ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

چگونه کودک خلاق داشته باشیم؟

چگونه کودک خلاق داشته باشیم؟

کودک خلاق داشتن، دستاوردی است که با تربیت صحیح کودک و قرار دادن کودک در راه رشد مناسب خود کودک، بر اساس استعدادها و تواناییهای کودک است. اگر خانواده ایی احساس کنند کودک را میتوانند بر اساس خواسته ها و نیازهای خودشان در راه رشد و خلاقیت قرار دهند، اشتباه میکنند.

کشف حقیقی توانایی ها

کودکان تنها با کشف حقیقی توانایی های خود میتوانند به بهترین منبع رشد و خلاقیت دست پیدا کنند. از اینرو بهتر است نسبت به کودکمان، خلق و خوی کودک، اخلاقیات کودک و آنچه که در او احساس شادی و شعف بر می انگیزد، آگاهانه رفتار کنیم. پس از آن با بررسی شرایط محیطی بتوانیم کودک را در راه رشد و خلاقیت مناسب کودک قرار دهیم.

شاید بارها شنیده باشید که مراکزی به کشف استعداد کودکان شما میپردازند. در واقع باور این موضوع بسیار سخت است. زیرا استعداد قابل کشف نیست بلکه توانایی است که قابل رشد است و بر اساس شرایط محیطی مناسب و قرار گرفتن در جایگاه مناسب پرورش پیدا میکند. از جهاتی دیگر کودکان میتوانند در فعالیت هایی که حتی استعداد و میلی هم به آن ندارند مهارت کسب کنند. تنها نکته مهم اینجاست که قطعا با بزرگتر شدن، استمراری در آن فعالیت نخواهند داشت.

نگاه به مهارت کودک خلاق

مهم است که استعداد کودک و خلاقیتش را صرف مهارتی کنیم که خود کودک در آن شاد است و احساس بالندگی میکند که در بزرگسالی متضرر نشود و بتواند هدف و برنامه ریزی صحیحی داشته باشد و راهی را که پیش از آن ادامه داده است، دنبال کند. رشد خلاقیت در کودکان به نوع تربیت والدین بستگی دارد.

کودک خلاق

کودکان پر از توانایی و شناخت و مهارت هایی هستند که در محیط مناسب شکوفا میشوند. از اینرو والدین با تربیت مناسب میتوانند کودک را خلاق کنند. بر فرض مثال چرا به صورت تاکیدی بیان میشود که کودکان سه سال به بالا در طول روز ۴۰ تا ۴۵ دقیقه بیشتر به تماشای برنامه های تلویزیون می پردازند.

سرگرم شدن کودکان به موبایل و بازی های رایانه ای

خب واضح است نشستن و فعالیت نداشتن، ذهن را درگیر یک فضای مصنوعی و برنامه ریزی شده کردن، دیدن برنامه های تلویزیونی و یا بازی های کامپیوتری که فقط یک روش و راه را دنبال میکنند و آن صرف وقت و هزینه است و همچنین زمان کافی نگذاشتن برای بودن در کنار همسالان و بازی با همسالان و یادگیری آداب معاشرت و برقراری روابط مساوی از جمله عواملی است که توصیه میشود کودکان را نباید درگیر تلویزیون، موبایل و تبلت کرد.

کودکان باید به درخت، آسمان و خیابان بتوانند نگاه کنند و کشف کنند که چه رابطه ایی بین هر وسیله ایی وجود دارد و یا هر چیزی که در دسترسشان است از چه چیزی درست شده است. این موضوعات عناوین مهمی هستند که بر اساس آنها کودک دچار خلاقیت، رشد و هدفمندی میشود و تمام این نیرو به واسطه یک والد و یا والدین توانایی که در جهت رشد و تربیت سالم فرزندشان تلاش میکنند به وجود می آید.

در پایان باید بدانیم که کودک خلاق داشتن نیاز به تغییر نگرش سنتی ما در تربیت کودکمان دارد.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(8 رای)
نظرات کاربران:
مهسا
09:41 - 2 مرداد 98
پسر 7ساله ای دارم که بسیار به خراب کردن و ساختن هرچیزی علاقه داره و چون این کنجکاویشو همه جا داره از طرف دیگران به عنوان خرابکار خطاب میشه درحالی که بسیار باهوشه و هرچیزی که بازکنه میتونه دوباره مثل اولش درستش کنه ولی اینقدر بهش گفتن خرابکار که کم کم داره از این کار فاصله میگیره و حتی با بازیهای فکری که باد چیزی بسازه دیگه بازی نمیکنه.نمیخوام خلاقیتش حیف بشه باید چکار کنم؟
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: چگونه کودک خلاق داشته باشیم؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی