ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

روابط فرا زناشویی یا خیانت فرا زناشویی

روابط فرا زناشویی یا خیانت فرا زناشویی

تعریف روابط فرا زناشویی یا خیانت از نظر روانشناسی ایجاد ارتباطی عاطفی با غیر همجنس، به غیر از زوج خودمان را روابط فرا زناشویی می نامند. شروع و ایجاد این رابطه در بنیان های خانوادگی یکی از علل بروز طلاق در سال های اخیر است. به راحتی میتوان گفت هیچ چیزی در یک رابطه دو نفره زناشویی آنقدرها دلیل محکمی برای خارج شدن از یک رابطه نیست که روابط فرا زناشویی و خارج از خانواده.

در سالها پیش از این، روابط فرا زناشویی و یا همان خیانت در اکثریت مواقع مربوط به مردها و هوس رانی آنها میشد، اما امروزه در کل دنیا شاهد روابط فرا زناشویی از طرف زن ها نیز می باشیم که سعی در بررسی دلایل آن و توضیح این رابطه داریم.

علل بروز روابط فرا زناشویی پس از ازدواج

  1. بی مهری از طرف زوجین
  2. دعواها و ادامه بحث های مداوم
  3. کم بودن از خود گذشتگی
  4. عدم وجود صمیمیت
  5. پنهان کاری از روابط قبل از ازدواج و ادامه آن بعد از ازدواج
  6. متعهد نبودن و تزلزل شخصیت
  7. بی میلی به استحکام رابطه و عدم رشد در روابط زوجین
  8. هدفمند نبودن روابط زناشویی

این علت ها اختصاری از عواملی بودند که در آنها زن و مرد برای خودشان این حق را قائل میشوند که ما میتوانیم روابط خارج از زناشوییمان داشته باشیم.

نکته مهم در اکثر مواقع این است که فرد خیانتکار در رابطه احساس میکند، چون در پنهان کاری مدام به سر میبرد بنابراین آسیبی به همسر خود نمیرساند و مطلوب ترین نوع از روابط فرا زناشویی را برای خود میبیند.

اینکه بتواند به زندگی خود بپردازد، شغلی داشته باشد، همسری که از هیچ چیز با خبر نیست و در کنار آن رابطه فرا زناشویی  که در آن احساس آرامش و رضایت خاطر میکند و از منظر روانشناسی این آرامش مقطعی گاها باعث میشود که در زندگی اصلی خود هم احساس آرامش بیش تری کند و از حدی از دعوا و کشمکش هایشان کم تر شود.

روابط فرا زناشویی

بنابراین وصل ماندن به رابطه ایی غیر از روابط همسری خود، برایش شبیه مُسکِن عمل میکند. نه میتواند ریشه درد و نگرانی اش را تشخیص دهد و نه میتواند از درد رهایی پیدا کند و فقط لحظه ایی احساس آرامش را با خطرات احتمالی آن تجربه کرده است.

شروع خیانت از فکر کردن به عامل ایجاد آن

نکته مهم در روابط خارج از همسری و به نوعی خیانت های همسری، شروع و احتمال خیانت از فکر کردن به عاملی که باعث این اتفاق میشود شکل میگیرد.

در واقع خیانت همیشه نباید به عمیق ترین و آخرین حالت آن (همبستری) با کسی غیر از همسرمان باشد که بگوییم ما در حال خیانت هستیم، خیانت از فکر کردن به کسی غیر از همسر شروع میشود و به بازی های‌ کودکانه و دم دستی امروزی، که بستری بسیار آماده هم دارد، مانند: چَت کردن، پیغام دادن، جلب توجه کردن، حرف زدن، دیدارهای زودگذر، کافه گردی و پس از آن شروع و قلیان احساس های هیجانی و در آخر به خیانت جسمی هم منتهی میشود.

پذیرش مسئولیت در روابط زناشویی

آنچه در روابط زناشویی بسیار مهم است، قبول مسئولیت رفتار و عملمان است. این که ما چقدر بتوانیم خودمان را زرنگ بدانیم و غرق در پنهان کاری شویم و از خودمان و خانواده مان کم بگذاریم و مشغول به فکر کردن به عاملی غیر از همسرمان باشیم، شروع رفتارهای فرا زناشویی است و بستر مناسبی برای آسیب های فردی و اجتماعی و طلاق است.

پذیرش مسئولیت پیمانی که بسته ایم به ما این امکان را میدهد که بدانیم و بتوانیم خودمان را در آزمونی قرار بدهیم که دور از منفعت طلبی، به آن مسئول باشیم.

کمک و بهبود به خود و همسرمان

در واقع اگر زندگی متوسطی داریم اما جنگ و دعوا و کشمکش در آن زیاد است، باید منفعت طلبی را کنار بگذاریم و به دنبال چاره های دم دستی و التیام سطحی نگردیم، خودمان و همسرمان را به سمت بهبودی و درمان هدایت کنیم.

ساعت ها برای حل مشکلمان به مشاور روانشناس رجوع کنیم، زیرا حرف زدن هایی که بین زن و شوهر ها موجب دعوا و بحث های طولانی میشود چیزی از مشکلات را کم نمیکند و به دنبال راه حل هایی برای ایجاد صمیمیت، همدلی، رفاقت، بیان احساس واقعیمان و پایان دادن به مشکلاتمان باشیم.

پیامدهای روابط فرا زناشویی

روابط فرا زناشویی نه تنها ما را شاد تر نمیکند، که ما را به مشکلات جدید تری با شخصی دیگر غیر از همسرمان میکشاند، که تنها با کم تر دیدن همسرمان و مشکلات قبلی احساس میکنیم، مشکلاتمان کم تر شده، تا زمانی که یکی از دو طرف به ماهیت خیانت پی ببرد و به دنبال احقاق حق خود باشد.

نکته مهم این است که وجود نداشتن این روابط نه از ترس همسر، بلکه باید از میل قلبیمان باشد، این که بدانیم تعهد کرده ایم و همانطور که هر روز سر کار حاضر میشویم زیرا به سر کار رفتن متعهدیم باید به خودمان و همسرمان متعهد بمانیم، حتی اگر سخت ترین مشکلات را پشت سر بگذاریم، باید بتوانیم حرف بزنیم، طرح مسئله کنیم و مشکلات را پشت گوش نیندازیم و از متخصصان این علم، روانشناسان کمک بگیریم تا راهی برای درمان روابطمان پیدا شود.

درمان روابط فرا زناشویی

خیانت در ماهیت خود، بی مسؤلیتی، دروغگویی، تزلزل شخصیت، درماندگی، و اضطراب مداوم را در پی دارد. اگر زوجی نتوانند به راه حل مناسبی دست پیدا کنند، باید به دنبال متخصص و راهگشای آن مسئله باشند، باید خودشان و رابطه شان را درمان کنند و میل به زندگیشان را با هدف گذاری های کوتاه مدت اما متعدد دو نفره بالا ببرند.

روابط فرا زناشویی هیچ انسجام طولانی مدت و آرامش روانی را به همراه نداشته و آگاهی از اینکه ما با شروع روابط فرا زناشویی خودمان را متضررتر میکنیم تا شادتر و سلامت و احساس رشد بیشتر، باعث میشود نگاهی عمیق تر به نوع رفتارمان و قبول مسئولیت هایمان داشته باشیم.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(16 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: روابط فرا زناشویی یا خیانت فرا زناشویی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی