22004925 021

3 الگوی رایج سبک های فرزند پروری

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(28 رای)
3 الگوی رایج سبک های فرزند پروری

سبک های فرزند پروری و آشنایی با این شیوه ها باعث میشود ما به عنوان والدین بتوانیم تشخیص دهیم در چه سبک و سیاقی فرزندمان را رشد دهیم. در واقع خانواده ها همیشه در این تفکر هستند که این سبک و روشی که پیش گرفته اند مناسب ترین راه پرورش کودکانشان است یا خیر. در این مقاله 3 الگوی رایج سبک های فرزند پروری را به صورت کامل به شما خواهیم گفت.

اشتباه در سبک فرزند پروری

والدین در تربیت کودک، یا شبیه سبک پرورش خودشان عمل می کنند که از آن راضی بوده اند و یا کاملا با آنچه که در گذشته نسبت به خودشان به عنوان تربیت اعمال شده، در رنج بوده اند و ترجیح میدهند کودکشان با آنها کاملا متفاوت باشد. در واقع هر آنچه را که برای خودشان دلخوری و ضرر و زیان محسوب میشده را کنار میگذارند و سبک و روشی جدید در فرزند پروری انتخاب میکنند.

روش های جدید فرزندپروری

این روش جدید فرزند پروری میتواند یا خوب عمل کند و یا آسیب رسان باشد. نکته مهم در این است که مهم پیدا کردن سبکی که یا شبیه تربیت ما به عنوان والد باشد، نیست بلکه نکته در پیدا کردن بهترین روش در تربیت فرزندان است. همچنین بهترین روش مستلزم انتخاب درست از روی شناخت و مطالعه است. سبکهای ژاپنی در ایران رایج شده که برای بعضی از کودکان بسیار مفید است. فرزندان با تفاوت های واضح در نوع نگرش و فیزیک و روان خود هر کدام به روشی تربیت پذیر میشوند اما قوانین تربیتی میتواند همیشه قوانینی موجه و قابل انعطاف باشد.

سبک های فرزند پروری

3 الگوی رایج سبک های فرزند پروری

سبک سخت گیرانه و یا همان سبک مستبدانه

از سبک های فرزند پروری است که کودکان در آن همیشه احساس استیصال میکنند. کودکان با شادی و بازی و هیجان دچار رشد و خلاقیت میشوند اما در سبک فرزند پروری سخت گیرانه جلوی این رشد و خلاقیت به آسانی گرفته میشود. کودک در این روش مدام در حال کنترل است.

والدین کنترل گر، سخت گیر و در اضطراب که همه چیز را باید از نگاه خود مورد بررسی قرار بدهند. آزادی عمل را از کودک میگیرند و او را تبدیل به موجودی دست آموز میکنند که در دست این رفتاری که کودک اتخاذ میکند، خشمی همیشگی جای میگیرد.

بنابراین والدین سخت گیر و کنترل گر، آنهایی که باید و نباید های مدام دارند، غذا خوردن، تلویزیون دیدن، بازی کردن، دوست پیدا کردن، معاشرت کردن، حرف زدن، شوخی کردن کودک را مدام در حال کنترل کردن هستند و هر عملی از کودک را تحت نظارت کامل خود انجام میدهند و همیشه نکته هایی برای بیان رفتار مناسب و بهتر دارند، والدین کنترل گری خوانده میشوند که بچه ها را دچار نقص های همیشگی میکنند تا جاییکه در هیچ مرحله ای از زندگیشان احساس عزت نفس، اعتماد به نفس و استقلال را تجربه نمیکنند.

سبک آسان گیر

در مقابل والدین سخت گیر، دقیقا نقطه مقابلشان، والدین آسانگیر را داریم. این پدر و مادرها معتقد هستند کودک آزاد است هر کاری میخواهد انجام دهد. کودکان لوس، پر توقع و مغرور از این دست والدین تربیت شده اند. در واقع کودک اگر بخواهد بر اساس غریزه خود عمل کند، همیشه میخواهد آسان ترین و منفعت طلبانه ترین راه را انتخاب کند.

هدفمندی، رشد و خلاقیت، آموزش یک هنر و یا ورزش، استقلال داشتن، نحوه صحیح معاشرت با اطرافیان و دوست یابی همه و همه به تربیت فرزندان مربوط میشود که خانواده های آسانگیر در این روش تربیتی آسان خود، تمام این نقش ها را از کودک میگیرند.

کودکانی با والدین آسانگیر، در همه حال آنچه را که میخواهند انجام میدهند، هدف و قانون مشخصی ندارند، در هیچ چهارچوبی جا نمیگیرند و اکثر دستآوردهایشان از طریق گریه و جیغ و داد میباشد. بنابراین والدینشان همیشه در حال سوال کردن از خود هستند که ما هر کار لازمی برای فرزندمان انجام داده ایم، چرا او همیشه پر توقع و سرکش است. اینگونه والدین برای جلوگیری از آسیب های احتمالی باید در نحوه رفتار با فرزندشان تجدید نظر کنند.

سبک مقتدرانه

یکی از الگوهای رایج سبک فرزند پروری سبک مقتدرانه است که از دو سبک دیگر اصول و روش بهتری دارد. اقتدار به معنای بینش و هدف داشتن است، نه آسانگیری و نه کنترل گری و مستبد بودن. افراد مقتدر با دنبال کردن یک هدف خاص که در واقع رشد و تربیت فرزند با آموزش مهارت های زندگی و اجتماعی است، کودکانشان را رشد میدهند.

این والدین با این روش از تربیت، فرزندانی شاد، پر هیجان، خلاق و در عین حال آرام دارند که از روانی سالم برخوردار میشوند. برای هر دستآوردی به جیغ و گریه و زور متوسل نمیشوند، زیرا میدانند دستآوردی نخواهند داشت. خانواده های مقتدر با بینش و آگاهی عمل میکنند، از سطحی از آگاهی برخوردارند و فرزندانشان را دچار تعارض، سرکوب و یا اضطراب نمیکنند. قوانین را میدانند و طبق آنها عمل میکنند؛ بنابراین نیازی به کنترل گری مدام ندارند و میدانند اگر غیر از قوانین خانواده عمل کنند دستآوردی ندارند و یا یکی از دستآوردهای قبلی خود را نیز از دست میدهند.

مسؤلیت هر رفتاری و هر عملی به عهده خود فرزندان است تا اینکه بخواهند مدام منع شوند و بدون آگاهی کاری را انجام دهند؛ اینگونه تربیت مربوط به فرزندان یک تا پنج سال است.

شناخت سبک های فرزند پروری باعث دقت بیشتر و تربیت سالم فرزندان است.

پاداشهایی که کودکان دوست دارند

جدول پاداش هایی که کودکان دوست دارند

چگونه جلوی فعالیت های مخرب کودک را بگیریم

1. پس از اینکه تمرینات ریاضی را انجام دادی

  • میتوانی تلویزیون نگاه کنی

2. پس از اینکه ظرف های شام را شستی

  • میتوانی بیرون رفته و توپ بازی کنی

3. پس از اینکه اتاقت را مرتب کردی

  • میتوانی بازی ویدویی انجام دهی

4. پس از اینکه خوابیدی

  • میتوانی به شنا بروی

5. پس از اینکه کلم بروکلی خوردی

  • میتوانی دسر بخوری

6. پس از اینکه به مدت 20 دقیقه پیانو تمرین کردی

  • میتوانی پیش دوست خود بروی
افزودن نظر:
captcha