22006198 021

ترس از طرد شدن، عمیق ترین ترس بشر!

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
ترس از طرد شدن، عمیق ترین ترس بشر!

اکثر افراد تمایل به برقراری ارتباط با دیگران دارند، به ویژه نزدیکان و کسانی که برای آنها مهم هستند. ترس از طرد شدن و نادیده گرفته شدن ریشه در ترس های وجودی یا اگزسیستانسیال دارد. این ترس ها معطوف به آینده است و شامل چهار اضطراب؛ تنهایی؛ مرگ، پوچی و آزادی می شود. ترس از طرد شدن بسیار ناخوشایند است و تاثیرات منفی گسترده ای در زندگی انسان دارد. برای بعضی افراد اضطراب و عصبانیت را به همراه دارد ولی برای برخی دیگر می تواند فلج کننده باشد. ترس از طرد شدن شما را از ریسک پذیر بودن وا میدارد و مانع رسیدن به اهداف بزرگتان می کند.

آیا ترس از طرد شدن با از تایید نشدن ارتباط دارد؟

افرادی که در انجام هر کاری نظر دیگران را می پرسند و این اعتماد به نفس را در خود نمی بینند که به تنهایی تصمیم بگیرند به عبارتی ترس از تایید نشدن دارند. همه افراد استعدادها و توانایی هایی دارند که در موقعیت های مختلف برای رسیدن به موفقیتهای مادی و معنوی از آنها استفاده می کنند. اما گاهی اوقات این توانایی ها را نادیده گرفته می شود و فقط افراد به دنبال جمله یا حرکتی از دیگران هستندکه رفتار و تصمیمات آنهارا تایید کند. این موضوع می تواند به شدت اضطراب آنها را افزایش دهد زیرا حال آنها مشروط به فرد دیگری میشود.

این موضوع در واقع ترس از تایید نشدن توسط دیگران را نشان می دهد که آزادی عمل را از انسان سلب میکند و او را به فردی فاقد اعتماد به نفس، مضطرب و کاملاً وابسته به نظر دیگران تبدیل میکند. چنین فردی عقاید، نظرات و نیازهای دیگران را از خود مهمتر می داند و آنها را در اولویت قرار میدهد. لازم است بدانید که وابستگی به تایید دیگران میتواند تا جایی رشد کند که فرد دیگر نتواند به تنهایی تصمیم بگیرد، پس در مواجهه با چنین رفتاری باید سریعاً روش درمان آن را پیگیری کرد.

ترس از طرد شدن

ترس از رها شدن

ترس از رهاشدگی در واقع نوعی اضطراب است که بعضی افراد هنگام مواجهه با تصور از دست دادن شخصی که برایشان اهمیت دارد تجربه می کنند. این از دست دادن لزوماً به معنای مرگ شخص یا قطع رابطه با او نیست بلکه به معنای عدم توجه و بروز اهمیت از جانب وی نیز می باشد. افرادی که ترس از رها شدگی دارند مدام به دنبال نشانه ای از بی توجهی، فراموشی و در بعضی روابط به دنبال ردی از خیانت هستند! درواقع آنها دچار طرحواره رهاشدگی یا تله رها شدگی می باشند.

برای شناخت بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله؛ انواع طرحواره ها یا تله های زندگی را مطاله کنید.

همه انسانها در طول عمر خود بارها با مرگ افراد یا پایان روابط عاطفی مواجه می شوند به این اتفاق خرده مرگ می گویند. معمولا بعد از چنین تروماهایی فرد دچار دگرگونی در زندگی خود می شود. که البته بخش طبیعی از زندگی است. با این حال افرادی که این مسائل را عادی نمی دانند همواره ترس از رها شدن را در زندگی به همراه دارند. این رفتار می تواند عواقب ناخوشایندی برای این دسته از افراد و اطرافیانشان داشته باشد و به مرور زمان باعث خراب شدن روابطشان شود و در نهایت بیشترین آسیب را به خود شخص برساند.

طرحواره طرد شدن

اگر احساس می کنید قرار است افراد مهم زندگیتان شما را ترک کنند یا به هر دلیلی آنها را از دست بدهید، یا اینکه قرار است آنها شخص دیگری را به شما ترجیح دهند، لازم است بدانید که احتمالاً دارای طرحواره ترس از طرد شدن هستید. طرحواره به معنای تصورات، افکار و احساسات افراد در مورد یک مسئله میباشد و طرد شدن به این معناست که نزدیکان یک شخص به او بی توجهی کنند و او را به حال خود تنها بگذارند یا اینکه شخص دیگری را به او ترجیح دهند.

شخصی که دارای طرحواره طرد شدن است مدام احساس میکند که قرار است افراد مهم زندگی اش را از دست بدهد، او را تنها بگذارند و به او بی توجهی کنند. استرس و نگرانی بیش از حد از ویژگی هایی است که در این اشخاص مشاهده می شود. کسی که طرحواره ترس از طرد شدن دارد بهتر است تنها نماند، تنهایی برای او آزاردهنده است، حتی برای مدت زمان خیلی کوتاه!

درمان ترس از طرد شدن

زمانی که ترس از طرد شدن را در خود تشخیص دادید، باید به دنبال راهی برای درمان آن باشید. برخی از این راه ها را در ادامه بررسی می کنیم:

  • سعی کنید سخت نگیرید و دست از قضاوت کردن خودتان بر دارید. تمام ویژگی های مثبتی که شما را به یک دوست و شریک خوب تبدیل می کند به خود یادآوری کنید.
  • ترس به صورت ذاتی در همه انسان ها وجود دارد، پس سعی کنید آن را مانند یک موضوع کاملاً طبیعی بپذیرید. در کنار این پذیرش باید تلاش کنید ترستان را کنترل کنید تا به شما آسیب نرساند.
  • مسئولیت خودتان را به عهده بگیرید! هیچکس موظف نیست که از نظر روحی شما را حمایت کند یا شما را از رهاشدگی نجات دهد. پس تنها خودتان هستید که می توانید به ترستان غلبه کنید و قهرمان زندگی خودتان باشید.
  • اگر فکر می کنید به تنهایی نمی توانید این موضوع را کنترل کنید، از یک درمانگر واجد شرایط کمک بگیرید.

ترس از طرد شدن از دیگران

معنی روانشناسی طرد شدن

امکان طرد شدن در هر مرحله ای از زندگی وجود دارد. ممکن است در یک موقعیت اجتماعی و شغلی آن را تجربه کنید یا یک موقعیت عاطفی و احساسی. زمانی که یک فرد طرد می شود، این حس به او القا می شود که او را دوست ندارند و برایش ارزش قائل نیستند. پس میتوان معنی طرد شدن را رها شدگی از نظر عاطفی و فیزیکی دانست.

احساس طرد شدن

احساس طرد شدن اصلاً خوشایند نیست و باعث اضطراب، خشم، خویش زدگی و گاهی افسردگی میشود. یکی از ویژگیهای اصلی انسان، اجتماعی بودن آن است. این ویژگی، طرد شدن را از نظر احساسی برای انسان دشوار تر می سازد. شخص طرد شده با خود فکر میکند که هیچکس مایل به برقراری ارتباط با او نیست و تحمل این موضوع برایش بسیار دردناک است.

آیا ترس از طرد شدن یک پاسخ به تروما است؟

ترس از طرد شدن می تواند ناشی ازپاسخ به تروما اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) پیچیده است که در دوران کودکی شروع شده است. اختلال استرس پس از سانحه پیچیده وضعیتی است که زمانی شکل می گیرد که کودکان در طول سال های رشد خود مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. یا در یک اتفاقی که بالاتر از سطح توان فرد بوده از اسه است آسیب می بینند. بسیار ترزمو و طرد شدن را در یک راستا قرار می دهند با این وجود که حتی می تواند خود فرد خاطره ای از موضوع نداشته باشد.

ترومای طرد چیست؟

آسیب های ناشی ناشی از بزرگ شدن در خانه هایی که فرد طرد شدهاست و به فرد گفته شده است که اغلب بی ارزش هستی یا والدینبدرفتاری می کردند که از فرد برای لذت خود استفاده می کردند. نتیجه عدم حمایت و طرد شدن شدید به فرد دست داد داده است.

چه چیزی های دیگری باعث ترس از طرد شدن می شود؟

علل دیگر ترس از طرد شدن ممکن است شامل یک تجربه آسیب زای اولیه باشد. (مانند از دست دادن والدین). یا طرد شدن، رها شدن در جوانی، مورد آزار و اذیت یا تمسخر مکرر، داشتن یک وضعیت جسمانی بد که یا شما را متفاوت می کند یا فکر می کنید باعث می شود که شما برای دیگران جذاب نباشید.

منابع: healthline.com/health، forbes.com، healthline.com/health/mental-health

نظرات کاربران:
farid
پاسخ به این نظر
1400/6/23

بنظرم ادمایی که خیلی درگیر این ترس هستن حتما باید خودشونو درمان کنن و مشاوره بگیرن چون خیلی تاثیر منفی داره

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ