ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

فرافکنی | راهکار های مقابله با فرافکنی

فرافکنی | راهکار های مقابله با فرافکنی

فرافکنی در لغت به معنای پرتاب کردن به بیرون و یا دور از خود و رو به جلو است. در واقع نسبت دادن هر فعل و صفتی به غیر از خودمان فرافکنی خوانده میشود.

ابتدایی ترین توضیح درباره فرافکنی

فرافکنی اصطلاحی در علم روانشناسی است؛ هر آنچه که در وجود خودمان به دیگران نسبت میدهیم فرافکنی خوانده میشود.

فرافکنی چگونه در روان ما به عنوان دفاع عمل میکند

فرافکنی به نوعی روش دفاعی ما نسبت به خودمان است که به واسطه آن هر آنچه را که مایل به دیدن آن در خود نیستیم در افرادی که با آنها مواجه میشویم، میبینیم.

در واقع در توضیح ساده تر میتوانیم اینگونه مثال بزنیم: زمانی که با دیدن فردی بدون دلیل احساس ناخوشایندی به ما دست میدهد و یا فردی را میبینیم ‌و احساس میکنیم او بسیار دروغگو، حسود، لجباز و غیر دوست داشتنی است در حال فرافکنی هستیم.

ساده ترین اصول شناخت فرافکنی های ما

نکته مهم در شناخت ما از فردی که صفاتی را در او میبینیم در این است که: چرا این صفات از آن فرد به ذهن ما منتقل میشود، چرا احساسات دیگری را نمیبینیم و یا چرا در هر فردی احساس خاصی به ما منتقل میشود، اگر در شناخت از خودمان و محیط اطرافمان دقیق تر باشیم، میتوانیم به این شناخت از خودمان پی ببریم؛

هر صفتی که در افراد اطراف ما است که ما را خوشحال و یا ناراحت میکند، در واقع بازتاب کاملی از وجود خود ما است که در دیگران مشاهده اش میکنیم. این رفتار ، این واکنش و دیدن صفات اطرافیان ما، فرافکنی کامل وجود ما در اطرافیان ما است.

فرافکنی

پروجکشن و انتقال آن در اطرافیانمان

پروجکشن یا به بیان دیگر پروجکش احساسات ما در وجود اطرافیان ما، انتقال تصویر واضحی از درونمان به روی دیگران است. پروجکشن به این معنی است، وجود ما به مثابه نوری است که در دیگران انداخته میشود و ما میتوانیم خودمان را در اطرافیانمان ببینیم.

از این رو به هر میزان با خودمان شفاف تر و واضح تر مواجه شویم، میتوانیم بازتاب وجود خودمان را در دیگران به صورت واضح تر و شفاف تری نیز ببینیم.

کمک فرافکنی در شناخت از خودمان

مقوله شناخت فرافکنی های ما باعث میشود در شناخت از خود هم بهتر عمل کنیم، افرادی که دغدغه شناخت خودشان را دارند باید به نگاهشان نسبت به اطرافیان دقیق تر عمل کنند.

در واقع باید بدانیم چه رفتارهایی در دیگران ما را ناراحت میکند و یا چه رفتارهایی باعث خوشحالی ما میشود، ما به چه میزان با مواجه شدن از چه افرادی دچار خشم و یا شادی میشویم و نکته بینانه و دقیق دلیل این خشم و یا شادی را که از وجود خود که به دیگران متصاعد میشود را ببینیم.

فرافکنی یک واکنش دفاعی است، از هر صفتی که در خود داریم و نمیخواهیم واضحاً با آن مواجه شویم.

کمک علم روانشناسی در شناخت به ما

علم روانشناسی به ما میاموزد که با شناخت از خود اطراف خود را بهتر بشناسیم. وقتی بتوانیم زمان بیشتری را برای شناخت از خود صرف کنیم به همان میزان احساس آرامش بیشتری خواهیم داشت.

دیگر از ناراحتی های بی دلیل نسبت به دیگران رنج نخواهیم برد و حتماً دلایل هر رفتار و واکنشی را در درون خود جستجو خواهیم کرد و به همان میزان با هر رفتار و واکنشی آرام تر و عقلانی تر مواجه خواهیم شد.

نکاتی که باعث میشود با فرافکنی های خود آشنا شویم

1. نسبت به خود و واکنش هایمان به اطرافیان آگاهانه تر برخورد کنیم

اگر بتوانیم هر روز و هر ساعت در این آگاهی باقی بمانیم که چرا و چگونه صفاتی از افرادی موجب آزار ما میشود و ما چگونه آن صفات را در خود داریم و چگونه آنها را سرکوب و مهار کرده ایم و صرفاً با دیدن آن صفات در خود بتوانیم نسبت به دیگران و نیز احساسات خود مواجه شویم قطعاً بینش بهتر و بیشتری پیدا خواهیم کرد.

2. صفات بد و خوبی که در دیگران میبینیم را یادداشت کنیم

در هر فرصت مناسبی آن صفات را بررسی کنیم و به آن بپردازیم که آن صفات را در چه زمانی بیشتر از قبل در خود واضحاً میبینیم و آیا چه کسی پیش از آن با ما به آن شکل رفتار کرده است که موجب آزارمان میشود.

از این رو به هر میزانی شناخت از صفات خود زمان صرف کنیم خود را بهتر میشناسیم و به همان میزان احساسات ناخوشایندمان به اطرافیانمان نیز کمتر میشود. زیرا اطرافیان ما، واضحاً آینه تمام قد وجود ما هستند که میتوانیم وجودمان را در آنها ببینیم.

راهکار های مقابله با فرافکنی

3. به هر میزان که صفات بد در اطرافیان ما را به خودمان نشان میدهد، صفات خوب و خوشایند نیز در دیگران نیز که برایمان جالب و شگفت انگیز است نیز در ما وجود دارد

بنابراین هر صفت خوشایندی را که در دیگران میبینم باید بدانیم در وجود خود به صورت غیر فعال خواهیم داشت که باید تلاش کنیم آن صفت را در خود فعال کنیم و رشد دهیم.

مثلاً اگر همیشه فردی خنده رو و خوش زبانی را میبینیم که از وجود او لذت میبریم، باید بدانیم قطعاً همان خنده رویی و خوش زبانی در وجود ما میباشد، شاید نتوانسته ایم آن را زندگی کنیم و به صورت مهارتی مشخص در وجودمان رشدش بدهیم.

از این رو هر فردی در جریان زندگی ما چه به صورت سطحی و چه به صورت عمقی وجود داشته باشد، فقط و فقط دلیلی برای رشد ما و ایجاد انگیزه هایی برای بهتر شدن و متعالی بودن رفتار های ما است.

4. فرافکنی باعث بروز احساس خشم و در مواردی پرخاشگری ما نسبت به دیگران میشود

هر گاه به میزان قابل توجهی نسبت به دیگران احساس خشم داشتیم و به هیچ وجه نتوانستیم دلیل آن خشم را پیدا کنیم باید به این بیندیشیم که چه رفتار و صفتی در او باعث خشم ما میشود و یا صرفاً فقط نفس کشیدن آن فرد باعث عصبانیت ما میشود، که از این رو باز هم میتوانیم به نقاط تاریک وجودمان پی ببریم و نسبت به خود و آن فرد آگاهانه عمل کنیم.

5. به وضوح به احساساتمان نگاه کنیم

هر زمانی انگشت اتهام را به سمت دیگری نشانه گرفتیم بدانیم در حال سرکوب خود و پنهان کردن درونمان هستیم. بنابراین باید احساساتمان را واضح نگاه کنیم.

6. اگر بخواهیم فرافکنی را  متوقف کنیم باید آگاهانه در برابر وجودمان قرار بگیریم

فرافکنی میتواند به شناخت منجر شود اما بیان احساسات ناخوشایند ما به اطرافیان باعث آزار آنها میشود از این رو، هر احساسی که در ما زنده شد را فقط ببینیم و احساسی را به کسی نسبت ندهیم و در ذهنمان آن را آگاهانه مرور کنیم.

اینگونه است که با شناخت، فرافکنی ها به مرور کمتر میشود و رفتاری متعالی تر و معاشرت هایی بهتر با اطرافیانمان خواهیم داشت.

7. احساساتمان را بشناسیم، خوب و بد خود را درک کنیم و مسلط باشیم

احساسات ما تمام زمینه شناخت ما از وجودمان است که میتوانیم با شناخت هر احساسی از آن به عمیق ترین وجه وجودیمان دست پیدا کنیم.

نکته آخر

فرافکنی و انتقال دادن و نسبت دادن هر آنچه که در ما است، به دیگران، رفتاری است که در روانکاوی به آن بیش از هر گرایش دیگری پرداخته میشود.

از این رو اگر دغدغه شناخت و پس از آن بهبود در روابط و آسایش بیشتر نسبت به خودمان را داشته باشیم، شناخت دفاع های روانی که فرافکنی یکی از آنها است بسیار مهم و کلیدی میباشد.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(13 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: فرافکنی | راهکار های مقابله با فرافکنی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی