22004925 - 021

اهمیت کتاب خوانی والدین برای کودکان

(7 رای)
اهمیت کتاب خوانی والدین برای کودکان

روانشناسان و صاحب نظران تربیتی بر اهمیت کتاب خوانی والدین برای کودکان در سالهای اولیه زندگی و تأثیر آن بر رشد اجتماعی، شناختی و عاطفی کودکان، قبل از ورود به مدرسه تأکید فراوان دارند. چرا که معتقدند شخصیت کودک در همین 7 سال ابتدایی زندگی شکل میگیرد.

تاثیر والدین بر رشد زبان کودک

تاثیر کتاب بر رشد مغز و مهارت خواندن، بنا بر مطالعات انجام یافته رشد و توسعه زبان و مهارت های کلامی و شنیداری یکی از مهمترین دستاوردهای کارآمد و تأثیر گذار است که در 5 سال اول زندگی رقم می خورد. رشد و توسعه زبان درنتیجه تعاملات بین عوامل مختلفی همچون اجتماع، زبان و تأثیرات رشد شناختی اتفاق میافتد. محققان اعتقاد دارند که اجتماع و محیط اطراف کودک و به ویژه والدین، بیشترین تاثیر را در رشد زبان و مهارت های بیانی کودکان دارند و برای رشد مهارت های زبانی، رشد و توسعه دایره لغات، یکی از ضروری ترین ابزارهاست.

ارتباط دایره لغات با درک بهتر

در واقع این ابزار به کودکان برای یادگیری، کسب دانش و مفاهیم جدید کمک می کند و آنها را برای برقراری ارتباط و تعامل بهتر با همسالان و بزرگسالان آماده می کند. از طرفی میزان دایره لغات کودکان تاثیر زیادی بر یادگیری لغات و مفاهیم پیچیده تر زبان دارد. هرچه میزان دایره لغات کودک افزایش یابد، به مراتب درک و یادگیری لغات و مفاهیم جدید برای او آسان تر می شود. رشد دامنه لغات در کودکان بسیار سریع اتفاق میافتد. معمولاً در مدرسه، کودک در هر سال تحصیلی، 3000 تا 5000 لغت جدید می آموزد.

اهمیت کتابخوانی برای کودکان

ارتباط بهتر کودک با اطراف با دایره لغات بیشتر

افزایش دامنه لغات سبب می شود کودک درک بهتر و عمیق تری از محیط اطراف و دنیایی که در آن زندگی میکند، داشته باشد و همچنین موجب موفقیت کودک در مدرسه خواهد شد. افزایش دامنه لغات و رشد زبان در کودکان در گرو تلاش والدین است. یکی از راههای توسعه زبان و مهارت های شفاهی در کودکان، کتابخوانی والدین برای کودک است. بد نیست بدانید که کودکان از همان اوایل کودکی تا حدودی دستور زبان را نیز درک می کنند و کم کم شروع به ساختن جملات می کنند. معمولاً کودکان در حدود 2 سالگی جملاتی ساده در حدود 2 کلمه را بیان می کنند.

کودک در 3 سالگی چند کلمه صحبت می کند؟

جملات کودکان 3 ساله در حدود 5/3 کلمه است و در کودکان 4 ساله تعداد کلمات به 5 کلمه هم می رسد. در 4 سالگی معمولاً کودکان می توانند 2 جمله را با کلمات ربطی به هم پیوند دهند و در 5 سالگی کودک قادر به ساختن جملات بلندتر و پیچیده تر است. به طوری که قادر است جملات گذشته را نیز بسازد.

/// شماره های تماس ///

سنین مدرسه و اهمیت رشد زبان

بنابراین در این سنین کودک می تواند با آموزش قواعد دستور زبان را متناسب با سن خویش بیاموزد و برای ورود به مدرسه آماده شود. بنا به گفته دانشمندان، افزایش توانایی درک دستور زبان در کودکان برای ورود به مرحله خواندن و درک مطلب اهمیت زیادی دارد و خواندن کتاب برای کودکان سبب رشد درک دستور زبان می گردد.

اهمیت کتاب خوانی والدین برای کودکان

در پژوهشی در آمریکا، محققان برای نخستین بار نشان داده اند که خواندن کتاب در طول مرحله حیاتی رشد و پیش از دوران مهد کودک تاثیر زیادی بر روی توانایی پردازش داستانها توسط مغز کودکان دارد. در این پژوهش 19 کودک پیش دبستانی سالم بین سنین سه تا پنج سال را بررسی کردند و با تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI)، فعالیت مغزی کودکان را هنگام گوش دادن به داستان های مرتبط با سنشان از طریق هدفون مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج این مطالعه نشان داد، قرار گرفتن زیاد کودکان در معرض کتابخوانی در منزل، منجر به فعالیت نواحی خاصی از مغز می شود که با پردازش معنایی مرتبط ند و وجود این نواحی برای زبان شفاهی و خواندن حیاتی هستند.

تاثیر کتاب بر رشد مغز و مهارت خواندن

تا قبل از این، شواهد مستقیمی درباره اثر مطالعه برای بر روی مغز کودکان ارائه نشده بود. در نهایت این محققان همواره والدین را تشویق کرده اند که برای کودکانشان از بدو تولد کتاب بخوانند تا یادگیری اولیه آنها را تقویت کرده و رشد زبانی آنها را ارتقابخشند. از طرفی تحلیل نواحی مغزی مرتبط با تخیل ذهنی نشان داد تجسم سازی، نقش کلیدی را در درک روایت و آمادگی کودکان برای خواندن ایفا میکند و به آنها امکان مجسم کردن داستان را میدهد، لذا خواندن کتاب های تصویر دار نیز مهم است.

تاثیر کتاب بر رشد مغز کودک

بنابراین با توجه به اهمیت کتاب و کتابخوانی برای رشد مغز و رشد مهارت های زبان در کودکان، در ادامه توصیه هایی را برای تاثیر هرچه بیشتر کتابخوانی والدین ارائه می کنیم:

  • برای کودکان خود هر روز کتاب بخوانید

کتاب خواندن روزانه را بخشی از روال زندگی خود قبل از خواب، یا فعالیتی بعد از شام و یا راهی سرگرم کننده برای صرف عصرانه در کنار هم قرار دهید.

  • اوقات فراقت خود و کودکان تان را با کتاب خواندن پر کنید

کتاب خواندن را به فعالیتی لذت بخش و مفرح برای خود و کودکان تبدیل کنید. اگر زمانهای کتاب خواندن را با بازی، شادی، نمایش و سایر فعالیت های لذت بخش پیوند دهید، کودکان به کتاب خواندن علاقمند شده و بیشتر لذت خواهند برد.

  • از تکنیک های قبل از خواندن استفاده کنید

قبل از خواندن یک کتاب، ابتدا جلد و تصاویر کتاب را به کودک نشان دهید و از او بخواهید با دیدن تصاویر کتاب به پیش بینی موضوع و محتوای داستان بپردازد.

  • با هم کتاب بخوانید و درباره آنها گفتگو کنید

لازم است کودک و والدین در کنار هم نشسته و کتاب را طوری در دست بگیرند که هر دو بر آن مسلط باشند. به جای فقط روخوانی کردن، هر صفحه از کتاب را با دقت بخوانید و در مورد تصاویر، نوع اشکال، اعداد، حروف و همچنین در پایان هر کتاب یا هر داستان، در مورد داستان و آنچه اتفاق افتاده است، با کودک گفتگو کنید. مثلاً از او بپرسید از این داستان چه چیزی آموخته؟ یا نظر او در مورد شخصیت های داستان چیست؟همچنین به کودکان اجازه دهید داستان را به زبان خودش بازگو کند.

  • بازی با کودکان در مورد محتوای کتاب

طراحی نمایشنامه

از کودک بخواهید تا در مورد داستان و کتاب خوانده شده یک بازی طراحی کند، مثلاً نمایشنامه ای با شخصیت های داستان، این امر می تواند به افزایش درک مطلب خواندن کمک کند.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: اهمیت کتاب خوانی والدین برای کودکان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی