ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

بی خوابی زیاد و ارتباط آن با تغذیه و ورزش

بی خوابی زیاد و ارتباط آن با تغذیه و ورزش

بی خوابی زیاد یک عامل شایع در افسردگی است. وقتی مدام دچار پرخوابی و یا بی خوابی هستیم در واقع تعادل خوابمان به هم خورده و نمیتوانیم شرایط عادی روزانه و شبانه مان را داشته باشیم؛ اولین آلارم و نشانه از افسردگی را میتوانیم در خود پیدا کنیم. البته این که افرادی در هفته یک یا دو بار دچار اختلال خواب میشوند دلیلی برای این نشانه نیست. 

علائم افسردگی باید طول دوره سه ماه داشته باشد تا نشان از علائم افسردگی باشد. در واقع فردی که یک هفته تا دو هفته هم دچار بی خوابی و یا پر خوابی باشد هم نمیتوان بگوییم از نشانه های افسردگی است. افسردگی در خود نشانه های مهم دیگری هم دارد که بی خوابی زیاد و پر خوابی یکی از نشانه های آن است.

بنابراین اگر چنین شرایطی را در یک دوره سه ماه داشته ایم باید به دکتر روانشناس مراجعه کنیم و شرایط کلیمان را مورد بررسی قرار دهیم. 

بی خوابی زیاد و علائم افسردگی

بی خوابی زیاد به دلیل به هم خوردن هورمن های مغزی نیز میتواند به وجود بیاید که در اثر استرس و اضطراب شکل میگیرند. افراد مضطرب از این شکایت دارند که فکر و خیال نمیگذارد به خواب برویم. نام این فکر و خیال که نه مربوط به گذشته است و نه در آینده قرار است اتفاق بیافتد اضطراب است که خود را در بی خوابی و فکر و خیال نشان میدهد. 

نشانه های اضطراب

نشانه های اضطراب در بدن و جسم به صورت واضح عمل میکنند و خود را نشان میدهند، پر خوری، کم خوابی، بی خوابی، عرق کردن دست، سرخ شدن صورت، معده دردهای عصبی و بی دلیل و یا حتی بسیاری از دردهای مفصلی میتوانند نشانه هایی از وجود اضطراب باشند که در جسم، خود را به عنوان درد جسمی نشان میدهند.

اضطراب در واقع مسئله ایی نیست که به یکباره در فردی ظهور پیدا کند. اضطراب های بنیادی ریشه در کودکی، سرکوب احساسات، بیان نکردن و شناخت نداشتن به نوع احوال و احساسات یک فرد است که به مرور دچار تعارض میشود و تعارض یک عامل مهم و به وجود آورنده اضطراب است.

بی خوابی زیاد

اضطراب ترسی است که هیچ دلیل واضحی ندارد و بی دلیل فرد دچار دل آشوبه ایی میشود که نمیداند چگونه باید آن را کنترل و مدیریت کند و این احوال کم کم به صورت مشکلات جسمی و دردهای بدنی خود را نشان میدهد تا این اخطار را به ما بدهند که روان ما تحت فشار است و نیاز به کمک دارد.

البته هوشیاری زمانی عمل میکند که پیش از دردهای اینچنینی و با سطح کمی از اضطراب و آشنایی مختصری از وجود خودمان بتوانیم به روانمان رسیدگی کنیم و با مراجعه به روانشناس خود را از دست مشکلات و معضلات برهانیم تا پس از آن گرفتار دردهای بیش از این نشویم.

بنابراین باید بدانیم بی خوابی در دوره های طولانی خود نشانه ایی است که میتواند به ما در کمک کردن به خودمان یاری برساند تا گرفتار افسردگی شدید و روان رنجوری نشده ایم. البته نکته مهم در بی خوابی های کوتاه مدت و دوره ایی این است که باید به تنظیم خوابمان کمک کنیم.

ورزش نکردن و ارتباط آن با بی خوابی زیاد

اینکه چه ساعتی از روز بیدار میشویم و در طول روز به چه میزان فعالیت داریم و در شب چه زمانی به خواب میرویم، برنامه ایی است که خودمان میتوانیم با توجه به آن خود را از بی خوابی های دوره ایی نجات دهیم.

فعالیت های روزانه، مثل ورزش کردن به غیر از اینکه باعث نشاط در روان ما میشود بدن را هم خسته میکند و ما در طول شب خود را نیازمند خواب میبینیم. 

اما اگر مدام یک جا نشسته باشیم ‌و فعالیتمان فقط فکری باشد و تحرک بدنی بالایی نداشته باشیم به اختلال در خواب مواجه میشویم. یکی دیگر از عوامل اثر گذار در خواب و نظم در خواب، خوراک است.

ارتباط تغذیه و بی خوابی

آخر شب، غذای سنگین نخوریم و از چای و قهوه استفاده نکنیم که باعث بیخوابی میشوند و همچنین استفاده از نوشیدنی های آرامبخش نیز در داشتن خواب راحت نیز بسیار اثر گذار میباشد.

مراحل خواب با تقسیم بندی ایوانوویچ

مراحل خواب با تقسیم بندی ایوانوویچ

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(12 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: بی خوابی زیاد و ارتباط آن با تغذیه و ورزش

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی