22006198 021

مشاوره دوست یابی و ایجاد یک رابطه سالم

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(30 رای)
مشاوره دوست یابی و ایجاد یک رابطه سالم

مشاوره دوست یابی و ایجاد یک رابطه سالم موضوع بسیار مهمی است که ارتباط موثر بین افراد را افزایش می دهد. کودک سه ساله با برقراری رابطه بین خود و هم سن و سال های خود به دوست یابی روی می آورد. اما این که چگونه و در چه زمانی وارد رابطه با محوریت ارتباط موثر شویم بسیار مهم است. (جهت تعیین وقت برای یادگیری تکنیک مهم ارتباط موثر با مرکز مشاوره اینجا مکث تماس حاصل کنید)

از آنجایی که انسان ذاتاً موجودی اجتماعی است بنابراین برای حفظ احساس ذاتی خود نیازمند معاشرت و برقراری رابطه بین خود و دیگر است. این برقراری رابطه برای رفع نیازهای اولیه و همچنین نیازهای عاطفی و روحی هر فردی بسیار مهم است. وقتی در محل کار خود هستیم نیازمند افرادی هستیم که در محل کار با آن ها معاشرت کنیم. در بیرون از محل کار با افرادی معاشرت خواهیم کرد و همچنین در خانه با اقوام و فامیل می توانیم معاشرت کنیم.

به این نحو ما به عنوان موجودی اجتماعی خود را نیازمند معاشرت و برقراری رابطه با افراد دیگر می بینیم. این معاشرت تا حدی است که اگر فردی کمتر اجتماعی باشد و یا هیچ دوستی نداشته باشد باید تحت بررسی قرار بگیرد که دچار اختلال هست یا خیر. انسان در مهم ترین رابطه معاشرتی خود، ازدواج می کند و لازم می داند در کنار جنس مخالف خود زندگی کند.

غرایز و احساسات در دوست یابی

رفع غرایز و احساسات هر موجود انسانی با دیگر انسان ها اثربخش است. پیدا کردن دوست و داشتن افرادی به نام دوست در کنار خود حاکی از اصولی است که آن ها را رعایت می کنیم. در نظر بگیرید فردی هیچ دوستی نداشته باشد. به راحتی می توان تشخیص داد که او فردی تنها، عزلت طلب و کناره گیر است. یا فردی را در نظر بگیرید که ده ها دوست داشته باشد و با همه آن ها احساس صمیمیت عمیق بکند. این فرد نیز درونگرا است اما احساس صمیمیت او با هر ده نفر و یا بیشتر آن ها نشان دهنده ایرادی در افکار، احساسات، خلق و خوی فرد است.

بنابراین ما می توانیم به راحتی از معاشران هر فردی و نحوه برقراری روابطشان به خلق و خوی افراد پی ببریم که دوست ها یکی از اصلی ترین آن ها هستند.

دوست ها در واقع آینه تمام نمای رفتاری هستند که یا آن ها را انجام می دهیم و از انجامشان لذت می بریم و یا از انجام آن رفتارها هراس داریم. بنابراین دوستی انتخاب می کنیم که با انجام آن رفتار خود را در کنارشان راضی تر می بینیم. در واقع افرادی که در اطراف ما هستند و ما بیشترین وقت خود را با آنها سپری می کنیم، فرافکنی کاملی از وجود ما هستند. فرافکنی به معنای انعکاس وجود خودمان در افرادی که در اطرافمان هستند. بنابراین اگر در شناخت خودمان مشکلی داریم و یا می خواهیم به سطحی از شناخت از خودمان برسیم می توانیم به افرادی که برای معاشرت در کنار خود انتخاب می کنیم، نگاه کنیم.

دوست یابی

نشانه های یک دوست خوب چیست؟

  • همیشه کنارتان است و شما را تنها نمی گذارد.
  • شما را قضاوت نمی کند.
  • شما را تحقیر نمی کند یا عمدا احساسات شما را جریحه دار نمی کند.
  • در شرایط سخت باعث آرامش شما می شود.
  • شنونده خوبی برای شما است.
  • در هر شرایطی صادق و رو راست است.
  • به نیازهای شما توجه می کند.
  • به رشد شخصی و آگاهی شما توجه می کند.
  • به خط قرمزها و قوانین زندگی شما احترام می گذارد.

نبود شباهت بین خود و دوستانمان

شاید برایتان عجیب بیاید و در مواردی اظهار کنید فردی که خود را حتی مجبور به معاشرت با او می دانید از لحاظ برخی از خلق و خو و رفتار اصلاً به شما شباهت ندارد. اما نکته اینجاست که هر آن چیزی که ما در خودمان به صورت پنهان و یا آشکار داریم، می توانیم در وجود اطرافیانمان ببینیم. مثلاً اگر ما فردی پر شور و هیجان هستیم و دوستی صمیمی داریم که آرام و منفعل است، باید بدانیم آرامی وجود آن دوست و حالتی از انفعال او احساسی است که در وجود ما به صورت کامل می باشد و ما نادیده اش گرفته ایم. بنابراین به صورت ناخودآگاه با برقراری رابطه با چنین شخصی احساس آرامشی را که درون خود باز نمی یابیم را زندگی می کنیم.

دوست یابی اتفاقی خوشایند است و رشد و صمیمت به همراه دارد و در خود نیز جنبه ای از اجتماعی بودن و ماهیت انسانی را به دنبال دارد. بنابراین با نگاه کردن به انتخاب هایمان در دوستانمان به راحتی می توانیم به میزانی از رشد و شناخت دست پیدا کنیم.

نظرات کاربران:
taymaz
پاسخ به این نظر
1403/4/24

سلام و درود بنده یه خواهشی ازتون دارم که منو برای ارتباط و دوستی با جنس مخالفم یا دختری که دوسشدارم راهنمایی کنید که چطوری برم جلو واقدام کنم یعنی حرف دلمو بهش بگم. ممنون از شما خسته نباشین.

0 0
گرافیست
پاسخ به این نظر
1402/12/16

سلام خسته نباشید اگه رفیقی به رفیقش بگه بشنوم یکی از دوستام مریضه نگرانش میشم و خودمو بهش میرسونم و اون رفیق بگه که من خودمو بهش برسونم چی میشه و من همچین اخلاقی ندارم و همینم میشه با مرور زمان تفکرش تغییر کنه کمکم کنین با تشکر.

0 0
گرافیست
پاسخ به این نظر
1402/12/16

سلام با کسی که احساساتشو بلد نیس بروز بده ولی میخواد و نمیتونه باید چی کار کنیم ، و وقتی رفیقش بهش میگه وقتی میفهمم رفیقم مریضه انقدر نگران میشم که خودمو بهش میرسونم و اون میگه خودمو بهش برسونم چی میشه من اخلاقم اینجوریه میشه کم کم تفکرش رو تغییر داد؟

0 0
معراج
پاسخ به این نظر
1402/11/24

من برای رابطه با جنس مخالف میخوام مشاوره بگیرم چون یک رابطه نا موفق داشتم و نمیخوام که دیگه تکرار بشه میتونم از مشاوران مرکز شما کمک بگیرم؟

0 0
مونس
پاسخ به این نظر
1402/11/18

دوستای من خوبن تازمانی که ازشون چیزی نخوام یا نخوان کاری واسم انجام بدن ولی هروقت کاردارن میان سراغ من همیشه سعی میکنم حمایتگرباشم اما گاهی واقعا بهم برمیخوره اما هیچ وقت بهشون نگفتم چطورمیتونم منم مثل اونااینقدرراحت و بی تفاوت رفتارکنم؟

0 0
صادق
پاسخ به این نظر
1402/10/30

نظر من در مورد دوست پیدا کردن اینه اول پول داشته باشتی قیافه اونقدر ها هم مهم نیس اصل نسب هم به کنار فقط پول یه عده دوست رو کنار هم جمع میکنه پول حلال مشکلات پول دوره همی مفصل پول شب بیداری با دوستات پول . پول . پول من پول ندارم هیچ دوستی هم ندارم ????????

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ