22006198 021

حقایق محرمانه درباره روانشناسی جذاب بودن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
حقایق محرمانه درباره روانشناسی جذاب بودن

چه چیزی افراد را جذاب میکند؟ این یک سوال ساده است اما از دهه ها قبل موضوع بحث میان روانشناسان تکاملی و انسان شناسان بوده است. برخی از یافته ها در رابطه با روانشناسی جذاب بودن ممکن است شما را شگفت زده کند. افراد اغلب فکر میکنند که جذاب بودن فقط به ظاهر بستگی دارد. ممکن است شما فرض کنید که فردی خوش تیپ هستید یا خیر. زمانی که خواهرزاده من در مهدکودک تحصیل میکرد، حدوداً 3 ساله بود. او از پسری که در بین خانواده ما معروف به «کله سیب زمینی» بود هرگز جدا نمیشد. او پسر کوچولوی ساکتی بود اما برای خواهرزاده ام هدف و انگیزه اصلی مهدکودک رفتن شده بود. جذاب بودن لزوماً به این معنا نیست که میخواهم فردی را با خود به رختخواب ببرم و همین جمله نکته این مقاله است.

یا چند هفته قبل در روان درمانی زنی مطلقه را دیدم که علاقه داشت مردی را برای قرار ملاقات عاشقانه پیدا کند. او خود را به «نوعی» جذاب میدانست. اما برای مدت قابل توجهی بود که با هیچ مردی ارتباط نداشت. این مراجع مخصوصا از اتفاقی که مکرراً هنگام رفتن به تفریح با بهترین دوستش که خود را «واقعاً» جذاب تر از او میدانست، ابراز ناراحتی میکرد. مردان اغلب به هر دوی آنها نزدیک میشدند تا در نهایت به دوست او توجه میکردند و نه به او. او متعجب بود که آیا برای رقابت به اندازه کافی جذاب است؟ در یک مفهوم کلی تر، او میپرسید که آیا مردان صرفاً علاقه مند هستند که فقط با جذاب ترین زنی که میتوانند پیدا کنند قرار بگذارند؟

روانشناسی جذاب بودنپاسخ «نه» است. کاش میتوانستم در آن مواقعی که او و دوستش به این گشت و گذارها میرفتند، حضور داشته باشم تا دقیقا بفهمم چه اتفاقی دارد میافتد. اما بر اساس آنچه مردان در طول سالها به من گفته بودند، مطمئن بودم که جذابیت فیزیکی، اگرچه در ابتدا مهم است اما هرگز مهمترین عامل نیست که باعث شود آنها صحبت کردن با یک زن را به زن دیگری ترجیح دهند. در واقع برخی از مردان هستند که توسط زنانی که زیبا هستند مرعوب میشوند و آگاهانه به دنبال فردی که کمتر جذاب است میگردند. در مورد این زن نمیتوانستم با اطمینان نظر دهم اما با قضاوت بر اساس رفتار مراجعم در موقعیتهای دیگر، حدس میزدم که او احتمالاً خیلی خجالتی است که نمیتواند در این موقعیتهای اجتماعی سخت و پرفشار تأثیر زیادی بگذارد. فکر میکنم زمانی که مضطرب است، ممکن است در چنین مواقعی لبخند نزند.

راه های جذاب بودن

جذاب بودن

قبل از هر چیز شایان ذکر است که جذاب بودن هرگز فقط به صورت و اندام مربوط نمیشود. زیبایی ظاهری را میتوان چنین به اختصار خلاصه کرد: «میتوان گفت فردی با ویژگیهای متقارن و بدنی که به نظر جوان است و به شدت چاق یا لاغر نیست و یا از جهات دیگر افراطی نیست، کم و بیش زیباست». جذاب بودن چیزی پیچیده تر است. مردی که برای اولین بار به یک زن نگاه میکند (یا زنی که به یک مرد نگاه میکند) به نحوه ایستادن یا نشستن آن شخص، لبخند زدن، ساکت بودن یا متحرک بودن، نحوه پاسخ دادن او به دیگران و نحوه آرایش و لباس پوشیدن آن فرد نگاه میکند.

این برداشت اولیه تعیین میکند که آیا آن شخص جذاب به نظر میرسد یا نه. اما نکته عجیب اینست که چیزی که یک فرد را جذاب میکند، برای دیگری ممکنست غیرجذاب بنظر رسد. نه فقط این، آنچه برای یک فرد خاص در یک زمان خاص جذاب یا غیرجذاب است، ممکن است در زمان و مکان دیگری کاملاً برعکس به نظر رسد. جذاب بودن یک ویژگی فیزیکی ذاتی نیست بلکه ترکیبی از ظاهر و رفتار است. لذا عوامل بسیار زیادی است که باعث جذاب بودن میشود. ممکن است شخصی جذب مرد یا زنی شود که به نظر میرسد در کانون گفتگوی جمع قرار دارد یا در یک موقعیت چشمگیر تجارت یا مؤسسه ای قرار دارد. یا مهارت و استعدادی از خود نشان میدهد. همانطور که از مطالب قبل نیز مشخص است، اینکه آیا فردی جذاب بنظر میرسد یا نه، به دید طرف مقابل هم بستگی دارد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین و رایگان نظر دیگران در مورد شما

حتی گفته شده است که شخصی که در طول عصر جذاب به نظر میرسد ممکن است صبح بعد، جذابیت خود را برای شریک زندگی خود از دست بدهد. من فکر میکنم این درست است اما نه اغلب. آنچه که بیشتر صادق است اینست که شخصی که در اثر مصرف الکل مست شده است ممکن است مرد یا زنی را جذاب ارزیابی کند اما وقتی هشیاریش بازگردد، احساس متفاوتی داشته باشد. در نهایت گاهی وقتی از مراجعانم میپرسم که چرا همسرش در ابتدا برایش جذاب بنظر میرسید، بطور غیرمعمول پاسخ میدهند: «او از من خوشش آمد!».

روانشناسی جذاب بودن

چگونه احساس جذاب بودن بیشتری داشته باشید؟

چند راه وجود دارد که میتوانید احساس بهتری نسبت به خود داشته و خود را برای دیگران جذاب تر کنید:

  1. خودت را خیلی جدی نگیر. برای داشتن روابط مستحکم و عشق در زندگی، لازم نیست خیلی کامل باشید. در واقع گاهی ناقص بودن باعث راحت بودن افراد با یکدیگر میشود. در واقع نوعی صمیمیت بوجود می آید. این حس که شما میتوانید با این شخص صمیمانه صحبت کنید، بهتر است.
  2. کاری که درست است را انجام بده. اگر با عزت نفس دست و پنجه نرم میکنید، احتمالاً به دنبال تأیید دیگران هستید. این مسئله باعث عدم جذابیت در شما میشود و افراد را از شما دور میکند. در عوض کار درست را برای خود، دیگران و بطور کلی برای جامعه انجام دهید. نسبت به افراد زندگی خود و کسانی که امکانات کمتر دارند سخاوتمند باشید. به آنها گوش کنید، حمایتشان کنید و توجه فعلی خود را به آنها معطوف کنید. سپس ببینید آیا این موضوع برای شما اعتبار می آورد یا خیر.
  3. برای خودت زندگی کنید. افرادی که دنبال هدف و معنا هستند یا با تمرکز بر اینکه چگونه دیگران ممکن است آنها را قضاوت کنند یا نکنند، زمان گرانبهایشان را تلف نمیکنند. این سوالات را از خود بپرسید: «چه چیزی برای من خوشبختی می آورد؟» و «دوست دارم در این زندگی چه کاری انجام دهم؟».
  4. مراقب خودت باش. افرادی که از خود مراقبت میکنند جذابترند زیرا دارای نظم هستند. توقع ندارند که دیگران از آنها مراقبت کنند. بهتر است خوردن غذای سالم و مغذی، ورزش منظم و مراقبت از سلامت روح و روان بخشی از برنامه روزانه شما باشد.
  5. خجالتی نباش و مراقب خودگویی منفی باش. افراد خجالتی بطور مداوم خود را کمتر از دیگران جذاب میدانند. وقتی روی خود تمرکز میکنید، بیشتر از خود انتقاد میکنید. اگر خود را مجبور کنید که به دیگران نزدیک شوید و وارد اجتماع شوید، ناامنی های شما کاهش می یابد. اگر در یک مهمانی با گروهی از دوستان خود حاضر شوید، طبیعتا بطور خودکار جذاب تر به نظر میرسید. همچنین آگاهانه به این فکر کنید که چرا برای دیگران مطلوب هستید. شاید به این دلیل که آنها به شایستگیهای شما احترام میگذارند یا به این دلیل که شما خونگرم و جالب هستید. در دراز مدت میبینید که این ویژگیها برای جذابیت مهمتر از ظاهر فیزیکی هستند.
  6. زیبایی نوشدارو نیست. به طور متوسط افراد به ظاهر جذاب، نسبت به همسالان خود شادتر نیستند. احساس خوش بینی و امید، رشد شخصیتی، روابط رضایت بخش و داشتن معنا و هدف در زندگی بسیار بیشتر از زیبایی ظاهر بر خوشبختی شما تأثیر میگذارند.

الگوهای جذابیت

در آخر به نظر من داستان مراجعی که در ابتدای مقاله مطرح شد، جنبه اخلاقی دارد. هیچکس نباید تلاش بی انتها برای جذاب بودن داشته باشد و عذاب بکشد. هیچکس نباید تلاش کند تا جذابترین فرد در یک مکان باشد. بهتر است تا حد امکان جذاب باشید، در غیر این صورت خیلی دردسر دارد. همین که سعی کنید با لباس زیبا و آراسته ظاهر شوید، کافی است. رفتار دوستانه و علاقه مند به طرف مقابلتان داشته باشید و سپس پذیرای هر اتفاقی باشید. همانطور که شکسپیر میگوید: «تو هدف بازاریابی همه نیستی». درست است. هیچیک از ما نمیتوانیم برای همه جذاب باشیم. خوشبختانه ما فقط باید به یک نفر متوسل شویم نه چند نفر.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ