22004925 021

بهترین روش درمانی برای بی خوابی چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(33 رای)
بهترین روش درمانی برای بی خوابی چیست؟

بهترین روش درمانی برای بی خوابی چیست؟ بی خوابی زیاد یک عامل شایع در حالت های افسردگی و اضطراب است. وقتی مدام دچار پرخوابی و یا بی خوابی هستیم در واقع تعادل خوابمان به هم خورده و نمیتوانیم شرایط عادی روزانه و شبانه مان را داشته باشیم؛ اولین آلارم و نشانه از افسردگی را میتوانیم در خود پیدا کنیم. البته این که افرادی در هفته یک یا دو بار دچار اختلال خواب میشوند دلیلی برای این نشانه نیست.

علائم افسردگی باید طول دوره سه ماه داشته باشد تا نشان از علائم افسردگی باشد. در واقع فردی که یک هفته تا دو هفته هم دچار بی خوابی و یا پر خوابی باشد هم نمیتوان بگوییم از نشانه های افسردگی است. افسردگی در خود نشانه های مهم دیگری هم دارد که بی خوابی زیاد و پر خوابی یکی از نشانه های آن است. بنابراین اگر چنین شرایطی را در یک دوره سه ماه داشته ایم باید به دکتر روانشناس مراجعه کنیم و شرایط کلیمان را مورد بررسی قرار دهیم.

بی خوابی زیاد و علائم افسردگی

بی خوابی زیاد به دلیل به هم خوردن هورمن های مغزی نیز میتواند به وجود بیاید که در اثر استرس و اضطراب شکل میگیرند. افراد مضطرب از این شکایت دارند که فکر و خیال نمیگذارد به خواب برویم. نام این فکر و خیال که نه مربوط به گذشته است و نه در آینده قرار است اتفاق بیافتد اضطراب است که خود را در بی خوابی و فکر و خیال نشان میدهد.

نشانه های اضطراب

نشانه های اضطراب در بدن و جسم به صورت واضح عمل میکنند و خود را نشان میدهند، پر خوری، کم خوابی، بی خوابی، عرق کردن دست، سرخ شدن صورت، معده دردهای عصبی و بی دلیل و یا حتی بسیاری از دردهای مفصلی میتوانند نشانه هایی از وجود اضطراب باشند که در جسم، خود را به عنوان درد جسمی نشان میدهند.

اضطراب در واقع مسئله ایی نیست که به یکباره در فردی ظهور پیدا کند. اضطراب های بنیادی ریشه در کودکی، سرکوب احساسات، بیان نکردن و شناخت نداشتن به نوع احوال و احساسات یک فرد است که به مرور دچار تعارض میشود و تعارض یک عامل مهم و به وجود آورنده اضطراب است.

بی خوابی زیاد

اضطراب ترسی است که هیچ دلیل واضحی ندارد و بی دلیل فرد دچار دل آشوبه ایی میشود که نمیداند چگونه باید آن را کنترل و مدیریت کند و این احوال کم کم به صورت مشکلات جسمی و دردهای بدنی خود را نشان میدهد تا این اخطار را به ما بدهند که روان ما تحت فشار است و نیاز به کمک دارد. البته هوشیاری زمانی عمل میکند که پیش از دردهای اینچنینی و با سطح کمی از اضطراب و آشنایی مختصری از وجود خودمان بتوانیم به روانمان رسیدگی کنیم و با مراجعه به روانشناس خود را از دست مشکلات و معضلات برهانیم تا پس از آن گرفتار دردهای بیش از این نشویم.

بنابراین باید بدانیم بی خوابی در دوره های طولانی خود نشانه ایی است که میتواند به ما در کمک کردن به خودمان یاری برساند تا گرفتار افسردگی شدید و روان رنجوری نشده ایم. البته نکته مهم در بی خوابی های کوتاه مدت و دوره ایی این است که باید به تنظیم خوابمان کمک کنیم.

ورزش نکردن و ارتباط آن با بی خوابی زیاد

اینکه چه ساعتی از روز بیدار میشویم و در طول روز به چه میزان فعالیت داریم و در شب چه زمانی به خواب میرویم، برنامه ایی است که خودمان میتوانیم با توجه به آن خود را از بی خوابی های دوره ایی نجات دهیم. فعالیت های روزانه، مثل ورزش کردن به غیر از اینکه باعث نشاط در روان ما میشود بدن را هم خسته میکند و ما در طول شب خود را نیازمند خواب میبینیم. اما اگر مدام یک جا نشسته باشیمو فعالیتمان فقط فکری باشد و تحرک بدنی بالایی نداشته باشیم به اختلال در خواب مواجه میشویم. یکی دیگر از عوامل اثر گذار در خواب و نظم در خواب، خوراک است.

ارتباط تغذیه و بی خوابی

آخر شب، غذای سنگین نخوریم و از چای و قهوه استفاده نکنیم که باعث بیخوابی میشوند و همچنین استفاده از نوشیدنی های آرامبخش نیز در داشتن خواب راحت نیز بسیار اثر گذار میباشد.

مراحل خواب با تقسیم بندی ایوانوویچ

مراحل خواب با تقسیم بندی ایوانوویچ

بهترین روش درمانی برای بی خوابی چیست؟

درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی (CBT-I) میتواند به شما در کنترل یا از بین بردن افکار و اعمال منفی که باعث بیدار ماندن شما می شود کمک کند و به طور کلی به عنوان اولین خط درمانی برای مبتلایان به بی خوابی توصیه می شود. به طور معمول، CBT-I به همان اندازه یا مؤثرتر از داروهای خواب آور می تواند کمک کننده باشد.

چه دکتری اختلالات خواب را درمان می کند؟

روانپزشک متخصص در تشخیص و درمان اختلالات خواب. روانپزشک می تواند داروهای خواب آور را تجویز کند، در حالی که یک روانشناس نمی تواند. یک روانشناس یا روانپزشک می تواند برای کمک به درمان بی خوابی شما مشاوره یا رفتار درمانی ارائه دهد.

چه عواملی باعث اختلالات خواب می شود؟

 • اختلالات جسمی (درد مزمن ناشی از آرتروز، سردرد، فیبرومیالژیا)
 • مشکلات پزشکی (آسم)
 • اختلالات روانپزشکی (افسردگی و اضطراب)
 • مسائل مربوط به محیط زیست

انواع اختلالات خواب چیست؟

 • آپنه انسداد خواب (OSA)
 • سندرم مقاومت هوایی فوقانی (UARS)
 • اختلال حرکتی دوره ای اندام (PLMD)
 • سندرم پای بی قرار (RLS)
 • نارکولپسی
 • اختلال رفتار خواب REM

کدام یک از قرصهای خواب خطرناک هستند؟

تحقیقات نشان می دهد هشت مورد از قرصهای خواب آور یا داروهای خواب آور رایج، با افزایش خطر مرگ و میر همرا هستند از جمله زولپیدم (که به نام تجاری Ambien معروف است) و تمازپام (Restoril) مرتبط هستند.

اگر بی خوابی داشته باشم، چه غذایی باید بخورم؟

در اینجا تعدادی از بهترین غذاهایی که می توانید قبل از خواب بخورید که برای افزایش کیفیت خواب کمک کننده باشد را معرفی می کنیم.

 1. انواع بادام ها
 2. بوقلمون
 3. چای بابونه؛ چای بابونه یک چای گیاهی محبوب است که ممکن است مزایای سلامتی زیادی داشته باشد.
 4. کیوی
 5. آب آلبالو
 6. ماهی چرب

بهترین دارو برای اضطراب و بی خوابی کدام است؟

اسزوپلون (لونستا)، که یک آرام بخش غیر بنزودیازپین است. (ramelteon Rozerem) که آگونیست گیرنده ملاتونین است. (trazodone Desyrel) که یک ضد افسردگی از کلاس آنتاگونیست سروتونین و مهار کننده مجدد است.

رایج ترین قرص های خواب آور خواب کدامند؟

 • زولپیدم
 • زالپلون
 • اززوپلون
 • راملتون

بهترین روش درمانی برای بی خوابی چیست؟

در اینجا چند نکته برای درمان بی خوابی آورده شده است:

 • هر روز بطور منظم بیدار شوید.
 • الکل و محرک هایی مانند نیکوتین و کافئین را کم کنید.
 • چرت زدن ها را محدود کنید.
 • به طور منظم تمرین یا ورزش کنید.
 • فعالیت های خود را در رختخواب محدود کنید.
 • درست قبل از رفتن به رختخواب، نخورید و ننوشید.
 • محیط خواب خود را راحت کنید.
نظرات کاربران:
زهرا
پاسخ به این نظر
10:07 - 10 آبان 99

من بشدت بی خوابم و زجر میکشم. تمام برنامه های روزانه ام تحت الشعاع قرار گرفته و به مخاطره افتاده. آیا باید قرص استفاده کنم یا مشاوره تنها کفایت میکند؟

0 0
افزودن نظر:
captcha