ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: مقابله با احساس تنهایی و افسردگی

مقابله با احساس تنهایی و افسردگی

روانشناسان و علم روانشناسی معتقد است؛ نگران نباشید که چه تعداد آدم پیرامون شما قرار دارند با این وجود باز هم می توانید احساس افسردگی، احساس اضطراب و احساس تنهایی کنید در این مقاله قصد داریم پیرامون این موضوع صحبت کنیم. 

از نظر روانشناسان و علم روانشناسی؛ همه افراد در برهه هایی از زندگی احساس افسردگی، احساس اضطراب و احساس تنهایی را تجربه می کنند اما در بعضی از افراد این احساس طولانی تر بوده و و باعث می شود افراد نشانه هایی از افسردگی را هم تجربه کنند نظیر احساس ناراحتی، تنهایی و انزوا. در بیشتر موارد احساس تنهایی می تواند به افرادی که تنها زندگی می کنند و یا در جایی هستند که با افراد کمی تعامل دارند هجوم برد. 

مقابله با احساس تنهایی و افسردگی

جالب است که بدانید احساس تنهایی یک احساس کاملاً ذهنی است و شما نمی توانید با فردی که این احساس را دارد وارد مذاکره شده و او را متقاعد کنید که اینگونه نیست.

اگرچه افسردگی همیشه به سمت احساس تنهایی سوق داده نمی شود اما بر عکس این مطلب محتمل تر است بدین گونه که افرادی که احساس تنهایی می کنند به افسردگی نزدیک ترند و قطعاً احساس ناراحتی را خواهند داشت. 

از نظر روانشناسان اولین راهکار درمانی که لازم است این است که خود را از هرگونه احساس انزوا و افسردگی آزاد کنید که قطعاً در این مسیر به دانش روانشناسی یا کمک گرفتن از روانشناسان نیاز دارید.

تکنیکهایی برای غلبه بر احساس افسردگی، احساس اضطراب و احساس تنهایی.

 قدم اول این است که خود را مجبور کنید که با دیگران تعامل کنید و اجازه ندهید احساس تنهایی باعث شود تا در یک وضعیت ثابت و بدون تعامل بمانید. در اینجا چند راهکار مهم در این خصوص ارائه می دهیم 

1. برنامه ریزی کنید!

به طور کلی ما دو نوع احساس تنهایی داریم. اول احساس تنهایی حاصل از دست دادن کسی که برای شما بسیار عزیز بوده و یا از دست دادن رابطه ای که شما در آن به لحاظ عاطفی وابسته بوده اید در این حالت شما با یک دوره ناراحتی و احساس تنهایی رو به رو خواهید شد که گذرا است. 

حالت دیگر آن احساس تنهایی مزمن است که حتی با وجود داشتن روابط متعدد ممکن است به شما هجوم بیاورد. هر دو اینها نیاز به یک برنامه ریزی دارد. 

اولین استراتژی این است که با افراد جدید ملاقات داشته باشید و دایره روابطتتان را گسترش دهید  البته نکته ی بسیار مهم در این بین این است که حتماً به دنبال افرادی بگردید که وجه مشترک های زیادی با شما داشته باشند یا در علایق و تفریحات شبیه هم باشید . 

2. کاری کنید، هرکاری باشد اشکالی ندارد

از نظر روانشناسان؛ در درمان افسردگی تکنیکی وجود دارد به نام فعال سازی رفتاری که یکی از تکنیکهای روانشناسی حوزه رفتار درمانی است؛ بدین معنی که از شما می خواهد فقط انجام دهید. اگر شما احساس تنهایی دارید و می خواهید آن را تغییر دهید با گام های کوچک شروع کنید. حتی یک مکالمه کوتاه با یک آشنا در کافه همیشگی می تواند بسیار موثر باشد.

3. به دنبال معنویات باشید

به طور کلی راهکارهای محدودی هستند که کاملاً ثابت شده در حفاظت از احساس تنهایی تأثیر دارد و داشتن ایمان و معنویات در زندگی یکی از آن هاست. افرادی که ارتباط خوبی با خالق خود و نیروی برتر دارند بهتر می توانند این احساس را مدیریت کنند. 

در این حوزه قطعاً فاکتور های زیادی وجود دارد که یکی از آن ها می تواند عضویت در گروه های مذهبی باشد که فرصت های زیادی را می تواند برای شما ایجاد کند تا بتوانید از پس احساس تنهایی بر بیایید. گرچه به جز این احساس تعلق به گروه و عضوی از جمع بودن خود تأثیر بسیار مثبتی در روحیه انسان دارد.

4. استانداردها و باورهای منطقی داشته باشید

احساس تنهایی می تواند عمدتاً ناشی از تفاوت بین آنچه می خواهید و آنچه هستید باشد. بخشی از راهکار این مسئله این است که بپذیرید که می توانید از چیزهای کوچک نیز لذت ببرید و با افراد متنوعی مکالمات ساده و کوتاه داشته باشید و توقع نداشته باشید که آن ها حتماً باید محرم اسرار شما تا آخر زندگی باشند. توقعات زیاد و کمال گرایانه می تواند باعث شود با دیگران سخت ارتباط بگیرید و همین مسئله زمینه بروز احساس تنهایی را ایجاد می  کند. برای مثال رفتارهایی مثل توقعات زیاد از دوستان جدید و وابسته شدن سریع به افراد جدید و یا اعتماد زیاد به افراد تازه وارد در زندگیتان.

در نهایت شما با بهره گیری از روانشناسان و دانش روانشناسی بر احساس افسردگی، احساس اضطراب و احساس تنهایی غلبه کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

  • چگونه با احساس تنهایی و افسردگی مقابله کنیم؟ 
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(6 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: مقابله با احساس تنهایی و افسردگی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA