22004925 021

ایجاد انگیزه و اشتیاق برای موفقیت در زندگی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(32 رای)
ایجاد انگیزه و اشتیاق برای موفقیت در زندگی

انگیزه به معنای هیجان و اشتیاق برای ایجاد یک اتفاق است. وقتی حرف از انگیزه میشود، میتوانیم درک کنیم که کسی با داشتن آن چگونه میتواند به هدف خود و در راه هدف خود کوشا عمل کند. انگیزه نیرویی بسیار زیاد در رسیدن به اهداف جهت موفقیت در زندگی است.

چه زمانی می توانیم بفهمیم انگیزه و اشتیاق نداریم؟

زمانی که هر کسی احساس میکند در رسیدن به اهدافش کمی بی حوصله شده و یا کمی پیش از قبل هیجان زده نیست، میتواند بیان کند که از انگیزه کافی برخوردار نیست.

انواع انگیزه

انگیزه ها میتوانند بیرونی و درونی باشند. انگیزه های بیرونی مانند محرکی از بیرون، در محیط اطراف و یا در اشخاص دور و بر ما عمل میکنند؛ مانند دوستانی که میتوانند برای ما انگیزه ایجاد کنند و یا محیط و فضایی که به ما انرژی فعالیتی جدید را میدهند. اما انگیزه های درونی صرفا از درون خود ما و با فکر ما ایجاد میشوند.

هدف گذاری با انگیزه درونی

آنچه که در فکر ما و هدف گذاری های ما باعث انگیزه، شوق و هیجان برای دستاورد جدید میشود، انگیزه های درونی ما هستند. در هر دو انگیزه بیرونی و درونی ممکن است هر فردی به مرحله ایی بربخورد که در جای خود درجا زند و یا انگیزه خود را از دست بدهد.

/// شماره های تماس ///

قطع شدن ارتباط و پایین آمدن انگیزه

دوستی که حمایتمان میکرده، دیگر حمایتمان نکند و یا با ما ارتباط نداشته باشد و یا آنچه در فکرمان بوده با افکار مغشوش از بین رود و به یکباره انگیزه مان را از دست بدهیم. نکته مهم در هر دو مورد این است که ما پیش از آنکه بخواهیم به انگیزه مان بپردازیم، باید بدانیم هدفی داشته ایم که آن را دنبال میکردیم.

انگیزه های جدید

میتوانیم خود و هدفمان را مجددا مرور کنیم و طبق شرایط جدیدی که در آن قرار گرفته ایم، به دنبال انگیزه ایی جدید بگردیم. انگیزه های روانی و یا اصطلاحا انگیزه های درونی، به میل و رغبت زیاد و اعتماد به نفس و اراده ایی محکم نیاز دارند؛ از اینرو اگر انگیزه ایی درونی به دست آوردیم، باید غنیمت شماریم و در رشد و و پرورش آن کوشا باشیم.

ایجاد انگیزه در کار

دو عامل مهم در انگیزه

هدف و نظم و انضباط از عواملی هستند که میتوانند در جهت رشد انگیزه مؤثر واقع شوند. بی نظمی و هرج و مرج انگیزه را از بین میبرد و یا اصلا جایی برای انگیزه باقی نمیگذارد؛ زیرا ازدحام دلیلی برای رشد نمیباشد. بنابراین داشتن هدف و انضباط دو عامل مؤثر در ایجاد انگیزه است.

انگیزه مهمتر است یا استقامت در هدف؟

از جایی به بعد ماندن در هدف و راه مشخص شده بسیار مهمتر از ایجاد انگیزه عمل میکند؛ زیرا انگیزه شروع ماجرا را رقم میزند و ماندن در هدف، اتمام راه و دستاورد را بیان میکند.

10 راهکار برای ایجاد انگیزه جهت موفقیت در زندگی

1. بررسی نتایج هدف هنگام احساس نیاز به انگیزه

بررسی نتایج و احساس خوشایند دستاورد باعث میشود به شخصه انگیزه ایی در درونمان شکل گیرد. مثلا فردی که اضافه وزن دارد و نیاز به داشتن انگیزه ایی است که رژیم بگیرد، میتواند به لباس هایی فکر کند که پس از لاغری میتواند به تن کند؛ حتی میتواند تعدادی از آن لباس ها را برای ایجاد انگیزه تهیه کند و هر روز آنها را ببیند تا از هدف خود منحرف نشود و پس از ایجاد، در هدف خود بماند.

2. انگیزه را برای هدف های کوتاه مدت دنبال کنیم

اگر به دنبال انگیزه های طولانی و تمام نشدنی هستید، حتما در زمان هایی به رخوت و کسالت بر میخورید اما اگر انگیزه های کوتاه مدت برای خود ایجاد کنید، ماندن در آن انگیزه مؤثرتر به نظر میآید. مثلا پیاده روی با انگیزه گوش کردن به موسیقی مورد علاقه و یا انگیزه پوشیدن لباسی خوب برای دیدن دوست مورد علاقه مان در کافه.

3. معاشران خوب و افراد سالم در ما ایجاد انگیزه مثبت میکنند

معاشرت با افرادی که از لحاظ روانی منفی گرا هستند، در زندگی رشد نکرده اند، هدف خاصی را دنبال نمیکنند و مدام در حال غر زدن و ناله کردن هستند، هیچ عامل و انگیزه ایی برای ما نیستند و قطعا نیرو و انگیزه ما را نیز از بین میبرند. اما اگر با افرادی با انرژی بالا، هدف های مشخص، سلامت روان و سالم وقت گذرانیم، قطعا انگیزه های بسیاری در ما ایجاد میشود و میتوانیم دستاورد زیادی داشته باشیم.

4. دوری از حسادت باعث ایجاد انگیزه میشود

اگر احساس کنیم به دیگران حسادت میکنیم، قطعا انگیزه رشد خود را از دست میدهیم. احساس خوب به دیگران و داشتن شفقت باعث رشد انگیزه و هدف گذاری در ما می شود. داشتن احساس خوب به فعالیت و رصد دیگران، این انگیزه را در ما ایجاد میکند که ما هم میتوانیم فردی موفق باشیم تا اینکه با حسادت دست و پنجه نرم کنیم و هر رشدی در دیگران را نادیده بگیریم و از روی حسادت آنها را کم و بی ارزش بدانیم.

5. ترس های خود را بشناسیم و با آنها مواجه شویم

مواجه با ترس ها، باعث میشود که انگیزه در وجودمان شکل گیرد. وقتی بدانیم از چه چیزهایی میترسیم و چه چیزهایی باعث میشود که نتوانیم رشد کنیم، انگیزه رشد را هم از دست میدهیم و درجا میزنیم اما وقتی ترس هایمان را بشناسیم، حداقل میتوانیم در مواردی که ترس کمتری برایمان ایجاد میکند به رشد انگیزه در خود بپردازیم.

6. انگیزه های دیگران را بشناسیم

انگیزه های دیگران و اطلاع از نوع ایجاد انگیزه در آنها خود دلیلی برای ایجاد انگیزه در ما میشود؛ زیرا باعث ایجاد تفکر جدید میشود. مثلا شاید ندانیم که داشتن یک فرزند در زندگی زناشویی میتواند باعث ایجاد انگیزه ایی بزرگ در رشد و سلامت زندگی زناشویی باشد. اگر با کسانی که این انگیزه را تجربه کرده اند، صحبت کنیم، قطعا جرقه انگیزه ایی جدید در وجودمان شکل خواهد گرفت.

7. انگیزه با اندیشه به وجود می آید

اگر مدام در بی فکری و انجام عمل های یکباره هستیم، باید بدانیم در بی فکری، بی نظمی و دور از اندیشه بودن، انگیزه ایی ایجاد نمیکند. در چنین شرایطی تنها عمل های بی سر و ته و بی نتیجه خلق میشوند که ایجاد انگیزه را نیز به تعویق میاندازند. از اینرو فکر کردن و اندیشیدن، راهی برای ایجاد انگیزه و فعالیت جدید میباشد.

انگیزه و اشتیاق

8. سختگیر نباشیم

سختگیری بیش از حد و عمل کردن طبق قوانین و پیمودن یک راه همیشگی، ایجاد انگیزه را از بین میبرد؛ زیرا در ذهنمان اینگونه نقش بسته میشود که یک راه را یا میتوانم طبق این دستورات برویم و یا نمیتوانیم؛ به همین دلیل در مواقع شکست هیچ انگیزه حدیدی برایمان ایجاد نخواهد شد.

9. خلاق باشیم

خلاقیت یک عامل بسیار مهم در ایجاد انگیزه است. افراد خلاق با انرژی بیشتری در رشد برخوردارند؛ زیرا مسکوت نمیمانند و مدام در پیدا کردن راهی جدید برای فعالیتی جدید هستند. بنابراین بهتر است در مواردی، غیر از آداب همیشگی عمل کرد تا به خلاقیت دست پیدا کنیم و راه هایی را برای ایجاد انگیزه در ذهن و یا زندگی خود پیدا کنیم.

10. خود را تشویق کنیم و نه بازخواست

بازخواست کردن خود در ذهن باعث میشود زمینه ایجاد انگیزه از بین برود و مدام به این فکر کنیم چه کاری درست بود و با چه کاری غلط. از اینرو با هر کار اشتباهی پا پس نکشیم و حتی به مانند یک خاطره خنده دار از آن یاد کنیم و با تعریف از آن، درس بگیریم و با تشویق خود برای اتفاقات حدید ایجاد انگیزه کنیم. اعتماد داشتن به خود باعث ایجاد انگیزه نیز میشود که از تشویق و احترام به خود سرچشمه میگیرد.

در آخر باید بدانیم راه های ایجاد انگیزه در زندگی هر کسی بنا به سبک و روش وی متفاوت است اما از آنجایی که همه ما انسان هستیم و نیازمند رشد، محبت و احساس خوشایند میباشیم، ایجاد انگیزه نیز برای همه ما در رسیدن به این اهداف مؤثر و مفید میباشد.

افزودن نظر:
captcha