ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل از دسته رفتارهای اعتیاد گونه است که تداوم و تکرار در آن باعث شده نام اعتیاد بگیرد و پس از آن فرد معتاد از چرخه طبیعی زندگی خود خارج میشود و به آن دلیل که رفتار مخربی را بارها و بارها تکرار میکند، معتاد خوانده میشود. 

اعتیاد به الکل با خود تخریبی

خودتخریبی یکی از علل روی آوردن افراد به اعتیاد است. فردی که در درون خود، خویش را فردی قابل احترام و قابل ستایش نمیداند و احساس خوشایندی به خود ندارد، از عزت نفس پایینی برخوردار است، برای اینکه این احساس را آگاهانه و به صورت فعال در ذهن خود درک نکند و نمیتواند تغییری در آن ایجاد کند، از عواملی مثل الکل و مخرب استفاده میکند تا زمانی را به دور از آنچه در ذهنش میگذرد، بگذراند.

شکست عشقی

همه انسانهای روی زمین شکست عشقی میخورند، در مواردی تحقیر میشوند و یا عزیزانشان را از دست میدهند، اینکه چه فردی با چه مشکلی رو به رو شود و چگونه بتواند مسئله را برای خود حل کند، راهی است که هر فردی بنا به بینش خود انتخاب میکند. اگر فردی سطحی، با عزت نفس پایین و سست عنصر باشیم، ابتدایی ترین راه را فرار از مواجه شدن با واقعیت میدانیم و به آن رو میاوریم. 

فرار ذهن

اعتیاد به هر مخدر و یا الکل میتواند لحظه ایی به این فرار ذهن را سِر کند، تا بتوانیم هیچ چیز را متوجه نشویم و یکباره بعد از چندین بار مصرف هر موادی (الکل، مخدر) احساس مبرم نیاز جسمی به آن ماده دیگر رهایمان نمیکند.

هر چند مشکلاتمان تمام نشده، مشکل دیگری هم به آن اضافه شده و به غیر از هر دردی که آن را متحمل میشدیم درد و احساس نیاز به مخدر و یا الکل را هم پیدا کرده ایم. 

شناخت از خودمان

بنابراین شناخت از خودمان در آسیب ها، مشکلات و کمک خواستن از فردی که بتواند نقطه اتکایی برایمان باشد و با او به صحبت بنشینیم، هر چند یک روانشناس میتواند بهترین فرد در این مورد باشد، باعث میشود خود را در تنهایی غرق نبینیم و از خودمان و مشکلاتمان نترسیم.

اعتیاد به الکل

اگر قرار باشد انسان قدرتمندی باشیم باید بتوانیم در برابر آسیب هایی که ممکن است ما را از چرخه طبیعی زندگی رها کنند قوی باشیم، در غیر اینصورت همه انسانها میتوانند با استفاده از مخدر و یا الکل در ابتدا به آرامشی نسبی دست پیدا کنند و دست از تخریب کامل وجود خودشان چیز مهمی از دنیای اطرافشان درک نکنند. 

اعتیاد به الکل یا مواد مخدر

الکل به همان میزان که هر مخدری میتواند آسیب رسان باشد آسیب رسان است. فقط با این تفاوت که فرد الکلی محرک مصرف نمیکند و در یک گوشه گیج و ناتوان روز خود را سپری میکند.

فرد الکلی به مرور شغل خود را از دست میدهد، از دست دادن شغل برای یک مرد به معنای از دست دادن احترام است و پس از آنکه منبع درآمدی خود را از دست داد، به سرگشتگی و ناتوانی محکوم میشود و هیچ فردی بدون احترام و شخصیت پذیرفته شده در اجتماع و همچنین شغل نمیتواند دوامی بیاورد و جزو افراد معتادی محسوب میشود که جامعه او را طرد خواهد کرد و یکباره خود را در اعماق ذلت میبیند.

نکته مهم 

نکته مهم در افراد معتاد این است که تا زمانی به مرحله (عجز) نرسیده باشند و خودشان احساس نکنند باید خود را از این ورطه نجات دهند، تقریباً انجام هر کمکی به آنها یا دوره کوتاهی دوام دارد و یا همیشه با شکست مواجه میشوند.

بنابراین انتخاب انجام عمل درست همیشه با خود فرد است و خانواده فرد تنها میتوانند در زمانی که فرد معتاد در بهبود است او را حمایت کنند. در غیر اینصورت فرد معتاد تنها در بستر خانواده آسیب رسان است و متوقع از هر فردی که در اطراف خود میبیند.

اما نکته مهم دیگر این است که حمایت خانواده در شرایطی که فرد معتاد نیازمند به کمک است باعث میشود فرد معتاد انگیزه به ترک اعتیاد خود بنماید و احساس رسیدن به آرامش را زودتر تجربه کند.

در مجموع سازمانها، نهادهای خیریه، کمک مردمی و دولتی در هر جامعه ایی هستند که وظیفه کمک کردن به معتادان را داشته باشند و افراد بتوانند در این مراکز قدم هایی به سمت بهبود و سلامت خود بردارند.

نویسنده: مینا حسن زاده

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

  • چرا برخی افراد به الکل پناه می آورند؟
  • علت اینکه در بیشتر موارد تلاش برای ترک اعتیاد به شکست می انجامد، چیست؟
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(2 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: اعتیاد به الکل

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA