22004925 - 021

در مواجهه با خشم چه کار میتوان کرد؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
در مواجهه با خشم چه کار میتوان کرد؟

مرکز مشاوره شریعتی (مکث) و روانشناس ما در مورد خشم و خشمگین شدن به شما توضیح می دهند: خشم در واقع یک احساس است مانند همه احساس های دیگر انسان مثل شادی، تنفر، غم، انزجار و غیره. تفاوت موجود انسانی با دیگر موجودات در داشتن عقل و استفاده از آن است؛ انسان در واقع به غیر از موجودیت فیزیولوژیک خود که همان بدن است، از احساس نیز سرشار است.

احساسات انسان در عواطف، رشد، انتخاب و هدف گذاری نقش دارد؛ در واقع اگر احساسی وجود نداشت، انسان فقط با یک موجودیت فیزیولوژیک زندگی میکرد و تفاوتی با یک دستگاه ماشین نداشت؛ اما احساسات در رشد، لذت، انگیزه و انتخاب خواسته هایمان کمک میکنند.

/// شماره های تماس ///

مرکز مشاوره شریعتی مکث و روانشناس ما معتقدند در میان احساسات انسانی یکی از احساساتی که انسان را دچار وحشت میکند شاید خشم باشد اما لازم است بدانیم خشم هم مانند شادی، غم، ترس، غرور، شرمندگی، خجالت رضایت و یا آسودگی عمل میکند.

خشم چیست؟

خشم یک احساس است که باید از بروز و ظهور آن مطلع شویم و بدانیم چرا و در چه مواقعی بیشتر دچار این احساس (خشم) میشویم. در واقع بررسی دیگر احساس ها شاید برایمان آنقدر سخت نباشد و بتوانیم بدانیم در چه شرایطی بروز میکنند و راه شناختشان آسان باشد اما در مورد خشم شاید بارها و بارها از اطرافیان و یا خودمان شنیده باشیم که نمیدانم چرا عصبانی شدم و یا نمیدانم چرا وقتی عصبانی شدم، این رفتار را از خودم نشان دادم. نکته مهم این است که ما باید به احساساتمان مشرف باشیم؛ در واقع باید بدانیم چه زمانی و در چه شرایطی با چه حرفی و با معاشرت با چه کسی این احساس (خشم) در ما بروز میکند.

کنترل خشم

مراحل کنترل خشم

در درجه اول دانستن این که چه زمانی و در کجا و در چه شرایطی خشمگین میشویم مهمتر از این است که چرا خشمگین میشویم؛ زیرا اگر مکان و زمان و افرادی را که باعث بروز خشم ما میشوند، برای خودمان شناسایی کنیم و خودمان را با هر وسیله ایی از آن شرایط و یا افراد دور نگه داریم، امکان بروز احساس خشم به صورت متناوب در ما کمتر میشود.

زیرا خشم و عصبانیت مانند یک زنجیر پیوسته است که اگر آن را کنترل نکنیم، میتوانیم این احساس را به دیگران منتقل کنیم و یا در جایی که اصلا خشمگین نمیشویم، بدلیل خشممان در شرایط قبل از آن، رفتار اشتباهی را مرتکب شویم.

در مرحله بعد باید بدانیم خشم یک احساس است و از آنجایی که نباید احساساتمان را سرکوب کنیم، زیرا سرکوب احساسات باعث بیماری های روانی و حتی جسمی میشوند، خشم را هم نباید سرکوب کرد. یک روش سرکوب خشم سکوت کردن است که با سکوت و ابراز نکردن آن به ندرت باعث سردرد، کمر درد و دردهایی از این قبیل میشویم.

بنابراین از نظر روانشناسان، می بایست احساسمان را بروز دهیم اما چگونگی بروز احساس خشم مهم است؛ داد زدن، پرت کردن، کتک زدن، فحش دادن و رفتارهایی از این قبیل نه تنها بروز احساس خشم نیست، بلکه فقط رفتار پرخاشگرانه است.

/// شماره های تماس ///

مثالی برای کنترل خشم

ما باید در کنترل این رفتارها کوشا باشیم که در یک مثال به وجود آمدن خشم، ابراز آن و کنترل آن برایتان توضیح داده می شود.

مثال: مردی در محل کار عصبانی است و حقوق ماهیانه اش را نریخته اند؛ وارد خانه میشود؛ همسر او هم در خانه کلافه و پر از مشغله است؛ غذا دیر حاضر میشود و بحثی در میگیرد؛ خشم مرد از قبل از ورود به خانه به وجود آمده است؛ در خانه و در آن شرایط دلیلی برای پرخاشگری و تخلیه عصبانیت پیدا میکند اما در این مرحله تنها و اولین کار ادامه این احساس خشم و کنترل آن، خارج شدن از آن شرایط بحث و آن محل است.

زیرا در هنگام عصبانیت هر کدام میخواهند محق بودن خود را ثابت کنند، بنابر این با بیرون رفتن و یا دقایقی قدم زدن در پارک و عوض کردن فضای متشنج، به اولین راهکار کنترل خشم دست پیدا کرده اند. پس از آن، در شرایط نرمال تر و شاید روزی دیگر اگر احساسی از خشم هنوز درونمان بود، باید راجع به احساسمان حرف بزنیم.

حرف زدن از احساس خشم و نه داد زدن و کتک کاری و فحش و ناسزا بلکه تنها حرف زدن، بیان احساس خشم است.

به طور مثال من از رفتار شما عصبانی ام؛ لطفا بگویید چه چیزی باعث شد این حرف را به من بگویید و نه این که سکوت کنیم تا در جایی دیگر ضربه ایی بزنیم و یا قهر کنیم که بدترین نوع وسیله دفاعی است. بنابراین دیدن احساس، شناخت فضایی که ما را به این احساس نزدیک میکند و دور شدن از آن فضا و پس از آرام شدن حرف زدن راجع به احساسمان، قدم هایی برای شناخت احساس خشم و کنترل دقیق این احساس میباشند.

در صورت ناتوانی در کنترل خشم خود که می تواند گاهی باعث از بین رفتن کل زمان زندگی شود، می توانید با مرکز مشاوره شریعتی (مکث) ارتباط برقرار کرده و از روانشناسان متخصص در حوزه مشاوره بهره گیرید.

انتشار در:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث