22006198 021

درمان مراجع محور کارل راجرز چه نوع درمانی است؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)
درمان مراجع محور کارل راجرز چه نوع درمانی است؟

گروه درمانی راجرز چگونه است؟ یک گروه با تحلیل های روان درمانگری بر اساس تئوری های کارل راجرز و مبتنی بر درمان مراجع محور است که درمان فردی آن هم به همین سبک است. کارل راجرز معتقد بود که انسان ها دارای یک انگیزه یا محرک بنیادی هستند و آن تمایل به شناخت واقعی خود است، یعنی شناخت توانایی های خود و رسیدن به بالاترین سطحی که یک انسان می تواند به آن دست یابد. در روش درمان مراجع محور راجرز بیمار خود را در مقام یک تسهیل کننده درمان قرار میگیرد. راجرز در روش خود فرد رابه عنوان شخصی کاملاً فعال در نظر می گیرد. عامل اصلی تعیین کننده درمان مراجع محور او در خصوص شناخت واقعی خود به تجربه های دوران کودکی مربوط می شود.

راجرز معتقد بود که هر شخصی توانایی رسیدن به اهداف خود را دارد. این به این معنی است که فرد با تجربه و احساسات ذهنی خود، همواره در حال رشد و تغییر است، در درمان مراجع محور راجرز فرد با زمان و مکان حال در ارتباط است. کارل راجرز از فعالیت های خود در حوزه های درمان مراجع محور تا سال 1987 دست نکشید و در نهایت به یکی از مهمترین متفکران در تاریخ روان درمانی تبدیل شد که در سایر زمینه ها نیز کاربردهای بسیاری داشت.

درمان فرد مدار راجرز

درمان فرد مدار راجرز رویکردی است که از روشی غیر معمول بهره می برد که به مراجعین و بیماران اجازه می دهد تا نقش بیشتری در طرح مباحث جلسات رواندرمانی ایفا کنند و از این طریق در مسیر و راه حل های کشف و شناخت خود در شیوه درمان مراجع محور سهمی به سزا داشته باشند. در این روش درمانگر بیشتر به عنوان یک تسهیلگر دلسوز و همدل ظاهر می شود و تلاش می کند تا با فراهم کردن محیط امن روحی برای مراجع، اجازه دهد تا او با بحث و صحبت کافی ابعاد بیشتری از خود را آشکار ساخته و مورد شناسایی قرار دهد.

در درمان مراجع محور درمانگر یا تراپیست روانشناس بدون قضاوت گوش می دهد و تجربه مراجعه کننده را بدون جهت دهی به مکالمه در حال انجام تأیید می کند. درمانگر برای تشویق و حمایت مراجع و هدایت روند درمانی، بدون ایجاد مزاحمت یا تداخل در روند کشف خود توسط او، به عنوان یک تسهیل کننده در روش درمان مراجع محور تلاش می کند تا فضایی امن را برای مباحث قابل طرح بیمار فراهم کند.

درمان مراجع محور

سبک مشاوره راجرز

شیوه درمانی راجرز، ناشی از رویکردی از سوی او بود که معتقد بود همه متفاوت هستند و بنابراین، دیدگاه همه نسبت به دنیای خود و توانایی مدیریت آن باید متفاوت باشد. راجرز معتقد بود که همه ما این قدرت را داریم که بهترین راه حل ها را برای خود بیابیم و تغییرات مناسب و مطلوبی را در زندگی خود خلق کنیم.

موفقیت در شیوه درمان مراجع محور به سه شرط متکی است:

1. توجه مثبت بدون قید و شرط

به این معنی که درمانگران باید همدل و بدون قضاوت باشند تا احساس درک و اعتماد به نفس خود را به مراجعین منتقل کنند تا در یک درمان مراجع محور به بیماران اجازه دهد قدرت انتخاب و تصمیم گیری داشته باشند.

2. درک همدلانه

یعنی درمانگران افکار و احساسات مشتری خود را کاملاً درک می کنند و می پذیرند. چنین رویکردی در یک درمان مراجع محور احساس همدلی را میان بیمار و درمانگر بالا برده و اجازه می دهد تا مباحث به شکلی بهتر و مطلوب تر مطرح شوند.

3. همرنگی

یعنی درمانگران فاقد هرگونه اقتدار یا برتری در موقعیت هستند، اما در عوض، شخصی واقعی و قابل دسترسی ارائه می دهند که بیماران می توانند آنها را به عنوان اشخاصی صادق و مورد اعتماد در نظر بگیرند و به آنها اعتماد کنند. درمان مراجع محور فرد را در شرایطی قرار می دهد که احساسی مبتنی بر قرار گرفتن در یک جایگاه پست و نازل تر به آن دست ندهد.

نمونه مشاوره درمان مراجع محور

درمان مراجع محور راجرز

یکی از نمونه های درمان مراجع محور را میتوان در یکی از آثار سینمایی آلفرد هیچکاک مورد اشاره قرار داد. در فیلم «طلسم شده» یا همان «spellbound» مردی که از برخی وقایع کودکی خود در عذاب است با به دوش کشیدن بار گناهی بزرگ طی داستانی پلیدانه از سوی یکی از درمانگران یک موسسه روانکاوی، به جای رئیس جدید موسسه معرفی می شود. با گذشت زمان یک روانکاو زن در موسسه به این موضوع پی می برد و طی روابط عاطفی شکل گرفته با فرد بیمار تلاش می کند تا با شیوه درمان مراجع محور همواره محیطی را فراهم کند تا بیمار صحبت کند و ابعاد بیشتری از شخصیت خود را مورد شناسایی قرار دهد.

در این فرآیند تقریباً طولانی، درمانگر زن به شکل یک همراه و تسهیل کننده در همه لحظه ها تلاش می کند تا موجب آرامش خاطر در بیمار شود که او به راحتی بتواند در خصوص مسائل و مشکلاتش صحبت کند و توانایی مواجهه با مشکلات را با یک رویکرد مناسب داشته باشد. برای درک بهتر این نمونه پس از مطالعه در رابطه با درمان مراجع محور به تماشای فیلم بنشینید. توجه داشته باشید که برای تسلط به این رویکرد حتما باید کارگاهای آن را شرکت کنید. در صورت این که یک فرد غیر روانشناس هستید و این مقاله را خواندید بهتر است بدانید که در مرکز مشاوره اینجا مکث پس از ارزیابی بهترین رویکرد روانشناختی برای حل مشکلات شما انتخاب می شود و هیچ برتری رویکردی بر رویکرد دیگر در درمان وجود ندارد.

نظرات کاربران:
ارش
پاسخ به این نظر
1402/11/17

اینکه مراجع نقش بیشتری رو تو جلسات ایفا کنه و قضات نباشه به نظر من خوبیش این هست که خودافشایی و خود بودنه بیشتر صورت میگیره و این به جلو رفتن روند درمان کمک می کنه

0 0
مروارید
پاسخ به این نظر
1402/11/16

مطلبتون رو مطالعه کردم بسیار جالب بود اما اینطوری که هرفردی میتونه خودشو درمان کنه و نیاز به مشاور و مشاوره از بین میره چون به نظرم چون علم روانشناسی در همه وجود نداره و تخصصیه چطور این موضوع ممکن میشه؟

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ