22006198 021

رابطه بین تنهایی اگزیستانسیال و سوء مصرف مواد

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
رابطه بین تنهایی اگزیستانسیال و سوء مصرف مواد

تنهایی عموماً با احساس انزوای اجتماعی یا عاطفی همراه است. گاهی اوقات، جدایی فیزیکی از دیگران باعث احساس تنهایی می شود. با این همه این احساس می تواند بدون توجه به فاصله فیزیکی با عزیزان بر هر کسی غلبه کند. تاثیر منفی تنهایی می تواند منجر به افسردگی یا اضطراب شود. برخی از افراد تنهایی اگزیستانسیال را تجربه می کنند که منجر به مشکلاتی مانند سوء مصرف مواد می شود. در این مطلب به ارتباط تنهایی اگزیستانسیال و سوء مصرف مواد و راهکارهای درمانی آن پرداخته می شود.

شناسایی بحران های موجود در تنهایی اگزیستانسیال

اصطلاحات «تنهایی اگزیستانسیال یا تنهایی وجودی» و «بحران وجودی» به نوع مشابهی از ناراحتی های احساسی اشاره دارند. افرادی که دچار بحران های وجودی می شوند، غالباً هدف خود را در زندگی زیر سوال می برند یا در مورد وجود چنین بحرانی تأمل می کنند.

تنهایی یا احساس جدایی، ترس را که اغلب با یک بحران وجودی همراه است شدیدتر می کند. گاهی اوقات، این ترس به خودی خود ایجاد می شود؛ اما تأثیر منفی چنین احساسی می تواند آثار ماندگاری به جا بگذارد. تقریباً همه در برهه ای از زندگی خود احساس ناراحتی یا تنهایی کرده اند و این دو با هم معمولاً وضعیت را بدتر می کنند. با ایجاد این احساسات منفی، به نظر می رسد همه چیز ناگهان از کنترل خارج می شود. فردی که از یک بحران وجودی رنج می برد ممکن است با احساس تنهایی شروع شده باشد؛ اما سپس با فکر کردن به شکست های شخصی بدتر شده و سپس وجود خود را زیر سوال ببرد.

گاهی اوقات، تنهایی اگزیستانسیال منجر به افکار نیهیلیستی می شود؛ جایی که هیچ چیز مهم نیست و زندگی در نهایت بی معنی است. برای افرادی که از سوء مصرف مواد رنج می برند، این ترس وجودی می تواند با اعتیاد همراه باشد و منجر به افسردگی یا اضطراب شود.

یک مطالعه رابطه بین تنهایی اگزیستانسیال و سوء مصرف مواد را مورد بررسی قرار داد. محققانی که این مطالعه را انجام دادند، دریافتند کسانی که هم با اگزیستانسیال و هم با سوء مصرف مواد سروکار داشتند، بحران های بسیار شدیدتری را تجربه کردند. بحران های موجود و سوء مصرف مواد یک چرخه معیوب را تشکیل می دهند و هر کسی را که در هر دو گرفتار شده است، به پایین می کشاند.

تنهایی اگزیستانسیال

پرسش از وجود

اگر هدف از چنین پرسش هایی یافتن معنا و هدف عمیق تر باشد، فکر کردن در مورد وجود فرد و پرسیدن سوالات درباره دلیل وجودی زندگی می تواند سالم باشد. اما وقتی مسئله زندگی بدون پاسخ باقی بماند مشکلی به وجود می آید. عدم یافتن پاسخی برای این سوال، برای برخی می تواند نشانه ای ضعف آنها باشد. اگر فردی هیچ پاسخی برای این سوال خود نیابد، می تواند به راهی تاریک و مملو از افکار منفی منجر شود.

بدون پاسخ محکم به این موضوع، ممکن است فردی با راه هایی برای مقابله با احساس بی معنی بودن دست و پنجه نرم کند. فقدان معنا می تواند منجر به ایجاد مشکل در تعیین اهداف بلند مدت شود.

سوء استفاده از مواد و بحران های موجود به دلیل تنهایی اگزیستانسیال

متأسفانه افسردگی و اعتیاد معمولاً با هم اتفاق می افتند. در واقع، فردی که با یکی دست و پنجه نرم می کند، خطر دیگری را نیز تجربه می کند. اصطلاح «همزمان» برای فردی استفاده می شود که با افسردگی و سوء مصرف مواد مبارزه می کند. همچنین به عنوان تشخیص دوگانه شناخته می شود، این ترکیب اختلالات ممکن است باعث شود فرد احساس تنهایی وجودی قوی کند.

درمان یک اختلال همزمان

مقابله با یک اختلال همزمان یک مبارزه بزرگ است. غلبه بر آن نیز به همین ترتیب پیچیده است. تمرکز بر روی هر یک از جنبه های این اختلال ضروری است. درمان فقط جنبه ذهنی این مشکل اعتیاد را به طور جادویی درمان نمی کند، همانطور که درمان اعتیاد لزوماً وضعیت روانی بیمار را درمان نمی کند. فرایند درمان تشخیص دوگانه پیچیده است و اغلب قبل از اتمام به چندین مرحله نیاز دارد.

سم زدایی

اکثر بیماران سم زدایی را گامی مهم برای پاکسازی بدن و کمک به بهبود آن می دانند. مقابله با علائم ترک برخی از داروها اغلب به کمک داروهای اضافی نیاز دارد.

توانبخشی

توانبخشی مرحله مهم بعدی است. بیماران برای مقابله با بیماری های روانی یا سوء مصرف مواد به حمایت 24 ساعته و 7 روزه نیاز دارند.

روان درمانی

مرحله بعدی، بر جنبه روانی بیماران متمرکز است. با تلاش برای شناسایی منبع روانی اختلال تنهایی اگزیستانسیال، روان درمانی می تواند به درمان مشکل در هسته اصلی آن کمک کند. این مرحله بسیار مهم است، زیرا بیماران را از افکار منفی و احساس تنهایی وجودی یا تنهایی اگزیستانسیال دور می کند.

تنهایی اگزیستانسیال و سوء مصرف مواد

گروه های پشتیبانی

یکی از آخرین مراحل جمع آوری گروه پشتیبانی است. با معاشرت یا شنیدن صحبت های دیگران با تجربه مشابه، بیماران قادر به یافتن معنا و تامل در پیشرفت خود هستند.

کمک گرفتن

غلبه بر اعتیاد کار ساده ای نیست و در ترکیب با مشکلات روحی و روانی نیز دشوارتر است. صرف نظر از این، اختلالات همزمان نادر نیستند و بهبود همیشه امکان پذیر است. این راه پیچیده است؛ اما دریافت کمک حرفه ای یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به آن است. اگر شما یا یکی از عزیزان خود با مشکل تنهایی اگزیستانسیال دست و پنجه نرم می کنید، لطفاً امروز با ما تماس بگیرید. ما می توانیم به شما در درمان این بیماری کمک کنیم.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ