ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

اهمیت تغذیه صحیح در زمان بارداری

اهمیت تغذیه صحیح در زمان بارداری

از آنجایی که اهمیت تغذیه در زمان بارداری بسیار زیاد است به این موضوع به صورت تخصصی خواهیم پرداخت همچنین در مورد سوالات شما هم که در زیر عنوان شده است توسط گروه کودک مرکز مشاوره مکث جواب داده خواهد شد.

 1. تغذیه دوران بارداری ماه به ماه
 2. تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول
 3. برنامه غذایی هفتگی در دوران بارداری
 4. تغذیه دوران بارداری برای هوش جنین
 5. تغذیه دوران بارداری سه ماهه دوم

اهمیت تغذیه در زمان بارداری

یک رژیم غذایی سالم در دوران بارداری و اهمیت تغذیه صحیح در زمان بارداری برای سلامت آینده فرزندان مهم و حیاتی است. سوء تغذیه مادر در دوران بارداری و حتی قبل از آن عوارض نامطلوبی مثل سقط جنین، تولد جنین مرده، مرگ نوزاد، ناهنجاری های مادرزادی و کاهش قد و وزن نوزاد در هنگام تولد دارد. نوزادانی که در هنگام تولد وزنی کمتر از 2500 گرم دارند در دوران نوزادی در معرض خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی و اسهال قرار داشته و ممکن است رشد جسمی و یادگیری ضعیف تری داشته باشند. لذا تحقیقات بسیاری بر اهمیت تغذیه صحیح در دوران بارداری تأکید دارند.

نتایج جدید تحقیقات FASEB در مورد برنامه غذایی کودکان

نتایج تحقیقات جدید که در مارس 2013 در مجله FASEB منتشر شده است، نشان می دهد که مادران بارداری که مواد غذایی نامناسب مانند فست فودها که سرشار از چربیهای مضر هستند را مصرف می کنند منجر به بروز تغییرات در نوع سیگنال های مغزی جنین خود خواهند شد. در حقیقت این تحقیقات نشان داده که مصرف مواد غذایی نامناسب در دوران بارداری منجر به ایجاد تغییراتی در ساختار مغزی این نوزادان می شود که در نهایت آنها را مستعد ابتلا به چاقی، دیابت و دیگر بیماریهای مرتبط می کند.

/// شماره های تماس ///

دکتر استفانی و همکارش پروفسور نیل در پژوهش دریافتند مادران بارداری که از مواد غذایی نامناسب و  فرآوری شده مانند پیراشکی، کلوچه، بیسکویت، چیپس و شیرینی در طول دوران بارداری و شیردهی تغذیه می کنند، در مقایسه با مادرانی که یک رژیم غذایی سالم و منظم دارند منجر به بروز مشکلات متابولیسمی در فرزندان خود خواهند شد. در این تحقیقات مشخص شد مادرانی که یک رژیم غذایی ناسالم در دوران بارداری داشته اند، کودکان خود را در معرض خطر ابتلا به بیماریها و عوارض طولانی مدت، از جمله چاقی، کلسترول و قند خون قرار می دهند. همچنین نتایج این پژوهش نشان می دهد که اثرات این امر بیشتر در فرزندان و به ویژه دختران بارزتر است.

همچنین در تحقیق دیگری که توسط محققان در کالج دامپزشکی سلطنتی لندن انجام شده، مشخص شده که رژیم غذایی غنی از چربی، شکر و نمک در زنان باردار به احتمال بیشتری منجر به تولد فرزندانی خواهد شد که در مصرف این مواد زیاده روی می کنند. محققان در این تحقیق به دو گروه از موشها مواد غذایی سالم و مناسب و به گروه دیگر غذای نامناسب و ناسالم دادند، نتایج نشان داد که مغز نوزادان متولد شده ی موشها در این دو گروه با هم متفاوت است.

آیا بین کودکانی که مادرانشان در زمان بارداری رژیم دارند تفاوت وجود دارد؟

مشخص شد مغز کودکانی که مادرانشان از رژیم غذایی نامناسب و نادرست استفاده می کنند نسبت به مصرف این مواد کمتر حساس تر است یعنی دوز بالاتری از این مواد سبب می شود تا مغز فرمان توقف مصرف بدهد و همین امر این کودکان را در معرض ابتلا به بیماری های مختلفی از جمله چاقی و دیابت قرار می دهد (گوگشف و همکاران ، 2012).

رژیم غذایی سالم در دوران بارداری

تغذیه مناسب در زمان بارداری مهم است چرا که از آنجایی که جنین رشد بسیار سریعی دارد و وزن او از یک گرم در 8 هفتگی به 3200 گرم در ماه آخر می رسد، جنین برای چنین رشدی احتیاج به انواع مواد مغذی دارد که باید از طریق تغذیه صحیح مادر تأمین شود. همچنین سوء تغذیه طولانی در دوران پیش از بارداری می تواند باعث سوء تغذیه جنین شود و در نتیجه ممکن است وزن نوزاد از حداقل قابل قبول (2500 گرم) کمتر باشد. رژیم غذایی مناسب برای دوران بارداری شامل داشتن یک رژیم غذایی مخصوص و جداگانه برای زمان بارداری نیست تغذیه در زمان بارداری باید متعادل باشد و از کم خوری یا پرخوری پرهیز در این دوران پرهیز شود.

گروههای غذایی مورد نیاز خانمهای باردار

گروههای غذایی مورد نیاز برای خانمهای باردار شامل همه گروههای غذایی است.

گروههای اصلی غذایی برای هر فرد شامل گروه نان و غلات و به میزان 7 تا 11 واحد غذایی معادل 30 تا 35 گرم انواع نان، نصف لیوان ماکارونی یا برنج پخته و ... میباشد.

گروه دوم اصلی مواد غذایی شامل گروه سبزیها و میوه ها است که باید در حدود 3 تا 5 واحد را شامل می شود این مقدار معادل نصف لیوان سبزیجات پخته یا یک لیوان سبزیجات خام، یک عدد گوجه فرنگی متوسط یا یک عدد پیاز متوسط و یک عدد میوه متوسط یا یک چهارم طالبی یا خربزه متوسط یا نصف لیوان حبه انگور یا انار و ...

/// شماره های تماس ///

گروه سوم مواد غذایی شامل گروه شیر و لبنیات است که معادل یک لیوان شیر، ماست یا کشک، نصف لیوان بستنی یا 45 تا 60 گرم پنیر است، گروه گوشت، حبوبات و مغزها 2 تا 3 واحد را در بر می گیرد که چیزی معادل 55 تا 65 گرم گوشت قرمز، مرغ، ماهی، نصف لیوان حبوبات پخته یا یک عدد تخم مرغ یا یک چهارم لیوان از انواع مغزها است و مصرف روغن، چربی و شرینی جات با توجه به انرژی مورد نیاز و میزان اضافه شدن وزن در دوران بارداری تنظیم می گردد.

چند توصیه به خانمهای باردار

 • از سرخ کردن غذاها بپرهیزید و حتی الامکان غذاها را به شکل آب پز و کبابی طبخ کنید.
 • از مصرف کله پاچه، دل، قلوه، جگر، زبان و مغز، سوسیس و کالباس و انواع پیتزای پرچرب خودداری کنید.
 • از مصرف سس های چرب مانند مایونز و سس های مخصوص سالاد خودداری کنید.
 • از تنقلات پرچرب نظیر چیپس، پیراشکی، شکلات استفاده نکنید.
 • از میوه های تازه به عنوان میان وعده بهره ببرید.
 • بجای نوشابه های گازدار، آب میوه های طبیعی مصرف کنید.
 • نانهای سبوس دار بجای نانهای فانتزی مصرف کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد موارد زیر عنوان را در سرچ سایت تایپ کنید

 1. تغذیه دوران بارداری ماه به ماه
 2. تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول
 3. برنامه غذایی هفتگی در دوران بارداری
 4. تغذیه دوران بارداری برای هوش جنین
 5. تغذیه دوران بارداری سه ماهه دوم
 6. اهمیت تغذیه صحیح در زمان بارداری

اهمیت تغذیه سالم

نکته مهم

لازم به ذکر است که بنا به گفته متخصصان اضافه وزن در دوران بارداری امری طبیعی است و به طور معمول 10 تا 12 کیلوگرم اضافه وزن در طول دوران بارداری طبیعی است. این وزن باید در طول 9 ماه بارداری طی 3 دوره اضافه شود: از شروع بارداری تا هفته دوازدهم، بین 1 تا 2 کیلوگرم اضافه وزن، طبیعی است. از هفته 12 تا 28 بارداری، به طور متوسط باید هر هفته بین 30 تا 400 گرم به وزن خانم باردار اضافه شود. از هفته 28 تا 40 بارداری، به طور متوسط هر ماه بین 1 تا 3 کیلوگرم اضافه وزن طبیعی است. لذا بانوان گرامی در نظر داشته باشید که از افراط در خوردن و کسب کالری اضافی و در نهایت بروز اضافه وزن پرهیز کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(1 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: اهمیت تغذیه صحیح در زمان بارداری

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی