22006198 021

سرترالین داروی ضد افسردگی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(23 رای)
سرترالین داروی ضد افسردگی

در مورد تاثیر سرترالین داروی ضد افسردگی صحبتهای زیادی شده است. همچنین مقایسه و برتری آن نسبت به فلوکستین برای بسیاری سوال برانگیز شده است. در این مقاله بصورت کامل شرحی از این قرص ضد افسردگی را به شما از منظر روانپزشک معروف «کاکی داربین» خواهیم داد. در ادامه به سوالات شما در مورد اینکه:

 • آیا سرترالین تنها معجزه درمان افسردگی است؟
 • یا اینکه بهتر است روان درمانی هم انجام شود؟
 • آیا سرترالین داروی ضد افسردگی برای مغز ضرر دارد یا خیر؟

پیش از همه، اگر در حال حاضر شما یا عزیزانتان یکی از انواع مختلف افسردگی را دارید، میتوانید از خدمات روانپزشکی مرکز مشاوره مکث استفاده کنید. لطفا به هیچ عنوان قرصهای روانپزشکی را بدون نسخه روانپزشک متخصص (اعصاب و روان) مصرف نکنید.

به این سوالات متداول شما نیز پاسخ خواهیم داد:

 1. جهت تعیین وقت با روانپزشک چه کار کنم؟
 2. آیا معجزه سرترالین واقعیت دارد؟
 3. آیا سرترالین نباید خورد؟
 4. عوارض قطع سرترالین چیست؟
 5. آیا سرترالین شادی آور است؟
 6. آیا سرترالین برای افسردگی خوب است؟
 7. تاثیر سرترالین بر مغز چگونه است؟
 8. جایگزین قرص سرترالین چه قرصی است؟

سرترالین برای چه اختلالاتی مناسب است؟

سرترالین یک داروی ضد افسردگی در گروهی از داروهای موسوم به مهار کننده های انتخابی بازدارنده بازجذب سروتونین (SSRI) ها است. این دارو روی نورترنسمیترها تأثیر میگذارد و ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی، فوبیا، انواع اضطراب یا علائم وسواس فکری تاثیرگذار باشد. در واقع سرترالین داروی ضد افسردگی برای درمان افسردگی، اختلال وسواس اجباری، اختلالات اضطرابی (از جمله اختلال هراس و اختلال اضطراب اجتماعی)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال بی نظمی قبل از قاعدگی (PMDD) یا (PMS) نیز استفاده میشود.

داروی ضد افسردگی

سرترالین داروی ضد افسردگی (کاکی داربین):

 • نام عمومی: سرترالین (SER tra leen)
 • نامهای تجاری: Zoloft

بازبینی پزشکی توسط Kaci Durbin، آخرین ویرایش در تاریخ 28 دسامبر 2018.

اطلاعات مهم در مورد منع مصرف سرترالین داروی ضد افسردگی

در صورت مصرف پیموزید یا اگر تحت تزریق متیلن آبی نیز قرار دارید، نباید از سرترالین استفاده کنید. اگر در 14 روز گذشته از مهار کننده MAO استفاده کرده اید، مانند ایزوکاروباکسید، لاینزولید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین یا ترانیل سی پرومین، از سرترالین استفاده نکنید. بعضی از کودکان و نوجوانان در اولین استفاده از داروی ضد افسردگی، گاهی در مورد خودکشی فکر میکنند. پس برای تغییر در روحیه یا علائم خود هوشیار باشید. هرگونه علائم جدید یا بدتر کننده را به پزشک خود گزارش دهید. به یاد داشته باشید مصرف این دارو باید زیر نظر روانپزشک باشد.

در صورت بروز علائم سندروم سروتونین فوریت های پزشکی را دنبال کنید

مانند: تحریک، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان سریع قلب، سفتی ماهیچه ها، انقباض، از بین رفتن هماهنگی بدن، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال.

قبل از مصرف این دارو:

اگر به داروی ضد افسردگی سرترالین حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید. اگر داروی دی سولفیرام (Antabuse) مصرف میکنید یا ممکن است یک واکنش شدید به دی سولفیرام داشته باشید، از فرم مایع سرترالین استفاده نکنید. سرتالین را در طی 14 روز قبل یا 14 روز پس از تزریق مهار کننده MAO یا تزریق متیلن آبی مصرف نکنید. همچنین همزمانی سرترالین با مواد مخدر میتواند بسیار خطرناک میباشد. مهار کننده های MAO شامل ایزوکاروباکسیدید، لاینزولید، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین است. سرتالین را همراه با پیموزید مصرف نکنید. برای اطمینان از اینکه سرترالین برای شما بی خطر است، اگر تاکنون مصرف نکرده اید به پزشک خود بگویید. بیماری قلبی، فشار خون بالا یا سکته مغزی میتواند در بعضی موارد رخ دهد. در صورت نیاز با روانپزشک مرکز مشاوره مکث صحبت کنید.

حتماً در صورت مصرف برخی از مواد به پزشک خود اطلاع دهید

برخی از داروها میتوانند با سرترالین داروی ضد افسردگی در تضاد باشند و یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین ایجاد کنند. مطمئن باشید پزشک شما میداند که آیا شما داروی محرک، داروهای افیونی، محصولات گیاهی، داروهای ضد افسردگی یا داروی بیماری روانی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونتهای جدی یا جلوگیری از تهوع و استفراغ نیز استفاده میکنید. قبل از انجام هرگونه تغییر در نحوه یا زمان مصرف داروهای خود، از پزشک خود بپرسید.

سرترالین

مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری

مصرف داروی ضد افسردگی SSRI در دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریه یا سایر عوارض در کودک شود. اما، اگر مصرف داروی ضد افسردگی خود را متوقف کنید، ممکن است عود افسردگی داشته باشید. در صورت بارداری فوراً به روانپزشک خود بگویید. بدون توصیه روانپزشک، مصرف سرترالین را در دوران بارداری شروع یا متوقف نکنید.

مشخص نیست که آیا سرترالین به شیر مادر منتقل میشود یا میتواند به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر. در صورت شیردهی به کودک با پزشک خود مشورت کنید. بدون توصیه روانپزشک، سرترتالین را به کسانی کمتر از 18 سال سن دارند ندهید. سرترالین برای کودکان مبتلا به وسواس و اجبار (OCD) تأیید شده توسط FDA است. برای درمان افسردگی در کودکان تأیید نمیشود. معمولا روش های درمانی کودکان بسیار متفاوت است.

بهترین داروی ضد افسردگی (سرتالین)

یکی از بهترین و کم خطر ترین داروهای ضد افسردگی سرترالین میباشد. سرترالین را دقیقاً مطابق تجویز روانپزشک خود مصرف کنید. تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را با توجه دستور روانپزشک و راهنمایی جنبی دارو دنبال کنید. روانپزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر یا از مقدار توصیه شده را مصرف نکنید. سرترالین داروی ضد افسردگی ممکن است با یا بدون غذا مصرف شود.

سعی کنید هر روز دارو را بطور منظم و طبق تجویز روانپزشک مصرف کنید. قبل از مصرف، مایع (کنسانتره خوراکی) سرترالین و فلوکستین باید رقیق شود. برای اطمینان از دوز صحیح، مایع را با استفاده از قطره چکان دارویی اندازه گیری کنید. برای رقیق کردن دارو از مایعات دیگری استفاده نکنید. این مخلوط را هم بزنید و همه آنرا فوراً بنوشید. تمام موارد شربت یا قرص را پیش از مصرف با روانپزشک چک کنید.

سرترالین داروی ضد اضطراب

سرترالین داروی ضد افسردگی و ضد اضطراب میتواند باعث شود شما یک آزمایش غربالگری داروهای مثبت کاذب داشته باشید. اگر نمونه آزمایش ادرار برای غربالگری دارو ارائه میدهید، به پزشکان آزمایشگاه بگویید که سرتالین مصرف میکنید. ممکن است تا 4 هفته بعد از مصرف علائم اثرات دارو در بدن شما بماند. دارو را حتما طبق دستورالعمل روانپزشک استفاده کنید و در صورت عدم بهبود علائم خود را به ایشان بگویید. مصرف سرترالین داروی ضد افسردگی را بطور ناگهانی متوقف نکنید، زیرا ممکن است علائم ترک ناخوشایند و خطر ناکی داشته باشید. از روانپزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت جلوی استفاده از سرترالین را بگیرد.

محل نگهداری سرترالین

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

همچنین به دوز سرترالین دقت کنید

اطلاعات دوز سرترالین (با جزئیات بیشتر)

اگر خوردن قرص را در یک وعده از دست دهم چه کاری انجام دهم؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما است، از مقدار از دست رفته خود صرف نظر کنید. برای دوز جا مانده از مصرف داروی اضافی خوداری کنید.

اگر سرترالین را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

به روانپزشک خود یا اورژانس پزشکی با سرعت تماس بگیرید.

از مصرف سرترالین باید از چه چیزی جلوگیری کنم؟

با الکل به هیچ عنوان ننوشید، قبل از مصرف داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) از درد خود، آرتروز، تب یا تورم به پزشک خود اطلاع دهید. موارد دیگر شامل آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکس (Aleve)، celecoxib (Celebrex)، دیکلوفناک، ایندومتاسین، meloxicam و دیگران است. استفاده از NSAID با سرترالین ممکن است باعث کبودی یا خونریزی شما به راحتی شود. سرترالین ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی میکنید یا کاری انجام میدهید که هوشیار باشد آنرا انجام میدهید.

آیا در کنار سرترالین نیاز به رواندرمانی بهتر است؟

باتوجه به عوارض جانبی داروهای روانپزشکی در تحقیقات چند سال اخیر ابتدا رواندرمانی پیشنهاد میشود که عوارض جانبی زیستی ندارد. دارو معمولا در افسردگی های شدید تر تجویز میشود. پس بهترین کار این است که ابتدا یک روانشناس شما را ارزیابی کند و بعد از آن و در صورت نیاز شما را به روانپزشک نیز ارجاع دهد.

بهترین زمان مصرف سرترالین چه موقع است؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که بهترین زمان مصرف سرترالین چه موقع میباشد. نحوه مصرف این قرص بیشتر طبق دستور پزشک انجام میگیرد و شما باید طبق دستور پزشک از این دارو استفاده کنید. اما بطور کلی بهترین زمان مصرف سرترالین معمولاً در طول روز یک بار میباشد و باید هنگام صبح و یا عصر مصرف شود. اما مصرف این قرص برای افرادی که به اختلالات قبل از قاعدگی دچار هستند با دوز روزی یک عدد یا در بعضی از روزهای ماه و یا در همه روزها با توجه به تجویز پزشک باید مصرف شود.

توجه داشته باشید که این دارو را در طول روز حتماً در یک ساعت مشخصی استفاده کنید و از تغییر دادن ساعت مصرف قرص خودداری کنید و همچنین از کم و یا زیاد کردن قرص بطور خودسرانه و بدون تجویز و یا مشورت با پزشک خود جداً خودداری کنید زیرا این کار شما ممکن است برایتان مشکلات زیادی را ایجاد کند و پزشک ممکن است در ابتدا دوز خیلی پایینی را برای شما تجویز کند و بعد از گذشت چند روز دوز مصرفی داروی شما را بیشتر کند. بنابراین بهترین زمان مصرف قرص سرترالین زمانی است که خود پزشک برای شما تجویز میکند و شما به هیچ عنوان نباید آنرا بطور خودسرانه تغییر دهید.

سرترالین داروی ضد افسردگی

عوارض جانبی شدید سرترالین

اگر علائمی از واکنش آلرژیک به سرترالین داروی ضدافسردگی دارید. مانند مشکلات پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل) وجود داشته باشد، در صورت بروز علائم حساسیت به سرترالین به کمک پزشکی فوری مراجعه کنید. گاهی مشکل در تنفس تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو شما به وجود می آید. هرگونه علائم جدید یا وخیم تر را به پزشک خود گزارش دهید، از جمله: تغییرات روحی و رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکل در خواب، یا اگر احساس تحریک، تحریک پذیر، آشفتگی، رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) دارید، بیشتر افسرده، یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود دارید با روانپزشک خود صحبت کنید.

در صورت وجود مشکلات زیر پزشک خود تماس بگیرید:

 1. تشنج
 2. تاری دید
 3. دید تونلی
 4. درد چشم یا تورم
 5. سردرد
 6. سردرگمی
 7. مشکلات حافظه
 8. ضعف شدید
 9. احساس عدم ثبات
 10. افزایش بسیار زیاد انرژی
 11. رفتار غیرمعمول و ریسک پذیری
 12. احساس سرخوشی زیاد
 13. تحریک پذیر بودن
 14. صحبت کردن بیش از حد

در صورت بروز علائم سندروم سروتونین، فوریت های پزشکی را دنبال کنید، مانند: تحریک، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان سریع قلب، سفتی ماهیچه ها، انقباض، از بین رفتن هماهنگی، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال.

عوارض جانبی مشترک سرترالین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. خواب آلودگی یا خستگی
 2. بی خوابی یا آشفتگی
 3. سوء هاضمه
 4. تهوع
 5. اسهال
 6. از دست دادن اشتها
 7. تعریق
 8. لرزیدن یا لرزیدن
 9. مشکلات خواب (بی خوابی)
 10. کاهش تمایل جنسی، ناتوانی جنسی یا مشکل در داشتن ارگاسم.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با روانپزشک خود تماس بگیرید. این لیست مورد تایید FDA میباشد. مرکز مشاوره مکث با داشتن چندین روانپزشک و روانشناس بالینی مجرب همراه شما عزیزان میباشد.

منبع: drugs.com

سوالات متداول

1. تعیین وقت با روانپزشک چگونه است؟
جهت تعیین وقت با روانپزشک به شمارهای مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید.

2. سرترالین برای چه اختلالاتی استفاده می شود؟
سرترالین برای درمان افسردگی، حملات هراس، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی) و یک شکل شدید از سندرم قبل از قاعدگی (اختلال دیسپوریک قبل از قاعدگی) استفاده می شود.

3. آیا سرترالین یک داروی ضد افسردگی قوی است؟
سرترالین نوعی داروی ضد افسردگی کارآمد است که به عنوان یک مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) شناخته می شود. اغلب برای درمان افسردگی و همچنین گاهی اوقات حملات هراس، اختلال وسواس اجباری (OCD) و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) استفاده می شود.

4. آیا سرترالین باعث افزایش وزن می شود؟
اگرچه سرترالین معمولاً با افزایش وزن همراه است، اما با تأثیر در اشتهای شما می تواند باعث کاهش وزن کوتاه مدت شود.

5. آیا سرترالین شما را خوشحال می کند؟
سرترالین شخصیت شما را تغییر نخواهد داد ولی باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. سرترالین فقط به شما کمک می کند که دوباره خود را مانند قبل احساس کنید. البته انتظار نداشته باشید که یک شبه احساس بهتری داشته باشید. برخی از افراد در طی چند هفته اول درمان گاهی احساس بدتری را تجربه می کنند.

6. سرترالین با شما چه می کند؟
سرترالین با افزایش سطح یک ماده شیمیایی تقویت کننده خلق و خو به نام سروتونین در مغز شما کار می کند. این به بسیاری از افراد کمک می کند تا از افسردگی بهبود یابند، و عوارض جانبی ناخواسته کمتری نسبت به داروهای ضد افسردگی قدیمی دارد. سرترالین به صورت قرص عرضه می شود که فقط با نسخه در دسترس است.

7. آیا سرترالین یک ضد افسردگی قوی است؟
نقطه پایانی اولیه در اکثر مطالعات شامل مقیاس رتبه بندی افسردگی همیلتون (HDRS)، نمره تاثیر جهانی بالینی و مقیاس رتبه بندی افسردگی مونتگومری-آسبرگ بود. سرترالین به طور قابل توجهی موثرتر از دارونما بود و به اندازه فلوکستین، نورتریپتیلین و ایمی پرامین در بیماران مسن موثر بود.

8. آیا سرترالین یک قرص خواب آور است؟
مصرف سرترالین با شیوع بالاتری از اضطراب، بیقراری، بی خوابی و بی قراری نسبت به سایر داروهای SSRI انتخابی، به استثنای فلوکستین، همراه است. با توجه به این خواص فعال کننده، معمولاً در صبح برای جلوگیری از بی خوابی تجویز می شود.

9. آیا سرترالین برای اضطراب مفید است؟
داروهای ضد افسردگی مانند سرترالین به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید. ممکن است متوجه شوید که بهتر می‌خوابید و راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید، زیرا کمتر مضطرب هستید. امیدواریم در مورد چیزهایی که قبلاً شما را نگران می کرد آرام تر باشید.

10. آیا سرترالین شما را شادتر می کند؟
سرترالین با افزایش سطح سروتونین در بدن شما عمل می کند. سروتونین یک ماده شیمیایی تقویت کننده خلق و خو در مغز شما است. این دارو شخصیت شما را تغییر نمی‌دهد یا به شما احساس شادی شدید نمی‌دهد. خلق و خوی شما را بهبود می بخشد تا احساس بهتری داشته باشید.

11. آیا سرترالین به شما اعتماد به نفس می دهد؟
سرترالین سطح سروتونین را افزایش می دهد و در نتیجه باعث می شود احساس اعتماد به نفس، شادی و انرژی داشته باشید. این به تنظیم اشتهای شما کمک می کند و الگوهای خواب را بهبود می بخشد، در نتیجه باعث می شود احساس انرژی کنید. با یک رژیم غذایی متعادل و چرخه خواب خوب، بدن انرژی لازم را برای عملکرد در طول روز در

12. چه چیزی را نباید با سرترالین مصرف کرد؟
سرترالین را با بوسپیرون (Buspar®)، فنتانیل (Abstral®، Duragesic®)، لینزولید (Zyvox®)، لیتیوم (Eskalith®، Lithobid®)، تزریق متیلن بلو، تریپتوفان، مخمر سنت جان، یا مقداری درد یا میگرن استفاده نکنید. داروها (به عنوان مثال، ریزاتریپتان، سوماتریپتان، ترامادول، Frova®، Imitrex®، Maxalt®، Relpax®، Ultram®،

13. آیا می توانید سرترالین را به طور ناگهانی قطع کنید؟
مهم است که مصرف داروهای ضد افسردگی را به طور ناگهانی قطع نکنید. دوز داروهای ضد افسردگی باید به آرامی کاهش یابد، معمولاً در طی 4 هفته، اما گاهی اوقات بیشتر. این برای جلوگیری از علائم ترک است که ممکن است در واکنش به ترک ناگهانی داروهای ضد افسردگی ایجاد شود.

14. آیا سرترالین می تواند باعث از دست دادن حافظه شود؟
سرترالین می تواند باعث مشکلات حافظه دائمی شود، به ویژه اگر به طور نامنظم مصرف شود، حتی در حداقل دوز، مشاغل و دوستی ها را از بین می برد.

15. کدام داروی ضد افسردگی بی خطرتر است؟
مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) رایج ترین داروهای ضد افسردگی هستند. آنها می توانند علائم افسردگی متوسط تا شدید را کاهش دهند، نسبتاً بی خطر هستند و معمولاً عوارض جانبی کمتری نسبت به انواع دیگر داروهای ضد افسردگی ایجاد می کنند.

افزودن نظر:
captcha