22006198 021

علل و درمان ترس از سوسک چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(32 رای)
علل و درمان ترس از سوسک چیست؟

هنوز به خوبی روزی را که یک سوسک بزرگ با چنگک های چندش آورش به موهای همکارم آویزان شده بود، در حالی که شروع به جیغ کشیدن کرد را به خاط دارم، ما هم مانند او ترسیده بودیم. هیچ وقت پاهای درازش که همچون عنکبوت به موهایش آویزان شده بود و برق چندش آور بال هایش و از همه بدتر صدای ترسناک چرق چرقش را فراموش نمی کنم. یکی از همکارانمان به سادگی بدون اینکه ترس از سوسک داشته باشد آن را با دستش از موهای همکارم گرفت و از پنجره به بیرون پرتابش کرد.

چه چیزی در مورد سوسک ها وجود دارد که گاهی منطقی ترین و کارآمد ترین افراد را در ملأعام به کاریکاتوری وحشت زده تبدیل می کند، در صورتی که بعضی افراد کاملاً نسبت به آن ها بی تفاوتند؟ علت ترس از سوسک و درمان فوبیای سوسک چگونه است؟ برای گرفتن جواب این سوالات تا انتها با ما باشید.

ممکن است از مادرتان یاد گرفته باشید

متخصصان می گویند این ترس به کودکی شما بستگی دارد. آن ها معتقدند که کودکان کاملاً بدون ترس و نسبت به دنیای اطراف بسیار کنجکاو به دنیا می آیند. این ترس یاد گرفتنی است حال چه از تجربه شخصی دردناکی و یا قیافه وحشت زده والدین این ترس در فرد نهادینه می شود.

(لیم تیت منگ) استاد مرکز علمی دانشگاه سنگاپور که نمایشگاهی دارد که به فوبیا (علم ترس) معروف است، می گوید: زمانی که رشد می کنیم عکس العمل ترس در بزرگسالان اطراف ما می تواند در رشد ترس در کودکی نقش مهمی داشته باشد. وی همچنین عنوان می کند که زمانی که کودک می بیند که اطرافیانش هنگامی که سوسک می بینند، فریاد می زنند و یا به گوشه ای پناه می برند ممکن است که واکنش بزرگسالان را به سوسک تقلید و یادگیری نمایند.

به ارث بردن ترس و رشد کردن انواع جدید آن

پرفسور آساک لیم می گوید: ظاهر ضخیم لجز و چرب سوسک ها به خودی خود احساس انزجار را در ما فراخوان می دهد. بعلاوه بعضی نیز از سوسک ها می ترسند چون آنها می توانند در تاریکی مخفی شوند و ناگهان بیرون بخزند و شما را بترسانند. از سوی دیگر گاهی سوسک ها در تمام خانه پخش می شوند، باقیمانده غذاها را می خورند و بیماری ها را منتشر می کنند.

(پرفسور آساک لیم) همچنین می گوید: جالب است بدانید که ممکن است شما ژن کاتساریدا فوبیا را به ارث برده باشید که موجب شود از سوسک بترسید. تحقیقات نشان داده است که موش ها می توانند تجربیات دردناک خود را از طریق ژن هایشان به نوادگان خود انتقال دهند. دلیلی که مردم از بعضی ترس های غیر منطقی رنج می برند همچنین می تواند از تجربیات اجدادشان به ارث برده باشند.

از سه نوع متداول سوسک ها که در سنگاپور یافت شده است، نوع آمریکایی آن ها بزرگترین هستند و رنگ قهوه ای مایل به زرد دارند. نوع آلمانی آن ها یک سوم نوع اول هستند.

خانم هوی می گوید همانطور که کسانی که از سوسک می ترسند، نمی دانند چه چیزی موجب ترس از سوسک ها می شود، شما نیز ممکن است هر ترسی را در هر موقعیتی از زندگی خود توسعه دهید. ترس های جدید ممکن است به دلیل شرایط غیر منتظره و عدم توانایی فرد برای مقابله با آن وضعیت خاص توسعه یابد. به عنوان مثال، یک قطار یا آسانسور ممکن است سبب ایجاد ترس از فضاهای بسته یا کلاسترو فوبیا در شما ایجاد نماید.

ترس از سوسک

مشکلات جسمی یا روانی

ترس از سوسک یا به طور کلی ترس از حشرات ممکن است علل جسمی یا روانی نیز داشته باشد. اضطراب، از دست دادن شفل، طلاق، تجربه یک رویداد تروماتیک، شکست عشقینیز می توانند علل به وجود آمدن این ترس باشند. افرادی که تنها زندگی می کنند نیز بیشتر از بقیه افراد در معرض این نوع از ترس هستند. همچنین افسردگی نیز می تواند منجر به ترس از سوسک یا بقیه حشرات شود. افرادی که از افسردگی رنج می برند، اعتماد به نفس کمتری دارند و از زندگی کمتر لذت می برند و این عوامل می تواند منجر انواع ترس شود.

درمان فوبیای سوسک

بهترین روش برای کشتن سوسک بدون اینکه به آن زیاد نزدیک شوید چیست؟ مسلماً جواب این سوال ساده است، استفاده از اسپری سوسک کش. معمولاً از اسپری سوسک کش برای ضعیف کردن سوسک استفاده می کنیم و سپس با دمپایی و یا روزنامه آن را می کشید. ولی گاهی هنوز فاصله بین سوسک و اسپری از نظر شما بسیار کم است و یا حتی ترس شما به میزانی است که ممکن است عملکرد روزانه شما را مختل نماید. به طور مثال ممکن است از ترس سوسک از خانه خارج نشوید و یا حتی نزدیک راه آب دستشویی نروید و یا حتی روزهای متوالی از حمام رفتن امتناع کنید. در این صورت احتمالاً شما نیاز به کمک تخصصی دارید.

خانم هوی می گوید: روند درمان فوبیای سوسک به شکل استاندارد برای هر فوبیایی، انزجار درمانی است. ابتدا شما با صحبت کردن در مورد سوسک ها شروع می کنید و پس از آن با نگاه به عکس های سوسک ها پیش می روید و سپس به سوسک مرده در یک شیشه نگاه می کنید، یا شاید به دیدن سوسک هایی که در یک موزه به دیوار سنجاق شده اند، بروید و ناگهان به واقعی آن نگاه می کنید.

واقعیت افزوده نیز ممکن است نقش موثری در درمان داشته باشد. مانند همان که توسط دانشگاه جوامی در اسپانیا آزمایش شده است. در این روش از هدستی که تصویر را سه بعدی نشان می دهد، استفاده می کنند و سوسک های مجازی را بر روی صحنه به نمایش می گذارند و به نظر می سد که سوسک ها می توانستند اسکیت حرکت کنند، شاخک های خود را تکان دهند و یا حتی می توان اندازه آنها را تغییر داد.

نتایج آزمایش ها بسیار دلگرم کننده بود. شش زن که از فوبیای سوسک رنج می بردند و به این خاطر که در آپارتمان خود سوسک دیده بودند، می خواستند آن را بفروشند، با این آزمایش توانستند یک سوسک زنده را برای چند ثانیه در دست خود نگه دارند.

واقعیت افزوده می تواند بسیار موثر باشد و هر چقدر که صحنه و تصاویر واقعی تر باشند به نظر می رسد که درمان بهتر می تواند ترس مراجع را هدف قرار دهد. در درمان ما اغلب از تصویرسازی ذهنی استفاده می کنیم که بتوانیم بر ترس های مراجع فائق آییم. بنابراین با واقعیت افزوده ورژنی از این مدل تصویرسازی است که از تکنولوژی مدرنی استفاده شده است.

بعلاوه پروفسور آساک لیم می گوید که اگر افراد به این حقیقت که سوسک ها حقیقی نیستند تمرکز کنند، ممکن است درمان از طریق واقعیت افزوده موثر نباشد ولی برای کاتساریدا فوبیای شدید، نتیجه ثمربخش تر خواهد بود.

درمان با حساسیت زدایی

خانم هوی که از هفت سالگی ترس از سوسک داشت، می گوید شما با استفاده از روش انزجار درمانی می توانید از خود را حساسیت زدایی منظم در مقابل فوبیای سوسک کنید. وی زمانی که سوسکی در اتاقی می دید بلافاصله اتاق را ترک می کرد، ولی حالا می تواند سوسک را بکشد و آن را با دستمال بردارد. نکته کلیدی این است که شما ترس خود را شناسایی کنید و مغز خود را متقاعد نمایید که حقیقتاً چیزی برای ترس وجود ندارد.

به علاوه پرفسور لیم معتقد است که آشنایی با سوسک ها و درک چگونگی زندگی آنها می تواند ترس افراد را از آن ها کاهش دهد. به همین دلیل زمانی که افراد در معرض علت حمله ترسشان می شوند، متوجه می شوند که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

نکته ریز این مساله این است که باید این ترس یا فوبیا بصورت تدریجی طی یک دوره زمانی از بین رود. در صورتی که در روند انزجار درمانی عجله کنید، احتمال دارد که بیماری بازگشت کند. «اگر شما در حال حاضر با یک سوسک روبرو شدید، سعی کنید ماه دیگر با یکی دیگر مواجه شوید. سپس به سمت کشتن یکی از آن ها پیشرفت کنید و سوسک بعدی را طی یک سال بعد بکشید. هنگامی که شما اولین سوسک را کشتید، کشتن سوسک بعدی برایتان آسان تر خواهد بود.»

به علاوه اگر به اندازه کافی جرات پیدا کرده اید که بر روی فوبیای سوسک خود کار کنید اپلیکیشنی وجود دارد که از جلوه های ویژه سوسک استفاده می کند، که به وسیله آن می توانید ترس خود را از بین ببرید. در این اپلیکیشن یک سوراخی وجود دارد که سوسک از آن بیرون می آید و شما باید با دست بر روی صفحه موبایلتان بزنید تا از شر آن ها خلاص شوید.

افزودن نظر:
captcha