکودک می رود؛ بنابراین آموزش اولیه به عهده مهدکودک است. از این رو انتخاب مهدکودک برای آموزشهای به روز و مفید بسیار مهم است. کودکان در سنین مهدکودک درباره اینکه هر چیزی چگونه کار میکند بسیار کنجکاوند، مربیها معمولاً از این ویژگی کودکان استقبال کرده و پروژه هایی را پیاده می کنند تا به سوالات کودکان از طریق خودشان پاسخ دهند.

انواع آموزشها در سطح جهانی

آموزشها در سطح جهانی باید در حوزه های مختلفی صورت گیرد، که عبارتند از: یاد دادن تقسیم زمان بندی به کودک، آموزش ریاضی، یاد دادن علوم به زبان ساده، مطالعات اجتماعی و خواندن.

خواندن

درست است که خواندن و نوشتن به طور رسمی از دوران مدرسه آغاز میشود اما برخی مهارتهای خواندن مثل صدای هر حرف مثل اینکه (ح) صدای (ه) میدهد یا آگاهی درباره تلفظ کلمات و تماشای هر لغت هم خانواده، که بهتر است تا قبل از ورود کودکان به مدرسه به طور ساده تر صورت گیرد.

بنابراین انتظار میرود در پایان سال، کودک در مهدکودک با آموزشهای درست و اصولی بتواند حرف را شناسایی کند، حروف الفبا را بشناسد و بداند وقتی حروف الفبا در کنار همدیگر قرار میگیرند یک لغت را تشکیل میدهند.

مهد کودک و خانواده

از طرفی کودکان با کپی کردن از روی لغات، مهارت های حرکتی دستشان خصوصاً مهارتهای حرکتی ظریفشان افزایش میابد و همچنین تلاش کودکان برای یادگیری شعر، ظرفیت حافظه آنها را هم بالاتر میبرد. به طور کلی این نوع از آموزش، مهارتی خاص می طلبد. مربیان آموزش دیده غالباً می دانند که از چه نوع بازی هایی برای آموزش خواندن استفاده می کنند و اکثر آنان از روانشناسان آموزشی مهد کمک گرفته و یا دوره های خاص آموزش و پرورش برای پیش دبستانی را دیده اند.

ریاضی

آموزش ریاضی در مهدکودک، آموزش پایه است. در این دوره کودکان یاد میگیرند که چگونه بشمارند و اعداد را تا 10 بشناسند و بتوانند اشیا را دسته بندی کنند. آنها با مفهوم کمتر و بیشتر آشنا شده، ترتیب اعداد را یاد میگیرند. همچنین کودکان در این سن درباره زمان تاریخ تقویمی آگاهی پیدا می کنند؛ مربیان اغلب روز را با دادن آگاهی درباره زمان تقویمی و روز ساعت آغاز می کنند. بنابراین هدف اصلی از آموزش در این دوره این است که کودک در پایان سال درباره مفاهیم تقویمی آگاهی داشته باشد.

انتظار میرود کودکان در این سن بتوانند تا 100 بشمارند. برای یاد دادن هر یک از این مفاهیم بازی هایی طراحی شده که مربیان مهدکودک می بایست به آن تسلط داشته باشند.

علوم

علوم میتواند درباره هر موضوعی که حواس کودک را به خود جلب میکند، باشد. کودکان در این سن درباره گیاهان، حیوانات، عادات خوب سلامتی، آب و هوا، توالی فصول و درباره حواس پنج گانه و اندام های بدن خود چیزهایی را فرا گیرند و درباره آنها کنجکاو می شوند.

مربی مهدکودک میبایست به حدی توانمند و آموزش دیده باشد که درباره هر یک از این موارد بتواند شرایط آزمایش را در کلاس فراهم کند؛ زیرا کودکان در این سن کمترین مفاهیم انتزاعی را درک کرده و بیشتر مفاهیمی که به صورت عینی که برای آنان تدارک دیده شده را درک می کنند. انتظار می رود کودکان در پایان سال بتوانند اطلاعاتی که به آنها داده شده را به یاد آورده و بین پدیده ها ارتباط برقرار کنند.

مطالعات اجتماعی

مطالعات اجتماعی با تمرکز بر «من» شروع می شود. آنها درباره خانواده و اعضای آن اطلاعات کسب می کنند؛ آدرس خانه شان را فرا میگیرند؛ شماره تلفن پدر و مادر و خانه را یاد میگیرند و همچنین می توانند یاد بگیرند که در مورد علایقشان صحبت کنند و تا حدودی فرهنگها، کشورها و همسایه ها را بشناسند.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: ارتباط مهدکودک و خانواده

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی