ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: تیزهوشی | مشاوره استعدادیابی

تیزهوشی | مشاوره استعدادیابی

تیزهوشی یکی از مشخصه های افرادی است که از توانایی و هوش بالایی بهره برده اند. در واقع افراد استثنایی که از قدرت هوشی بالاتری از افراد معمولی قرار دارند، توانایی هوششان از ۷۰ تا ۱۰۰ بیشتر است و گاهی ۱۰۵ به بالا میباشد. این افراد جزو افرادی با هوش استثنایی هستند و توانایی هایی بیش از بقیه افراد معمولی دارند.

اما نکته بسیار مهم و کاربردی این است که اگر فردی تیزهوش باشد آیا میتواند از استعداد و توانایی های خود بهره ببرد و یا همان که تیزهوش است کافی است؟

تیزهوشی

جواب این است که افراد تیزهوش باید در جایگاه مناسب خود قرار بگیرند، کشف استعداد و توانایی این افراد و قرار گرفتن در موقعیت مناسب خودشان است که تیزهوشی و توانمندی آنها را نشان میدهد وگرنه اگر هر فردی با توانایی هوشی بالا در جایگاهی غیر مناسب قرار بگیرد که نتواند از بهره هوشی خود استفاده کند، حتماً راهی اشتباه را انتخاب میکند و در مواردی این بهره هوشی برای او آسیب رسان نیز خواهد بود. 

افراد خلافکار

چه بسا در میان افرادی که آنتی سوشال و یا همان افراد ضداجتماع و یا خلافکاران هستند کسانی که از بهره هوشی بسیار بالایی برخوردارند و توانای ذهنیشان به قدری است که میتوانند هر موضوعی که از راه خلاف کسب میشود را در کسری از ثانیه به دست بیاورند. بنابراین تیزهوشی و یا استثنایی بودن آنقدرها مورد توجه نیست که فردی بتواند در جایگاه مناسب خود قرار بگیرد. 

افراد تیزهوش استثنایی هستند

قرار گرفتن در موقعیت مناسب فکری، روحی، اخلاقی میتواند گاهی دستاوردی بیش از تیزهوشی داشته باشد. افراد تیزهوش استثنا هستند و افراد استثنایی یک درصد کل جمعیت را تشکیل میدهند و پس از آن افراد معمولی جامعه را خواهیم داشت که باید با روندی مناسب از رشد و تربیت در استعداد و تواناییشان در موقعیت مناسب قرار بگیرند.

شناسایی افراد تیزهوش

افراد استثنایی زودتر از افراد معمولی شناخته میشوند و اگر در خانواده و جامعه ایی زندگی کنند که بتواند زمینه رشد مناسبی برایشان مهیا کند، جزو همان یک درصد استثنایی در کل میشوند که خود به تنهایی دستاورد بزرگی در یک جامعه میباشد. بنابراین تمرکز مراکز آموزشی و پرورشی باید بر روی کشف استعداد و توانایی افراد بر اساس خلقیات و وجوه شخصیتیشان باشد.

استعدادیابی اشتباه

اگر در جامعه ایی رشد و آموزش دکتر و مهندس ها بیش از هنرمندان، نقاشان و موزیسین ها باشد، بدان معنی نیست که جامعه راه و هدف استعدادیابی خود را به درستی دنبال میکند، بلکه کاملاً برعکس، این بدان معنی است که جامع یک راه مستقیم، بدون هدف گذاری مشخص را پیش گرفته و دچار تولید دکتر و مهندس هایی میشود که نه بر اساس میل قلبی و نه بر اساس خواسته شان در جایگاهی قرار دارند که مناسبتی با اخلاقیات و روحیه شان هم ندارد.

بنابراین وظیفه نظام آموزشی در رشد و پرورش هر فردی در جهت صحیح خود و داشتن دستاورد مناسب خود به نحوی استثنایی عمل کردن و با مهارت بودن نظام آموزشی آن جامعه را نشان میدهد.

جایگاه مناسب اجتماعی

مهارتها، انگیزه ها، توانایی ها و استعدادها راه خود را در بهترین شکل طی میکنند و قطعاً دستاورد جامعه بیش از یک درصد افراد استثنایی خواهد بود. تیزهوشی یک معیار است اما درست عمل کردن، به نیت قرار گرفتن هر فردی در جایگاه مناسب اجتماعی خود به دور از هدف گذاری های غلط میتواند خود به نوعی تیزهوشی باشد.

به درستی عمل کردن

تیزهوش بودن به معنای درست اندیشیدن در موقعیت و زمان مناسب و به درستی عمل کردن است. مهارت های زندگی و شناخت مهارت ها در قبال سختی ها و دشواری های زندگی و پیدا کردن راه مناسب برای رشد و پرورش فکر و قلب و روح، میتواند تیزهوشی هر فردی را در قبال زندگی خود و دیگران نشان دهد، که دستاوردی مهم در زندگی فردی و اجتماعی هر کسی میباشد.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(4 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: تیزهوشی | مشاوره استعدادیابی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA