ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

تربیت جنسی کودکان در شمال تهران

تربیت جنسی کودکان در شمال تهران

کودکانی که دوره تربیت جنسی را پشت سر نگذاشته باشند و والدین آنها آموزش های جنسی صحیح را به آنها نداده باشند، در معرض آسیب و خطرات احتمالی بیشتری قرار میگیرند.

تربیت جنسی از دوره بلوغ جنسی کودک یعنی سه سالگی آغاز میشود؛ در این سن کودک با آلت تناسلی خویش آشنا میشود و کنجکاوی های او درباره این قسمت از بدن با لمس کردن آلت تناسلی خود شروع میشود.

برخی از والدین به اشتباه تصور میکنند دوره بلوغ جنسی کودکان از نوجوانی آغاز میشود؛ در نوجوانی بچه ها دوره بلوغشان تکمیل میشود اما بلوغ جنسی از سه سالگی با آشنایی کودک از آلت تناسلی اش اتفاق میافتد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

تربیت جنسی کودکان در شمال تهران به دلیل برگزاری کارگاهای آموزشی بیشتر روند بهتری دارد ولی همچنان تمام نقاط تهران و کشور به این موضوع و پیشگیری از آن نیاز دارند؛ زیرا در این سن والدین در برخی از موارد از رفتار کودک سه ساله شان شگفت زده میشوند.

نقش والدین در تربیت جنسی کودکان

کودکان در این سنین به صورت غریزی به ارضای خودشان با لمس آلت تناسلی و یا اشیا میپردازند؛ نکته مهم در این بخش این است که رفتار کودکان اگر والدین باهوشی داشته باشند، صرفا از روی غریزه و مانند خوردن و خوابیدن و عمل دفع می باشد.

به هوش والدین اشاره کردیم؛ والدینی که اتاق خواب جداگانه دارند و کودک از شش ماهگی جدا خوابیدن را آغاز کرده و پس از آن با ذکاوت والدین از دیدن رفتار جنسی پدر و مادر دور مانده، بخشی از رفتار صحیح والدین نسبت به کودک است.

تربیت جنسی کودکان

در واقع یکی از عوامل مهم در تربیت جنسی کودکان، آگاهی پدر و مادر به رابطه جنسی خودشان در خفا و بینش به اینکه کودکان از روز اول تولد رابطه جنسی و آمیزش پدر و مادرشان را متوجه میشوند؛ بنابر این کودکان با دور ماندن و آگاه نشدن از چنین رابطه هایی از بزرگ ترین آسیب های دوران کودکی خود دور میمانند.

کودکان در دوره بلوغ جنسی شان اگر در شرایط سالمی که در بالا توضیح دادیم رشد کرده باشند، به صورت غریزی با خودشان و بدنشان آشنا میشوند.

نکته مهم در این دوران برای کودکان و جلوگیری از تحریک جنسی خودشان، آماده نبودن شرایط برای کودکان است؛ پدر و مادرها نباید از رفتار کودکان هراس زده شوند و آنها را کودکانی غیر اخلاقی و بی تربیت ببینند؛ زیرا رفتار کودک کاملا غریزی است اما جلوگیری از تداوم در این رفتار به وسیله پدر و مادر است.

در اکثر مواقع از شبانه روز، مادر وقت بیشتری با کودک سپری میکند، بنابراین مادرها به مراقبت بیشتری از فرزندانشان میپردازند. مادرها و پدرها باید رفتار کودک را بدون کنترل گری و بدون توجه کودک زیر نظر داشته باشند.

کودک چون در این سنین پنهان کاری ندارد، کنترلش بسیار آسان است؛ بنابراین هر وقت که کودک مشغول لمس خود شد و یا خود را به لبه میز کشید و یا حرکاتی چنین که حاکی از تحریک جنسی کودک است، بدون جلب توجه و داد و فریاد کردن، حواس کودک را باید به موضوعی غیر از این رفتار پرت کنیم.

/// شماره های تماس ///

نکته ای در تربیت جنسی: بیا با هم برویم در حیاط قدم بزنیم یا برویم یک بستنی بخوریم یا برویم کارتون مورد علاقه ات را ببینیم.

در واقع بلوغ جنسی کودکان از سه تا پنج سالگی ادامه دارد و خانواده ها باید با پرت کردن حواس کودک و جلب توجه کودک به امری که برایش جالب و قابل توجه است، فضا را برای کودک تغییر داده و کودک را به امری غیر از رفتارش مشغول کنند.

نکته مهم در این سن این است که کودک نباید با داد و فریاد کردن و ترس، بداند که رفتار او باعث خشم دیگران میشود.

ترس کودک از انجام این رفتار و خشم والدین مانند یک عامل قوی در تشدید رفتار کودک عمل میکند؛ در واقع کودک احساس میکند عملی که انجام میدهد باید پنهانی باشد و یا باید برای جلب توجه گرفتن از پدر و مادر این عمل را انجام دهد.

در واقع کودکان از زشتی کار خود نباید آگاه شوند؛ زیرا به مانند یک حربه از آن استفاده خواهند کرد.

زمان شروع تربیت جنسی کودک

تربیت جنسی کودک بیش از آنچه که پدر و مادرها فکر میکنند برای کودک و دور ماندن او از آسیب های احتمالی مهم است.

پس از دوره سه سالگی و در شروع چهار سالگی، کودک باید از نقاط خصوصی بدنش آگاه شود و بداند که نقاط خصوصی در بدن او وجود دارد (آلت تناسلی، سینه و پشت) که هیچ کسی به غیر از مادر و در مواردی پدر، نمیتواند به نقاط خصوصی او دست بزند.

عموها، دایی ها و پدر بزرگ ها به هیچ عنوان نباید به نقاط خصوصی کودک دست زنند و یا با او شوخی جنسی داشته باشند.

این تعلیمات از سن چهار سالگی که دیگر کودک دو سال است خود به دسشتویی میرود و یک سال هم از دوره بلوغ جنسی اش گذشته است به کودکان داده میشود.

تربیت جنسی کودکان

در واقع آگاهی کودک از نقاط جنسی خود و خصوصی بودنشان و لمس نکردن هیچ کسی به غیر از مادر و در مواردی مثل حمام بردن کودک توسط پدر، باعث میشود که اگر کسی قصد تعرض به کودک را داشته باشد، کودک از این شرایط آگاه شود و یا حتی پس از آن بتواند بدون دلهره برای پدر و مادرش راجع به اتفاقی که برایش افتاده صحبت کند.

کودک نباید از حرف زدن با پدر و مادرش در مورد مسائلی که به بدنش مربوط میشود، هراسی احساس کند و والدین باید با صمیمت از او بخواهند اگر کسی او را مجبور به لمس کردن کرد، نباید ترسی از گفتن به پدر و مادر احساس کند که کودک دچار عواقب بدتر از آن نشود.

تربیت جنسی کودکان روشی بسیار آسان و قابل دسترس برای پدر و مادران است؛ فقط کافی است پدر و مادرها با آگاهی با کودک رفتار کنند تا فرزندشان از آسیب های احتمالی آینده دور بماند.

مرکز مشاوره مکث با داشتن آموزشهای زیاد در زمینه تربیت جنسی کودکان در شمال تهران، برای مهد کودکها و پیش دبستانی ها گام بزرگی در پیشگیری از این موضوع داشته است.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(15 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: تربیت جنسی کودکان در شمال تهران

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی