ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

درخودماندگی از نگاه روانشناسی

درخودماندگی از نگاه روانشناسی

تحقیقات روانشناسان مرکز مشاوره قلهک (مکث) در مورد درخودماندگی؛ یکی از دست آورد های بزرگ علم روانشناسی شناخت است.

شناخت ما از خودمان، احساساتمان، محیط پیرامونمان باعث می شود که دیگر در سردرگمی مداوم از این که چرا زندگی ما اینگونه است و چرا نمیتوانیم راه حل مناسبی برایش پیدا کنیم، خارج شویم و با شناخت خودمان به آرامش و پس از آن پیدا کردن راه حل دست پیدا کنیم.

در این راه روانشناسان مرکز مشاوره مکث ابعاد روانشناختی و روانشناسی آن را برای شما باز خواهند کرد تا از درخودماندگی نجات پیدا کنیم.

تعریف درخودماندگی 

درخودماندگی یکی از حالات روحی و روانی است که ما بدون آنکه بخواهیم به مرور زمان درگیر این حالت روحی نامناسب قرار میگیریم و اگر به شناخت، راه حل، درمان و آرامش پس از آن دست پیدا نکنیم، پس از سالها متوجه میشویم انگار هیچ وقت زندگی نکرده ایم.

درخودماندگی

زنی را تصور کنید که سالها در یک زندگی نامناسب، پر از بحث و دعوا و جنگ مانده است؛ مردی را تصور کنید که سالها پس از هر تلاشی نمیتواند به آرامش دست پیدا کند؛ جوانی را تصور کنید که بیکار است و مدام در خانه نشسته و به همه دنیا ایراد میگیرد.

قبل از این که تمام اطرافیانمان را مقصر بدانیم و به دنبال همان راه حل همیشگی که یا تحمل، یا گلایه و شکوه، یا خود را به بیخیالی زدن است، میتوانیم به این فکر کنیم که چرا این اوضاع برای ما تغییر نمیکند؟

این تغییر از چه جایی به غیر از خود ما که در حالت درخودماندگی، یعنی پذیرش تمام اتفاقات بدون قبول تغییر و باور تغییر شرایط که از خودمان شروع میشود، می افتد. 

آشنایی با حالت درخودماندگی 

روانشاسان آزمایشی بر روی یک ماهی درون تنگ انجام دادند که ابعاد روانشناسی درخودماندگی را به شما عینی نشان دهند؛

به مدت یک روز، شیشه ایی را درون تنگ قرار دادند که ماهی نمی توانست از آن عبور کند و پس از دو روز شیشه را از دور آن تنگ برداشتند. اما ماهی دیگر قبول کرده بود که آن شیشه همانجا است و به همان سمت که قبلاً شیشه بود و قبل از نزدیک شدن به شیشه خیالی که هنوز در تصورش بود میرفت و بر میگشت.

در واقع ماهی قبول کرده بود که این شرایط او است و باید با این شرایط که برای او برنامه ریزی شده و یا در آن به جبر قرار دارد کنار بیاید. 

اما تفاوت موجود انسانی با ماهی، تفاوت در تفکر و تعقل او است. 

وقتی نمیتوانیم شرایط را به نحوی غیر از آن که هست متصور شویم؛ وقتی قبول کنیم شاید تقدیر یا سرنوشت اینگونه بوده که من در سختی، در گلایه کردن، در بیکاری و یا در تحمل رنج باقی بمانم؛ در واقع ذهن هوشیار ما تصمیم میگیرد که همیشه شرایط حتی با تغییر جبر همینگونه باقی میماند.

بنابراین باید به خودمان و شرایط اطرافمان دقیق تر نگاه کنیم و بدانیم هیچ کسی به غیر از خود ما مسئول شرایطمان نیست.

هفت راهکار برای خارج شدن از درخودماندگی

  • اول شرایط را بررسی کنیم.
  • دوم ببینیم چه مسائلی بیشتر از همه ما را در رنج قرار میدهد.
  • سوم عوامل رنج را ببینیم و بنویسم.
  • چهارم راه های کنار آمدن و قبول آن را بررسی کنیم.
  • پنجم راه های تغییر را بررسی کنیم، حتی کوچک ترین تغییر.
  • ششم روزانه راه های تغییر را تمرین کنیم؛ حتی اگر راه حل مان فکر نکردن به موضوعی باشد که مدام درگیر آن هستیم.
  • هفتم بدانیم نه شرایط بلکه ذهن هوشیار ما است که تغییر را ایجاد میکند و ذهن قابلیت تغییر جو و شرایط را دارد.

بعد از طی کردن این هفت مرحله در آخر به خودمان و اینکه چگونه میتوانیم، هر چیزی را که در آن به درخودماندگی رسیده ایم و تغییر آن بپردازیم.

باور این مسئله که جنگیدن، سرکوب کردن احساسات و فرار کردن از واقعیت هر آنچه که در آن هستیم، نمیتواند راه حل درستی باشد؛ بلکه باید بایستیم، شرایط را بررسی کنیم، توانمندی های خودمان را رشد دهیم و مرحله به مرحله و قدم به قدم در بهبود و رشد و سلامت روان خودمان و شرایط زندگی مان جلو برویم.

در آخر روانشناسان مرکز مشاوره مکث می توانند از لحاظ روانشناختی و روانشناسی با ارزیابی دقیق، مشکل شما را بررسی کنند که علت اصلی آن را که درماندگی است یا افسردگی برای شما مشخص کنند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(18 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: درخودماندگی از نگاه روانشناسی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی