22004925 - 021

ریشه عصبانیت های بی دلیل، عوارض و نحوه کنترل

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)
ریشه عصبانیت های بی دلیل، عوارض و نحوه کنترل

منشا عصبانیت های بی دلیل در روان هر انسانی پدیدار میشود. در واقع عصبانیت های بی دلیل وجود ندارند و انسان برای هر واکنشی که در هر شرایطی نشان میدهد، دلیلی موجه در روان خود دارد و دلایل آن منبعی از خشم است. خشم پایه ایی قوی از احساسات سرکوب شده است که در روان باقی می ماند و پس از آن در هر شرایطی بروز پیدا میکند.

افراد روان رنجور

شاید ما به عنوان فردی که با یک فرد عصبانی مواجه میشویم، برایمان این حجم از عصبانیت بر سر مسائلی کوچک بی دلیل به نظر آید اما مسئله دقیقا در اینجاست که افراد روان رنجور در حالت تدافعی قرار دارند و هر واکنشی از اطرافیان، میتواند آنها را عصبانی و خشمشان را بر انگیخته کند.

عصبانیت های بی دلیل

افرادی که در اطراف افراد عصبانی قرار دارند به این نوع رفتار «عصبانیت های بی دلیل» میگویند اما نکته مهم این است که هیچ عصبانیتی بی دلیل نیست و در واقع واکنشی است که از روان هر فردی برخواسته می شود. باید دقت کنیم که در روابطمان با این دست از افراد کجا هستیم و به دنبال چه چیزی میگردیم.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان خشونت و عصبانیت

اهمیت شناخت افراد تکانشی

اگر در شرایطی مانند شناخت پیش از ازدواج باشیم، چنین رفتارهایی را باید بسیار جدی قلمداد کنیم. نادیده گرفتن رفتارهایی از این دست که نشان از روان رنجوری، منیک و خشم های فروخورده پیش از آن است، میتواند هر رابطه و فردی را از پا درآورد و در آخر هیچ دستآوردی جز ناراحتی، خشم و فروپاشی روابط نداشته باشد. بنابراین افراد عصبانی که گاها احساس میکنیم بی هیچ دلیلی عصبانی میشوند، باید خود را مورد بررسی قرار دهند و آستانه تحملشان را به میزانی که بتواند روابطشان را تحت تاثیر قرار ندهد، بالا برند. افراد عصبانی نیازمند کمک هستند و این کمک به دست هیچ کسی به غیر از یک مشاور روانشناس بر نمی آید.

عصبانیت بی دلیل

بروز خشم بیشتر با راهنمایی اشتباه

نصیحت کردن و شمردن معایب این افراد تنها باعث بروز خشم بیشتر و عصبانیت بیشترشان میشود و از جایی به بعد، کنترل رفتارشان را نیز از دست میدهند و ممکن است به رفتارهایی همچون خشونت های فیزیکی بپردازند. از اینرو افراد عصبانی به دلیل وجود خشم در درونشان در بیشتر مواقع از خشمی که نشان داده اند، پشیمان و متاثر میشوند و تجربه احساس پشیمانی نیز باعث میشود احساس ناخوشایند دیگری را نیز تجربه کنند.

بررسی شرایط عصبانی شدن

افراد عصبانی در چرخه ایی از خشم و عذاب وجدان قرار میگیرند و مدام حال بهتری را تجربه میکنند. اینگونه افراد باید بررسی کنند و بدانند در چه شرایطی عصبانیتشان بیشتر میشود، با معاشرت با چه افرادی احساس خشم کرده و عصبانی میشوند و چه محیطی میتواند آنها را برای خشم و عصبانیت تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین با بررسی شرایطشان میتوانند بصورت رفتاری و شناختی در مسئله شان تغییر ایجاد کنند.

/// شماره های تماس ///

بیرون بردن خود از شرایط عصبانیت در ابتدای شروع درمان

با نرفتن به محیط هایی که خشمشان را بیشتر میکند و همچنین با معاشرت نکردن با افرادی که میتوانند در لحظه ایی آنها را عصبانی و جریح کنند و همچنین دقت کردن به شرایطی که در آن قرار دارند و باعث عصبانیت میشود؛ مثل ناراحتی، خستگی، اضطراب و غم، خود را از چنین شرایطی دور نگه دارند. در واقع هر فردی خود مسئول رفتار خود است و ما نمیتوانیم به عنوان فردی عصبانی همه اطرافیان خود را مقصر بدانیم و از جایی به بعد باید به دنبال راهکاری برای درمان خود و روابطمان باشیم و بهبود در آنها را تجربه کنیم.

عوامل کاهش عصبانیت های یکباره

  1. نفس عمیق کشیدن؛
  2. شمارش اعداد تا ۲۰؛
  3. نوشیدن آب و صبر کردن؛
  4. ترک کردن فضایی که در آن یا عصبانی شده ایم و یا احتمال عصبانیت خود را میدهیم.
  5. باور این که ما در هر بحث و حرفی نباید پیروز باشیم و کلام آخر را بزنیم؛
  6. باور اینکه هر کسی اشتباه میکند و ما مسئول توجیه و توضیح اشتباهات اطرافیانمان نیستیم و افراد میتوانند در اشتباه خودشان بمانند؛
  7. ما مسئول آرامش خود و احساس خوشایند برای خودمان هستیم و پیش از تجربه هر عصبانیتی باید این جمله را با خود مرور کنیم؛
  8. اجازه دهیم دیگران برنده باشند و فقط تماشاچی باشیم. نیازی به مبارزه با همه جهان هستی را نداشته باشیم و توان خود را در عصبانیت های بی دلیل از دست ندهیم.

و مواردی از این دست که میتواند ما را قدم به قدم در راه صبور بودن و آرامش بیشتر هدایت کند.

افزودن نظر:
CAPTCHA2
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث