22004925 021

حافظه فعال یا کاری چیست و آیا با سن رابطه دارد؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
حافظه فعال یا کاری چیست و آیا با سن رابطه دارد؟

حافظه فعال یا حافظه کاری موتور جستجوی ذهن می باشد و شامل توانایی ما در به خاطر آوردن و مدیریت اطلاعات است. این کارکرد شناختی پیچیده به ما کمک می کند تا بتوانیم در هر فعالیت، اطلاعاتی را به قسمت های مختلف مغز محول و واگذار کرده و سپس در فعالیت دیگری از همان اطلاعات مجددا استفاده می کنند. به بیان ساده تر حافظه فعال مانند یک میز کاری در ذهن است که اطلاعات برای پردازش، بر روی آن قرار می گیرد. فرآیند های پیچیده ای مانند درک مطلب، خواندن، درک ریاضی و محاسبات، رونویسی از مطلب خاص و جهت یابی توسط حافظه فعال مدیریت می شود. تقویت مهارت کودکان و ارتباط آن با حافظه فعال می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

تاریخچه حافظه فعال یا کاری

در سال 1690، جان لاک بین تفکر، یا نگه داشتن یک ایده در ذهن، و حافظه، یا قدرت احیای یک ایده پس از ناپدید شدن آن در ذهن، تمایز قائل شد. نگه داشتن در ذهن به چند مفهوم در آن واحد محدود می شود و منعکس کننده چیزی است که اکنون حافظه فعال نامیده می شود، بر خلاف ذخیره ناحدود حافظه بلندمدت، حافظه کاری را می توان به عنوان حجم کمی از اطلاعات تعریف کرد که می توان ۀن را در حالتی ویژه در دسترس نگه داشت و در کارهای شناختی استفاده کرد.

انواع حافظه فعال

به طور کلی تمام کودکان و افراد بزرگسال در طول روز از دو نوع حافظه فعال استفاده می کنند. هر دوی اینها از سنین اولیه کودکی شروع به رشد کرده و در اوایل نوجوانی و جوانی به رشد و ثبات بیشتری می رسند. در نظر داشته باشید برای رشد هر چه بیشتر حافظه فعال می توان تمرینات خاصی را در نظر گرفت.

حافظه فعال

حافظه فعال کلامی - شنیداری

هنگامی که کودک با توجه به دستور العمل های کلامی گام به گام تکالیف خود را انجام می دهد، در واقع از مهارت حافظه کلامی - شنیداری خود استفاده می کنند. اگر این توانایی درکی ضعیف باشد احتمالاً آن فرد در پیروی از دستورالعمل های شفاهی با مشکل روبه رو خواهد شد.

حافظه فعال فضایی - بصری

این توانایی به فرد امکان می دهد تا با به خاطر سپردن و به یاد آوردن شکل و یا تصویر و یا الگوی یک موضوع اقدام به حل مسئله و یا تکمیل تکالیف کند. یادگیری با توجه به تصاویر و اشکال و الگوهای تصویری با استفاده از مهارت حافظه فعال فضایی - بصری انجام می شود.

آیا حافظه فعال همان حافظه کوتاه مدت است؟

اغلب چنین تصور می شود که حافظه فعال همان حافظه کوتاه مدت است؛ در صورتی که چنین تصوری اشتباه است.

برای مثال شما مجموعه ای از دستورالعمل ها را به کودک می دهید و کودک آنها را به حافظه کوتاه مدت خود می سپارد، سپس هنگام شروع اجرای اولین تکلیف از مجموعه تکالیف دریافتی، کودک باید بتواند هر دستورالعمل موجود در حافظه کوتاه مدت را به روی میز حافظه فعال انتقال دهد و آنها را گام به گام اجرا کند.

در صورتی که اگر کودک حافظه فعال ضعیفی داشته باشد، دستورالعمل ها را فراموش کرده و موفق به انجام تکالیف نمی شود، که همین امر بر روی تقویت مهارت کودکان اثرگذار است. باید در نظر گرفت که با تمرینات مداوم می توان ظرفیت مغز را به گنجایش بیشتر و سرعت عمل بالا تر سوق داد.

آیا ظرفیت حافظه فعال با افزایش سن افزایش می یابد؟

پژوهش ها حاکی از این موضوع است که ظرفیت حافظه فعال تا سن 20 سالگی افزایش می یابد به عبارت دیگر، در این سن ظرفیت به اوج می رسد و حدوداً تا 40 سالگی ادامه پیدا می کند. که با افزایش سن این ظرفیت کاهش میابد.

حافظه فعال معمولاً از سن 4 سالگی برای کودک قابل استفاده است. در کودکانی که در دوره تحصیلی ظرفیت حافظه پایین تری نسبت به همسن و سالان و همکلاسی های خود دارند با تشخیص به هنگام و حمایت زودرس می توان این ظرفیت را افزایش داد. در نظر داشته باشید مصرف سیگار و مشروبات الکلی بر روی حافظه اثر منفی دارد. در صورتی که ورزش و غذاهای سالم می تواند عملکرد مغز و همچنین کبد را برای ترشح استیل کولین بیشتر کند. پیرو افزایش عملکرد شناختی و ترشح استیل کولین عملکرد حافظه بهتر خواهد شد.

حافظه فعال در کودکان

آیا برای کودک شما سخت است یک قسمت از اطلاعات را در حین انجام کار دیگری، در ذهن نگه دارد؟ به عنوان مثال، شما با هم اسپاگتی درست می کنید و فرزندتان مسئولیت سس ریختن را نیز بر عهده دارد. فرزند شما برای جواب دادن به یک پیام آشپزخانه را ترک می کند و فراموش می کند که برگردد و سس را هم بزند. چالش های حافظه کاری میتواند باعث ایجاد مشکلات در کارهایی مانند اینها شود. شما می توانید با ایجاد استراتژی های ساده در زندگی روزمره به فرزندتان در بهبود حافظه کاری کمک کنید.

حافظه فعال کودکان

روش های بهبود حافظه کاری در کودکان

  • روی مهارت های تجسم کار کنید. بچه ها را تشویق کنید تا در ذهن خود تصویری از آنچه که تازه خوانده اند یا شنیده اند ایجاد کنند.
  • از فرزندتان بخواهید به شما آموزش دهد. قادر بودن به توضیح چگونگی انجام کار مستلزم ایجاد اطلاعات و تشکیل ذهنی از طریق آن است.
  • بازی هایی که از حافظه بصری استفاده می کنند را امتحان کنید.
  • بازی های تطبیقی زیادی وجود دارد که به بچه ها کمک میکند روی حافظه بصری شان کار کنند، مثلاً می توانید مواردی مانند صفحه مجله را به بچه ها بدهید و از آنها بخواهید که تمام نمونه های کلمه یا حرف a را دور هم جمع کنند.
  • بازی کارتی. بازی های ساده کارت مانند می توانند حافظه کاری را از دو طریق بهبود بخشند. کودکان و نوجوانان باید قوانین بازی را در خاطر داشته باشند. آنها همچنین باید به خاطر داشته باشند که چه کارتهایی دارند و افراد دیگر چه کارتهایی رابازی کرده اند.
  • خواندن فعال را تشویق کنید. یادداشت کردن نکته ها و تأکید بر متن یا برجسته کردن متن می تواند به بچه ها کمک کند تا اطلاعات را به اندازه کافی و طولانی در ذهن نگه دارند تا به سؤالات مربوط به آن پاسخ دهند. صحبت کردن با صدای بلند و پرسیدن سؤال درباره مطالب خوانده شده نیز می تواند به حافظه کاری کمک کند.

حافظه فعال و جایگاه آن در مهارت های تحصیلی دانش آموزان

به نظر می رسد حافظه فعال بیشترین اهمیت و نقش را در عملکرد تحصیلی دارد. حافظه فعال کلامی در درک آنچه می خوانید، درک هجاها، کامل کردن مسائل ریاضی کلمه ای نقش مهمی را ایفا می کند. در اغلب کودکانی که در بخش های مختلف ریاضی مشکل دارند حافظه کار دیداری آسیب دیده است. در نظر داشته باشید نوروفیدبک هم یکی از راههای افزایش توجه و تمرکز و در ادامه آن افزایش حافظه است.

خوشبختانه می توان با سنجش زودهنگام و ارزیابی همه جانبه سطوح شناختی کودکان، تمرینات مناسبی جهت افزایش ظرفیت حافظه فعال و امادگی هرچه بیشتر کودک تدارک دید.

منبع: understood.org

سوالات متداول

1. آیا حافظه قابل بهبود است؟
تکنیکها و غذاهای زیادی وجود دارد که حافظه را بهبود می بخشد. در این مورد می توانید از یک روانشناس کمک لازم را دریافت کنید.

2. آیا توجه و تمرکز بالا به حافظه ارتباط دارد؟
توجه و تمرکز بالا می تواند روی یادگیری اثر مثبتی داشته باشد. در واقع یادگیری بهتر روند بهبود حافظه و طبقه بندی کرد آن را افزایش می دهد.

3. آیا رزماری بر روی حافظه تاثیر دارد؟
تحقیقات زیادی نشان می دهد که رزماری بر روی عملکرد شناختی مغز و حافظه تاثیر مثبتی دارد.

4. برای افزایش حافظه چه کارهای نکنیم؟
سیگار نکشیم، مشروبات الکلی نخوریم،پر خوری نکنیم. ولی استفاده از سبزیجات و ورزش مداوم می تواند با توجه به ترشح استیل کولین و عملکرد بهتر کبد بر روی حافظه تاثیر مثبی بزارد.

5. خدمات مرکز مشاوره مکث برای حافظه چیست؟
مرکز مشاوره مکث پس از ارزیابی شما در مورد اینکه کدام بخش از حافظه شما دچار آسیب شده است. تمرینات و مشاوره های لازم را به شما می دهد.

افزودن نظر:
captcha