22006198 021

13 عامل خطرساز اعتیاد به سکس و درمان آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(72 رای)
13 عامل خطرساز اعتیاد به سکس و درمان آن

در این مقاله علمی و پژوهشی 13 عامل خطرساز اعتیاد به سکس که میتواند شامل؛ (مشکلات جسمی، روحی و بیماری های مقاربتی) شود را مورد بررسی قرار میدهیم. درمان اعتیاد جنسی یکی از موضوعاتی است که همچنان مورد در دنیا مورد بحث و در گروه انحرافات جنسی به عنوان یک موضوع مشخص وارد نشده است. در این مقاله به این سوالات جواب میدهیم؛

 • آیا اعیتاد به سکس قابل درمان است؟
 • بیماری نیفومانیک چیست؟
 • با همسری که رابطه جنسی بسیار زیادی می خواهد باید چه کار کرد؟
 • شهوت رانی و هایپرسکشوالی چیست؟

آیا اعتیاد به سکس قابل درمان است؟

طبق پژوهش های جدید با روش های درمانی طرحواره، گشتالت درمانی و CAT و حتی درمان های کلاسیک رواکاوی و رفتاری هم میتوان اعتیاد به ارتباط جنسی را کنترل یا درمان کرد. ولی به دلیل آسیب های روحی شدیدی و PTSD یا همان تروما که برای فرد دارد درمان هایی به شکل فالو آپ نیز در نظر گرفته شده است. معمولا درمانجوهایی که زیر نظر روانشناس بهجلسات هفتگی خود ادامه میدهند با رویکرد هایی که به آن اشاره شد میتواند مشکل خود را حل کنند. همچنین اعتیاد جنسی برای درمان بلند مدت معمولا نیازی به دارودرمانی ندارد.

بیماری نیفومانیاک چیست؟

هایپرسکشوالی و پرکاری جنسی در زنان که شبیه به دوران هیپومانیا در بیماران دوقطبی می باشد و به نوعی کنترل شرایط از دست فرد در رفته و با مردان بسیار زیادی ارتباط جنسی برقرار میکند را نیفومانیاک می گویند. نیفومانیاک معمولا یک اختلال ریشه ای و عمیق است که نیاز به بررسی عمیق فرد دارد ولی معمولا با توجه به عجول بودن این زنان باید که تراپیست به درمانجو بگوید که جلسات میتواند پیوسته و بیش از از 10 جلسه ادامه پیدا کند. پس پرکاری جنسی چه در زنان و چه در مردان میتواند به شکل های دیگر اتفاق بی افتد که در مردان با نام ساتیریازیس شناخته میشود.

نقش غرایز در اعتیاد به سکس

در مورد غرایز و ژنیتک معمولا در تمام اختلالات رده پایی دیده می شود که عاملی مانند دیاتز استرس (ژنی که با عامل استرس زا فعال میشود) میتواند موثر باشد. اما موارد همچون یادگیری مشاهده ای، اعتیاد به مواد، خانواده، دوستان، شروع زود هنگام و داشتن ارتباط های جنسی متنوع شانس وابستگی جنسی را بالا میبرد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت جنسی

با چنین همسرانی چه کار کنیم؟ وقتی رابطه جنسی از زوجها از حد نرمال خود خارج شود (یعنی یکی از طرفین نارضایتی داشته باشد) و شریک جنسی مدام در حال تغییر باشد و یا حتی اگر با یک شریک جنسی یا همسرتان نیز در رابطه هستید، عادت رفتاری فرد تغییر کند در ابتدا یک زوج درمانگر می تواند به شما کمک کند و اگر احساس کرد که فرد داری اعتیاد جنسی است مشکل به صورت انفرادی مورد بررسی قرار میگیرد.

اعتیاد به سکس

تاثیر محیط زندگی بر اعتیاد جنسی چگونه است؟

تعیین دقیق آمار اعتیاد جنسی دشوار است زیرا تا حد زیادی در گذشته این نوع اعتیاد نادیده گرفته میشد. امروزه به دلیل کثرت رسانه ها و دسترسی مشترک به کانال های ارتباطی و توزیع اطلاعات آن ها، آگاهی نسبت به اعتیادها و نیز اعتیاد جنسی بیشتر شده است. همچنین ممکن است که اعتیاد جنسی به دلیل افزایش مطالب جنسی از جمله پورنوگرافی و موضوعات جنسی در اینترنت در حال افزایش باشد.

اعتیاد به سکس در دنیای امروز

اعتیاد جنسی امروزه در دسته انحرافات جنسی است. افرادی که رفتار اعتیاد گونه به رابطه جنسی دارند، حتما باید تحت درمان اعتیاد جنسی قرار بگیرند و زیر نظر یک مشاور روانشناس سکس تراپ مشکل خود را مطرح کنند.

مواردی که برچسب اعتیاد به سکس زده می شود.

 1. برقراری رابطه جنسی بیش از حد در هفته با افراد مختلف.
 2. برقراری رابطه جنسی با شریک های جنسی متعدد.
 3. برقراری رابطه جنسی به دلیل اضطراب و احساس آرامش پس از رابطه جنسی و مجددا احساس اضطراب دوباره که حاکی از سطح اضطراب بالا است.
 4. تفکر مداوم در مورد ارتباط جنسی و رها نشدن از این تفکر؛ در واقع یک فرد معمولی پس از رابطه جنسی میتواند چند روزی را به تفکر درباره رابطه جنسی نگذراند و به فعالیت معمولی خود مشغول باشد اما یک فرد معتاد جنسی، تمام ذهنش مدام درگیر رابطه جنسی و ایجاد یک رابطه جدید است.
 5. تصور هر فردی در غالب جنسی و ایجاد ارتباط های اجتماعی به نیت برقراری رابطه جنسی. این موارد از جمله مواردی هستند که فرد معتاد به رابطه جنسی همیشه با افکار و عملش حول و حوش آن در حال سپری کردن وقت خود است و نمی تواند ذهن خود را از این مسئله جدا کند.

اعتیاد جنسی می تواند چه خطراتی داشته باشد؟ (13 عامل خطر ساز)

 • انتقال ویروس ایدز
 • انتقال ویروس HPV
 • تبخال تناسلی
 • زگیل تناسلی
 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • سیفلیس
 • ورود انواع انگل ها
 • ورود انواع باکتری ها
 • از بین رفتن اعتماد به نفس
 • از بین رفتن عزت نفس
 • به وجود آمدن فتیشیسم
 • ارگاسم نشدن فرد به صورت ارتباط جنسی طبیعی

اهمیت فرهنگ سازی و تشویق به ازدواج در سنین کمتر

توجه به اعتیاد جنسی به خصوص در جوانان ضروری است زیرا انجام رفتارهای پرخطر نظیر نوشیدن الکل هنگام رابطه جنسی یا عدم استفاده از کاندوم در نوجوانان یا جوانان بسیار شایع شده است. فرهنگ سازی و ازدواج آسان در شنین پایین تر می تواند باعث جلوگیری از بسیاری از عواملی که زندگی فرد را نابود کند باشد. سالم سازی رابطه بعد از چند جلسه مشاوره توسط سکس تراپیست مرکز مشاوره جنسی مکث امکان پذیر است. برای جلوگیری از احتمال ابتلا به بیماری های گوناگون جسمی و روحی مرتبط با اعتیاد به سکس یا اعتیاد به رابطه جنسی و راهکارهای درمان اعتیاد جنسی این مقاله را تا انتها بخوانید. سکس یا رابطه جنسی به دلیل نوع لذت و نا خودآگاه افراد بسیار متفاوت است.

خصیصه های اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس

 • اعتیاد جنسی شامل یک سری خصوصیات می باشد مانند: اشتغال و وسواس فکری، یعنی شخص به صورت مداوم در رابطه با موقعیت ها و حوادث جنسی اشتغال ذهنی دارد و تمرکز مداوم فرد با مسائل جنسی باعث می شود تحریک پذیری جنسی در او در سطح بالا باشد.
 • خصیصه دوم در اعتیاد جنسیتکراری شدن رفتار است به عبارتی شخص به رفتار جنسی خود برای ارضا ادامه نمی دهد بلکه هدف تحریک شدن هرچه بیشتر است و بدین شکل این اعتیاد به تداخل با برنامه های روزانه می انجامد و عملکرد اجتماعی و فردی را مختل می کند ولی با وجود این عوارض رفتار تداوم پیدا می کند.
 • بنابراین خصیصه سوم، از دست دادن کنترل (اجبار) شخص با وجود مشکلات حاصل است که کماکان به رفتارهای تکراری خود مثل تحریک پذیری بالا بدون احساس رضایت ادامه می دهد و نمی تواند رفتار را متوقف کند با اینکه هر روز وقت بیشتری را برای متوقف کردنش اختصاص می دهد.
 • خستگی خصیصه چهارم اعتیاد جنسی است. شخص که دچار احساس شرمساری از رفتار شدید و غیرقابل کنترل خود و آسیب هایی که به دیگران میزند است، کاملاً خسته وسرخورده می شود.

روابط و رفتار معتاد جنسی

بیشتر روابط صمیمانه بسیار ظریف هستند و برای دستیابی به هارمونی پایدار نیاز به تعادل عاطفی و فیزیکی دقیق بین زوج ها دارند. سلایق و ترجیحات بسیار متغیر است، اما در بیشتر موارد رفتار فرد معتاد به سکس پتانسیل قوی برای ایجاد اختلاف در روابط - حتی در میان زوجهایی که هر دو واقعاً به یکدیگر اهمیت میدهند - دارد.

در واقع روابط در برابر بسیاری از انواع اعتیاد آسیب پذیر است، زیرا یکی از زوج ها اغلب در حالیکه به دنبال هدف اعتیاد خود هست، احساس میکند که طرف دیگر از آن دوری میکند یا مورد بدرفتاری قرار میگیرد. زندگی با یک معتاد به سکس مخصوصاً برای اکثر افراد دشوار است.

درمان اعتیاد جنسی با رویکرد روانکاوی

در رویکرد روانکاوی انحراف جنسی بعد از تعداد جلسات بسیار زیاد درمان پذیر است و احتمالا ریشه در کودکی فرد دارد. جستجوی ریشه های کودکی که باعث ایجاد انحراف های جنسی می شوند در اغلب موارد به تعارضات جنسی و ادیپ های حل نشده بازمیگردد. باید در نظر بگیریم که بعد از ارزیابی معمولا بهترین رویکرد برای درمان اعتیاد جنسی روش دارویی و رفتاری به صورت ترکیبی می باشد.

اختلال جنسی و اضطراب

فرد دارای اختلال جنسی و اعتیاد جنسی قطعاً داری سطح بالایی از اضطراب است، ریشه اضطراب در تعارضات است و به این وسیله فرد می خواهد سطح اضطراب خود را پایین بیاورد. افراد دارای اعتیاد به سکس با ایجاد هر رابطه جنسی میزانی از اضطراب خود را کاهش می دهند و در مدت کوتاهی پس از رابطه شان مجدداً احساس نیاز به رابطه جدید می کنند زیرا اضطراب از بین نمی رود و رابطه جنسی صرفاً مسکنی است برای آرام کردن اضطراب و پس از آن مجدد ظهور پیدا می کند.

اعتیاد جنسی، رفتارهای افراطی جنسی و هر آنچه که به رابطه جنسی مربوط می شود می تواند دلیلی برای کاهش اضطراب این افراد باشد. در درمان های روانکاوی، روانکاو به ریشه های اضطرابی و دلایل آن می پردازد. والدین این افراد در اکثر مواقع والدینی سرد و غیر صمیمی بوده اند که ایجاد ارتباط صمیمانه با کودک برایشان دشوار بوده است.

اضطراب و سکس

نقش تجاوز در دوران کودکی

در موارد بسیار زیادی تعرض و تجاوزهای جنسی برای این کودکان به وجود آمده است. عواملی مانند نادیده گرفته شدن، احساس تنهایی و پیدا کردن منبعی برای پایین آوردن اضطراب و در موارد بسیار زیادی پیدا کردن منبعی برای کسب قدرت در خیال خودشان این افراد را مجبور به اعتیاد جنسی می کند. دستیابی به ریشه های رفتاری، عوامل تخیلات جنسی و حل مسائل بنیادی روانی این افراد که ریشه در تعارضاتشان دارد از راهکارهای روانکاوی درمان اعتیاد به سکس است.

درمان اعتیاد به سکس با رویکرد رفتاری

در رویکرد رفتاردرمانگری به علت تلاش برای از بین بردن رفتاری و جایگزین کردن رفتاری دیگر می باشد. فرد مبتلا به اعتیاد جنسی باید بر روی تغییر رفتار خود و همچنین جایگزین کردن رفتارهای جدید به شدت کار و تلاش کند. فرد مبتلا به اعتیاد جنسی خود را فردی با قدرت و جذاب و خوش مشرب میداند که میتواند با هر فردی که بخواهد ارتباط برقرار کند، همچنین در میان مردان و اجتماع آن ها این رفتار به نوعی کارآمدی و جذابیت مردانه محسوب می شود. از این رو فرد مبتلا به اختلال جنسی باید به شناخت از بیماری خود رسیده باشد و در مرحله ایی قرار گرفته باشد که احساس نیاز به یک درمانگر داشته باشد.

1. تغییر در محیط

ایجاد تغییر در محیطی که فرد دچار اختلال جنسی است می تواند عادات جدیدی نیز در او به وجود بیاورد، هر چند منشأ این اختلال در ذهن و روان است اما به هر میزان محیط فرد دچار اختلال، سالم تر باشد دستاوردهای بهتری نیز خواهد داشت.

2. تغییر در معاشرت ها

ایجاد تغییر در معاشران فرد دچار به اختلال جنسی باعث میشود مراودات سالم تر و با اخلاق تری داشته باشد، هر چند ممکن است فرد مبتلا مراودات سالمی نیز داشته باشد که هیچ کدام از آن افراد از اختلال او آگاه نباشند اما صرفاً این تغییر به دلیل ایجاد تفکرات جدید و سالمی است که معاشران جدید برای او به وجود می آورند.

3. تغییر در عادات رفتاری

تغییر در عاداتی مانند دیدن فیلم های پورن و هر آنچه بتواند فرد را در شرایط تحریک جنسی قرار بدهد است.

4. برقراری رابطه صمیمانه با خانواده

ایجاد تغییر در برقراری رابطه صمیمانه به منظور بیرون کردن خلأ های عاطفی فرد است. وقتی فرد بتواند نوع نگاه خود را به خانواده تغییر دهد حتماً در زندگی او هم تغییرات مثبتی خواهد افتاد.

درمان اعتیاد جنسی با رویکرد شناختی

درمان اعتیاد جنسی در رویکرد شناختی قطعاً به ریشه یابی و پیش نویس های کودکی فرد باز می گردد. فرد دچار اختلال در کودکی تصمیم به تنها نماندن، وابستگی شدید به مادر، اضطراب جدایی، وسواس های فکری و عملی می کند. از این رو با تمام این پیش نویس ها فرد راهکارهایی در آینده برای خود انتخاب می کند. مثلاً: به هر میزان که با زنان بیشتری در معاشرت باشد تنهایی نیز از او دور می شود. زنانی که او را تنها می گذارند شاید در پیش نویس او مادری باشد که در کودکی، فرد را تنها گذاشته است، بنابراین جبران خشم و به همان میزان وابستگی و نزدیک بودن با زن ها این پیش نویس را در فرد به وجود می آورد که زن ها او را رها می کنند، باید به آن ها نزدیک شد و رهایشان کرد.

درمان اعتیاد به سکس

چه کار کنم؟

بنابراین اگر احساس کردید که با چنین حالتی در خود مواجه هستید، احتمالا دچار نوعی اختلال جنسی شده اید که می تواند آسیب فراوانی را برای شما همراه داشته باشد با کنترل کردن کاری از پیش نمی برید پس بهتر است با خودتان صادق باشید.

توجه داشته باشید که مانند اعتیاد به مواد، اعتیاد به سکس به نبود توانایی در مهار یا به تعویق انداختن تمایلات و فعالیت های جنسی اطلاق میگردد. در واقع رابطه جنسی و اندیشدن به آن، افکار معتاد را تحت سیطره خود قرار می دهد و نیاز به برانگیختگی جنسی جای نیاز به صمیمیت را میگیرد. علت اعتیاد جنسی معمولاً بدرفتاری با این افراد در سنین کودکی می باشد. اعتیاد به روابط جنسی یک بیماری پیشرونده بوده و میتواند همانند بسیاری بیماری های دیگر، آن را متوقف نمود. در اعتیاد جنسی، یک الگوی وسواس و اجبار OCD به برقراری رابطه جنسی وجود دارد، که در آن روابط جنسی منجر به تخریب های زیادی در زمینه های کاری، خانوادگی و عزت نفس میگردد.

درمان اعتیاد جنسی

شاید برای بعضی صحبت درباره اعتیاد به رابطه جنسیدشوار باشد. احساس ناامیدی میتواند نزد فرد مبتلا یا خویشاوندان او بسیار شدید باشد. به ویژه شریک زندگی یک فرد معتاد به رابطه جنسی در شرایط نامساعدی قرار دارد زیرا به راحتی می توان گمان برد که اعتیاد می تواند به این دلیل باشد که زندگی جنسی با شریک زندگی، رضایت بخش نیست. روشن است که این گونه نیست بلکه موضوع به این ربط دارد که فرد مبتلا از نظر روحی در چه وضعی است.

آنچه که ضروری است این است که فرد، نسبت به اعتیاد خود آگاه شود و در پی درمان خود باشد. در این راه حمایت خویشاوندان نقش مهمی بازی میکند. درمان اعتیاد جنسی شامل آموزش نحوه ارضاء تمایلات جنسی بطور سالم و طبیعی، مشاوره فردی، بازسازی روابط از هم گسسته فرد و آموزش تکنیک های غلبه بر استرس می باشد. برای درمان اعتیاد جنسی و شکل گیری مشکلات بیشتر با مرکز مشاوره اینجا مکث در ارتباط باشید.

منبع: thedawnrehab.com

نظرات کاربران:
شکوفه
پاسخ به این نظر
1402/10/21

سلام من دوسال ازدواج کردم و بعدازازدواج متوجه شدم همسرم به دیدن فیلم پورن عادت داره و من واقعا ازاین بابت اذیت میشم نمی خوام با این مشکلات رو به رو باشم من تصورازندگی مشترک این نبودالان حس میکنم خودم دارم بیمارمیشم لطفا بهم کمک کنید

0 0
فائزه
پاسخ به این نظر
1400/10/8

سلام خسته نباشید تو سابقه ی گوگل همسرم چندین فیلم پورن دیدم . بشدت ناراحت و کلافه ام .خودش انکار کرد اما من قبلا توگوشیش چیزای دیگه هم دیدم....شوهرم متدینه .اصلا ازش انتظار نداشتم بخاطر همین از درون حالم خوب نیست اما بروز نمیدم نمیدونم باید چیکار کنم که دوباره آرامش روانیم برگرده شکاک شدم.همش حس میکنم داره بهم خیانت میکنه

0 1
shakiba
پاسخ به این نظر
1400/6/29

سلام من با یه اقایی اشنا شدم چند ماهه که به لحاظ اخلاقی و مالی مشکلی ندارن و من ازشون خوشم اومده اما مشکلی که هست اینه که ایشون به من گفتن که قبلا اعتیاد به سکس داشتن یعنی با افراد زیادی به تعداد زیاد رابطه داشتن وقتی من دلیلش رو پرسیدم گفتن هرگز به کسی تعهد نداشتن یعنی به کسی خیانت نکردن اما خب همچین ادمی بودن و بعد فهمیدن اشتباه کردن و بعد گفتن که الان دوساله اصلا این کارو نکردن و فقط اینو به من گفتن که پنهون کاری نکرده باشن. اما ذهن من خیلی درگیر شده و میترسم که بعد ازدواج بهم خیانت کنه ... ایا واقعا عوض شده یعنی میشه ؟ یا فیلم بازی میکنه؟

0 1
ن.ب
1400/7/6

سلام بنظر من همه ی ادما عوض میشن فقط به شرط اینکه خودشون بخوان اگر کسی واقعا بخاد تغییر کنه امکانش هست ولی خب فهمیدن این موضوع خیلی سخته و خیلی باید دقت کنید اگر فکر میکنید از بقیه جنبه ها خوب هستن و مشکلی ندارن میتونید برید پیش مشاور که مطمعن بشید ازشون ولی یچیزی که خیلی مهمه اینه که روی خودتون هم باید کار کنید که اگر مشاور تایید کرد ایشونو خودتون بخاطر گذشته اون ادم تبدیل به ادم شکاکی نشید چون شک میتونه بهترین زندگی هارم نابود کنه بنابراین مشاوره رو خیلی جدی بگیرید

4 0
shayan
پاسخ به این نظر
1399/1/6

سلام من همسرم فکر میکنم اعتیاد به سکس داره و من نمیتونم از پیش بر میام و میترم که خیانت که کی میتونم بیام برای گرفتن داروی افزایش میل جنسی

2 4
ماندانا
پاسخ به این نظر
1398/1/6

اگه همین جوری پیش میرفتم، نمیدونم چی می شد. ممنون که کمکم کردین

4 1
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ