22006198 021

تعریف عشق و انواع آن (مثلث عشق استرنبرگ)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(55 رای)
تعریف عشق و انواع آن (مثلث عشق استرنبرگ)

تعریف عشق و انواع آن؛ عشق در ابتدایی ترین تعریف خود ما را یاد روابط بین دو نفر و دلبستگی بین آن ها می اندازد. اما در لغت به معنای نوعی صمیمیت که مملو از احترام و در روابط زن و مردی با میزانی از علاقه جسمی است، همراه می شود. عشق در ماهیت خود کارکردی به جز احساس خوب ندارد؛ بنابراین در دسته بندی ها از عشق، نمی توانیم بعضی از عشق ها را ناسالم، خطرناک و آسیب رسان بدانیم. در واقع این خود ما هستیم که وجهه ای آسیب رسان به نوعی از روابطمان که عشق یکی از آن هاست، می دهیم. چه چیزی زیباتر از احساسی عمیق از خواستن، محبت کردن و لذت بردن است؟!

عشق در کلمه، باری عمیق از تعلق خاطر و از خودگذشتگی را به همراه دارد. همانطور که آدلر (روانشناس معروف) می گوید عشق با از خودگذشتگی همراه است و میزانی شدید از خودخواهی و منیت کم میکند و تجربه عشق، تجربه ایی همراه با گذشت است. فرض کنید مادری در احساس غریزی خود عشق را پیدا نمی کرد؛ چگونه این حجم از خودگذشتگی در روابط مادر و فرزندی به وجود می آمد و یا چگونه رشد و بالندگی را بدون عشق مادر به فرزند تجربه می کرد. در توضیح انواع عشق، همه چیز به خواست و نگاه فردی برمی گردد. همان طور که تعریف عشق در فرهنگ های مختلف فرق دارد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت جنسی

عشق هایی که علاقه شدید دو نفر همراه با میل شهوانی است و بعد از از بین رفتن و افول علاقه جنسی، یک پایه رابطه متزلزل می شود و چون علاقه با میل جنسی کشش عمیق تری را احساس می کرد، رابطه نیاز به بازپروری مجدد خواهد داشت. بنابراین باید به این نکته توجه کرد که رشد عواملی مانند صداقت، صمیمیت و ازخودگذشتگی می تواند پایه های یک رابطه عشقی را قوی تر و مستحکم تر کند و به میزانی از شکوفایی و بالندگی در عشق دست پیدا کند.

عشق تجربه ای است که عاری از هرگونه خودخواهی است و این تجربه به غیر از داشتن لحظاتی دلنشین، در برخی از موارد سخت و عذاب آور است؛ همانطور که فروید در تعریفی می گوید: «آدمی در برابر هیچ دردی آنقدر بی پناه نیست، مگر که در عشق باشد». در واقع فروید هم معتقد است تجربه دردی که فرد در مقابل عشق متحمل می شود عمیق است و انسان در برابر آن مستاصل است.

تعریف عشق چیست؟

تعریف عشق و انواع آن

1. عشق بدون تجربه هیجانی و شهوت که تنها با احساس عمیقی از ازخودگذشتگی، تعلق خاطر و محبت کردن همراه است مانند عشق مادر به فرزند و در مواردی فرزند به والدین که در خود به نوعی عمیق از خودگذشتگی را به همراه دارد.

2. عشق و احساس ازخودگذشتگی به همراه شهوانیت، که عشق مناسبی است اما تا زمانی که پایه رابطه جنسی و شهوانیت در آن قوی عمل کند.

3. عشق همراه با از خودگذشتگی، احساسی از تعلق عرفانی و روحی که به دسته هایی از عشق هایی برای معنویت، رشد و تجربه عمیقی از دانستن ربط دارد. عشق مولانا به شمس که تجربه ای نادر از درک عشق است که امروزه با مذهب و رفتارهای تعصبی مذهبی اشتباه گرفته می شود.

عشق های عرفانی به سطحی بالا و عمیق از تجربه و شهود و عرفان مربوط است که با درک آن انسان از ماهیت انسانی خود خارج می شود و به نوعی معنویت دست پیدا می کند که شاید در جهان هستی تنها یک درصد تجربه این عشق را داشته باشند؛ مثل (حضرت مولانا، منصور حلاج و عارفانی) در این سطح و طبقه هستند.

مثلث عشق استرنبرگ

نظریه مثلث عشق استرنبرگ: صمیمیت - شهوت - تعهد

تعریف عشق و مثلث عشق استرنبرگ

به نظر شما کدام یکی از ضلع ها در زمان ارتباط فرازناشویی مشکل دارد؟

خیلی ها فکر می کنند که جواب شهوت یا همان رابطه جنسی است که مشکل دارد. در صورتی که به این شکل نیست و ضلع صمیمیت است که افراد را از هم دور می کند. زن و شوهری که با هم زندگی می کنند ولی با افراد دیگر ارتباط دارند این ذهنیت های زیر را دارند.

  1. از خانواده ها مهر تأیید می گیرند که با هم هستند.
  2. اطمینان این موضوع که ماهی 1 بار اگر بخواهند رابطه جنسی را با هم دارند.
  3. چهار چوب ظاهری را برای فرزندان خود حفظ می کنند.

پس علت چیست؟

در ظاهر تعهد و شهوت وجود دارد. ولی علت رابطه فرازناشویی و خیانت همان عدم وجود صمیمیت است که افراد آن را از فرد دیگری می گیرند ولی فقط در یک ویترین با هم هستند. این موضوع مشکلی جدی است که برای بسیاری در حال اتفاق افتادن است. اما دور شدن از عشق به طور کلی 5 فرآیند دارد که در ادامه خواهید خواند.

تعریف انواع عشق

این مثلث ممکن است تغییر کند

تغییر در مثلث با احتمال زیادی روبرو است. ممکن است در زمان هایی شهوت بیشتر باشد و در زمان هایی صمیمیت بیشتر شود. ممکن است هر سه ضلع مثلت به یک اندازه باشند و در رابطه ای تعهد، صمیمیت و شهوت را به یک اندازه داشته باشیم. مهم است که هرگاه زن یا مرد به این نتیجه رسیدند که مشکلی در رابطه وجود دارد با یکدیگر صحبت کنند و دیگری را آگاه سازند. زوج هایی که با یکدیگر تعامل بهتری دارند، بهتر و عمیق تر مشکلاتشان را حل می کنند.

دور شدن از عشق و زندگی

مهم نیست که مشکلتان چیست. در اینجا پنج روش اصلی برای دور کردن عشق، صمیمیت و پویایی از رابطه را به شما معرفی خواهیم کرد.

این پنج مورد را با کلمه (DRAIN) به خاطر بسپارید.

  • D جدایی Disconnection
  • R واکنش پذیری Reactivity
  • A اجتناب و کناره گیری Avoidance
  • I درگیری ذهنی inside your mind
  • N غفلت از ارزش ها Neglecting values
نظرات کاربران:
mahtab
پاسخ به این نظر
1400/6/28

چه مثلث جالبی بود تا حالا همچین تعریفی از عشق نخونده بودم بنظرم خیلی کامل بود و میتونه کمک کننده باشه اما چیزی که برای من جالبه اینه که من یه دوستی دارم که میگه عشق باید کاملا بی دلیل باشه یعنی حتی اگر طرف یک نکته مثبت هم نداشت ممکنه ادم عاشقش باشه اما من فکر میکنم که عشق بی دلیل اسمش عشق نیست و اول باید یه شناختی حاصل بشه بعدش علاقه و عشق بوجود بیاد اما اون میگه عشق هیچ منطقی حالیش نیست و اگر منطقی باشه دیگه عشق اسمش نیست این تفاوت نظر ها خیلی جالب و عجیبه اما ایا واقعا عشق تعریف خاصی داره؟یا دلیل میخاد یا باید بدون هیچ دلیل منطقی باشه؟

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ