ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

افزایش تمرکز و دقت کودکان

افزایش تمرکز و دقت کودکان

راهکارهای پیشنهادی کمک به توجه و افزایش تمرکز کودکان توسط تیم پژوهشی مرکز مشاوره مکث به دست آمده است. تمرکز مثل ماهیچه هست. نیاز به ورزش و تمرین مداوم دارد. بعضی کودکان از همان بدو تولد تمرکزی قوی دارند. اما همه کودکان میتوانند با تمرین و به کار بردن استراتژی ها، توانایی تمرکز و توجه شان را بالا ببرند.

مرکز مشاوره مکث طبق تحقیقاتی به این نتیجه رسیده است که توجه و افزایش تمرکز نیاز به تمرین هایی دارد. مثلا دوران مدرسه فرصت خوبی برای افزایش تمرک کودکان است. چون در این مقطع از کودکان خواسته می شود تا مدت طولانی تری بر روی یک تکلیف تمرکز کنند و هر چه کودکان بزرگتر می شوند، افزایش تمرکزشان بهتر می رود.

اغلب کودکان، بر روی تکالیفی که خودشان علاقمندند، تمرکز بالایی دارند و ساعت ها مشغول یک تکلیف می شوند و معمولا فعالیت هایی که دوست ندارند را کنار می گذارند. اما باید گفت که کودکان باید بتوانند بر روی همه تکالیف تمرکز کنند. چون این نوع از تمرکز منجر به یادگیری می شود و به تقویت اعتماد به نفس کودک کمک می کند.

تقویت تمرکز کودکان

چند راهکار افزایش تمرکز و توجه

1. ساعتی را برای تمرکز کودکتان روی تکالیف خاص اختصاص دهید

کودکان بین سنین 4 تا 5 سالگی می توانند بین 5 تا 20 دقیقه تمرکز کنند. 5 دقیقه برای تکالیف جدید و چالش بر انگیز و 20 دقیقه برای فعالیت ها و تکالیف لذت بخش. بنابراین سعی کنید در طول روز، بازی هایی را انتخاب کنید که حداقل 5 دقیقه و حداکثر 20 دقیقه ای کودکتان را درگیر کند

2. سعی کنید همیشه فقط یک تکلیف را انتخاب کنید

بزرگسالان می توانند به راحتی روی چند تکلیف بطور همزمان تمرکز کنند اما تحقیقات نشان داده چند تکلیفی، تمرکز و توجه را کاهش داده و عملکرد کودک را مختل میکند.

بدین منظور همواره یک تکلیف را انتخاب کنید و وقتی مشغول یک فعالیت با کودکتان می شوید وعده یک تکلیف دیگر را ندهید تا تمرکزش بر هم نریزد؛ مثلا وقتی پازل بازی میکنید این را بازی کنیم تا بعدش بروریم طناب بازی یا بعد پازل، می برمت پارک در عوض بگویید: «الان وقت بازی با پازل است. کدام پازل را با هم بازی کنیم».

3. اختصاص فضای مناسب برای انجام تکلیف خانگی

سعی کنید عوامل مزاحم در تمرکز را کاهش دهید، مثلا او را در اتاقی قرار دهید که میز و صندلی و چراغ مطالعه دارد و تلویزیون و موبایل و رادیو و ... روشن نیست.

4. تنفس و استراحت های برنامه ریزی شده

هر از چندگاهی کودک پس از تکلیف از جایش بلند شده، حرکت کند، ورزش کند، تغذیه ای بخورد و یا با کودکان بزرگتر یا دوستشان تلفنی صحبت کرده یا پیام دهند.

/// شماره های تماس ///

5. تنفس شکمی را با هم تمرین کنید

تنفس شکمی یا دیافراگی سرعت ضربان قلب ما را کاهش داده و ذهن را برای تمرکز شفاف می سازد. به او کمک کنید تا تنفس های عمیقی از ناحیه شکم داشته باشد؛ این تن آرام، به کاهش اضطراب او کمک زیادی می کند.

6. تکالیف را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید

اگر می بینید تکلیف برایش سخت است سعی کنید آن را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید. برای این کار بهتر است از شمردن استفاده کنید؛ مثلا به کودک بگویید الان برای بستن کفشت تا 50 فرصت داری. 10 تای اول برای رد کردن بند کفش از داخل سوراخ های کفش است، 20 تای بعد برای مرتب کردن بندها و 20 تا هم فرصت برای بستن گره داری.

به طور کلی هر چه شما در طول روز با کودکتان بیشتر بازی و تمرین و تمرکز داشته باشید، در انجام تکالیفش موفق تر خواهد بود.

تشویق و توجه در رشد تمرکز در کودکان

هر انسانی ذاتاً نیازمند توجه و تشویق است، بنابراین توجه مثبت و تشویق باعث میشود میل و علاقه فردی در هر زمینه ایی رشد پیدا کند و مخصوصاً کودکان در هدف گذاری های خود و انجام مسئولیت های خود با تمرکز و توجه بیشتری عمل خواهند کرد.

لازم است بدانیم کودکانی که والدین بی توجه دارند بیشتر انرژی خود را صرف گرفتن توجه والدین به خود میکنند و بنابراین توجهشان به دیگر امور اطراف خود کم خواهد شد و بنابراین به دلیل رشد پیدا کردن این منطق در ذهنشان که برای انجام هر رفتاری نیازمند صرف انرژی بالایی دارند که بتوانند والد خود را متوجه به خود کنند، بنابراین کلیه تمرکز خود را از کار مورد علاقه سلب میکنند و به والدین بی توجه خود متمرکز میشوند.

به طور مثال کودکانی که برای هر سوالی و یا هر نکته باید بارها و بارها والد خود را با صدای بلند صدا کنند و یا گریه کنند تا دیده شوند و به آنها به میزانی توجه شود نمیتوانند در دیگر امور دلخواه خود با تمرکز و توجه بالا رفتار کنند.

استراحت و تغذیه مناسب در کودکان

از آنجایی که واضحاً هر فرد بزرگسالی با گرسنگی و یا خواب آلودگی نمیتواند تمرکز لازم وکافی برای انجام هیچ کاری را داشته باشد لازم است بدانیم کودکان نیز به همان میزان و قطعاً در مواردی بیشاز بزرگسالان نیازمند داشتن خواب کافی و همچنین تغذیه مناسب هستند که بتوانند تمرکز لازم خود را به دست بیاورند. 

اگر کودک نتواند در طول شبانه روز به میزلن مناسب بخوابد و یا تغذیه ایی سالم داشته باشد قطعاً بیشتر وقت خود را صرف رفع گرسنگی و همچنین داشتن خواب کافی میکند، دیر خوابیدن در کودکان و همچنین نداشتن تغذیه مناسب باعث میشود کودک در هیچ زمینه ایی تمرکز نداشته باشد و رشدی در رفتارهای او ملاحظه نمیشود.

لطفا مکث بفرمایید...

مرکز مشاوره مکث در زمینه سنجش و افزایش توجه و تمرکز با داشتن ابزارها و مشاورین متخصص اماده دادن خدمات مختلف میباشد. ما همیشه فرصت برای رشد تمرکز کودکمان نداریم...

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(10 رای)
نظرات کاربران:
سینا
11:22 - 10 مهر 97
بسیار عالی
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: افزایش تمرکز و دقت کودکان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی