22006198 021

معیارهای ابتلا به اعتیاد سرمایه گذاری چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
معیارهای ابتلا به اعتیاد سرمایه گذاری چیست؟

مطابق با گزارشات و تحقیقات انجام شده، یافته های مشترکی در مورد بیماران مبتلا به اعتیاد سرمایه گذاری وجود دارد. یکی از آن ها این است که آنها تعدادی از پیروزی های اولیه کوچک را گزارش می کنند که به دنبال آن سرمایه گذاری های بزرگتر و خطرناک تر انجام داده اند. فعالیت اجباری و یا وسواس اجباری تجارت باعث می شود فرد به تدریج مدت زمان صرف شده در بورس کالا را گسترش دهد و بیشتر اوقات روز را در بازارهای مالی صرف کند. تجارت قمار گونه در انواع بورس ها تبدیل به فعالیت اصلی زندگی روزمره می شود.

معیارهای ابتلا به اعتیاد سرمایه گذاری

الف) رفتار معاملاتی پایدار و مکرر که منجر به نقص یا پریشانی بالینی در فرد شود، فرد در یک دوره 12 ماهه (5 یا بیشتر) از موارد زیر را نشان می دهد:

درگیر فعالیت اجباری تجارت روزانه (داشتن افکار مداوم در مورد از بین بردن تجارب معاملاتی گذشته، تجزیه و تحلیل یا برنامه ریزی سرمایه گذاری بعدی است؛ مداوم درگیر خواندن ادبیات مالی یا انجمن های آنلاین است؛ تجارت تبدیل به فعالیت اصلی زندگی روزمره می شود. توجه: در مورد معامله گران حرفه ای، این امر به خارج از ساعات کاری اشاره دارد)

اعتیاد به سرمایه گذاری

 1. برای دستیابی به هیجان مطلوب نیاز به تجارت با افزایش پول دارد.
 2. تحمل: نیاز به صرف مقادیر زیاد روز درگیر در تجارت و یا نیاز به جستجوی ابزارهای مالی جدید برای سرمایه گذاری در آن است.
 3. هنگام تلاش برای قطع یا متوقف کردن معاملات، بی قرار یا تحریک پذیر است.
 4. ریتم خواب بیداری تغییر یافته (به عنوان مثال، بیدار شدن از شب هنگام برای وصل شدن در شروع بازارهای مالی خارجی) توجه: در مورد تاجران حرفه ای، به خارج از ساعات کار اشاره دارد.
 5. بارها و بارها تلاش های ناموفق برای کنترل، قطع یا متوقف کردن معاملات انجام داده است توجه: در مورد تاجران حرفه ای، به خارج از ساعات کاری مراجعه می کند.
 6. از دست دادن علاقه به سرگرمی ها و فعالیت های قبلی به استثنای تجارت.
 7. معمولاً هنگام معامله احساس استرس (به عنوان مثال درمانده، گناه، اضطراب، افسرده) دارد.
 8. پس از از دست دادن اموال، اغلب بلافاصله و یا یک روز بعد به تجارت باز می گردند تا حتی ضررهایش را هم به دست بیاورید («تعقیب» ضرر شخص).
 9. دروغ می گوید و میزان درگیری با تجارت را پنهان می کند (به عنوان مثال نشان دادن حافظه انتخابی فقط برای سرمایه گذاری های مناسب؛ دروغگویی در مورد ضررهای مالی؛ بزرگنمایی سرمایه گذار بزرگ)
 10. به دلیل تجارت، رابطه، شغل یا تحصیلات یا فرصت شغلی قابل توجهی را به خطر انداخته یا از دست داده است.
 11. برای تأمین پول برای از بین بردن شرایط ناامید کننده مالی ناشی از تجارت، به دیگران متکی است.
 12. ایده خودکشی بدون برنامه مشخص، یا اقدام به خودکشی یا برنامه خاصی برای خودکشی.

ب) رفتار معاملاتی با اختلال روانی دیگری توضیح داده نمی شود

ابتلا به اعتیاد سرمایه گذاری

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به اعتیاد سرمایه گذاری هستند؟

 • کسانی که سابقه مشکلات روانی ندارند و برای سرگرمی بیشتر از آنچه که توان دارند سرمایه گذاری می کنند.
 • افرادی با سابقه افسردگی، اضطراب، کودک آزاری یا بی توجهی که به دنبال فرار از خود یا احساس هیجان یا زنده بودن هستند.
 • جویندگان لذت یا ریسک کنندگان تکانشی که اغلب در سایر فعالیت های پرخطر مثل مصرف مواد مخدر نیز شرکت می کنند.

6 نشانه ای که شما به سرمایه گذاری معتاد هستید

معاملات سهام، شخصیت های نوع A را که به هر قیمتی برنده می شوند، ترسیم می کنند. موفقیت به معنای ورود ساعتهای طولانی در مقابل صفحه رایانه، تحقیق و تجارت سهام است. اما در معاملات بورس، یک رابطه خوب بین کار سخت و تغذیه شدن بیشتر یک اعتیاد سرمایه گذاری وجود دارد. این رابطه می تواند به معنای تفاوت بین تصمیم گیری های سرمایه گذاری سالم و قمار پول شما باشد.

ممکن است شناسایی شخصی که معتاد به سرمایه گذاری است دشوار به نظر برسد چون آنها مست نمی شوند و در سنین پایین تر مثلاً در دانش آموزان عملکردهای مربوط به سرمایه گذاری آن ها مانند نقاط ضعف به نظر نمی رسند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: اضطراب در بورس و راههایی برای مدیریت آن

اما علائم مشخصی وجود دارد. در اینجا نحوه تشخیص اینکه آیا شما یا کسی که عاشق آن هستید، یک معتاد بورس است یا خیر، آورده شده است. اگر هر یک از این موارد اعمال شده است، آنرا یک تماس بیدارکننده در نظر بگیرید و در صورت لزوم کمک حرفه ای درخواست کنید.

1. شما در حال ضربه زدن به شکاف ها هستید

معامله گران هوشمند استراتژیک هستند. آنها یک برنامه سرمایه گذاری بلند مدت و طولانی را دنبال می کنند. بله، هدف این است که تا حد ممکن درآمد کسب کنید، اما افرادی که به تجارت معتاد هستند، چنان در حال تعقیب و گریز بازار قرار می گیرند که بتوانند یک بازپرداخت فوری را به دست بیاورند و اشتباهات تجاری و پرهزینه ای را انجام می دهند. آن ها وارد دسته قماربازان می شوند.

2. شما به درجه بالاتری از سرمایه گذاری احتیاج دارید

این ماهیت اعتیاد است. دوز لازم برای رسیدن به همان حال قبلی باید هر بار بزرگتر و بیشتر شود. هر معامله گر سهام از یک پیروزی فوری آدرنالین طبیعی دریافت می کند. اما معتادان در بین آن ها باید شرط بندی های بزرگتر و بیشتر و خطرات بالاتر و بیشتر را برای بدست اوردن همان مقدار آدرنالین انجام دهند که در اغلب اوقات نتیجه خوبی نخواهد داشت.

3. شما نمی توانید سرمایه گذاری را متوقف کنید

تجارت آنلاین، آن را آسان، ارزان و راحت کرده است و همین امر باعث می شود معتاد تر شوید. کسی که روزانه 12 ساعت یا بیشتر در مقابل صفحه نمایش زمانش را می گذراند احتمالاً مشکلی دارد، خواه آن شخص مشغول بازی های ویدیویی باشد یا بورس. برای مبتدیان، آن شخص ارتباط با دنیای واقعی را از دست داده است.

4. نمی توانید جلوی نگاه کردن را بگیرید

همه معامله گران بورس ناظر بازار هستند اما برخی نمی توانند خود را از آن جدا کنند. افرادی که به تجارت معتاد هستند دائماً از ترس عدم موفقیت در تجارت، اقدامات بازار را دنبال می کنند. فناوری امروز این امکان را می دهد که در زمان واقعی و در هر لحظه بتوانید نرخ بازار را نظارت کنید. اگر وقتی خود را برای مدت کوتاهی از دستگاه دیجیتالی دور می کنید، دائماً سرمایه گذاری های خود را بررسی می کنید یا در حالت وحشت قرار می گیرید، ممکن است لازم باشد منافع خود را در زندگی گسترده تر کنید.

5. شما در حال مخفی کردن سرمایه گذاریتان هستید

معتادان به دلیل اینکه می دانند مشکلی دارند، مخفیانه رفتار می کنند. اگر در مورد کارهایی که در زمان خود انجام می دهید دروغ می گویید یا فعالیت تجاری خود را از خانواده و دوستان پنهان کرده اید، باید این واقعیت را در نظر داشته باشید که اعتیاد دارید.

سرمایه گذاری ناموفق

6. شما روابطتان را خراب می کنید

روابط تخریب شده می تواند نشانه ای مطمئن از اعتیاد باشد که از کنترل خارج شده است. حفظ روابط انسانی برای کسی که ساعات بیداری خود را صرف تجارت یا فکر کردن در تجارت می کند آسان نیست. اگر از صفحه نمایش به سهام خود نگاه می کنید و متوجه می شوید که تنها هستید.

منبع: ncbi.nlm.nih.gov

نظرات کاربران:
علی
پاسخ به این نظر
21:31 - 12 مهر 99

واقعا اعتیاد به پول و سرمایه گذاری خیلی بده. همش صبح تا شب دنبال کار بودن و پیگیری اخبار اقتصادی گاهی آدم رو خسته میکنه.

2 1
ebram
پاسخ به این نظر
10:42 - 17 آبان 99

متأسفانه من بارها سرمایه گذاری کردم و هر بار شریکم سرم کلاه گذاشتند و چک های برگشتی شد مال من! من ساده لوحم اعتماد میکنم یا مردم بی وجدان شدند؟!

0 0
sera
پاسخ به این نظر
16:25 - 24 آبان 99

من قدرت ریسک پذیری ام پایینه. حتی با سرمایه 3 میلیون که برادرم پیشنهاد کرد هم وارد سرمایه گذاری نشدم. آیا برای ریسک ناپذیری من، درمانی پیشنهاد میشه؟

0 0
کارمس
پاسخ به این نظر
09:43 - 19 بهمن 00

من اول به قمار و حالا شیفت کردم و به ترید اعتیاد پیدا کردم و هیچ فرقیییی نداره مثل همونه اعتیاد به ترید هم مثل اعتیاد یه قمار میمونه

0 0
افزودن نظر:
captcha