ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

درمان احساس حسادت : نشانه ها و راهکار

درمان احساس حسادت : نشانه ها و راهکار

پیش از آنکه بخواهیم به درمان حسادت بپردازیم باید بدانیم حسادت چیست و این احساس از چه چیزی در وجود ما نشأت میگیرد و به چه دلیلی در برخی از افراد این احساس بیش از دیگران است.

حسادت نوعی احساس است 

حسادت مانند تمام احساسات دیگر، یک حس است که از تفکرات منفی پس آن نشأت میگیرد. وقتی فردی در درون خود نسبت به فرد دیگر، موقعیتی دیگر و زمانی و مکانی که در آن هستند احساس حسادت میکند، در واقع بیش از آنکه آن فرد، موقعیت، زمان و مکان را دریابد، درگیر احساسات و افکار خود شده است. 

هجوم افکار منفی

هر آنچه که در ذهن فرد هجوم میاورد و به عنوان افکار منفی و در جهت تضعیف خود به کار میبندد احساسی از حسادت است.

تفاوت رشک با حسادت

در واقع باید بدانیم رشک بردن با حسادت کردن بسیار متفاوت است. زمان هایی پیش میاید که ما با تمام توانایی های خود در موقعیتی قرار نداریم که بتوانیم به درستی در جهت رشد خود، نشان دادن تمام توانایی ها و قدرتمان قرار بگیریم و یا به نحوی در موقعیت هایی مورد بی مهری قرار گرفته ایم که شایسته آن نبوده ایم، از این میتوانیم نسبت به افرادی با امکاناتی شبیه ما، در موقعیتی متفاوت با دستاوردهای بیشتر احساس رشک کنیم و با خودمان مواجه شویم و بخواهیم که سعی و تلاش خودمان را بیشتر کنیم.

درمان احساس حسادت

در واقع رشک بردن، غبطه خوردن احساساتی هستند که ریشه و زمینه مثبت دارند و میتوانیم با درک بهتر آنکه در چه زمانی و چگونه این احساس به ما منتقل میشود، زمینه ایی برای رشد و فعالیت جدید در خودمان آغاز کنیم و از این احساس و نگاه کردن به خود دچار هراس نشویم. 

اما حسادت احساسی است که به هیچ عنوان زمینه ایی برای رشد ندارد و میتواند انرژی روانی را در بیشترین حد خود قرف کند و ما را دچار فلج ذهنی کند.

تحقیر کردن دیگران در زمان حسادت ما

از آنجایی که فردی دچار حسادت و این احساس باشد، به هر آنچه که میبیند و احساس میکند برتری نسبت به او و فعالیت های او دارد این احساس را تجربه میکند. فردی که مدام درگیر احساس حسادت است، هر تفکر و هر تلاشی را ضد خود میداند و مدام درگیر آوردن دلایلی برای رشد و هدف های دیگران است که آنها را در ذهن خود و یا در کلام خود متنبه کند و کار و فعالیت آنها را پست و حقیر بشمارد.

حس دشمنی در حسادت

فردی که دچار احساس حسادت است، نمیتواند با خود تحلیل کند چگونه و در شرایطی فردی میتواند بیش از او و در موقعیتی برتر از او باشد و صرفاً هر زمانی که احساس کند، هر فردی به او برتری دارد او را دشمن خود میبیند و در پی دلایلی برای تخریب آن فرد است.

حسادت بیش از آنکه احساسی منفی و آسیب رسان به دیگران باشد، احساسی تخریبگرانه برای خود فرد است. 

نشانه حسادت در بدن

  • گرفتگی عضلات
  • تفکرات ممتد، وسواس گونه، بی پایان و بدون هیچ دستاوردی
  • تپش قلب
  • بدبینی
  • گزافه گویی
  • خواب ناآرام

اما نکته مهم در اینجاست که فرد حسود چگونه تصمیم به تخریب خود میگیرد بی آنکه بداند در حال انجام چه رفتاری است؟ 

رفتارهای خودتخریب گونه رفتارهایی هستند که از میل درونی هر فردی به واسطه دوست نداشتن خود شروع میشود. وقتی فردی عزت نفس نداشته باشد و نتواند خود را دوست داشته باشد و در کودکی به آن منوال که باید به خودی خود مورد محبت و عشق و لطف بی دریغ قرار نگرفته باشد.

به چشم آمدن برای والدین

برای لحظه ایی از احساس محبت و دوست داشته شدن حتماً باید کاری انجام میداده تا به چشم والدین خود بیاید تا او را به وضوح ببینند و به خاطر خودش و احساس عمیق کودک بودن مورد محبت قرار نگرفته باشد، به این معنی است که عزت نفسش خدشه دار شده و به معنای واقعی رشد پیدا نکرده است.

عزت نفس پایین

افرادی با عزت نفس پایین و رشد پیدا نکرده، در بزرگسالی خودتخریبی را دنبال میکنند و به آن میپردازند. زیرا خود را لایق مهر و لطف و محبت نمیدانند و به آن دلیل که کاری از دستشان بر نمیاید نسبت به خودشان خشمگین میشوند؛ خودتخریبی را به هر نحوی، با هر تفکری و در هر زمانی پیش میگیرند.

دوست داشتن بی قید و شرط کودکان

از این رو تأکید تمام روانشناسان، ادیان، مذاهب به دوست داشتن بی قید و شرط به کودکان است. اگر والدی مدام به این نکته متذکر شود؛ اگر آن کار را بکنی دوستت ندارم، اگر این کار را بکنی دوستت دارم. به این معنی است که تو را صرفاً به خاطر انجام دادن و انجام ندادن وظایفت میتوانم دوست داشته باشم و نه به خاطر ماهیت انسانی و وجود دوست داشتنی ات.

درمان حسادت

بنابراین با تمام این توضیحات به این نتیجه میرسیم که: احساس حسادت و احساسات منفی دیگری از این دست، لطماتی هستند که هر فردی به عنوان موجودی غیر قابل احترام به خود میگذارد. 

در هنگام احساس حسادت به دیگران چه کنیم؟

اگر بتوانیم در هر زمانی به هر فردی که احساس حسادتمان را برانگیخته میکند به خوبی بنگریم و به این نتیجه برسیم که: چه چیزی درون این فرد است که مرا به رنج میاورد و باعث میشود به او حسادت کنم، کدام دارایی وجودی او، نقص وجودی من محسوب میشود و من از تو در رنجم.

چه دستاوردی در این فرد، فقر درونی من است که نمیتوانم به دست بیاورمش و در ساده ترین سوال ممکن: من به چه کسی حسادت میکنم و چرا؟ 

چراهای زندگی ما

اگر به دنبال چرا های وجودیمان بگردیم، منبع عظیمی از ندانسته ها بر ما آشکار میشود. منبع عظیمی از ضعف ها، کارهای نصفه و نیمه رها شده، تلاش های بی جهت و دست و پا زدن هایی که راه به جایی نبرده است.

پس از آن با شناخت چراها میتوانیم، به دلایل نرسیدن ها پی ببریم و به مرور با همین روش های خودشناسانه، در خودمان به یکباره با فردی مواجه میشویم که: بسیار غمگین و مستأصل و درمانده است و برای نجات خود، از احساسات ناخوشایند، به احساسات خودتخریبگرانه مثل: احساس حسادت، گناه، عذاب وجدان، نفرت، خشم و ... پناه برده است. 

نکته آخر

احساس حسادت نیز مانند تمام احساسات دیگر ما باید دیده شوند، تجربه شوند و لمس شوند، از سرکوب احساساتی از این دست به رشد آنها در نیمه تاریک وجودمان کمک میکنیم و هیچگاه دیگر توانی برای پیدا کردن راه حل و درمان خودمان پیدا نخواهیم کرد.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(22 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: درمان احساس حسادت : نشانه ها و راهکار

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی