22006198 021

مهارت های ده گانه زندگی برای خودآگاهی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(35 رای)
مهارت های ده گانه زندگی برای خودآگاهی

یکی از مهارت های ده گانه زندگی خانوادگی و اجتماعی، خودآگاهی است. خودآگاهی در لغت به معنای آگاهی داشتن از خود است. آگاهی داشتن از احساسات، امیال، عواطف، نیازهایمان و همچنین از بدنمان و نوع واکنش نشان دادن بدنمان به احساساتمان است.

شاید کمی پیچیده به نظر بیاید اما خودآگاهی به کمی صرف وقت به خودمان و دقت به احساساتمان نیاز دارد که با کمک آن می توانیم نسبت به خود و محیط اطراف و انسان هایی که با آن ها در معاشرت هستیم واکنش بهتری نشان دهیم و به مرور احساس خوشایند تری را تجربه کنیم.

خودآگاهی در واقع زمانی به وجود می آید که ما به عنوان یک انسان در حال رشد به غرایزی به غیر از خوردن، خوابیدن و تولید مثل بتوانیم فکر کنیم. هر انسانی می داند چه زمانی گرسنه است و یا چه زمانی به خواب نیاز دارد و یا چه زمانی به تولید مثل و یا نیاز جنسی احتیاج دارد اما خودآگاهی کمی فراتر از خوردن و خوابیدن است.

در این مورد باید هوشمندانه به خودمان و آنچه که از محیط اطراف و انسان های دور و برمان بر ما اثر می گذارد، بپردازیم. اینکه در هر لحظه چه احساسی داریم و این احساسات در کجای بدنمان خودشان را نشان می دهند و واکنش ما نسبت به احساساتمان چیست.

خودآگاهی

نقش احساسات در خودآگاهی

هر چقدر که یک فرد به انواع احساسات خود مشرف تر باشد و خود را آگاهانه زیر نظر بگیرد که مثلا «چرا و چه زمانی احساس غم یا خشم می کند؟».

این آگاهی و اشراف به خودمان ما را در کنترل دقیق خودمان قرار می دهد؛ بنابراین با این آگاهی به ندرت می توانیم یک جا بنشینیم و به خودمان بگوییم نمی دانم، چرا احساس غم می کنم و یا نمی دانم چرا یک مسئله ای به این کوچکی مرا اینقدر خشمگین می کند؟

این ندانستن ها باعث می شود ما سردرگمی بیشتری را نسبت به خود احساس کنیم و این سردرگمی در احساسات، ما را در شناخت و کنترل رفتارمان هم عقب میراند.

بنابراین هر چه در شناخت به خودمان (خودآگاهی) نسبت به احساسات و واکنش این احساسات به بدنمان کنترل بیشتری داشته باشیم، رفتارهای غیر قابل پیش بینی کمتری هم خواهیم داشت.

شخصی را در نظر بگیرید که با یک رفتار اشتباه کوچک، به قدری عصبانی میشود که کنترل خشم خود را هم نمیتواند به دست بگیرد و ظرفی را می شکند؛ اگر همین فرد کمی بر روی خودآگاهی به عنوان یکی از مهارت های ده گانه زندگی کار کند، در هنگام عصبانیت اولین چیزی که به ذهنش خطور می کند این است که چرا این مسئله میتواند مرا ناراحت کند؛ پس از آن دقت می کند احساسش در آن لحظه چیست (خشم، نفرت، تلافی) و این احساس در کجای بدن او است (درشکم، قفسه سینه، گلو، عرق کردن دست ها، تپش قلب).

در واقع به واکنش بدن به آن احساس نگاه کند و پس از آن بتواند راجع به مسئله ای که او را ناراحت کرده، حرف زند و احساساتش را در میان بگذارد. مثلا زن و شوهری که بر سر هر مسئله ای از یکدیگر ناراحت می شوند و حرف زدن راجع به آن مسئله باعث دعوای بیشتر می شود، نباید به همان شکل قبل و به شکل بازخواست با یکدیگر صحبت کنند.

باید پیش از هر چیز بدانند اصلا راجع به چه چیزی باید با هم صحبت کنند؛ این زن و شوهر می توانند بعد از به وجود آمدن بحثی کوچک، به خودشان و احساساتشان بپردازند، که چه چیزی در این حرف که از همسرم شنیدم مرا ناراحت می کند؟ در حال حاضر چه احساسی دارم؟ و این احساس در کدام نقطه بدنم خود را نشان می دهد.

پس از آن به بیان احساس واقعی خود بپردازند؛ مثل «من احساس خشم دارم» و برای کنترل احساسات و تصمیم بهتر گرفتن در مورد نحوه رفتارش فکر کند و یا با طرف مقابلش صحبت کند و نه دادخواهی، فریاد زدن یا بازجویی. بنابراین خودآگاهی به عنوان یکی از مهارت های ده گانه زندگی در نحوه رفتار ما با خودمان، با اطرافیان و کنترل احساسات و نه سرکوب احساساتمان بسیار مؤثر است و در بهبود روابطمان تاثیر بسزایی دارد.

چرا خودآگاهی مهم است؟

به نوعی خودآگاهی اساس هرچیزی است که مهم است. بدون خودآگاهی، لذت و درد وجود نخواهد داشت. بدون خود آگاهی هیچ تجربه زیبایی یا عشق معنا ندارد. خودآگاهی به انسان کمک می کند تا در ابتدا خودش را و سپس جهان اطرافش را بهتر بشناسد؛ هرچقدر میزان خودآگاهی انسان بیشتر شود، توانایی درک پدیده ها برای او بیشتر می شود.زمانی که فهم و درک انسان بیشتر شود می تواند با آرامش بیشتری زندگی کند و معنای عمیق تری در زندگی بیابد.

دانلود فایل ارائه پاورپوینت خودآگاهی

مهارت خودآگاهی، توانایی شناخت خصوصیات، نقاط ضعف و قدرت، خواسته ها، ترس ها و انزجارها می باشد. برای دانلود فایل پاورپوینت مرتبط با خودآگاهی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

<< دانلود فایل ارائه پاورپوینت خودآگاهی >>

افزودن نظر:
captcha