22006198 021

سرترالین داروی ضد افسردگی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(18 رای)
سرترالین داروی ضد افسردگی

در مورد تاثیر سرترالین داروی ضد افسردگی صحبتهای زیادی شده است. همچنین مقایسه و برتری آن نسبت به فلوکستین برای بسیاری سوال برانگیز شده است. در این مقاله بصورت کامل شرحی از این قرص ضد افسردگی را به شما از منظر روانپزشک معروف «کاکی داربین» خواهیم داد. در ادامه به سوالات شما در مورد این که آیا سرترالین تنها معجزه درمان افسردگی است یا اینکه بهتر است در کنار دارو، رواندرمانی هم انجام شود. یا سوالهای دیگر مانند اینکه سرترالین داروی ضد افسردگی برای مغز ضرر دارد یا خیر نیز صحبت خواهیم کرد. پیش از همه، اگر در حال حاضر شما یا عزیزانتان یکی از انواع مختلف افسردگی را دارید، می توانید از خدمات روانپزشکی مرکز مشاوره مکث استفاده کنید. لطفا به هیچ عنوان قرص های روانپزشکی را بدون نسخه روانپزشک مصرف نکنید.

به این سوالات متداول شما نیز پاسخ خواهیم داد:

 1. جهت تعیین وقت با روانپزشک چه کار کنم؟
 2. آیا معجزه سرترالین واقعیت دارد؟
 3. آیا سرترالین نباید خورد؟
 4. عوارض قطع سرترالین چیست؟
 5. آیا سرترالین شادی آور است؟
 6. آیا سرترالین برای افسردگی خوب است؟
 7. تاثیر سرترالین بر مغز چگونه است؟
 8. جایگزین قرص سرترالین چه قرصی است؟

سرترالین برای چه اختلالاتی مناسب است؟

سرترالین یک داروی ضد افسردگی در گروهی از داروهای موسوم به مهار کننده های انتخابی بازدارنده بازجذب سروتونین (SSRI) ها است. این دارو روی نورترنسمیترها تأثیر می گذارد و ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی،فوبیا، انواع اضطراب یا علائم وسواس فکری تاثیرگذار باشد. در واقع سرترالین داروی ضد افسردگی برای درمان افسردگی، اختلال وسواس اجباری، اختلالات اضطرابی (از جمله اختلال هراس و اختلال اضطراب اجتماعی)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال بی نظمی قبل از قاعدگی (PMDD) یا (PMS) نیز استفاده می شود.

داروی ضد افسردگی

سرترالین داروی ضد افسردگی (کاکی داربین)

 • نام عمومی: سرترالین (SER tra leen)
 • نامهای تجاری: Zoloft

بازبینی پزشکی توسط Kaci Durbin، آخرین ویرایش در تاریخ 28 دسامبر 2018.

اطلاعات مهم در مورد منع مصرف سرترالین داروی ضد افسردگی

در صورت مصرف پیموزید یا اگر تحت تزریق متیلن آبی نیز قرار دارید، نباید از سرترالین استفاده کنید. اگر در 14 روز گذشته از مهار کننده MAO استفاده کرده اید، مانند ایزوکاروباکسید، لاینزولید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین یا ترانیل سی پرومین، از سرترالین استفاده نکنید. بعضی از کودکان و نوجوانان در اولین استفاده از داروی ضد افسردگی، گاهی در مورد خودکشی فکر می کنند. پس برای تغییر در روحیه یا علائم خود هوشیار باشید. هرگونه علائم جدید یا بدتر کننده را به پزشک خود گزارش دهید. به یاد داشته باشید مصرف این دارو باید زیر نظر روانپزشک باشد.

در صورت بروز علائم سندروم سروتونین فوریت های پزشکی را دنبال کنید

مانند: تحریک، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان سریع قلب، سفتی ماهیچه ها، انقباض، از بین رفتن هماهنگی بدن، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال.

قبل از مصرف این دارو

اگر به داروی ضد افسردگی سرترالین حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید. اگر داروی دی سولفیرام (Antabuse) مصرف می کنید یا ممکن است یک واکنش شدید به دی سولفیرام داشته باشید، از فرم مایع سرترالین استفاده نکنید. سرتالین را در طی 14 روز قبل یا 14 روز پس از تزریق مهار کننده MAO یا تزریق متیلن آبی مصرف نکنید. همچنین همزمانی سرترالین با مواد مخدر می تواند بسیار خطرناک می باشد. مهار کننده های MAO شامل ایزوکاروباکسیدید، لاینزولید، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین است. سرتالین را همراه با پیموزید مصرف نکنید. برای اطمینان از اینکه سرترالین برای شما بی خطر است، اگر تاکنون مصرف نکرده اید به پزشک خود بگویید. بیماری قلبی، فشار خون بالا یا سکته مغزی می تواند در بعضی موارد رخ دهد. در صورت نیاز با روانپزشک مرکز مشاوره مکث صحبت کنید.

حتماً در صورت مصرف برخی از مواد به پزشک خود اطلاع دهید

برخی از داروها می توانند با سرترالین داروی ضد افسردگی در تضاد باشند و یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین ایجاد کنند. مطمئن باشید پزشک شما می داند که آیا شما داروی محرک، داروهای افیونی، محصولات گیاهی، داروهای ضد افسردگی یا داروی بیماری روانی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونتهای جدی یا جلوگیری از تهوع و استفراغ نیز استفاده می کنید. قبل از انجام هرگونه تغییر در نحوه یا زمان مصرف داروهای خود، از پزشک خود بپرسید.

سرترالین

مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری

مصرف داروی ضد افسردگی SSRI در دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریه یا سایر عوارض در کودک شود. اما، اگر مصرف داروی ضد افسردگی خود را متوقف کنید، ممکن است عود افسردگی داشته باشید. در صورت بارداری فوراً به روانپزشک خود بگویید. بدون توصیه روانپزشک، مصرف سرترالین را در دوران بارداری شروع یا متوقف نکنید.

مشخص نیست که آیا سرترالین به شیر مادر منتقل می شود یا می تواند به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر. در صورت شیردهی به کودک با پزشک خود مشورت کنید. بدون توصیه روانپزشک، سرتالین را به کسانی کمتر از 18 سال سن دارند ندهید. سرترالین برای کودکان مبتلا به وسواس و اجبار (OCD) تأیید شده توسط FDA است. برای درمان افسردگی در کودکان تأیید نمی شود.

چگونه باید سرتالین مصرف کنم؟

سرترالین داروی ضد افسردگی را دقیقاً مطابق تجویز روانپزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. روانپزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر یا از مقدار توصیه شده را مصرف نکنید. سرترالین داروی ضد افسردگی ممکن است با یا بدون غذا مصرف شود. سعی کنید هر روز دارو را به طور منظم و طبق تجویز روانپزشک مصرف کنید. قبل از مصرف، مایع (کنسانتره خوراکی) سرترالین باید رقیق شود. برای اطمینان از دوز صحیح، مایع را با استفاده از قطره چکان دارویی اندازه گیری کنید. برای رقیق کردن دارو از مایعات دیگری استفاده نکنید. این مخلوط را هم بزنید و همه آن را فوراً بنوشید. تمام موارد شربت یا قرص را پیش از مصرف با روانپزشک چک کنید.

سرترالین داروی ضد افسردگی و ضد اضطراب می تواند باعث شود شما یک آزمایش غربالگری داروهای مثبت کاذب داشته باشید. اگر نمونه آزمایش ادرار برای غربالگری دارو ارائه می دهید، به پزشکان آزمایشگاه بگویید که سرتالین مصرف می کنید. ممکن است تا 4 هفته بعد از مصرف علائم اثرات دارو در بدن شما بماند. دارو را حتما طبق دستورالعمل روانپزشک استفاده کنید و در صورت عدم بهبود علائم خود را به ایشان بگویید. مصرف سرترالین داروی ضد افسردگی را به طور ناگهانی متوقف نکنید، زیرا ممکن است علائم ترک ناخوشایند و خطر ناکی داشته باشید. از روانپزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت جلوی استفاده از سرترالین را بگیرد.

محل نگهداری سرترالین

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

همچنین به دوز سرترالین دقت کنید

اطلاعات دوز سرترالین (با جزئیات بیشتر)

اگر خوردن قرص را در یک وعده از دست دهم چه کاری انجام دهم؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما است، از مقدار از دست رفته خود صرف نظر کنید. برای دوز جا مانده از مصرف داروی اضافی خوداری کنید.

اگر سرترالین را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

به روانپزشک خود یا اورژانس پزشکی با سرعت تماس بگیرید.

از مصرف سرترالین باید از چه چیزی جلوگیری کنم؟

با الکل به هیچ عنوان ننوشید، قبل از مصرف داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) از درد خود، آرتروز، تب یا تورم به پزشک خود اطلاع دهید. موارد دیگر شامل آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکس (Aleve)، celecoxib (Celebrex)، دیکلوفناک، ایندومتاسین، meloxicam و دیگران است. استفاده از NSAID با سرترالین ممکن است باعث کبودی یا خونریزی شما به راحتی شود. سرترالین ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی می کنید یا کاری انجام می دهید که هوشیار باشد آن را انجام می دهید.

آیا در کنار سرترالین نیاز به رواندرمانی بهتر است؟

باتوجه به عوارض جانبی داروهای روانپزشکی در تحقیقات چند سال اخیر ابتدا رواندرمانی پیشنهاد می شود که عوارض جانبی زیستی ندارد. دارو معمولا در افسردگی های شدید تر تجویز می شود. پس بهترین کار این است که ابتدا یک روانشناس شما را ارزیابی کند و بعد از آن و در صورت نیاز شما را به روانپزشک نیز ارجاع دهد.

بهترین زمان مصرف سرترالین چه موقع است؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که بهترین زمان مصرف سرترالین چه موقع می باشد؛ نحوه مصرف این قرص بیشتر طبق دستور پزشک انجام می گیرد و شما باید طبق دستور پزشک از این دارو استفاده کنید. اما به طور کلی بهترین زمان مصرف سرترالین معمولاً در طول روز یک بار می باشد و باید هنگام صبح و یا عصر مصرف شود. اما مصرف این قرص برای افرادی که به اختلالات قبل از قاعدگی دچار هستند با دوز روزی یک عدد یا در بعضی از روزهای ماه و یا در همه روزها با توجه به تجویز پزشک باید مصرف شود.

توجه داشته باشید که این دارو را در طول روز حتماً در یک ساعت مشخصی استفاده کنید و از تغییر دادن ساعت مصرف قرص خودداری کنید و همچنین از کم و یا زیاد کردن قرص به طور خودسرانه و بدون تجویز و یا مشورت با پزشک خود جداً خودداری کنید زیرا این کار شما ممکن است برایتان مشکلات زیادی را ایجاد کند و پزشک ممکن است در ابتدا دوز خیلی پایینی را برای شما تجویز کند و بعد از گذشت چند روز دوز مصرفی داروی شما را بیشتر کند. بنابراین بهترین زمان مصرف قرص سرترالین زمانی است که خود پزشک برای شما تجویز می کند و شما به هیچ عنوان نباید آن را به طور خودسرانه تغییر دهید.

سرترالین داروی ضد افسردگی

عوارض جانبی شدید سرترالین

اگر علائمی از واکنش آلرژیک به سرترالین داروی ضدافسردگی دارید. مانند مشکلات پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل) وجود داشته باشد، در صورت بروز علائم حساسیت به سرترالین به کمک پزشکی فوری مراجعه کنید. گاهی مشکل در تنفس تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو شما به وجود می آید.

هرگونه علائم جدید یا وخیم تر را به پزشک خود گزارش دهید، از جمله: تغییرات روحی و رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکل در خواب، یا اگر احساس تحریک، تحریک پذیر، آشفتگی، رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) دارید، بیشتر افسرده، یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود دارید با روانپزشک خود صحبت کنید.

در صورت وجود مشکلات زیر پزشک خود تماس بگیرید

 1. تشنج
 2. تاری دید
 3. دید تونلی
 4. درد چشم یا تورم
 5. سردرد
 6. سردرگمی
 7. مشکلات حافظه
 8. ضعف شدید
 9. احساس عدم ثبات
 10. افزایش بسیار زیاد انرژی
 11. رفتار غیرمعمول و ریسک پذیری
 12. احساس سرخوشی زیاد
 13. تحریک پذیر بودن
 14. صحبت کردن بیش از حد

در صورت بروز علائم سندروم سروتونین، فوریت های پزشکی را دنبال کنید، مانند: تحریک، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان سریع قلب، سفتی ماهیچه ها، انقباض، از بین رفتن هماهنگی، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال.

عوارض جانبی مشترک سرترالین ممکن است شامل موارد زیر باشد

 1. خواب آلودگی یا خستگی
 2. بی خوابی یا آشفتگی
 3. سوء هاضمه
 4. تهوع
 5. اسهال
 6. از دست دادن اشتها
 7. تعریق
 8. لرزیدن یا لرزیدن
 9. مشکلات خواب (بی خوابی)
 10. کاهش تمایل جنسی، ناتوانی جنسی یا مشکل در داشتن ارگاسم.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با روانپزشک خود تماس بگیرید. این لیست مورد تایید FDA می باشد. مرکز مشاوره مکث با داشتن چندین روانپزشک مجرب همراه شما عزیزان می باشد.

منبع: drugs.com

سوالات متداول

1. تعیین وقت با روانپزشک چگونه است؟
جهت تعیین وقت با روانپزشک به شمارهای مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید.

2. سرترالین برای چه اختلالاتی استفاده می شود؟
سرترالین برای درمان افسردگی، حملات هراس، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی) و یک شکل شدید از سندرم قبل از قاعدگی (اختلال دیسپوریک قبل از قاعدگی) استفاده می شود.

3. آیا سرترالین یک داروی ضد افسردگی قوی است؟
سرترالین نوعی داروی ضد افسردگی کارآمد است که به عنوان یک مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) شناخته می شود. اغلب برای درمان افسردگی و همچنین گاهی اوقات حملات هراس، اختلال وسواس اجباری (OCD) و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) استفاده می شود.

4. آیا سرترالین باعث افزایش وزن می شود؟
اگرچه سرترالین معمولاً با افزایش وزن همراه است، اما با تأثیر در اشتهای شما می تواند باعث کاهش وزن کوتاه مدت شود.

5. آیا سرترالین شما را خوشحال می کند؟
سرترالین شخصیت شما را تغییر نخواهد داد ولی باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. سرترالین فقط به شما کمک می کند که دوباره خود را مانند قبل احساس کنید. البته انتظار نداشته باشید که یک شبه احساس بهتری داشته باشید. برخی از افراد در طی چند هفته اول درمان گاهی احساس بدتری را تجربه می کنند.

افزودن نظر:
captcha