22004925 021

درمان احساس تنهایی و افسردگی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
درمان احساس تنهایی و افسردگی

درمان احساس تنهایی و افسردگی با کمک روانشناس امکان پذیر است. نگران نباشید که چه تعداد آدم پیرامون شما قرار دارند با این وجود باز هم می توانید احساس افسردگی، احساس اضطراب و احساس تنهایی کنید در این مقاله قصد داریم پیرامون این موضوع صحبت کنیم.

از نظر مرکز مشاوره مکث؛ همه افراد در برهه هایی از زندگی احساس افسردگی، احساس اضطراب و احساس تنهایی را تجربه می کنند. اما در بعضی از افراد این احساس طولانی تر بوده و و باعث می شود افراد نشانه هایی از افسردگی را هم تجربه کنند. نظیر احساس ناراحتی، تنهایی و انزوا. در بیشتر موارد این احساس می تواند به افرادی که تنها زندگی می کنند و یا در جایی هستند که با افراد کمی تعامل دارند هجوم ببرد.

مقابله با احساس تنهایی و افسردگی

جالب است که بدانید احساس تنهایی یک احساس کاملاً ذهنی است و شما نمی توانید با فردی که این احساس را دارد وارد مذاکره شده و او را متقاعد کنید که اینگونه نیست. اگرچه افسردگی همیشه به سمت احساس تنهایی سوق داده نمی شود اما بر عکس این مطلب محتمل تر است بدین گونه که افرادی که احساس تنهایی می کنند به افسردگی نزدیک ترند و قطعاً احساس ناراحتی را خواهند داشت.

از نظر روانشناسان اولین راهکار درمان احساس تنهایی و افسردگی این است که خود را از هرگونه احساس انزوا و افسردگی آزاد کنید که قطعاً در این مسیر به دانش روانشناسی یا کمک گرفتن از روانشناسان نیاز دارید. قدم اول این است که خود را مجبور کنید که با دیگران تعامل کنید و اجازه ندهید احساس تنهایی باعث شود تا در یک وضعیت ثابت و بدون تعامل بمانید. در اینجا چند راهکار مهم در خصوص درمان احساس تنهایی ارائه می دهیم.

1. برای درمان احساس تنهایی و افسردگی برنامه ریزی کنید

به طور کلی ما دو نوع احساس تنهایی داریم. اول احساس تنهایی حاصل از دست دادن کسی که برای شما بسیار عزیز بوده و یا از دست دادن رابطه ای که شما در آن به لحاظ عاطفی وابسته بوده اید در این حالت شما با یک دوره ناراحتی و احساس تنهایی رو به رو خواهید شد که گذرا است.

حالت دیگر آن احساس تنهایی مزمن است که حتی با وجود داشتن روابط متعدد ممکن است به شما هجوم بیاورد. هر دو اینها نیاز به یک برنامه ریزی دارد.

اولین استراتژی این است که با افراد جدید ملاقات داشته باشید و دایره روابطتتان را گسترش دهید البته نکته بسیار مهم در این بین این است که حتماً به دنبال افرادی بگردید که وجه مشترک های زیادی با شما داشته باشند یا در علایق و تفریحات شبیه هم باشید. درمان احساس تنهایی و افسردگی نیاز به صبر و تمرین دارد.

2. کاری کنید، هرکاری باشد اشکالی ندارد

برای درمان احساس تنهایی و افسردگی تکنیکی وجود دارد به نام فعال سازی رفتاری که یکی از تکنیکهای رفتار درمانی است. بدین معنی که از شما می خواهند شروع به فعالیت کنید حتی یک کار راحت و فقط آن را انجام دهید. اگر شما احساس تنهایی دارید و می خواهید آن را تغییر دهید با گام های کوچک شروع کنید. حتی یک مکالمه کوتاه با یک آشنا در کافه همیشگی می تواند بسیار موثر باشد.

/// شماره های تماس ///

3. به دنبال معنویات باشید

به طور کلی راهکارهای محدودی هستند که کاملاً ثابت شده در حفاظت از احساس تنهایی تأثیر دارد و داشتن ایمان و معنویات در زندگی یکی از آن ها است. افرادی که ارتباط خوبی با خالق خود و نیروی برتر دارند بهتر می توانند این احساس را مدیریت کنند.

در این حوزه قطعاً فاکتور های زیادی وجود دارد که یکی از آن ها می تواند عضویت در گروه های مذهبی باشد که فرصت های زیادی را می تواند برای شما ایجاد کند. تا بتوانید از پس احساس تنهایی و افسردگی بر بیایید. گرچه به جز این احساس تعلق به گروه و عضوی از جمع بودن خود تأثیر بسیار مثبتی در روحیه انسان دارد.

4. استانداردها و باورهای منطقی داشته باشید

احساس تنهایی می تواند عمدتاً ناشی از تفاوت بین آنچه می خواهید و آنچه هستید باشد. بخشی از راهکار این مسئله این است که بپذیرید می توانید از چیزهای کوچک نیز لذت ببرید و با افراد متنوعی مکالمات ساده و کوتاه داشته باشید. توقع نداشته باشید که آن ها حتماً باید محرم اسرار شما تا آخر زندگی باشند. توقعات زیاد و کمال گرایانه می تواند باعث شود با دیگران سخت ارتباط بگیرید و همین مسئله زمینه بروز احساس تنهایی را ایجاد می کند. برای مثال رفتارهایی مثل توقعات زیاد از دوستان جدید و وابسته شدن سریع به افراد جدید و یا اعتماد زیاد به افراد تازه وارد در زندگیتان.

در نهایت شما با بهره گیری از روانشناسان و دانش روانشناسی بر درمان احساس افسردگی، احساس اضطراب و احساس تنهایی غلبه کنید.

تنهایی جزیی جدا نشدنی از انسان است

اگر بتوانیم این تفکر را در خود رشد بدهیم که انسان و تنهایی او جزیی جدا نشدنی از یکدیگر هستند، قطعاً دیگر دلشوره تنها ماندن و اضطراب تنهایی تمام وجودمان را مدام در بر نمیگیرد. دیگر احساس نمیکنیم منحصراً این ما هستیم که تنها مانده ایم.

قبول و باور این که هر فردی اگر اضطراب پایینی داشته باشد و به میزانی از شناخت نسبی از خود دست پیدا کرده باشد قطعاً میتواند در تنهایی خود احساس امنیت و آرامش نیز داشته باشد. مدام به دنبال فردی دیگر برای به دست آوردن آرامش خود نباشیم و یا خود را نیازمند به دیگران در هر لحظه و هر جا ندانیم.

احساس رشد در تنهایی

زمانی که صحبت از تنهایی میشود قطعاً هر فردی میتواند این تفکر را داشته باشد که افراد تنها افسرده هستند. قطعاً بی ربط نیز نمیباشد، فردی که از روان سالمی برخوردار باشد میل چندانی به تنهایی ندارد، اما زمانی افرادی هستند که میتوانند با داشتن روان سالم در تنهایی خود رشد را نیز تجربه کنند. در واقع این یکی از بهترین انواع رشد مخصوصا در زمینه کاری و تحصیلی می باشد. افرادی که میتوانند خلاقیت، شکوفایی و رشد را در فرصت های تنهایی خود تجربه کنند قطعاً به باور مفید تری از نیازهای انسانی خود دست پیدا کرده اند.

تجربه احساس شادمانی در تنهایی

مهم است بتوانیم با تمام تلاش هایی که برای تنها نبودن انجام میدهیم در تنهایی خود احساس شاد بودن را تجربه کنیم. اگر بتوانیم با خودمان در صلح قرار بگیریم و از تنهایی احساس اضطراب کمتری را تجربه کنیم قطعاً امکان افسرده بودن و افسرده ماندن در ما کمتر خواهد شد.

مقابله با افسردگی

روشها و تکنیکهای کمکی برای درمان احساس تنهای و افسردگی

  1. ورزش گروهی برای افزایش ناقل های عصبی موثر بر افسردگی مثل سروتونین
  2. مدیتیشن برای کاهش اضطراب و افسردگی
  3. دعا کردن برای قوی کردن احساس های معنوی
  4. ذهن آگاهی برای شناخت و درک بهتر از خود
  5. داروهای نسل جدید برای درمان و تعدیل افسردگی
  6. طرحواره درمانی برای درمان احساس تنهایی و افسردگی
  7. روانکاوی برای درمان افسردگی مزمن
  8. رفتار درمانی برای جایگزین کردن رفتارهای سالم

سوالات متداول

1. تنهایی چه تاثیری بر فرد می گذارد؟
تنهایی اثرات منفی زیادی بر سلامتی جسمی و روانی دارد، از جمله: بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی، افزایش سطح استرس، کاهش حافظه و یادگیری.

2. درمان تنهایی چیست؟
اگر کسی نیامد که تنهایی شما را بهبود ببخشد، به جای آن شروع به افزایش و توسعه مهارت های مهم خود کنید. مسئولیت خودتان را شروع کنید. شما اکنون مسئول خودتان هستید. کارهایی انجام دهید که شما را خوشحال کند. حتی اگر این به معنای انجام آنها توسط خودتان باشد. اهداف خود را داشته باشید.

3. چه اتفاقی می افتد وقتی شما بیش از حد طولانی تنها بمانید؟
تنها ماندن به مدت طولانی می تواند به معنای واقعی کلمه قلب شما را بشکند. طبق مطالعه جدیدی از انزوای اجتماعی که در ژورنال انجمن قلب آمریکا منتشر شد، بیش از 1600 نفر از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی به تنهایی زندگی می کردند.

4. تنهایی از منظر روانشناسی چیست؟
تنهایی یک پاسخ عاطفی ناخوشایند به انزوا درک شده است. تنهایی نیز به عنوان درد اجتماعی توصیف می شود و مکانیسم روانشناختی که افراد را به دنبال ایجاد روابط اجتماعی تشویق می کند. اغلب با عدم ارتباط و صمیمیت ناخواسته همراه است.

5. چه عواملی باعث می شود شخصی تنها شود؟
فرد تنها شخصی است که از تعامل با روابط انسانی به طور فعال اجتناب می کند و یا به طور جدی به دنبال آن نیست. دلایل بسیاری برای تنهایی عمدی یا ... وجود دارد. دلایل عمدی شامل درونگرایی، افرادی با حالات عرفانی، داشتن اختلالات شخصیت.

افزودن نظر:
captcha