22006198 021

9 رویای مشترک و معنای واقعی آنها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
9 رویای مشترک و معنای واقعی آنها

معنای واقعی رویای شما چیست؟ آیا رویاها معنای عمیق تری دارند؟ 9 رویای مشترک و معنای واقعی آنها کدام است؟ تعداد غافلگیرکننده ای از مردم معتقدند که پاسخ این سؤالها بله و مثبت است. طبق نظرسنجی انجام شده توسط نیوزویک، 43٪ قریب به اتفاق آمریکایی ها معتقدند که رویاها امیال و آرزوهای ناخودآگاه را آشکار می کند.

روان شناس مشهور؛ زیگموند فروید، رویای مشترک را به عنوان جاده ویژه به ناخودآگاه توصیف کرد و اظهار داشت که با مطالعه محتوای آشکار رویاها، می توانیم پس از آن رویاهای پنهان و ناخودآگاه را که منجر به روان آزردگی می شوند را افشا کنیم.

هر شب در طول خواب، هر فرد حدود 5 دوره رویا دیدن را خواهد داشت. که می تواند بین 15 الی 40 دقیقه به طول انجامد. روانکاوها معتقدند رویای مشترک ما آینه ای از الگوهای بنیادی رفتار و شناخت انسان است. آنها این که ما چه کسی هستیم و به چه چیزهایی نیاز داریم و به چه چیزی اعتقاد داریم را منعکس می کنند. تعاریف رایج ترین رویاها سیاه و سفید (صفر و صد) نیست. بلکه نمادهای رویایی استعاره از چیزی دیگر هستند. در ادامه به 9 رویای مشترک و معنای واقعی آنها خواهیم پرداخت.

انواع مختلف رویاها

انواع مختلفی از رویاها وجود دارد که می توانند به روش های مختلف ظاهر شوند. تحقیقات نشان می دهد که 65 درصد از عناصری که رویاهای شما را تشکیل می دهند، با تجربیاتی مرتبط هستند که در هنگام بیداری دارید.

در اینجا برخی از رایج ترین انواع مختلف رویا آورده شده است:

  • رویاهای تکرار شونده: رویاهای تکرار شونده به خوابی اشاره دارد که شخصی بارها و بارها دیده است. آنها اغلب ناشی از الگوهای رفتاری تکرارشونده هستند که قبل از دیدن رویا رخ می دهند. لوری کویین لوونبرگ، تحلیلگر خواب و عضو انجمن بین المللی مطالعه رویاها (IASD) مستقر در آپولو بیچ، فلوریدا، توضیح می دهد: اگر یک خواب تکرار شونده مادام العمر می بینید، به احتمال زیاد به یک الگوی رفتاری مکرر مرتبط است. با توجه به این موضوع رویاها همچنین می توانند ناشی از یک مسئله حل نشده مداوم باشند.

دن فورد، روانشناس خواب و مدیر کلینیک The Better Sleep Clinic واقع در اوکلند، نیوزیلند، می گوید: برخی تحقیقات در مورد رویاهای روزانه نشان داده اند که رویاپردازی زمانی رخ می دهد که بخش هایی از مغز به خواب می روند و برخی دیگر بیدار می مانند. دریافتند امواج مغزی آهسته، مشابه امواج خواب عمیق، در نواحی جلویی مغز درست قبل از رویاپردازی رخ می دهد.

  • رویاهای بیداری کاذب: به گفته فورد و لوونبرگ، این حالت خوابی است که با درک بیدار شدن در یک مکان آشنا، شروع یک روال عادی صبحگاهی و سپس درک اینکه در حال دیدن خواب هستید مشخص می شود. اینها در طول خواب REM رخ می دهند. فورد توضیح میدهد: حداقل یک گزارش نشان می دهد که این نوعی از توهم در شروع یا جبران خواب است.

رویاهای بیداری کاذب شبیه فلج خواب هستند زیرا هر دو حالتی هستند که بین خواب و بیداری قرار می گیرند. با این حال، در هنگام فلج خواب، یک فرد از نظر ذهنی بیدار است، و در طول بیداری کاذب، آنها معتقدند که از خواب بیدار شده اند، اما در واقع هنوز در خواب هستند.

  • رویاهای شفاف: در طول یک رویای شفاف، در درون رویا از خواب بیدار میشوید، متوجه می شوید که در حال خواب دیدن هستید و در برخی موارد، می توانید رویا را همانطور که می خواهید کنترل کنید. معمولاً این رویای مشترک در طول خواب REM برای انسان ها رخ می دهد. فورد توضیح می دهد: «مطالعات نشان می دهد که رویاهای شفاف با سطوح بالاتری از فعال سازی فیزیولوژیکی و افزایش فعالیت در نواحی جلویی و بطن جانبی مغز مرتبط هستند، مناطقی که با سطوح بالاتری از آگاهی آگاهانه مرتبط هستند که معمولاً در طول خواب عادی REM کاهش می یابند.».
  • کابوس: کابوس ها رویاهای ترسناکی هستند که شامل احساسات منفی شدید میشوند. نظرسنجی یک موسسه روانشناسی از بیش از 1200 آمریکایی نشان داد که سه موضوع کابوس رایج برای مردان عبارتند از افتادن، تعقیب و حمله به این ترتیب. متداول ترین موضوعات کابوس برای زنان تعقیب، افتادن، از دست دادن دندان، مورد حمله قرار گرفتن و پایان دادن به رابطه با یک فرد مهم به این ترتیب بود. لوونبرگ می گوید: آنها اغلب به دلیل مسائل ناراحت کننده، دشوار یا سوء مدیریت در زندگی واقعی خود را در کابوس نشان می دهند.

اکتشافات درباره رویاها

به گفته محقق رویا کالوین هال که بیش از 10،000 رویای مشترک را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است:

  • اکثر رویاهای ما تمایل دارند که نگرانی های مربوط به زندگی روزمره را منعکس کنند. پول، مدرسه، کار، خانواده، دوستان و سلامتی فقط معدودی از رایج ترین چیزهایی است که مردم در مورد آنها رویا می بینند.
  • افراد معمولاً بیشتر از آنچه درباره رویدادهای مثبت اتفاق میافتد، رویای رویدادهای منفی می بینند. به عنوان مثال، مردم بیشتر از مکالمات دوستانه با شخص دیگر، بیشتر در خواب می بینند که درگیری یا بحث و جدل انجام می دهد.

خواب و رویا

  • محرکهای خارجی اغلب رویای مشترک را تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، فردی که در یک اتاق واقعاً گرم می خوابد، ممکن است خواب این را ببیند که در یک سونا قرار دارد یا در بیابانی بدون آب به دام افتاده است. اگر ساعت زنگ دار شما خاموش باشد، شما به جای اینکه از صدا بیدار شوید، می توانید سر و صدایی را در داستان رویای خود وارد کنید.
  • رویاهای مردان تمایل به پرخاشگری بیشتری دارند، اما زنان به احتمال زیاد رویای قربانی تجاوز یا حمله جسمی را دارند.

آنچه محققان نیز متوجه شده اند این است که تعدادی از «محتواهای رویایی» وجود دارند که تمایل دارند در فرهنگهای مختلف کاملاً متداول باشند. رویدادهایی مانند تعقیب، افتادن، یا برهنه بودن در عموم بسیار زیاد است.

تجزیه و تحلیل نمادهای رویایی و توصیف معنایی به منبعی محبوب برای تفریح و سرگرمی در فرهنگ عامه تبدیل شده است. آیا واقعاً رویای مشترک معانی پنهانی دارند؟ آیا با تعبیر خواب می توانید امیال و خواسته های ناخودآگاه خود را دریابید؟ در حالی که بیشتر نظریه های مدرن رویاها نشان می دهد که جواب مثبت نیست، این امر مانع از مترجمان و تحلیلگران نمی شود که مجموعه ای از فرهنگ لغت هایی را برای رویا منتشر کنند تا مشخص شود که این مضامین و سمبل های مشترک در واقع چیست. بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از متداول ترین رویا ها و آنچه که محبوب ترین کتاب های تعبیر خواب در مورد آنها می گویند بپردازیم.

1. رویای مشترک در مورد سقوط

رویاها در مورد سقوط از ارتفاعات بسیار رایج است. در حالی که یک فرضیه محبوب وجود دارد که اگر در رویای خود به زمین بیافتید در زندگی واقعی خواهید مرد، این درست نیست. بنابراین دقیقاً رویای سقوط چه معنایی می تواند داشته باشد؟

طبق بسیاری از تفسیرهای رویایی رایج و حداقل یک مطالعه، رویای افتادن نشانه این است که چیزی در زندگی شما به درستی پیش نمی رود. ممکن است نشان دهد که شما باید در یک انتخاب تجدید نظر کنید یا یک مسیر جدید را در زندگی نظر بگیرید.

راسل گرانت، نویسنده کتاب دیکشنری رویای مصور، ادعا می کند: «رویای سقوط بسیار متداول است. این نمادی از ترس در زندگی واقعی است. شاید عدم موفقیت در کار یا زندگی عاشقانه شما.» سقوط اغلب این نیاز را ابراز می کند که به خودتان اجازه دهید در زندگی بیشتر پیش بروید و از زندگی بیشتر لذت ببرید.

سقوط کردن در خواب

2. رویا هایی درباره برهنه شدن در ملاء عام

آیا تا به حال یکی از آن رویا های ناخوشایند را که در مدرسه یا دفتر با لباس تولد خود ظاهر می شوید، داشته اید؟ نگران نباشید خواب دیدن درباره برهنگی غیر معمول نیست. پنی پیرس، نویسنده فرهنگ لغت Dream for Dummies، نشان می دهد که خواب دیدن برهنگی در ملاء عام ممکن است نشانگر این باشد که شما یک دلهره را احساس می کنید یا از آشکار کردن نواقص و کاستی های خود میترسید.

3. رویا هایی درباره تعقیب

رویاهایی که توسط یک مهاجم شناخته شده یا ناشناخته دنبال می شوید می تواند بسیار وحشتناک باشد. این نوع رویای مشترک بسیار متداول است. اما این خوابها در مورد آنچه در ذهن شما می گذرد، چه می گویند؟ مترجمان رویا اغلب نشان می دهند که چنین رویاهایی به معنای این است که شما سعی می کنید از چیزی در زندگی روزمره خود اجتناب کنید.

تونی کریسپ، نویسنده کتاب فرهنگ لغت رویا، نشان می دهد که تعقیب در خواب ممکن است نشان دهنده تمایل به فرار از ترس یا خواسته های شخصی شما باشد. کلید فهمیدن چنین رویایی تا حدودی به هویت تعقیب کننده شما بستگی دارد. تعقیب توسط حیوان ممکن است نشانگر این باشد که شما عصبانیت، احساسات و عواطف دیگر خود را پنهان می کنید.

اگر تعقیب کننده شما چهره ای مرموز و ناشناخته باشد، ممکن است نمایانگر یک تجربه کودکی یا آسیب های گذشته باشد. اگر کسی توسط جنس مخالف مورد تعقیب قرار گرفته باشد، کریپس پیشنهاد می کند که این بدان معنی است که از عشق می ترسید یا از یک رابطه گذشته آسیب دیده است.

4. رویا درباره از دست دادن دندان ها

پنی پیرس، نویسنده کتاب فرهنگ لغت رویا برای انسانها، نشان می دهد که رویای از دست دادن دندان ها می تواند معانی مختلفی داشته باشد. ممکن است به این معنی باشد که نگران جذابیت یا ظاهر خود هستید. همچنین ممکن است بیانگر این باشد که شما نگران توانایی خود در برقراری ارتباط هستید یا نگران این هستید که ممکن است چیزی خجالت آور گفته باشید.

وی توضیح می دهد: «ذات واقعی دندانها توانایی آنها برای نیش زدن، بریدن، پارگی و آسیاب شدن است.» «اگر دندانهای شما از بین بروند، قدرت شخصی خود را از دست می دهید و توانایی خود را برای قاطعیت و محافظت از خود از دست خواهید داد.»

5. رویاهایی در مورد مرگ

مرگ یکی دیگر از موضوعات متداول در رویاها و موردی است که می تواند خصوصاً ناامید کننده باشد. رویا بیننده گاهی اوقات در خواب مرگ یکی از عزیزان و یا حتی رویای مرگ خود را می بینند. تعبیر رویای عامه گاه نشان می دهد که چنین رویایی نشان دهنده اضطراب در مورد تغییر یا ترس از ناشناخته ها است.

«مانند مرگ، تغییر می تواند ترسناک باشد زیرا - همچنین مانند مرگ - ما نمی دانیم که «طرف دیگر تغییر چیست» به همین دلیل رؤیا در ذهن برابر است با مرگ. لوری لونبرگ در کتابش نوشته: «قفل رویاهای خود را باز کنید، زندگی خود را تغییر دهید.»

لوونبرگ همچنین معتقد است که خواب دیدن درباره مرگ یکی از عزیزان می تواند ترس مشابهی از تغییر را منعکس کند، به خصوص در مورد کودکانی که به سن رشد رسیده و در حال بزرگ شدن هستند. وی اظهار داشت که چنین تغییراتی نشان می دهد که کودک در حال رشد است و ذهن والدین شروع به تعجب می کند که نسخه کوچکتر کودک کجا رفته است. بنابراین، چنین رویاهای از دنیا رفتن و مردن، نوعی سوگواری را برای گذشت زمان اجتناب ناپذیر نشان می دهد. همچنین مطالعات نشان داده است که افرادی که نزدیک به پایان عمرشان و یا عمر عزیزان پیرامونشان است، رویاهای قابل توجه و معناداری را تجربه می کنند که اغلب مربوط به یک حضور راحت، آماده شدن برای رفتن، تماشا یا تعامل با آن مرحوم، تجربه های پریشانی و تجارت ناتمام است.

6. رویاهای مربوط به برگزاری آزمون

آزمون دادن در خواب

به گفته کریگ همیلتون پارکر، نویسنده کتاب «معنی پنهان رویاها»، رویای امتحان دادن ممکن است ترس اساسی از عدم موفقیت را نشان دهد. مطالعات همچنین نشان داده اند که رویاهایی از این دست در اغلب فرهنگها مشترک است. وی می نویسد: «امتحانات تجربیاتی استرس زا است که در آن شما با کمبودهای خود روبرو می شوید.» «خواب امتحان دادن، دیر کردن برای امتحان یا آمادگی نداشتن برای امتحان نشان می دهد که شما برای چالش های زندگی واقعی احساس آمادگی ندارید.»

پیشنهاد می کنیم که مقاله درمانی بی خوابی را مطالعه کنید؛ بی خوابی و راهکارهای درمان آن

7. رویاهای مربوط به خیانت

خواب دیدن اینکه همسر یا شریک عاطفی شما با شخص دیگری به شما خیانت میکند می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. در بعضی موارد، مردم حتی تعجب می کنند که آیا واقعاً رویا واقعی است یا خیر. آیا خواب دیدن شریک زندگی شما نشان از بی وفایی اوست و به این معنی است که ممکن است اتفاق بیافتد؟ یا اینکه قبلاً اتفاق افتاده؟

در حالی که در بعضی موارد، چنین رویاهایی می تواند بازتاب ترس از آگاه شدن از چنین خیانتی باشد، تریش و راب مک گرگور، نویسنده کتاب فرهنگ کامل رویاها (یک راهنما برای دانستن اینکه رویاهای شما چه معنی دارد)، باور دارند که چنین رویاهایی احتمالاً به این معنا نیست که همسر شما خیانت کرده یا قرار است خیانت کند.

حوا آدامزون و گیل ویلیامسون، نویسندگان کتاب راهنمای رویای کامل Idiot، اظهار داشتند که چنین رویاهایی در مورد خیانت نشان دهنده موضوعاتی همچون اعتماد، وفاداری و ارتباط در یک رابطه است. آنها می نویسند: «اگر شما یا شریک زندگیتان در خیال خود خیانت کرده اید، اکنون یکی از شما آنچه را که از آن رابطه لازم دارید دریافت نمی کند.»

8. رویاهای مربوط به پرواز

بسیاری از افراد رویاهای مربوط به پرواز را تجربه می کنند. آنها می توانند هیجان انگیز و حتی رهایی بخش باشند اما بعضی اوقات می توانند وحشتناک باشند (مخصوصاً برای کسانی که از ارتفاعات می ترسند). به گفته تونی کریپس، نویسنده کتاب واژه نامه رویا، رویاهای پرواز اغلب دو بعد بسیار متفاوت را نشان می دهد. از یک سو، چنین رویاهایی می تواند بیانگر احساس آزادی و استقلال باشند از طرف دیگر، آنها همچنین می توانند میل به فرار یا گریختن از واقعیت های زندگی را نشان دهند.

او می نویسد: «پرواز در خواب بیشتر اوقات جنبه مستقل پرواز را نشان می دهد. اما از آنجا که این امر معمولاً احساس مثبت لذت را در پی دارد، پرواز ممکن است تمایل جنسی ما را به تصویر بکشد، به ویژه آن جنبه های آزادی از هنجارها و محدودیتهای اجتماعی.»

9. رویاهای مربوط به بارداری

رویا و خواب

مفسران رویا اغلب می گویند که رویاهای مربوط به بارداری، همه چیز را از خلاقیت تا ترس نشان می دهد. دیوید سی لوف، نویسنده کتاب فرهنگ لغت رویای، معتقد است که بعضی اوقات رویاهای بارداری ممکن است ترس زن از یک مادر ناکافی بودن را نشان دهد. از سوی دیگر، تونی کریسپ نویسنده، نشان می دهد که چنین رویاهایی نشانگر این است که فرد رویایی در حال گسترش برخی زمینه های بالقوه یا تعمیق روابط است.

3 رویای خاص و مشترک

رویای از دست دادن دندان ها

خواب دیدن از دست دادن دندان یا افتادن دندان یکی از رایج ترین خوابها است. این یکی ممکن است ریشه در واقعیت داشته باشد: بر اساس یک مطالعه در سال 2018، تحریک واقعی دندان می تواند دلیل رویاهای از دست دادن دندان های شما باشد، نه ناراحتی روانی یا کیفیت خواب، که به عنوان توضیح نیز ارائه شده است.

لوونبرگ ادعا می کند که هر رویایی که بخشی از دهان، به ویژه دندان ها را درگیر کند، می تواند به مسائل ارتباطی در زندگی واقعی مرتبط باشد. لوونبرگ ادامه میدهد: دندان ها قرار است در دهان ما ثابت بمانند، بنابراین وقتی در خواب می افتند، اغلب این عارضه جانبی گفتار شل در زندگی واقعی است: اجازه می دهیم چیزی از دهانمان خارج شود که باید در جای خود باقی می ماند. او خاطرنشان می کند که یکی دیگر از عناصر رایج این نوع رویا، نگرانی در مورد ظاهر فردی است.

رویای خیانت کردن

رویاهایی که در مورد خیانت شما یا شریک زندگی تان وجود دارد ممکن است ناراحت کننده باشد، اما غیر معمول نیست. طبق نظرسنجی دیگری که Amerisleep روی بیش از 1000 نفر در سال 2020 انجام داد، تقریباً 23٪ از بزرگسالان ایالات متحده در مورد خیانت رویای مشترک دارند. لوونبرگ می گوید این رویایی است که بیشتر از همه درباره او سؤال می شود، و می گوید که اگر خیانت در گذشته شما وجود داشته باشد، می تواند نشانه ای از مسائل اعتماد باشد که باید حل شوند.

او می گوید: «این نشانه ای نیست که شریک زندگی شما به شما خیانت می کند. با این حال، به این معنی است که شما احساس می کنید نفر سوم در رابطه شما وجود دارد. این رویا میتواند باعث شود که شما احساس کنید کنار گذاشته شده اید.

او ادامه می دهد: اگر شما کسی هستید که در خواب به شریک زندگی تان خیانت می کنید، این می تواند در مورد عنصر جدیدی در زندگی شما باشد که ناخودآگاه شما با او درگیر شده است.

رویای برهنه شدن در ملاء عام

رویاهای مربوط به برهنه شدن در ملاء عام اغلب در رسانه ها صحبت می شود و دلیل خوبی هم دارد: طبق نظرسنجی Amerisleep در سال 2020، 12٪ از رویاها حول برهنه شدن در جایی دیده شده است. لوونبرگ می گوید: این رویای تکرار شونده معمولاً به چیزی در زندگی روزمره شما مرتبط است که باعث می شود شما احساس خجالت یا آسیب پذیری کنید. در ادامه لوونبرگ میگوید که بزرگترین عنصر این رویا نگرانی شما از این است که همه نگاه ها به سمت شما باشد. بنابراین احتمالاً موقعیتی در زندگی بیداری وجود دارد که همان نگرانی را ایجاد میکند، مانند ارائه یک سخنرانی. او خاطرنشان می کند که در طول این رویاها، خواب بیننده معمولاً نگران برهنه شدن است، اما به نظر می رسد هیچ کس دیگری برایش مهم نیست، که به گفته او ناخودآگاه سعی می کند به شما اطمینان دهد که شما بیش از آنچه که لیاقتش را دارد به او انرژی میدهید.

فورد همچنین می گوید که این موضوع رویایی در مورد در معرض قرار گرفتن، آسیب پذیر بودن یا خجالت زده شدن در طول زندگی واقعی است.

منبع: verywellmind.com/dream

نظرات کاربران:
حمیده
پاسخ به این نظر
1402/11/21

من هربار که خواب میبینم این هستش که یک نفر از اقوامم تواون خواب فوت میکنه این نوع خواب میتونه دلیل خاصی داشته باشه؟

0 0
مهشید
پاسخ به این نظر
1400/6/23

من تقریبا هفته ای یکبار رویای سقوط میبینم و با وحشت از خواب بلند میشم کلافه شدم

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ