22004925 021

تست افسردگی و آزمون افسردگی آنلاین

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(20 رای)
تست افسردگی و آزمون افسردگی آنلاین

تست افسردگی و آزمون افسردگی آنلاین در صفحه اصلی سایت موجود می باشد. پیش از معرفی تست افسردگی (آزمون افسردگی) جالب است بدانیم که شیوع اختلالات خلقی در ایران در سال ۱۳۹۵در حدود ۲۵درصد بوده و از هر چهار ایرانی یک نفر مبتلا به اختلال خلقی بوده است‎. هر فردی در هر دوره از زندگی خود ممکن است به بیماری خلقی دچار شود و نیاز به درمان داشته باشد. در این صورت فرد باید به متخصص مراجعه کند تا با تشخیص و درمان به موقع، موجب مزمن شدن بیماری خود نشود. معرفی 5 عامل مورد سنجش در تست افسردگی در همین مقاله.

بهترین روش شناسایی افسردگی چیست؟

در صورت امکان، بهترین روش پیشگیری تست افسردگی و آزمون افسردگی آنلاین برای شناسایی از ابتلا به بیماری است. اما در صورتی که پیشگیری ممکن نباشد، تشخیص به موقع و درمان سریع به عنوان خط دفاع علیه بیماری هایی است که به پیشگیری اولیه پاسخ نمیدهند.

تست افسردگی

یکی از راههای تشخیص به موقع بیماری های روانی، توجه به اولین علائم پس از ظهور است که آزمونهای روانشناسی یکی از موثرترین ابزارها برای این هدف هستند. این آزمونها جنبه تشخیصی ندارند بلکه افرادی را که دارای نتیجه مثبت یا مشکوک هستند را شناسایی میکنند. تشخیص مستلزم انجام مصاحبه بالینی و انجام تست توسط روانسنج میباشد.

شایع ترین اختلال روانی کدام است؟

همسو با آمار جهانی شایع ترین اختلال روانی در کشور افسردگی است و بالاترین میزان شیوع را در به خود اختصاص داده است. افسردگی جزو بیماری های خفیف سلامت روان به شمار می روند که قابلیت درمان و پیشگیری دارند اما در انواع شدید منجر به بستری هم می شود.

/// شماره های تماس ///

شیوع بسیار زیاد افسردگی در بین افراد جامعه باعث شده افسردگی را سرماخوردگی روانی بنامند. افسردگی احساس غم و اندوهی است که یه تجربهبحران های زندگی محدود نمیشود و یک دوره غم و اندوه است که شامل از دست دادن علاقه به چیزهایی میشود که پیش از این باعث خوشحالی یا لذت میشدند.

معمولاً مبتلایان به افسردگی احساس غم و اندوهی را تجربه می کنند که با غم و اندوه عادی فرق دارد. در غم و اندوه عادی، فرد از مساله ای ناراحت می شود. اما این غم گذرا است در حالی که غم و اندوه مبتلایان افسردگی پایدار است و بیشتر ساعات روز، احساس غم را تجربه می کنند و حال و حوصله انجام کار را ندارند این احساسات معمولاً به همراه یک سری علائم و نشانه های روانی و فیزیکی هستند.

برای تشخیص اختلال شایع افسردگی ابزارهای تست افسردگی (آزمون افسردگی) معتبر با روایی بالا وجود دارد که در ادامه به تفصیل در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

آزمون افسردگی

تست افسردگی و آزمون افسردگی آنلاین

تست آنلاین افسردگی بک (BDI)

تست آنلاین افسردگی بک و تست افسردگی و آزمون افسردگی آنلاین در صفحه اصلی سایت موجود است. یکی از معتبرترین آزمون های روانشناختی در حوزه سنجش افسردگی است که توسط بک و همکارانش در سال 1961 منتشر شده است.

ماده های این پرسشنامه بر اساس مشاهده نشانه های متداول در بیماران افسرده تهیه شده است. این آزمون در مجموع از 21 ماده مرتبط با نشانه های مختلف تشکیل میشود و هنگام اجرا از آزمودنی خواسته میشود شدت این نشانه ها را بر اساس یک مقیاس چهار درجه ای از 0 تا 3 درجه بندی کند.پرسش ها با زمینه هایی مانند احساس ناتوانی و شکست، احساس گناه، تحریک پذیری، آشفتگی خواب و از دست دادن اشتها ارتباط دارد.

در این آزمون در برابر هر یک از ماده های مورد نظر، که مشخص کننده یکی از علایم مرضی افسرگی است،4 تا 6 جمله نوشته شده که به ترتیب بیانگر کمترین تا شدیدترین وجه آن خصوصیت مورد نظر است و آزمودنی باید جمله های هر ماده را به دقت بخواند و آن جمله را که بیانگر بیشترین حالت فعلی اش است مشخص کند.

/// شماره های تماس ///

برای بررسی نتایج، آزمونگر باید نمرات آزمودنی را، با یکدیگر جمع کند. دامنه نمرات بین حداقل 0 تا حداکثر 63 قرار دارد اما تنها در سطوح بسیار شدید افسردگی نمره های 40 یا 50 به دست می آید.

نمره های زیر برای نشان دادن سطح افسردگی کلی میتوانند مورد استفاده قرار داد.

  • افرادی که افسردگی ندارند و در سطح عادی هستند (نمرات 0 تا 13).
  • افرادی که به افسردگی در سطح خفیف مبتلا هستند (نمرات 14 تا 19).
  • افرادی که به افسردگی در سطح متوسط مبتلا هستند (نمرات 20 تا 28).
  • افرادی که به افسردگی در سطح شدید مبتلا هستند (نمرات 29 تا 68).

آزمون افسردگی همیلتون (HDRS)

مقیاس درجه بندی آزمون افسردگی همیلتون توسط همیلتون در سال ۱۹۶۰ ساخته شد و در سالهای بعد تکمیل شد و ارتقاء یافت. مقیاس درجه بندی افسردگی همیلتون جزء مقیاسهای ارزیابی بالینی برای سنجش افسردگی است و دارای ۲۱ ماده است که نشانه های رفتاری، جسمانی و ذهنی افسردگی را مورد سنجش قرار میدهد.

البته به طور معمول۱۷ آیتم از این مقیاس مورد استفاده قرار میگیرد و چهار آیتم دیگر اطلاعات بالینی اضافی را فراهم میکند چون هامیلتون اعتقاد داشت که چهار آیتم پایانی (تغییرات روزانه، مسخ شخصیت علائم پارانوئید، علائم وسواس فکری عملی) نباید در نمره کلی گنجانده شود، چرا که این علایمیا غیر معمول هستند و یا بازتاب دهنده شدت افسردگی نمی باشند. در نهایت با توجه به نمره به دست آمده، میتوان فرد را در یکی از طبقات افسردگی از نظر شدت قرار داد.

آزمون نئو (NEO)

آزمون نئو یکی از مشهور و معتبرترین آزمون های روانشناسی در دنیا به خصوص در زمینه شناسایی افسردگی است. دانشمندانی که این تست را ثبت کرده اند طی چندین سال ویژگی های گوناگون شخصیتی را انتخاب کرده و پرسشنامه های مفصل را روی مردم اجرا کرده اند. سپس با استفاده از روشهای آماری به 5 عامل بزرگ شخصیت دست یافته اند. ۵ عامل یعنی روان رنجوری، برون گرایی، اشتیاق به تجارب تازه، توافق پذیری و وظیفه شناسی.

برای انجام این تست بصورت آنلاین و رایگان اینجا کلیک نمایید...

۵ عاملی که تحقیقات بین فرهنگی ثابت کرده اند در بیشتر کشورهای دنیا هم مثل اروپا ۵ عامل بزرگ شخصیت است. تست افسردگی نئو در هرعامل، شش ویژگی فرعی شکل دهنده آنها را می سنجد. این پرسش نامه دارای دویست و چهل ماده یا پرسش است که به کمک آنها میتوان به ارزیابی جامعی از چگونگی شخصیت بزرگسالان (افراد بالاتر از 17 سال) پرداخت.

تست های افسردگی

معرفی 5 عامل مورد سنجش در تست افسردگی

روان رنجوری که با شاخص های مرتبط با اضطراب، خصومت خشمانه، افسردگی، کمرویی، تکانشوری و آسیب پذیری مورد سنجش قرار میگیرد.

برون گرایی ماده ای است که با شاخص های گرمی اجتماعی، جمع گرایی، جرأت ورزی، فعالیت، هیجان خواهی و عواطب مثبت سنجیده میشود.

اشتیاق به تجارب تازه نیز با شاخص های خیال پردازی، زیبایی شناسی، احساسات،عقاید، اعمال و ارزش ها سنجیده میشود.

توافق پذیری ماده دیگری است که با اعتماد، رک گویی،نوع دوستی، فرمانبرداری، نرم خویی و میانه روی مورد سنجش قرار میگیرد.

با وجدان بودن نیز با شاخصهای کفایت، نظم، وظیفه شناسی، پیشرفت طلبی، خویشتنداری و تأمل مورد سنجش قرار میگیرد.

با تبین وضعیت فرد در هریک از عوامل پنج گانه، می توان به شرح گسترده ای از شرایط هیجانی، اجتماعی، تجربی، نگرشی و انگیزشی وی دست یافت.

موارد استفاده تست نئو

اصلی ترین و رایج ترین استفاده از تست افسردگی نئو و یا تست افسردگی (آزمون افسردگی) برای سنجش میزان شادی و افسردگی افراد می باشد. در پاسخ نامه این تست تحلیل کاملی از شخصیت فرد به وجود می آید که میتوانید با استفاده از آن به وجود و همچنین شدت افسردگی در شخص پی برد.

افزودن نظر:
captcha