22004925 - 021

10 واقعیت جالب درباره رویاها

(6 رای)
10 واقعیت جالب درباره رویاها

رویاها می توانند جالب، هیجان انگیز، وحشتناک یا فقط عجیب و غریب باشند. در حالی که اتفاق نظری در مورد اینکه چرا خواب می بینیم وجود ندارد، محققان مقدار کمی درباره آنچه اتفاق می افتد در حالی که خواب می بینیم آموخته اند. در اینجا 10 مورد است که شما باید در مورد رویاها بدانید.

خواب دیدن

1. همه انسانها خواب می بینند

بزرگسالان و نوزادان در طول یک شبانه روز تقریباً دو ساعت خواب می بینند (حتی کسانی که ادعا نمی کنند). در حقیقت، محققان دریافته اند که افراد معمولاً هر شب رویاهای زیادی دارند که هر یک بطور معمول بین پنج تا 20 دقیقه طول می کشد. در طول یک زندگی معمولی، مردم به طور متوسط شش سال از عمرشان را در حال خواب دیدن می گذرانند.

2. شما بیشتر رویاهای خود را فراموش می کنید

اندکی پس از بیدار شدن 95 درصد از همه رویاها به سرعت فراموش می شوند. طبق یک نظریه درباره اینکه چرا خوابها به سختی به یاد آورده می شوند، تغییرات در مغز که هنگام خواب رخ می دهد، از پردازش و ذخیره سازی اطلاعات مورد نیاز برای شکل گیری حافظه پشتیبانی نمی کند.

اسکن مغزی خواب افراد نشان داده است که لوب جلویی، ناحیه ای که نقش مهمی در شکل گیری حافظه دارد، در هنگام خواب با حرکت سریع چشم (REM، مرحله ای که در آن رویابینی رخ می دهد) غیرفعال هستند.

/// شماره های تماس ///

3. همه رویاها رنگی نیستند

در حالی که اکثر مردم رویای رنگی را گزارش می کنند، درصد کمی از افراد وجود دارند که ادعا می کنند فقط رویای سیاه و سفید دارند. در مطالعات انجام شده بر روی افرادی که تازه از رویا دیدن بیدار شده اند از آنها خواسته شده است از میان نمودارهایی مطابق با رویاهایشان، رنگها را انتخاب کنند. اغلب رنگهای انتخاب شده رنگهای گرم هستند.

4. رویای زنان و مردان متفاوت است

محققان در مورد محتوای رویاهای افراد، اختلافاتی بین زن و مرد پیدا کرده اند. در چندین مطالعه، مردان گزارش دادند که بیشتر از زنان رویای اسلحه مشاهده می کنند، در حالی که زنان بیشتر از مردان در مورد لباس خریدن خواب می بینند.

یک مطالعه دیگر نشان داد که رویاهای مردان تمایل به محتوای تهاجمی و فعالیت بدنی دارند، در حالی که رویاهای زنانه حاوی طرد شدن بیشتر و همچنین مکالمه بیشتر از فعالیت بدنی است.

زنان بیشتر تمایل دارند که در خوابشان تعداد شخصیت های بیشتری وجود داشته باشد. وقتی صحبت از شخصیت هایی می شود که به طور معمول در رویاها ظاهر می شوند، مردان در مورد مردان دیگر دو برابر بیشتر از زنان خواب می بینند، در حالی که زنان تمایل دارند به طور یکسان در مورد هر دو جنس خواب ببیندد.

5. حیوانات احتمالاً خواب می بینند

بسیاری فکر می کنند وقتی یک سگ دم خود را می پیچد یا پاهای خود را حرکت می دهد، در حال خواب دیدن است. در حالی که بسیار دشوار است با اطمینان گفت که آیا این واقعیت دارد، اما محققان معتقدند كه احتمالاً حیوانات در حقیقت خواب می بینند.

خواب دیدن در حیوانات

حیوانات دقیقاً مانند انسانها مراحل خواب را طی می کنند که شامل چرخه های خواب REM و NONREM است.

6. این امکان وجود دارد که بتوانید رویاهای خود را کنترل کنید

رویای شفاف، رویایی است که در آن می دانید در حال خواب دیدن هستید حتی اگر هنوز در خواب هستید. تصور می شود که خواب شفاف نوعی ترکیب از هوشیاری و خواب REM است که طی آن شما می توانید محتوای خواب را اغلب مستقیماً کنترل کنید.

تقریباً نیمی از همه افراد می توانند به خاطر داشته باشند که حداقل یک نمونه از خواب های شفاف را تجربه کرده اند و برخی از افراد قادر هستند رویاهایی شفاف را مکرراً داشته باشند.

/// شماره های تماس ///

7. احساسات منفی در خواب رایج تر است

در طی یک دوره 40 ساله، دکتر کالوین اس.هال، بیش از 50،000 مورد رویا را از دانشجویان جمع آوری کرد. این گزارش ها در طول دهه 1990 توسط دانش آموز هال ویلیام دوماف، در دسترس عموم قرار گرفت. روایات رویا نشان می دهد که احساسات زیادی در طول رویاها تجربه می شوند. رایج ترین احساسی که در خواب مشاهده می شود اضطراب است، به طور کلی احساسات منفی بسیار رایج تر از احساسات مثبت هستند.

8.افراد نابینا ممکن است خواب تصویری ببینند

در یک مطالعه درباره افرادی که از بدو تولد نابینا هستند، محققان دریافتند که هنوز به نظر می رسد آنها در رویاهای خود تصویری را تجربه می کنند و همچنین دارای حرکات چشمی هستند که با یادآوری رویای بصری ارتباط دارد. اگرچه حرکات چشم آنها در طی خواب REM کمتر از شرکت کنندگان بینا در این مطالعه بود، اما شرکت کنندگان نابینا احساسات رویایی مشابه، از جمله محتوای تصویری را گزارش کردند.

9. شما در طول رویاهای خود فلج می شوید

خواب REM با فلج شدن عضلات به صورت داوطلبانه مشخص می شود. این پدیده با نام خواب آتونیا شناخته شده است و مانع از حرکت کردن شما در هنگام خواب می شود. اصولاً به دلیل اینکه نورون های حرکتی تحریک نمی شوند، بدن شما حرکت نمی کند. در بعضی موارد، این فلج حتی تا 10 دقیقه می تواند حالت بیداری را به همراه داشته باشد، شرایطی که به عنوان فلج خواب شناخته می شود.

رویا دیدن

در حالی که این تجربه می تواند ترسناک باشد، متخصصان توصیه می کنند که کاملاً طبیعی است و باید تنها چند دقیقه قبل از بازگشت کنترل عضلات طبیعی دوام آورد.

10. بسیاری از رویاها جهانی هستند

در حالی که رویاها غالباً تحت تأثیر تجربیات شخصی ما هستند، محققان دریافته اند که مضامین رویایی خاصی در فرهنگ های مختلف بسیار متداول است به عنوان مثال، مردم از سراسر جهان غالباً خواب میبینند که تعقیب می شوند، مورد حمله قرار می گیرند یا سقوط می کنند. از دیگر تجربیات متداول در رویا بینی می توان به احساس یخ زدگی و عدم توانایی در حرکت، دیر رسیدن، پرواز و برهنه بودن در ملاء عام اشاره کرد.

منبع: verywellmind.com

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: 10 واقعیت جالب درباره رویاها

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی