22006198 021

9 رویای مشترک و معنای واقعی آنها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
9 رویای مشترک و معنای واقعی آنها

معنای واقعی رویای شما چیست؟ آیا رویاها معنای عمیق تری دارند؟ 9 رویای مشترک و معنای واقعی آنها کدام است؟ تعداد غافلگیرکننده ای از مردم معتقدند که پاسخ این سؤالها بله و مثبت است. طبق نظرسنجی انجام شده توسط نیوزویک، 43٪ قریب به اتفاق آمریکایی ها معتقدند که رویاها امیال و آرزوهای ناخودآگاه را آشکار می کند.

روان شناس مشهور؛ زیگموند فروید، رویای مشترک را به عنوان جاده ویژه به ناخودآگاه توصیف کرد و اظهار داشت که با مطالعه محتوای آشکار رویاها، می توانیم پس از آن رویاهای پنهان و ناخودآگاه را که منجر به روان آزردگی می شوند را افشا کنیم.

هر شب در طول خواب، هر فرد حدود 5 دوره رویا دیدن را خواهد داشت. که می تواند بین 15 الی 40 دقیقه به طول انجامد. روانکاوها معتقدند رویای مشترک ما آینه ای از الگوهای بنیادی رفتار و شناخت انسان است. آنها این که ما چه کسی هستیم و به چه چیزهایی نیاز داریم و به چه چیزی اعتقاد داریم را منعکس می کنند. تعاریف رایج ترین رویاها سیاه و سفید (صفر و صد) نیست. بلکه نمادهای رویایی استعاره از چیزی دیگر هستند. در ادامه به 9 رویای مشترک و معنای واقعی آنها خواهیم پرداخت.

اکتشافات درباره رویاها

به گفته محقق رویا کالوین هال که بیش از 10،000 رویای مشترک را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است:

  • اکثر رویاهای ما تمایل دارند که نگرانی های مربوط به زندگی روزمره را منعکس کنند. پول، مدرسه، کار، خانواده، دوستان و سلامتی فقط معدودی از رایج ترین چیزهایی است که مردم در مورد آنها رویا می بینند.
  • افراد معمولاً بیشتر از آنچه درباره رویدادهای مثبت اتفاق میافتد، رویای رویدادهای منفی می بینند. به عنوان مثال، مردم بیشتر از مکالمات دوستانه با شخص دیگر، بیشتر در خواب می بینند که درگیری یا بحث و جدل انجام می دهد.

خواب و رویا

  • محرکهای خارجی اغلب رویای مشترک را تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، فردی که در یک اتاق واقعاً گرم می خوابد، ممکن است خواب این را ببیند که در یک سونا قرار دارد یا در بیابانی بدون آب به دام افتاده است. اگر ساعت زنگ دار شما خاموش باشد، شما به جای اینکه از صدا بیدار شوید، می توانید سر و صدایی را در داستان رویای خود وارد کنید.
  • رویاهای مردان تمایل به پرخاشگری بیشتری دارند، اما زنان به احتمال زیاد رویای قربانی تجاوز یا حمله جسمی را دارند.

آنچه محققان نیز متوجه شده اند این است که تعدادی از «محتواهای رویایی» وجود دارند که تمایل دارند در فرهنگهای مختلف کاملاً متداول باشند. رویدادهایی مانند تعقیب، افتادن، یا برهنه بودن در عموم بسیار زیاد است.

تجزیه و تحلیل نمادهای رویایی و توصیف معنایی به منبعی محبوب برای تفریح و سرگرمی در فرهنگ عامه تبدیل شده است. آیا واقعاً رویای مشترک معانی پنهانی دارند؟ آیا با تعبیر خواب می توانید امیال و خواسته های ناخودآگاه خود را دریابید؟ در حالی که بیشتر نظریه های مدرن رویاها نشان می دهد که جواب مثبت نیست، این امر مانع از مترجمان و تحلیلگران نمی شود که مجموعه ای از فرهنگ لغت هایی را برای رویا منتشر کنند تا مشخص شود که این مضامین و سمبل های مشترک در واقع چیست. بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از متداول ترین رویا ها و آنچه که محبوب ترین کتاب های تعبیر خواب در مورد آنها می گویند بپردازیم.

1. رویای مشترک در مورد سقوط

رویاها در مورد سقوط از ارتفاعات بسیار رایج است. در حالی که یک فرضیه محبوب وجود دارد که اگر در رویای خود به زمین بیافتید در زندگی واقعی خواهید مرد، این درست نیست. بنابراین دقیقاً رویای سقوط چه معنایی می تواند داشته باشد؟

طبق بسیاری از تفسیرهای رویایی رایج و حداقل یک مطالعه، رویای افتادن نشانه این است که چیزی در زندگی شما به درستی پیش نمی رود. ممکن است نشان دهد که شما باید در یک انتخاب تجدید نظر کنید یا یک مسیر جدید را در زندگی نظر بگیرید.

راسل گرانت، نویسنده کتاب دیکشنری رویای مصور، ادعا می کند: «رویای سقوط بسیار متداول است. این نمادی از ترس در زندگی واقعی است. شاید عدم موفقیت در کار یا زندگی عاشقانه شما.» سقوط اغلب این نیاز را ابراز می کند که به خودتان اجازه دهید در زندگی بیشتر پیش بروید و از زندگی بیشتر لذت ببرید.

سقوط کردن در خواب

2. رویا هایی درباره برهنه شدن در ملاء عام

آیا تا به حال یکی از آن رویا های ناخوشایند را که در مدرسه یا دفتر با لباس تولد خود ظاهر می شوید، داشته اید؟ نگران نباشید خواب دیدن درباره برهنگی غیر معمول نیست. پنی پیرس، نویسنده فرهنگ لغت Dream for Dummies، نشان می دهد که خواب دیدن برهنگی در ملاء عام ممکن است نشانگر این باشد که شما یک دلهره را احساس می کنید یا از آشکار کردن نواقص و کاستی های خود می ترسید.

3. رویا هایی درباره تعقیب

رویاهایی که توسط یک مهاجم شناخته شده یا ناشناخته دنبال می شوید می تواند بسیار وحشتناک باشد. این نوع رویای مشترک بسیار متداول است. اما این خوابها در مورد آنچه در ذهن شما می گذرد، چه می گویند؟ مترجمان رویا اغلب نشان می دهند که چنین رویاهایی به معنای این است که شما سعی می کنید از چیزی در زندگی روزمره خود اجتناب کنید.

تونی کریسپ، نویسنده کتاب فرهنگ لغت رویا، نشان می دهد که تعقیب در خواب ممکن است نشان دهنده تمایل به فرار از ترس یا خواسته های شخصی شما باشد. کلید فهمیدن چنین رویایی تا حدودی به هویت تعقیب کننده شما بستگی دارد. تعقیب توسط حیوان ممکن است نشانگر این باشد که شما عصبانیت، احساسات و عواطف دیگر خود را پنهان می کنید.

اگر تعقیب کننده شما چهره ای مرموز و ناشناخته باشد، ممکن است نمایانگر یک تجربه کودکی یا آسیب های گذشته باشد. اگر کسی توسط جنس مخالف مورد تعقیب قرار گرفته باشد، کریپس پیشنهاد می کند که این بدان معنی است که از عشق می ترسید یا از یک رابطه گذشته آسیب دیده است.

4. رویا درباره از دست دادن دندان ها

پنی پیرس، نویسنده کتاب فرهنگ لغت رویا برای انسانها، نشان می دهد که رویای از دست دادن دندان ها می تواند معانی مختلفی داشته باشد. ممکن است به این معنی باشد که نگران جذابیت یا ظاهر خود هستید. همچنین ممکن است بیانگر این باشد که شما نگران توانایی خود در برقراری ارتباط هستید یا نگران این هستید که ممکن است چیزی خجالت آور گفته باشید.

وی توضیح می دهد: «ذات واقعی دندانها توانایی آنها برای نیش زدن، بریدن، پارگی و آسیاب شدن است.» «اگر دندانهای شما از بین بروند، قدرت شخصی خود را از دست می دهید و توانایی خود را برای قاطعیت و محافظت از خود از دست خواهید داد.»

5. رویاهایی در مورد مرگ

مرگ یکی دیگر از موضوعات متداول در رویاها و موردی است که می تواند خصوصاً ناامید کننده باشد. رویا بیننده گاهی اوقات در خواب مرگ یکی از عزیزان و یا حتی رویای مرگ خود را می بینند. تعبیر رویای عامه گاه نشان می دهد که چنین رویایی نشان دهنده اضطراب در مورد تغییر یا ترس از ناشناخته ها است.

«مانند مرگ، تغییر می تواند ترسناک باشد زیرا - همچنین مانند مرگ - ما نمی دانیم که «طرف دیگر تغییر چیست» به همین دلیل رؤیا در ذهن برابر است با مرگ. لوری لونبرگ در کتابش نوشته: «قفل رویاهای خود را باز کنید، زندگی خود را تغییر دهید.»

لوونبرگ همچنین معتقد است که خواب دیدن درباره مرگ یکی از عزیزان می تواند ترس مشابهی از تغییر را منعکس کند، به خصوص در مورد کودکانی که به سن رشد رسیده و در حال بزرگ شدن هستند. وی اظهار داشت که چنین تغییراتی نشان می دهد که کودک در حال رشد است و ذهن والدین شروع به تعجب می کند که نسخه کوچکتر کودک کجا رفته است. بنابراین، چنین رویاهای از دنیا رفتن و مردن، نوعی سوگواری را برای گذشت زمان اجتناب ناپذیر نشان می دهد. همچنین مطالعات نشان داده است که افرادی که نزدیک به پایان عمرشان و یا عمر عزیزان پیرامونشان است، رویاهای قابل توجه و معناداری را تجربه می کنند که اغلب مربوط به یک حضور راحت، آماده شدن برای رفتن، تماشا یا تعامل با آن مرحوم، تجربه های پریشانی و تجارت ناتمام است.

6. رویاهای مربوط به برگزاری آزمون

آزمون دادن در خواب

به گفته کریگ همیلتون پارکر، نویسنده کتاب «معنی پنهان رویاها»، رویای امتحان دادن ممکن است ترس اساسی از عدم موفقیت را نشان دهد. مطالعات همچنین نشان داده اند که رویاهایی از این دست در اغلب فرهنگها مشترک است. وی می نویسد: «امتحانات تجربیاتی استرس زا است که در آن شما با کمبودهای خود روبرو می شوید.» «خواب امتحان دادن، دیر کردن برای امتحان یا آمادگی نداشتن برای امتحان نشان می دهد که شما برای چالش های زندگی واقعی احساس آمادگی ندارید.»

7. رویاهای مربوط به خیانت

خواب دیدن اینکه همسر یا شریک عاطفی شما با شخص دیگری به شما خیانت میکند می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. در بعضی موارد، مردم حتی تعجب می کنند که آیا واقعاً رویا واقعی است یا خیر. آیا خواب دیدن شریک زندگی شما نشان از بی وفایی اوست و به این معنی است که ممکن است اتفاق بیافتد؟ یا اینکه قبلاً اتفاق افتاده؟

در حالی که در بعضی موارد، چنین رویاهایی می تواند بازتاب ترس از آگاه شدن از چنین خیانتی باشد، تریش و راب مک گرگور، نویسنده کتاب فرهنگ کامل رویاها (یک راهنما برای دانستن اینکه رویاهای شما چه معنی دارد)، باور دارند که چنین رویاهایی احتمالاً به این معنا نیست که همسر شما خیانت کرده یا قرار است خیانت کند.

حوا آدامزون و گیل ویلیامسون، نویسندگان کتاب راهنمای رویای کامل Idiot، اظهار داشتند که چنین رویاهایی در مورد خیانت نشان دهنده موضوعاتی همچون اعتماد، وفاداری و ارتباط در یک رابطه است. آنها می نویسند: «اگر شما یا شریک زندگیتان در خیال خود خیانت کرده اید، اکنون یکی از شما آنچه را که از آن رابطه لازم دارید دریافت نمی کند.»

8. رویاهای مربوط به پرواز

بسیاری از افراد رویاهای مربوط به پرواز را تجربه می کنند. آنها می توانند هیجان انگیز و حتی رهایی بخش باشند اما بعضی اوقات می توانند وحشتناک باشند (مخصوصاً برای کسانی که از ارتفاعات می ترسند). به گفته تونی کریپس، نویسنده کتاب واژه نامه رویا، رویاهای پرواز اغلب دو بعد بسیار متفاوت را نشان می دهد. از یک سو، چنین رویاهایی می تواند بیانگر احساس آزادی و استقلال باشند از طرف دیگر، آنها همچنین می توانند میل به فرار یا گریختن از واقعیت های زندگی را نشان دهند.

او می نویسد: «پرواز در خواب بیشتر اوقات جنبه مستقل پرواز را نشان می دهد. اما از آنجا که این امر معمولاً احساس مثبت لذت را در پی دارد، پرواز ممکن است تمایل جنسی ما را به تصویر بکشد، به ویژه آن جنبه های آزادی از هنجارها و محدودیتهای اجتماعی.»

9. رویاهای مربوط به بارداری

رویا و خواب

مفسران رویا اغلب می گویند که رویاهای مربوط به بارداری، همه چیز را از خلاقیت تا ترس نشان می دهد. دیوید سی لوف، نویسنده کتاب فرهنگ لغت رویای، معتقد است که بعضی اوقات رویاهای بارداری ممکن است ترس زن از یک مادر ناکافی بودن را نشان دهد. از سوی دیگر، تونی کریسپ نویسنده، نشان می دهد که چنین رویاهایی نشانگر این است که فرد رویایی در حال گسترش برخی زمینه های بالقوه یا تعمیق روابط است.

منبع: verywellmind.com/dream

نظرات کاربران:
مهشید
پاسخ به این نظر
16:19 - 23 شهریور 00

من تقریبا هفته ای یکبار رویای سقوط میبینم و با وحشت از خواب بلند میشم کلافه شدم

0 0
افزودن نظر:
captcha