22004925 021

13 عامل خطرساز اعتیاد به سکس و درمان آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(40 رای)
13 عامل خطرساز اعتیاد به سکس و درمان آن

در این مقاله علمی و پژوهشی 13 عامل خطرساز اعتیاد به سکس که شامل مشکلات جسمی، روحی و مقاربتی می شود را مورد بررسی قرار داده ایم. درمان اعتیاد به سکس و سالم سازی رابطه بعد از چند جلسه مشاوره توسط سکس تراپیست مرکز مشاوره جنسی مکث امکان پذیر است. برای جلوگیری از احتمال ابتلا به بیماری های گوناگون جسمی و روحی مرتبط با اعتیاد به سکس یا اعتیاد به رابطه جنسی و راهکارهای درمان اعتیاد به سکس این مقاله را تا انتها بخوانید. سکس یا رابطه جنسی به دلیل نوع لذت و نا خودآگاه افراد بسیار متفاوت است.

نقش غرایز در اعتیاد به سکس

همچنان که اگر ما بیش از حد بخوابیم احساس رخوت، تنبلی و خستگی در ما ایجاد میشود. پس از آنکه به خواب طولانی و فعالیت عادت کردیم، اختلال در خواب را هم به همراه داریم. در مورد غذا خوردن و یا رابطه جنسی نیز با همین مشکل رو به رو میشویم. افراد چاقی که به غذا خوردن اعتیاد پیدا کرده اند و زمانی که دچار اضطراب میشوند نیز بیش از قبل غذا میخورند و عادت غذاییشان از لذت بردن خارج شده، به شکل رفتاری اعتیاد گونه یا همان اختلال بولیمیا شده است، نیز دچار اختلال خوردن هستند و مدام در حال ضرر زدن و تخریب خود می باشند. در مورد اعتیاد به سکس یا اعتیاد به رابطه جنسی نیز ماجرا به همین منوال است.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت جنسی

وقتی رابطه جنسی از حد نرمال خود (بین زوج ها دو تا سه بار در هفته) خارج شود و شریک جنسی مدام در حال تغییر باشد و یا حتی اگر با یک شریک جنسی نیز در رابطه هستیم، عادت رفتاریمان بطور تصادفی بیش از حد معمول در یک هفته باشد و تمام دغدغه ذهنیمان به ایجاد رابطه جنسی جدید با فردی جدید باشد میتوانیم به راحتی بیان کنیم که فرد دچار اعتیاد به سکس شده است.

اعتیاد به سکس

اعتیاد به سکس در دنیای امروز

اعتیاد به سکس امروزه در دسته انحرافات جنسی است. افرادی که رفتار اعتیاد گونه به سکس دارند، حتما باید تحت درمان اعتیاد به سکس قرار بگیرند و زیر نظر یک مشاور روانشناس سکس تراپ مشکل خود را مطرح کنند.

مواردی که برچسب اعتیاد به سکس زده می شود.

 1. برقراری رابطه جنسی بیش از حد در هفته با شرکای مختلف.
 2. برقراری رابطه جنسی با شریک های جنسی متعدد.
 3. برقراری رابطه جنسی به دلیل اضطراب و احساس آرامش پس از سکس و مجددا احساس اضطراب دوباره که حاکی از سطح اضطراب بالا است.
 4. تفکر مداوم در مورد ارتباط جنسی و رها نشدن از این تفکر؛ در واقع یک فرد معمولی پس از رابطه جنسی میتواند چند روزی را به تفکر درباره سکس نگذراند و به فعالیت معمولی خود مشغول باشد اما یک فرد معتاد به سکس، تمام ذهنش مدام درگیر سکس و ایجاد یک رابطه جدید است.
 5. تصور هر فردی در غالب جنسی و ایجاد ارتباطهای اجتماعی به نیت برقراری رابطه جنسی. این موارد از جمله مواردی هستند که فرد معتاد به سکس همیشه با افکار و عملش حول و حوش آن در حال سپری کردن وقت خود است و نمیتواند ذهن خود را از این مسئله جدا کند.

بنابراین اگر احساس کردیم که با چنین حالتی در خود مواجه هستیم، نباید به خود و رفتارمان ببالیم و مطمئن باشیم که دچار نوعی اختلال جنسی هستیم که آسیب فراوانی را برایمان به همراه خواهد داشت و میتوانیم با کمک گرفتن از یک مشاور روانشناس سکس تراپ به درمان آن پردازیم.

اعتیاد به سکس به نبود توانایی در مهار یا به تعویق انداختن تمایلات و فعالیتهای جنسی اطلاق میگردد. در واقع رابطه جنسی و اندیشدن به آن، افکار معتاد را تحت سیطره خود قرار میدهد و نیاز به برانگیختگی جنسی جای نیاز به صمیمت را میگیرد. علت اعتیاد به سکس معمولاً بدرفتاری با این افراد در سنین کودکی میباشد. اعتیاد به روابط جنسی یک بیماری پیشرونده بوده و میتواند همانند بسیاری بیماری های دیگر، آن را متوقف نمود. در اعتیاد به سکس، یک الگوی وسواس و اجبار به برقراری رابطه جنسی وجود دارد، که در آن روابط جنسی منجر به تخریب های زیادی در زمینه های کاری، خانوادگی و عزت نفس، میگردد.

/// شماره های تماس ///

اعتیاد به سکس می تواند چه خطراتی داشته باشد؟ (13 عامل خطر ساز)

 • انتقال ویروس ایدز
 • انتقال ویروس HPV
 • تبخال تناسلی
 • زگیل تناسلی
 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • سیفلیس
 • ورود انواع انگل ها
 • ورود انواع باکتریها
 • از بین رفتن اعتماد به نفس
 • از بین رفتن عزت نفس
 • به وجود آمدن فتیشیسم
 • ارگاسم نشدن فرد به صورت ارتباط جنسی طبیعی

اهمیت فرهنگ سازی و تشویق به ازدواج در سنین کمتر

توجه به اعتیاد جنسی به خصوص در جوانان ضروری است زیرا انجام رفتارهای پرخطر نظیر نوشیدن الکل هنگام رابطه جنسی یا عدم استفاده از کاندوم در نوجوانان یا جوانان بسیار شایع شده است. فرهنگ سازی و ازدواج آسان در شنین پایین تر می تواند باعث جلوگیری از بسیاری از عواملی که زندگی فرد را نابود کند باشد.

خصیصه های اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس

 • اعتیاد جنسی شامل یک سری خصوصیات می باشد مانند: اشتغال و وسواس فکری، یعنی شخص به صورت مداوم در رابطه با موقعیتها و حوادث جنسی اشتغال ذهنی دارد و تمرکز مداوم فرد با مسائل جنسی باعث میشود تحریک پذیری جنسی در او در سطح بالا باشد.
 • خصیصه دوم در اعتیاد جنسی و یا اعتیاد به سکس تکراری شدن رفتار است به عبارتی شخص به رفتار جنسی خود برای ارضا ادامه نمیدهد بلکه هدف تحریک شدن هرچه بیشتر است و بدین شکل این اعتیاد به تداخل با برنامه های روزانه می انجامد و عملکرد اجتماعی و فردی را مختل میکند ولی با وجود این عوارض رفتار تداوم پیدا میکند.
 • بنابراین خصیصه سوم، از دست دادن کنترل (اجبار) شخص با وجود مشکلات حاصل است که کماکان به رفتارهای تکراری خود شامل تحریک پذیری بالا بدون احساس رضایت،... ادامه می دهد و نمیتواند رفتار را متوقف کند با اینکه هر روز وقت بیشتری را برای متوقف کردنش اختصاص میدهد.
 • خستگی خصیصه چهارم اعتیاد جنسی است. شخص که دچار احساس شرمساری از رفتار شدید و غیرقابل کنترل خود و آسیب هایی که به دیگران میزند است، کاملاً خسته وسرخورده میشود.

درمان اعتیاد به سکس با رویکرد روانکاوی

در رویکرد روانکاوی انحراف جنسی بعد از تعداد جلسات بسیار زیاد درمان پذیر است و احتمالا ریشه در کودکی فرد دارد. جستجوی ریشه های کودکی که باعث ایجاد انحراف های جنسی میشوند در اغلب موارد به تعارضات جنسی و ادیپ های حل نشده بازمیگردد. باید در نظر بگیریم که بعد از ارزیابی معمولا بهترین رویکرد برای درمان اعتیاد به سکس روش دارویی و رفتاری به صورت ترکیبی می باشد.

اختلال جنسی و اضطراب

فرد دارای اختلال جنسی و اعتیاد به سکس قطعاً داری سطح بالایی از اضطراب است، ریشه اضطراب در تعارضات است و به این وسیله فرد میخواهد سطح اضطراب خود را پایین بیاورد. افراد دارای اعتیاد به سکس با ایجاد هر رابطه جنسی میزانی از اضطراب خود را کاهش میدهند و در مدت کوتاهی پس از رابطه شان مجدداً احساس نیاز به رابطه جدید میکنند زیرا اضطراب از بین نمیرود و سکس صرفاً مسکنی است برای آرام کردن اضطراب و پس از آن مجدد ظهور پیدا میکند.

اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس و داشتن شریک های جنسی فراوان، رفتارهای افراطی جنسی و هر آنچه که به سکس مربوط میشود میتواند دلیلی برای کاهش اضطراب این افراد باشد. در درمان های روانکاوی، روانکاو به ریشه های اضطرابی و دلایل آن میپردازد. والدین این افراد در اکثر مواقع والدینی سرد و غیر صمیمی بوده اند که ایجاد ارتباط صمیمانه با کودک برایشان دشوار بوده است.

اضطراب و سکس

نقش تجاوز در دوران کودکی

در موارد بسیار زیادی تعرض و تجاوزهای جنسی برای این کودکان به وجود آمده است. عواملی مانند نادیده گرفته شدن، احساس تنهایی و پیدا کردن منبعی برای پایین آوردن اضطراب و در موارد بسیار زیادی پیدا کردن منبعی برای کسب قدرت در خیال خودشان این افراد را مجبور به اعتیاد جنسی میکند. دستیابی به ریشه های رفتاری، عوامل تخیلات جنسی و حل مسائل بنیادی روانی این افراد که ریشه در تعارضاتشان دارد از راهکارهای روانکاوی درمان اعتیاد به سکس است.

درمان اعتیاد به سکس با رویکرد رفتاری

در رویکرد رفتاردرمانگری به علت تلاش برای از بین بردن رفتاری و جایگزین کردن رفتاری دیگر می باشد. فرد مبتلا به اعتیاد جنسی باید بر روی تغییر رفتار خود و همچنین جایگزین کردن رفتارهای جدید به شدت کار و تلاش کند. فرد مبتلا به اعتیاد جنسی خود را فردی با قدرت و جذاب و خوش مشرب میداند که میتواند با هر فردی که بخواهد ارتباط برقرار کند، همچنین در میان مردان و اجتماع آنها این رفتار به نوعی کارآمدی و جذابیت مردانه محسوب میشود. از این رو فرد مبتلا به اختلال جنسی باید به شناخت از بیماری خود رسیده باشد و در مرحله ایی قرار گرفته باشد که احساس نیاز به یک درمانگر داشته باشد.

1. تغییر در محیط

ایجاد تغییر در محیطی که فرد دچار اختلال جنسی است میتواند عادات جدیدی نیز در او به وجود بیاورد، هر چند منشأ این اختلال در ذهن و روان است اما به هر میزان محیط فرد دچار اختلال، سالم تر باشد دستاوردهای بهتری نیز خواهد داشت.

2. تغییر در معاشرت ها

ایجاد تغییر در معاشران فرد دچار به اختلال جنسی باعث میشود مراودات سالم تر و با اخلاق تری داشته باشد، هر چند ممکن است فرد مبتلا مراودات سالمی نیز داشته باشد که هیچ کدام از آن افراد از اختلال او آگاه نباشند اما صرفاً این تغییر به دلیل ایجاد تفکرات جدید و سالمی است که معاشران جدید برای او به وجود میاورند.

3. تغییر در عادات رفتاری

تغییر در عاداتی مانند دیدن فیلم های پورن و هر آنچه بتواند فرد را در شرایط تحریک جنسی قرار بدهد است.

4. برقراری رابطه صمیمانه با خانواده

ایجاد تغییر در برقراری رابطه صمیمانه به منظور بیرون کردن خلأ های عاطفی فرد است. وقتی فرد بتواند نوع نگاه خود را به خانواده تغییر دهد حتماً در زندگی او هم تغییرات مثبتی خواهد افتاد.

درمان اعتیاد جنسی با رویکرد شناختی

درمان اعتیاد جنسی در رویکرد شناختی قطعاً به ریشه یابی و پیش نویس های کودکی فرد باز میگردد. فرد دچار اختلال در کودکی تصمیم به تنها نماندن، وابستگی شدید به مادر، اضطراب جدایی، وسواس های فکری و عملی میکند. از این رو با تمام این پیش نویس ها فرد راهکارهایی در آینده برای خود انتخاب میکند. مثلاً: به هر میزان که با زنان بیشتری در معاشرت باشد تنهایی نیز از او دور میشود. زنانی که او را تنها میگذارند شاید در پیش نویس او مادری باشد که در کودکی، فرد را تنها گذاشته است، بنابراین جبران خشم و به همان میزان وابستگی و نزدیک بودن با زنها این پیش نویس را در فرد به وجود می آورد که زنها او را رها میکنند، باید به آنها نزدیک شد و رهایشان کرد.

درمان اعتیاد به سکس

درمان اعتیاد به سکس با دارو درمانی

قطعاً دارو درمانی در اختلالات جنسی کاربردی است اما باید تحت نظر روانپزشک باشد. داروهای نسل جدید بازجذب سروتونین می تواند در بسیار از موارد مفید باشد.

درمان اعتیاد جنسی

شاید برای بعضی صحبت درباره اعتیاد به رابطه جنسی یا اعتیاد به سکس دشوار باشد. احساس ناامیدی میتواند نزد فرد مبتلا یا خویشاوندان او بسیار شدید باشد. بویژه شریک زندگی یک فرد معتاد به رابطه جنسی در شرایط نامساعدی قرار دارد زیرا به راحتی میتوان گمان برد که اعتیاد میتواند به این دلیل باشد که زندگی جنسی با شریک زندگی، رضایت بخش نیست. روشن است که این گونه نیست بلکه موضوع به این ربط دارد که فرد مبتلا از نظر روحی در چه وضعی است.

آنچه که ضروری است این است که فرد، نسبت به اعتیاد خود آگاه شود و در پی درمان خود باشد. در این راه حمایت خویشاوندان نقش مهمی بازی میکند. درمان اعتیاد جنسی شامل آموزش نحوه ارضاء تمایلات جنسی بطور سالم و طبیعی، مشاوره فردی، بازسازی روابط از هم گسسته فرد و آموزش تکنیک های غلبه بر استرس میباشد. برای درمان اعتیاد به سکس و شکل گیری مشکلات بیشتر با مرکز مشاوره مکث در ارتباط باشین.

نظرات کاربران:
ماندانا
پاسخ به این نظر
19:21 - 6 فروردین 98

اگه همین جوری پیش میرفتم، نمیدونم چی می شد. ممنون که کمکم کردین

1 0
shayan
پاسخ به این نظر
20:56 - 6 فروردین 99

سلام من همسرم فکر میکنم اعتیاد به سکس داره و من نمیتونم از پیش بر میام و میترم که خیانت که کی میتونم بیام برای گرفتن داروی افزایش میل جنسی

0 1
افزودن نظر:
captcha