22006198 021

10 واقعیت جالب درباره رویاها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
10 واقعیت جالب درباره رویاها

ده واقعیت جالب درباره رویاها می توانند جالب، هیجان انگیز، وحشتناک یا فقط عجیب و غریب باشند. در حالی که اتفاق نظری در مورد اینکه چرا خواب می بینیم وجود ندارد، محققان مقدار کمی درباره آنچه هنگام خواب اتفاق می افتد، میدانند. در اینجا 10 مورد است که شما باید در مورد رویاها بدانید.

1. همه انسان ها خواب می بینند

بزرگسالان و نوزادان در طول یک شبانه روز تقریباً دو ساعت خواب می بینند (حتی کسانی که ادعا نمی کنند). در حقیقت، محققان دریافته اند که افراد معمولاً هر شب رویاهای زیادی دارند که هر یک بطور معمول بین پنج تا 20 دقیقه طول می کشد. در طول یک زندگی معمولی، مردم به طور متوسط شش سال از عمرشان را در حال خواب دیدن می گذرانند.

2. شما بیشتر رویاهای خود را فراموش می کنید

اندکی پس از بیدار شدن، 95% از همه رویاها به سرعت فراموش می شوند. طبق یک نظریه درباره اینکه چرا خواب ها به سختی به یاد آورده می شوند، تغییرات در مغز که هنگام خواب رخ می دهد، از پردازش و ذخیره سازی اطلاعات مورد نیاز برای شکل گیری حافظه پشتیبانی نمی کند. اسکن مغزی خواب افراد نشان داده است که لوب جلویی، ناحیه ای که نقش مهمی در شکل گیری حافظه دارد، در هنگام خواب با حرکت سریع چشم (REM، مرحله ای که در آن خواب دیدن رخ می دهد) غیرفعال است.

خواب و رویا دیدن

3. همه رویاها رنگی نیستند

در حالی که اکثر مردم رویای رنگی را گزارش می کنند، درصد کمی از افراد وجود دارند که ادعا می کنند فقط رویای سیاه و سفید دارند. در مطالعات انجام شده بر روی افرادی که تازه از رویا دیدن بیدار شده اند از آنها خواسته شده است از میان نمودارهایی مطابق با رویاهایشان، رنگ ها را انتخاب کنند. اغلب رنگ های انتخاب شده، رنگ های گرم هستند.

4. رویای زنان و مردان متفاوت است

محققان در مورد محتوای رویاهای افراد، اختلافاتی بین زن و مرد پیدا کرده اند. در چندین مطالعه، مردان گزارش دادند که بیشتر از زنان رویای اسلحه مشاهده می کنند. در حالی که زنان بیشتر از مردان در مورد لباس خریدن خواب می بینند. یک مطالعه دیگر نشان داد که رویاهای مردان تمایل به محتوای تهاجمی و فعالیت بدنی دارد، در حالی که رویاهای زنانه حاوی طرد شدن بیشتر و همچنین مکالمه بیشتر از فعالیت بدنی است. زنان بیشتر تمایل دارند که در خوابشان تعداد شخصیت های بیشتری وجود داشته باشد. وقتی صحبت از شخصیت هایی می شود که بطور معمول در رویاها ظاهر می شوند، مردان در مورد مردان دیگر، دو برابر بیشتر از زنان خواب می بینند. در حالی که زنان تمایل دارند به طور یکسان در مورد هر دو جنس خواب ببیندد.

5. حیوانات احتمالاً خواب می بینند

بسیاری فکر می کنند وقتی یک سگ دم خود را می پیچد یا پاهای خود را حرکت می دهد، در حال خواب دیدن است. در حالی که بسیار دشوار است با اطمینان گفت که آیا این واقعیت دارد یا خیر؟

اما محققان معتقدند که احتمالاً حیوانات واقعا خواب می بینند. حیوانات دقیقاً مانند انسانها مراحل خواب را طی می کنند که شامل چرخه های خواب REM و NONREM است.

رویا دیدن در حیوانات

6. این امکان وجود دارد که بتوانید رویاهای خود را کنترل کنید

رویای شفاف، رویایی است که در آن می دانید در حال خواب دیدن هستید حتی اگر هنوز در خواب هستید. تصور می شود که خواب شفاف نوعی ترکیب از هوشیاری و خواب REM است که طی آن شما می توانید محتوای خواب را اغلب مستقیماً کنترل کنید. تقریباً نیمی از همه افراد می توانند به خاطر داشته باشند که حداقل یک نمونه از خواب های شفاف را تجربه کرده اند و برخی از افراد قادر هستند رویاهایی شفاف را مکرراً داشته باشند.

7. احساسات منفی در خواب رایج تر است

در طی یک دوره 40 ساله، دکتر کالوین اس.هال، بیش از 50،000 مورد رویا را از دانشجویان جمع آوری کرد. این گزارش ها در طول دهه 1990 توسط دانش آموز هال ویلیام دوماف، در دسترس عموم قرار گرفت. روایات رویا نشان می دهد که احساسات زیادی در طول رویاها تجربه می شوند. رایج ترین احساسی که در خواب مشاهده می شود اضطراب است، بطور کلی احساسات منفی بسیار رایج تر از احساسات مثبت هستند.

8.افراد نابینا ممکن است خواب تصویری ببینند

در یک مطالعه درباره افرادی که از بدو تولد نابینا هستند، محققان دریافتند که هنوز به نظر می رسد آنها در رویاهای خود تصویری را تجربه می کنند و همچنین دارای حرکات چشمی هستند که با یادآوری رویای بصری ارتباط دارد. اگرچه حرکات چشم آنها در طی خواب REM کمتر از شرکت کنندگان بینا در این مطالعه بود، اما شرکت کنندگان نابینا احساسات رویایی مشابه، از جمله محتوای تصویری را گزارش کردند.

9. شما در طول رویاهای خود فلج می شوید

خواب REM با فلج شدن عضلات به صورت داوطلبانه مشخص می شود. این پدیده با نام خواب آتونیا شناخته شده است و مانع از حرکت کردن شما در هنگام خواب می شود. اصولاً به دلیل اینکه نورون های حرکتی تحریک نمی شوند، بدن شما حرکت نمی کند. در بعضی موارد، این فلج حتی تا 10 دقیقه می تواند حالت بیداری را به همراه داشته باشد. شرایطی که به عنوان فلج خواب شناخته می شود. در حالی که این تجربه می تواند ترسناک باشد، متخصصان توصیه می کنند که کاملاً طبیعی است و باید تنها چند دقیقه قبل از بازگشت کنترل عضلات طبیعی دوام آورد.

رویا دیدن

10. بسیاری از رویاها جهانی هستند

در حالی که رویاها غالباً تحت تأثیر تجربیات شخصی ما هستند، محققان دریافته اند که مضامین رویایی خاصی در فرهنگ های مختلف بسیار متداول است. به عنوان مثال، مردم از سراسر جهان غالباً خواب می بینند که تعقیب می شوند، مورد حمله قرار می گیرند یا سقوط می کنند. از دیگر تجربیات متداول در رویا بینی می توان به احساس یخ زدگی و عدم توانایی در حرکت، دیر رسیدن، پرواز و برهنه بودن در ملاء عام اشاره کرد.

ویژگی های رویاهای شبانه چیست؟

  • دیدن چیزهای عجیب در رویا طبیعی است.
  • بیشتر رویاها به حوادث اخیر زندگی مربوطند.
  • چهره هایی که در رویا دیده می شوند اغلب قبلا توسط ما دیده شده اند.
  • زمانی که استرس کمتری داریم رویاهای شادتری می بینیم.

منبع: verywellmind.com

نظرات کاربران:
mehri
پاسخ به این نظر
1400/6/23

ایا تعبیر میشه کرد رویاهارو یا دروغه

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ