ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

راههای افزایش اعتماد به نفس

راههای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس به میزان شناخت ما از استعداد ها و توانایی هایمان مربوط است. در واقع وقتی حرف از اعتماد به نفس میشود، شاید فردی مغرور را متصور شویم که جواب سلام هر کسی را هم به سختی میدهد. اما این تصویر از اعتماد به نفس کاملاً تصویر غلطی است که در ذهن ما جا افتاده است.

چه بسا همین فرد مغرور که به سختی جواب سلام کسی را هم بدهد از نداشتن اعتماد به نفس و احساس معذب بودن با دیگران دمخور نمیشود و به معاشرت نمیپردازد و هراسی دائمی از این دارد مبادا کسی سوالی از او بپرسد و بخواهد راجع به مطلبی توضیح بدهد و همه چیز را خراب کند.

بنابراین سعی در ساختن تصویر یک فرد با اعتماد به نفس دارد که کسی به خودش اجازه نزدیک شدن به او را ندهد.

تصویر اشتباه ما از اعتماد به نفس

در واقع این تصویر اشتباه ما از اعتماد به نفس، خصوصیات افراد اشتباهی را هم رشد داده، همان هایی که از نداشتن اعتماد به نفس به هیچ کسی نزدیک نمیشوند و دلهره نشان دادن خودشان و سادگیشان را دارند. بنابراین باید پیش از تصمیم گرفتن راجع به افرادی که اطرافمان هستند، دانشمان را از آنچه که میخواهیم بدانیم بیش تر کنیم.

تعریف اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در ماهیت خود ترکیبی از خودشناسی، استعداد، مهارت و اجرای این چند وجه را دارد. در واقع همانطور که از خود کلمه بر می آید اعتماد کنیم به نفس و وجود خودمان که این اعتماد کردن از دانش، مهارت و شناخت شکل میگیرد.

مثلاً فرض کنید یک نقاش ساختمان که سالها در شغل خود مهارت دارد، در یک سمینار روانشناسی که هیچ شناختی به مطالب آن سمینار ندارد، هیچ اعتماد به نفسی برای پرسیدن سوال خود ندارد و ترجیح میدهد بیش تر یک گوشه گوش کند تا سوالی بپرسد و خود را در جمع به نمایش بگذارد.

اما همین فرد در یک کارگاه ساختمانی و یا در حین نقاشی یک ساختمان هیچ اباعی برای توضیح کار خود، نحوه عملکردش، خواسته هایش و یا آسانی و سختی کار خود ندارد. 

اعتماد به نفس

با بیان این مطلب میخواهم به این اصل بپردازم که اعتماد به نفس در محیطی که در آن شرایط شناخت خود و نشان دادن مهارت و قدرت و تواناییمان را در انجام آن مهارت داریم به بیش ترین حد خود میرسد. در واقع وقتی مطلبی برای ارائه داشته باشیم که بتوانیم با خیال راحت آن را ارائه بدهیم قدم بزرگی در اعتماد به نفس خودمان برداشته ایم.

 نکته مهم در این بحث اینجاست که شاید همه ما کسانی را بشناسیم که بسیار توانمند هستند اما قدرت اجرایی ندارند و از دیگران خجالت میکشند. در این موارد باید بعد از بیان مهارت، به بحث ارائه مطلب بپردازیم و از خودمان بپرسیم چه چیزی باعث میشود وقتی در یک جمع قرار میگیریم نفسمان بند بیایید و نتوانیم خودمان را در بهترین حالت متصور شویم؟

اولین و مهم ترین دلیل این اتفاق، تصور ما از قضاوت دیگران در مورد ما است.

وقتی در بالای یک جمع قرار میگیریم و احساس میکنیم با کوچکترین خطایی ممکن است همه به ما بخندند و یا از ارائه مطلبی سر باز میزنیم زیرا فکر میکنیم همه از کوچک ترین تپق ما خنده شان میگیرد و تحقیر میشویم، فقط و فقط توهم ما در مورد قضاوت دیگران از ما است.

ما اگر در یک جمع هنگام حرف زدن تپقی هم بزنیم چه اشکالی دارد؟ مگر هیچ گاه هیچ کسی دیگر این اتفاق برایش نیافتاده و یا در هنگام ارائه مطلبی که همه دانش کافی به آن ندارند اگر اشتباهی هم بکنیم، همه متوجه این اشتباه میشوند؟ چرا باید خودمان را در معرض تفکر اشتباه، خطا و غلط قرار بدهیم پیش از آنکه آن اشتباه را انجام داده باشیم و یا حتی پس از آن اشتباه چرا خودمان را سرزنش کنیم و به جای شناخت ضعفمان و قوی کردن خودمان در آن زمینه باید به سرزنش خودمان بپردازیم. 

نکاتی در به دست آوردن اعتماد به نفس

  • داشتن و به دست آوردن مهارت و شناخت استعدادمان در زمینه ایی که میخواهیم در آن فعالیت کنیم.
  • پیش از انجام اشتباه، به اشتباهاتی که ممکن است بیافتد فکر نکنیم.
  • همه کسانی که ما را میشناسند و یا نمیشناسند در زمینه ایی که ما فعالیت میکنیم یا هیچ اطلاعاتی ندارند و یا در حدی که خودمان به آنها میگوییم مطلع میشوند.
  • از خطا کردن و اشتباه کردن نترسیم و آن را پنهان نکنیم. با بیان اشتباهاتمان و ایجاد فضایی صادقانه دیگران را به خودمان بیش تر جلب کنیم.
  • شوخ طبعی در ایجاد یک رابطه صمیمی که در آن نیاز به اعتماد به نفس داریم اصل مهمی را بازی میکند. افراد شوخ طبع، میتوانند گاهی بدون هیچ مهارتی در هر جایگاهی معاشرانی برای خود پیدا کنند و اعتماد به نفس بالایی در ارائه مطالبشان داشته باشند.

اعتماد به نفس داشتن

اعتماد به نفس به مرور زمان و شناخت خودمان و مهارت هایمان به دست می آید و با ایجاد یک رابطه صمیمی، شروع بهتری برای ایجاد اعتماد نفس میشود.

یک داستان در مورد مدیر یک شرکت

مدیر شرکتی روی نیمکتی در پارک نشسته بود و سرش را بین دستانش گرفته بود و به این فکر می کرد که آیا می تواند شرکتش را از ورشکستگی نجات دهد یا نه.

بدهی شرکت خیلی زیاد شده بود و راهی برای بیرون آمدن از این وضعیت نداشت. طلبکارها مدام پیگیر بودند. فروشندگان مواد اولیه هم تقاضای پرداخت مطالبات خود را داشتند. ناگهان پیرمردی کنار او روی نیمکت نشست و گفت: به نظر میاد خیلی ناراحتی؟

بعد از شنیدن حرف های مدیر، پیرمرد گفت: من نمیتونم کمکت کنم. نام مدیر را پرسید و یک چک برای او نوشت و داد به دستش و گفت: این پول را بگیر. یک سال بعد همین موقع بیا اینجا و میتونی پولی که بهت قرض دادم را پس بدی. و پیرمرد از آنجا دور شد.

مدیر شرکت در حال ورشکستگی، یک چک 500000 دلاری در دستش دید که جای امضاء جان دی راکفلر داشت، یکی از ثروتمند ترین مردان روی زمین. با خود فکر همین حالا می تواند تمام مشکلات مالی خود را حل کند ولی تصمیم گرفت آن را فعلاً خرج نکند و در جای امنی نگه دارد.

همین که می دانست آن چک را دارد توان تازه ای برای انجام کارهای شرکت پیدا کرده بود. توانست از طلبکاران برای پرداخت بدهیش مهلت بگیرد. در عرض چند ماه توانست تمام بدهی هایش را تسویه کند و بعد از مدتی دوباره روی همان نیمکت نشست. راکفلر آمد، اما قبل از اینکه چک را بخواهد برگرداند و داستان موفقیتش را برای او تعریف کند، پرستاری آمد و راکفلر را گرفت و فریاد زد گرفتمش! بعد به مدیر نگاه کرد و گفت امیدوارم شما را اذیت نکرده باشد. این پیرمرد همیشه از آسایشگاه فرار می کند و به مردم می گوید که راکفلر است!

مدیر تازه فهمید که این پول نبود که شرایط او را تغییر داد؛ بلکه اعتماد به نفس به وجود آمده در او بود که قدرت لازم برای نجات شرکت را به او داده بود.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(13 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: راههای افزایش اعتماد به نفس

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی