ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: روانشناسی صنعتی سازمانی چیست؟

روانشناسی صنعتی سازمانی چیست؟

روانشناسی صنعتی سازمانی شاخه ای از روانشناسی است که نظریه ها و اصول روانشناختی را در سازمان ها اعمال می کند تا بتواند محیط کار سالمتر و کارا تری را ایجاد نماید. روانشناسی صنعتی سازمانی اغلب به افزایش بهره وری کارمندان در محیط کار و مسائل مربوط به سلامت روانی آنها از قبیل تاب آوری و بهزیستی روانشناختی و ذهنی کارکنان می پردازد.

روانشناسان صنعتی سازمانی انواع مختلفی از وظایف، از جمله مطالعه ی نگرش و رفتار کارکنان، ارزیابی شرکت ها و سازمان ها و آموزش راهبری را در ارگان های مختلف انجام می دهند.

بطور کلی می توان گفت که هدف کلیدی این حوزه مطالعه و درک رفتار انسان در محل کار، بهبود عملکرد روانشناختی کارکنان، و افزایش ایمنی روانی محیط کار است.

دو جنبه اصلی روانشناسی صنعتی سازمانی

شما می توانید در نظر بگیرید که روانشناسی صنعتی سازمانی دو جنبه عمده را شامل می شود.
جنبه ی اول قسمت صنعتي آن است که شامل در نظر گرفتن چگونگي بهترين انطباق افراد با نقشهاي خاص کاري آنها است. این بخش از روانشناسی صنعتی سازمانی بعضی اوقات به عنوان روانشناسی پرسنل، نیز شناخته می شود.

روانشناسی صنعتی سازمانی

افرادی که در این زمینه کار می کنند ممکن است ویژگی های کارکنان را ارزیابی کنند و سپس این افراد را به تناسب شخصیتشان به کارهایی که به خوبی انجام می دهند، بکار گمارند. بعلاوه از وظایف دیگر جنبه ی صنعتی روانشناسی صنعتی سازمانی را می توان به آموزش کارمندان، ایجاد استانداردهای عملکرد شغلی و ارزیابی عملکرد کارکنان اشاره کرد.

جنبه سازمانی روانشناسی صنعتی سازمانی بیشتر به درک چگونگی تأثیرگذاری سازمان بر رفتار فردی کارکنان آن سازمان متمرکز است. سازه های سازمانی، هنجارهای اجتماعی، سبک های مدیریتی و انتظارات شغلی، همه و همه عواملی هستند که در یک سازمان می توانند بر رفتار کارمندان و مدیران تأثیر بسزایی بگذارند.

با درک چنین فاکتور هایی، روانشناسان صنعتی سازمانی امیدوارند که همانطور که عملکرد و سلامت فردی کارکنان سازمان را بهبود می بخشند، در عین حال، بطوری کلی به نفع کل سازمان عمل نمایند.

توجه کنید که با توجه به این که روانشناسی صنعتی سازمانی یک زمینه کاربردی است، ولی تحقیقات نظری نیز در این حوزه بسیار ضروری است. ریشه ی روانشناسی صنعتی سازمانی به روانشناسی تجربی باز می گردد، به همین دلیل دارای زیرمجموعه های مختلفی مانند تعامل انسان و کامپیوتر، روانشناسی پرسنلی و عوامل انسانی است.

شش زمینه کلیدی روانشناسی صنعتی سازمانی

بر طبق کتاب «روانشناسی کاربردی برای محیط کار: مقدمه ای بر روانشناسی صنعتی و سازمانی» روانشناسان صنعتی سازمانی بیشتر در یکی از شش موضوع اصلی زیر، به کار گرفته می شوند:

1. آموزش و توسعه

متخصصان این حوزه غالباً کسانی هستند که تعیین می کنند که چه نوع مهارت هایی برای انجام چه کارهایی لازم است. همچنین آنها برنامه های آموزشی کارکنان را توسعه می دهند و میزان تأثیرگذاری این برنامه ها را ارزیابی می کنند.

روانشناسی صنعتی و سازمانی

2. انتخاب کارکنان

این حوزه از روانشناسی صنعتی سازمانی شامل ارزیابی انتخاب کارکنان است بطوریکه بر این اساس روانشناس صنعتی سازمانی، آزمون های غربالگری خاصی را از متقاضیان استخدام در یک موقعیت شغلی خاص می گیرند که بتوانند بر اساس روحیاتی که از ملزومات آن شغل است بتوانند واجدین شرایط را شناسایی و استخدام نمایند.

3. ارگونومی

حوزه ی ارگونومیک در این رشته شامل طراحی روند ها و تجهیزات طراحی شده در سازمان است که بر این اساس در آن محیط برای کارمندان بیشترین آسایش و کمترین آسیب و استرس ایجاد شود و به تبع آن عملکرد کارکنان را به حداکثر برسانند و آسیب های جسمی و روانی سازمان مربوطه را به حداقل برسانند.

4. مدیریت عملکرد

روانشناسان صنعتی سازمانی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، به تدوین آزمون های ارزیابی و تکنیک هایی می پردازند که بتوانند تعیین کنند که آیا کارکنان شغل خود را به خوبی انجام می دهند یا خیر

5. زندگی کاری

این حوزه از روانشناسی صنعتی سازمانی بر بهبود رضایت کارکنان و به حداکثر رساندن بهره وری نیروی کار متمرکز است. روانشناسان صنعتی سازمانی در این حیطه ی کاری ممکن است برای پیدا کردن راه هایی برای جلب رضایت شغلی بیشتر کارکنان برنامه هایی را طراحی کنند که کیفیت زندگی کارمندان را در محل کارش بهبود بخشد.

6. توسعه سازمانی

روانشناسان صنعتی سازمانی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، به بهبود سازمان کمک می کنند، بطوری که اغلب از طریق افزایش سود، بازسازی دوباره ی محصولات و حتی با بهبود ساختار سازمانی موجبات رشد و توسعه ی سازمان را فراهم می نمایند.

افراد مهم در تاریخچه روانشناسی صنعتی سازمانی

 • هوگو مونستربرگ
 • فردریک ویل تیلور
 • رابرت یرکس
 • جیمز مک کین کتلل
 • التون مایو
 • کورت لوین

چه کسانی باید به تحصیل در زمینه روانشناسی صنعتی سازمانی بپردازند؟

دانش آموزانی که علاقه مند به استفاده از اصول روانشناختی در محیط واقعی هستند، باید روانشناسی صنعتی سازمانی را بعنوان گزینه ای مناسب تحصیل خود در نظر بگیرند. بعلاوه اگر علاقه ی خاصی به روانشناسی و موضوعات مربوط به طراحی محصول، علوم کامپیوتر، آمار و مهندسی داشته باشید، می توان گفت این رشته ممکن است یکی از ایده آل ترین حوزه هایی باشد که می توانید انتخاب کنید.

موضوعات مهم این رشته

 • طراحی محصولات سازمان
 • آزمایش و ارزیابی کارمندان
 • رهبری (leadership)
 • ایجاد تنوع در محل کار
 • عملکرد محل کار
 • انگیزه کارکنان

مشاغل این حوزه

در حال حاضر در جهان علاقه به حرفه ی روانشناسی صنعتی سازمانی بسیار افزایش یافته است. آمار اداره ی کار ایالات متحده آمریکا پیش بینی کرده است که روانشناسی صنعتی سازمانی یکی از رو به رشد ترین مشاغل است، بطوریکه در سال ۲۰۱۶ دستمزد این متخصصان در سال بیش از 10 درصد افزایش یافته است.

روانشناسی صنعتی

بر طبق آمار اشتغال در اداره آمار مشاغل، میانگین دستمزد سالانه روانشناسان صنعتی سازمانی تا ماه می ۲۰۱۶، به میزان ۱۰۴۵۷۰ دلار بوده است. بعلاوه ۱۰ درصد از روانشناسان صنعتی سازمانی حدود ۵۲۹۵۰ دلار درآمد کسب کرده اند و ۱۰ درصد از آنها به طور متوسط ۱۸۴۳۸۴ دلار کسب کرده اند و میانگین دستمزد سالانه ی آنها ۸۲۷۶۰ دلار بوده است.

همانند سایر زمینه های تخصصی، دستمزد متخصصان روانشناسی صنعتی سازمانی به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، زمینه ی تحصیلات، زمینه ی اشتغال و سال های تجربه در این زمینه متفاوت است. افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری هستند نیز حقوق سالانه ی بالاتری دریافت می کنند.

به طور کلی می توان گفت کسانی که در مناطق بزرگ شهری زندگی می کنند فرصت های اشتغال بیشتری پیدا می کنند و دستمزد بالاتری را دریافت می کنند. هر چند مزایای دستمزد بالاتر در شهرهای بزرگ اغلب با هزینه های بالاتر زندگی نیز همراه است. ایالت هایی که در ایالات متحده آمریکا که بیشترین روانشناسان صنعتی سازمانی را استخدام می کند، شامل ویرجینیا، ماساچوست، پنسیلوانیا، میسوری و نیوجرسی است.

کارکنان حرفه ای در ویرجینیا به طور متوسط ۱۲۰۲۶۰ دلار کسب کرده اند. این در حالی است که روانشناسان صنعتی سازمانی که در ماساچوست استخدام شده اند میزان حقوقشان به طور متوسط به ۸۴۵۵۰ دلار رسیده است.

وزارت کار ایالات متحده آمریکا گزارش می دهد که دستمزدهای متخصصان این حوزه به میزان قابل توجهی متفاوت است و بر اساس صنعتی که در آن روانشناس صنعتی سازمانی مشغول به کار است.

متوسط دستمزد سالانه در صنایع مختلف

 • خدمات تحقیق و توسعه ی علمی: ۱۲۳۲۹۰ دلار
 • خدمات مشاوره مدیریتی، علمی و فنی: ۹۸۶۰۰ دلار
 • مشاغل دولتی: ۷۸۳۴۰ دلار
 • کالج ها، دانشگاه ها و مدرسه های حرفه ای: ۶۷۲۵۰ دلار

نویسنده: بهزاد متین فر

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(5 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: روانشناسی صنعتی سازمانی چیست؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA