22004925 021

عشق ورزیدن چگونه و چه زمانی می تواند صورت پذیرد؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(39 رای)
عشق ورزیدن چگونه و چه زمانی می تواند صورت پذیرد؟

عشق ورزیدن چگونه و چه زمانی می تواند صورت پذیرد؟ عشق در واقع احساس محبت عمیقی است که فردی میتواند به فرد دیگری داشته باشد. در این احساس محبت، تلفیقی از صمیمیت، همدلی، رازداری و صداقت وجود دارد که در کنار هم احساس عشق خالص و بالغانه را میشود جستجو کرد. در ادامه انواع عشق، چگونگی شروع و زمان آن را توضیح می دهیم.

عشق ورزیدن چگونه و چه زمانی می تواند صورت پذیرد؟

روابط عاطفی، هم فوق العاده خوب و هم وحشتناک هستند. آنها می توانند ما را به بالاترین و پایین ترین نقطه ممکن سوق دهند. ما را به سوی فلک کشیده تا در میان ابرها به روی بال عشق ببرند و یا اینکه به پایین پرتاب کنند.

/// شماره های تماس ///

اما چه طور اینطور می شود؟ خوب حقیقتی ساده است چون گاهی احساسات درست مثل آب و هوا تغییر می کنند. پیش از توضیحاتی در مورد انواع عشق لازم است بدانید که اگر موارد زیر را می خواهید تغییر دهید، باید با یک مشاور روانشناس صحبت کنید.

  1. رابطه تان در وضع معقولی است اما می خواهید آن را بهبود ببخشید.
  2. رابطه تان در وضع بدی است و می خواهید احیایش کنید.
  3. در حال حاضر در رابطه ای نیستید می خواهید وارد ارتباطی شوید.

در واقع عشق به معنای بالغانه خود، عشق سالم و قابل رشد نامیده میشود. عشقی که تلفیقی از احساس محبت و شهوت باشد، در رده احساس های بالغانه و قابل رشد شناخته نمیشود و هر لحظه با کمبود یکی از این دو احساس، مرزی از خشم و تنفر در آن به وجود می آید.

عشق

فرض کنید همسرانی که احساس عشقشان در زمره محبت و شهوت قرار دارد. اگر نیاز جنسی آنها به دلیلی دچار اختلال شود، محبت بینشان نیز دچار مشکل خواهد شد. زیرا همدلی، صمیمیت، رازدازی و یا صداقت و شهوت در این بین نقش پر رنگ و واضحی ندارد.

انواع عشق

باید دقت داشت که برای تجربه یک عشق بالغانه، قطعا باید رفتاری بالغانه داشته باشیم. ما نمیتوانیم با بی صداقتی و غیر شفاف بودن به دنبال تجربه عمیقی از عشقی با صداقت و شفافیت و همدلی باشیم. همدلی در رابطه عاشقانه بالغانه یکی از اصول پایه ایی است. به این دلیل که با همدلی و محبت عمیق آنچه که ممکن است در هر رابطه ایی دچار تزلزل شود، با صبر و شکیبایی و تحمل شرایط نابسامان و گذر از آن میتواند به تجربه ایی برای رشد تبدیل شود.

البته ناگفته نماند که اختلال وابستگی، دوست داشتن های عصبی و چسبندگی های فراوان به هیچ عنوان احساسی از عشق را نشان نمیدهند و تنهای ترس از تنهایی یا رها شدگی و همچنین تجربه عمیق عاطفی را به دنبال نخواهند داشت. در وابستگی هایی که نشان از اختلال و رفتار بیمارگونه دارند، یکی از طرفین رابطه بطور بیمارگون به تفکری از رابطه میچسبد و احساس میکند این چسبندگی بیمارگون نوعی از عشق است.

اما باید توجه داشت آنچه که در هر رابطه ایی باعث آزار یکی از طرفین رابطه شود، نشان دهنده آن است که جایی از این رابطه دچار اشکال است. این اشکال آسیب جدی به بدنه رابطه وارد میکند و پس از یک سال هر دو طرف متوجه میشوند دیگر میلی به دوست داشتن، محبت کردن و رفتار صادقانه به یکدیگر ندارند و هر یک به شخصه، دیگری را مقصر اشتباه در رابطه میداند.

یکی اشتباه متداول در عشق ورزیدن

چسبندگی بیش از حد و به نوعی تجربه اختلال وابستگی این تفکر را برای زوجین به دنبال دارد که «من هیچ چیز برای او کم نگذاشتم و یا من مانند مادر با او مهربان بودم و یا من هیچگاه او را تنها نگذاشتم». از آنجایی که این میزان از وابستگی هم به خود و هم به دیگری آسیب میرساند، هشدارهایی برای از بین بردن یک رابطه که قدرت رشد دارد را به ما میدهد.

از خودگذشتی، محبت، صمیمیت و همدلی با احساس چسبندگی بسیار متفاوت است.

اگر مردی نیاز به یک مادر دوم در زندگی خود داشته باشد، قطعا به دنبال تجربه عشق نمیگردد. بلکه به دنبال مادری است که در کودکی نیازهای او را ترفیع نکرده و در بزرگسالی میخواهد در غالب یک مرد او را بدست آورد.

بنابراین بازی کردن نقش مادری یا خواهری در عشق تجربه اشتباهی است که پس از رشد نیاز مرد از محبت مادری او را به دنبال نیاز دیگری میکشاند. به اینصورت است که تفاوت یک احساس بالغانه با یک احساسی که از سر خالی بودن، کمبود و عقده است را نشان میدهد. عشق نیز مانند هر احساس دیگری همچون محبت، دوستی، صمیمیت و تعلق باید اندوخته ایی در فرد سالم داشته باشد. به این بیان که هر آنچه را که دریافت کرده باشیم میتوانیم با دیگری تقسیم کنیم و در میان گذاریم.

هیچ عشقی و هیچ علاقه بالغانه و رشد یافته ایی از کمبود شکل نمیگیرد. زیرا عقده ها، حقارت ها و سرکوب ها در هیچ شرایطی نمیتوانند تبدیل به محبت، صمیمیت و عشق شوند. مگر اینکه با احساس این کمبودها مواجه شویم و به درمان خود و تجربه خوشایند احساس بهبود و سلامت برسیم. پس در انواع عشق به جای عشق شهوانی سعی کنیم عشق بالغانه را انتخاب کنیم.

افزودن نظر:
captcha