ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: ازدواج ناموفق

ازدواج ناموفق

ازدواج ناموفق ازدواجی است که فرد در آن احساس رضایت و خشنودی نکند، در غیر اینصورت شکنجه ایی است که فرد برای خودش در نظر گرفته است.

ازدواج موفق

ازدواج موفق یک انتخاب موفق است، وقتی انتخاب بر اساس شناخت از خودمان و معیار و ملاک های واقع بینانه خودمان باشد تبدیل به یک ازدواج موفق میشود، زیرا در هر شرایطی به انتخاب خودمان که از روی آگاهی و شناخت بوده میتوانیم اعتماد کنیم و مسئولیت انتخابمان را به عهده بگیریم. افرادی که معتقدند ازدواج ناموفق دارند بهتر است به خودشان یک نگاه اجمالی بیندازند و ببینند در چه شرایطی به سر میبرند. 

حالات درونی افرادی که ازدواج ناموفق دارند

آیا خودشان جزو افرادی هستند که در کنارشان بتوان احساس صمیمیت و آرامش را تجربه کرد، یا مدام در حال عیب جویی از محیط اطراف خود و شرایطشان هستند. دانستن این مسئله به روشن بینی نیاز دارد، افرادی که پس از طی کردن روزهای اولیه ازدواج به یکباره متوجه میشوند در اشتباه بوده اند، در واقع باید به خودشان و تصمیمشان نگاه مجددی بیندازند.

این که در چه شرایطی این تصمیم مهم در زندگیشان را گرفته اند، آیا تحت تأثیر کسی بوده اند و یا احساساتشان غالب بوده و یا در توهم و خیال به سر میبرده اند و از آن به بعد مدام فکر میکردند بالاخره همه چیز درست میشود و راه نجاتی برای همه چیز است.

ازدواج ناموفق

اما در ازدواج مسئله به هیچ عنوان اینگونه پیش نمیرود و باگذر زمان همه موارد سخت تر میشود و اگر انتخابمان بر اساس میل قلبی، احساس صمیمیت، شناخت از خودمان و طرف مقابلمان و قبول مسئولیت نبوده باشد، در اولین فرصت احساس شکنجه ایی مدام به ما دست میدهد که چرا در این شرایط قرار دارم.

بررسی شرایط ازدواج

در واقع بررسی شرایط در ازدواج بسیار مهم است، اینکه منفعت طلبانه برخورد نکنیم و خواسته هایمان را با میل قلبیمان، احساس صمیمیت و صداقت اشتباه نگیریم و به خودمان دروغ نگوییم یکی از راهکارهایی است که میتوانیم ازدواج موفقی داشته باشیم. 

اگر شرایط ازدواجی که در آن قرار داریم، هر چند سخت باشد اما امیدواری، صداقت و ایمان قلبی داشته باشیم که میتوانیم با مشکلات یک زندگی کنار بیاییم و مهم، بودن در کنار کسی است که به او تعلق خاطر داشته باشیم، میتوانیم تا حدی که مشکلات به ما هجوم نیاورند ازدواج خوبی را برای خودمان پیش بینی کنیم. 

ازدواج ناموفق به یک باره اتفاق نمی افتد

ازدواجهای ناموفق از سرزمینی دیگر ظهور نمیکنند، بلکه تصمیمات اشتباه ما هستند که ناموفق میشوند. زیرا در شرایط امروز با وجود مشاوران روانشناس با مهارت و جلسات مشاوره روانشناسی پیش از ازدواج هر فردی میتواند تا حدودی نسبت به خود و طرف مقابل خود شناخت پیدا کند.

در آخر تصمیم قطعی برای ازدواج بگیرد، خود را بشناسد و بداند آیا در شرایط سخت قادر به صبوری، بردباری، موافقت و ازخودگذشتی هست یا خیر و بعد از همه این صبوری ها میتواند مجدداً خود را شاد و سلامت کند و با زندگی مشترک خود همسو شود و یا در عجزی مدام باقی میماند و احساس میکند از خودگذشتگی های مداومش او را خسته و کلافه کرده است. 

اینگونه است که ازدواج یک مسئله مهم میشود و نباید پیش پا افتاده و سطحی با آن برخورد کرد، به همین دلیل آمار طلاقها هر روز بیشتر میشود و آسیب های اجتماعی بالا تر میروند. بنابراین میتوان با مشاوره از یک روانشناس پیش از ازدواج هم با شناخت از خودمان و هم با شناخت از طرف مقابلمان که قصد ازدواج با او را داریم، به سطحی از شناخت دست پیدا کنیم و از اطلاعاتی برخوردار شویم که بتوانیم بر اساسشان تصمیم بگیریم. 

مسائلی که در یک ازدواج مهم هستند

  1. خانواده هایی از یک طبقه اجتماعی
  2. خانواده هایی با یک فرهنگ اجتماعی
  3. صرف زمانی برای شناخت (به قصد ازدواج) به مدت ۹ ماه تا یک سال
  4. معاشرت های خانوادگی بین پدر و مادر دختر و پسر
  5. رفت و آمد های خانوادگی و صرف وقت بین خانواده هر دو طرف
  6. شناخت معیار و ملاک خودمان به دور از منفعت طلبی (پول، ماشین، فرار از شرایط فعلی، دروغگویی، دست آویز کردن طرف مقابل برای فرار از گذشته و یا عشق های نافرجام و ...)
  7. صداقت با خودمان و طرف مقابلمان و دانستن این که به چه میزان میتوانم برای فرد مورد نظرم صبور و بزرگوار باشم.

این موارد تا حدی ما را با شرایط خودمان و طرف مقابلمان آشنا میکند و به میزانی از ازدواج ناموفق به شرط عملکرد صحیح و واقعیمان جلوگیری میکند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(8 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: ازدواج ناموفق

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA