22004925 - 021

افزایش رفتار مطلوب در دانش آموزان

(6 رای)
افزایش رفتار مطلوب در دانش آموزان

تلاش والدین و معلمان بر این است که کودک نوع درست رفتار را یاد بگیرد، در این مقاله نگاهی داشته ایم به راههای تقویت رفتار مطلوب در دانش آموزان.

والدین از لحظه تولد دغدغه رشد و تربیت درست کودک را دارند. سعی می کنند رفتارهای درست را به کودک آموزش دهند و آنها را تقویت کنند. هنگامی که کودک به سن مدرسه میرسد با توجه به گروهی بودن کلاس های درس هرچه رفتارهای کودکان اصلاح شده تر و در جهت مطلوب باشد کار معلم برای تدریس راحت تر است. بنابراین در این سن با همکاری والدین و معلمان سعی می شود که رفتارهای مطلوب تقویت گردند.

افزایش رفتار مطلوب در دانش آموزان

انواع تکنیکهای افزایش رفتار مطلوب

ساختار خانواده در شکل گیری و تغییر رفتار کودک نقش اساسی دارد و اولین نهادی که کودک وارد آن می شود خانواده است. بنابراین توجه والدین به رفتارهای خود و روابطشان با یکدیگر و با کودک اهمیت زیادی دارد. پذیرش وجودی بدون قید و شرط کودک و عشق و علاقه در خانواده باعث اعتماد به نفس کودک می شود و پذیرش کودک از والدین را هم بالا می برد و در نتیجه والدین می توانند به راحتی به اصلاح رفتار کودک بپردازند. لازم است که والدین و معلمان با تکنیک هایی برای تقویت رفتار مطلوب کودکان آشنا شوند.

هنگامی که از کودکان رفتار مثبتی را می بینیم ضروری است که آن رفتارها را تقویت کنیم تا در کودک نهادینه شود. در روانشناسی تکنیک هایی برای افزایش رفتار مطلوب وجود دارد که از جمله آنها میتوان به تشویق و تنبیه اشاره نمود. بوسیله تشویق و نشان دادن عکس العمل مثبت رفتارهای مورد قبول را تقویت می کنیم و با جهت دهی تنبیه و حذف پاسخ های مثبت یا اضافه کردن پاسخ های منفی نیز میتوان رفتارهای مثبت را تقویت نمود.

برای رسیدن به این هدف باید

رفتاري که قصد افزايش آن را داريم شناسايي کنيم، در ابتداي اجراي برنامه تغيير رفتار در مقابل هر رفتار مطلوب، کودک را تشویق نماييم، زماني که رفتار مطلوب افزايش پيدا کرد، به مرور تعداد تقويت ها را کاهش دهيم و در نهايت بعد از مدتي که رفتار به طور کامل و مداوم انجام شد، تقويت را حذف کنيم. باید توجه داشته باشیم که همیشه از یك نوع تقویت كننده خاص استفاده نكنیم چرا كه اثربخشی آن به مرور زمان از بین خواهد رفت.

/// شماره های تماس ///

تکنیک تقویت رفتار مخالف

تقويت رفتار مخالف از دیگر روش های رسیدن به هدف افزایش رفتار مطلوب است به این صورت که رفتارى را تقويت كنيم كه ضد رفتار نامطلوب باشد، مثلاً دانش آموزى كه در كلاس بدون اجازه صحبت مىكند، اگر براى صحبت كردن اجازه گرفت، اين رفتار را كه مغاير با رفتار نامطلوب است، مورد تشويق و تقويت قرار میدهيم، پس رفتار تقويت شده تكرار میگردد و خود به خود رفتار نامطلوب كاهش می يابد.

اقتصاد ژتونی چیست؟

از جمله روش های تشویقی متداول روش «اقتصاد ژتونی» است. این تکنیک در کلاس درس گروهی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش کودکان برای بعضی رفتارها هدف، ژتون یا نمره می گیرند. در این روش رفتارهای صحیح اجتماعی ژتون یا نمره می گیرند و در عین حال میتوان به عنوان تنبیه ژتون یا نمراتی را حذف نمود. این امتیازات می تواند به عنوان مثال، وقت آزاد، فرصت بازی، عکس برگردان، شکلات و در کل متناسب با سن کودک موارد مورد علاقه کودک باشد. امتیازها را میتوان به صورت پوستری بر دیوار نصب نمود یا در ظرفی بر روی میز معلم قرار داد.

ویژگی مشترک تمام روشهای افزایش رفتار مطلوب چیست؟

بطور کلی در تمامی روش های تقویت رفتار مطلوب پاسخ ها می تواند به صورت منفی و مثبت ارائه شوند. پاسخ مثبت مانند ارائه وسیله ی مورد علاقه کودک، اجازه انجام کار مورد علاقه در کلاس یا در خانه و استفاده از پاسخ معنی به معنای محرومیت از موارد مورد علاقه ی کودک است. باید توجه داشته باشیم که تنبیه و تشویق متناسب با سن، موقعیت و روحیه کودک باشد و صرف آشنایی با روش ها کافی نیست و باید مطمئن باشیم که آن روش به کودک آسیب نمی رساند و در ضمن موثر است و پاسخ کامل دریافت می شود.

رفتار مطلوب دانش آموزان

آنچه که در تکنیک های تقویت رفتار مطلوب اهمیت دارد این است که کودک به مرور تعمیم دهی موارد را یاد میگیرد. مثلاً هنگامی که می خواهیم مفهوم نظم در مدرسه را به او آموزش دهیم با آموزش یک مورد می توانیم انتظار داشته باشیم که در موردهای مشابه نیز عکس العمل مناسب را ببینیم و تقویت و نهادینه شدن رفتارهای به ظاهر کم اهمیت می تواند در بزرگسالی موجب نشان دادن رفتار مناسب در موقعیت های حساس و پراهمیت گردد.

والدین و معلمان با همکاری یکدیگر و با استفاده از تکنیک های روانشناسی می توانند رفتارهای کودک را در جهت مطلوب سازمان دهی کنند.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: افزایش رفتار مطلوب در دانش آموزان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی