ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

رفتار آزار دهنده شوهر

رفتار آزار دهنده شوهر

شاید این جمله را بارها و بارها از زبان زنانی در خیابان، اتوبوس، مترو، دوست و همسایه شنیده باشید: «شوهرم دیوونم کرده». حقیقتاً چه زمانی مردی به این میزان میتواند با همسر خود رفتار آزار دهنده داشته باشد که معاشرت با وی را به مرز دیوانگی، دلخوری و ناراحتی بکشاند؟

ناکارآمدی روابط بین زوج ها به چه میزان میتواند بالا باشد که یک زن در معاشرت و زندگی کردن با همسر خود احساسات خوشایندی را تجربه نکند. مهم اینکه آیا تمام این ناکارآمدی از طرف مرد خانواده است و یا هر زنی به عنوان همسر نیز وظایفی به عهده دارد و خود یک کفه ترازویی است که میتواند زندگی را سامان ببخشد.

گلایه کردن مشکلی را حل نمیکند.

اگر در زندگی مشترک احساسات ناخوشایندی را تجربه میکنید باید به بررسی، شناخت احساسات و دلایل آنها بپردازید، نادیده گرفتن احساسات و یا تبدیل احساسات اصیل به گلایه های تمام نشدنی باعث میشود هیچگاه نتوانید علت اصلی مشکلات خود را پیدا کنید و به حل آنها بپردازید.

شناخت احساسات خود

بررسی کنید:

  • چه رفتاری از همسرتان شما را رنج میدهد؟
  • این رفتار در شما چه احساسی را به وجود میاورد؟
  • این احساسات در بدن شما چگونه ظهور پیدا میکند؟
  • این احساسات و رفتارها شما را یاد چه کسی می اندازد؟
  • آیا پیش از این احساساتی از این دست را تجربه کرده بوده اید؟

شوهرم دیوونم کرده

این سوال ها باعث میشود شما به صورت تحلیلی به خود و احساسات خود نگاه بیندازید و دوربین نگاهتان را از همسر خود بردارید و فرصتی مناسب متوجه خودتان شوید.

ممکن است رفتارهای همسر صرفاً به دلیل آزار شما نباشد و یا این تفکرات شما و احساساتی هستند که باعث میشود شما از هر رفتاری رنج ببرید.

شناخت احساسات چه کمکی به بهبود روابط میکند؟

قطعاً به هر میزانی که شما بتوانید خود را بشناسید اطرافیان و نزدیکان خود را بهتر میشناسید. به طور مثال زمانی که بدانیم چه رفتاری ما را رنج میدهد و ریشه این رنج در چه فصلی از زندگی ما است دیگر دلیل هر ناراحتی را به دیگران نسبت نمی دهیم.

/// شماره های تماس ///

اگر من دچار خشم از مردان باشم و دلیل این خشم از مرد ستیزی در دوران کودکی من نشأت گرفته باشد که ریشه در روابط عاطفی من و پدرم دارد، دیگر از تمام رفتارهای همسر خود خشمگین نمیشوم، زیرا او صرفاً مرا به یاد گذشته و پدرم می اندازد و این من هستم که باید به درمان گذشته و روابط عاطفی با پدرم بپردازم.

پس از شناخت و پیدا شدن مسئله اصلی قطعاً رنج های گذشته التیام پیدا میکنند و دردهای اکنون کاسته میشوند و روابط عاطفی و اجتماعی بهبود پیدا خواهد کرد.

1. دستیابی به احساس آرامش

اگر مایل هستید در روابطتان با همسر خود به احساس آرامش دست پیدا کنید باید آرامش را در درون خود جستجو کنید. این جملات شعار نیستند بلکه راهکارهایی برای پیدا کردن آرامش در درون شما هستند.(شناخت از خود)

دستیابی به احساس آرامش

2. ایجاد فضایی آرام برای کم کردن تنش ها

هیچ کسی مسئول انتخاب ها و تفکرات ما نیست و ما باید هر روز به دنبال راهی برای کم کردن تنش های اطراف خود باشیم تا میزانی از آرامش را تجربه کنیم.

3. دیدن ابعاد مثبت زندگی

هر روابطی هر چند سخت میتواند ابعاد مثبتی نیز به همراه داشته باشد، ابعاد مثبت زندگی خود را ببینید و یا اگر در دیدن ابعاد مثبت زندگی خود ناتوان شده اید از یک مشاور روانشناس برای بینشی متفاوت راهکار بگیرید و به دنبال دستاوردهای جدید برای بهبود روابط خود باشید.

4. تکانشی رفتار نکردن

اگر شما به صورت هیجانی، یکباره و تکانشی رفتار میکنید و تصمیم میگیرید و یا عصبانی میشوید به دنبال میزانی از صبر بروید. رفتارهای تکانه ایی، هیجانی و یکباره بازخوردهای مثبت دائمی ندارند و میتوانند در معاشرت با دیگران شما را ناامید کنند.

5. پایین آوردن میزانی از خودخواهی

خودخواهی ها و زیاده خواهی های خود را ببینید و بدانید دقیقاً در چه وضعیتی در زیاده خواهی هستید که احساس میکنید همسرتان شما را دیوانه میکند، شاید این احساس شخصی شما است و یا اگر کسی دیگر در شرایط شما می بود احساس خوشبختی، هیجان و یا شادی را تجربه میکرد.

/// شماره های تماس ///

6. دانستن این موضوع که به همان میزان که شما در رنج هستید دیگران نیز در رنج هستند

قطعاً هیچ کسی در جهان هستی بدون مشکلات و در آرامش کامل به سر نمیبرد مگر اینکه روشهای دستیابی به کمال و سعادت را بداند. باید آگاهانه بدانید دیگران نیز به میزان خود در رنج هایی هستند که یا خود متحمل شده اند و یا ناچاراً در آن شرایط قرار گرفته اند.

7. حمایت کردن دیگران

حمایت کردن، دوست داشتن، ابراز علاقه و کمک به دیگران میتواند به میزان  قابل توجهی تفکرات منفی را از روی دیگران در نگاه شما بردارد و به عشق و علاقه و حمایت به دیگران تبدیل کند، از هر راه ممکنی برای کمک به دیگران اعلام آمادگی کنید و در این شرایط پیش قدم باشید.

8. تغییر شرایط یکباره نیست

دانستن این نکته که رنج های قدیمی و مشکلات به مرور بر ذهن و روان ما اثر میگذارند باعث میشود به این باور دست پیدا کنیم که برای درمان آنها باید زمان لازم و کافی را صرف کنیم تا به بهبود برسیم.

انتظار معجزه و دستیابی یکباره به یک رابطه مؤثر بسیار نا به جا است و باید صبورانه در بهبود خود و روابط خود بکوشیم تا در لحظاتی از زندگی آرامش را احساس کنیم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: چرا با شوهرم مشکل دارم؟

9. مسئولیت پذیری

یکی از نکاتی که در خانواده درمانی و همچنین در مشاوره های فردی به کرات اشاره میشود مسئولیت پذیری و قبول نقش خود در هر رابطه ایی است. با مسئولیت پذیری و قبول نقش خود میتوانیم سهم خود را از مؤثر بودن و نبودن در رابطه به دست بیاوریم.

  • اینکه من به چه میزان در این احساس ناخوشایند مسئول هستم؟
  • چه رفتاری از من میتواند این رابطه را غیر مؤثر کند؟
  • چه احساسی در من میتواند به رشد رابطه کمک کند؟

و سوالاتی از این دست باعث میشود بدانیم به چه دلیل در این رابطه قرار داریم، انتخاب ما چه بوده است و ما در حال حاضر مسئول انتخاب خود هستیم یا خیر، بنابراین برای بهبود آن باید قدم های مهمی برداریم.

10. اقدامات روانشناسی در بهبود روابط

واضح است روابطی که به گره های کور برمیخوردند و یا هر دو نفر در آن احساس ناامیدی را تجربه میکنند این احساس را در هر دو نفر ایجاد میکند که اینجا پایان خط است و راهی به جز جدایی پس از بحث های بی نتیجه ندارند.

مشاوره ازدواج

اما علم روانشناسی، تحلیل شرایط و مشاوره خانواده میتواند واضحاً اثر گذاری مستقیم و مثبتی در روابط ما با خودمان و با اطرافیانمان داشته باشد. تلاش برای رسیدن به یک نتیجه مشخص در بهبود روابط و قدم گذاشتن در راه درمان به واسطه راهنمایی یک مشاور روانشناس میتواند هر شرایطی را به واسطه تغییر بینش در قدم اول بهبود ببخشد. بنابراین با اعتماد به خود و روانشناس خود میتوانید از اضطراب ها، گلایه کردن ها و دوست نداشتن ها دور بمانید و یک رابطه مؤثر و مفید را تجربه کنید.

نویسنده: بهزاد متین فر

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(11 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: رفتار آزار دهنده شوهر

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی