22006198 021

سرترالین داروی ضد افسردگی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(32 رای)
سرترالین داروی ضد افسردگی

در مورد تاثیر سرترالین داروی ضد افسردگی صحبتهای زیادی شده است. همچنین مقایسه و برتری آن نسبت به فلوکستین برای بسیاری سوال برانگیز شده است. در این مقاله بصورت کامل شرحی از این قرص ضد افسردگی را به شما از منظر روانپزشک معروف و بنیانگذار سرترالین Billie Kenneth Koe (زاده ۱۵ آوریل ۱۹۲۵ – درگذشته ۷ اکتبر ۲۰۱۵) شیمیدان آمریکایی چینی تبار بود می پردازیم. او و ویلارد ولش سرترالین را تولید کردند که از سال 1991 توسط کارفرمای دیرینه اش کمپانی فایزر به نام Zoloft نامگذاری و فروخته شد. حالا به چند سوال پر تکرار که به آنها در ادامه جواب می دهیم خواهیم پرداخت.

بهترین روانشناس گروه روانشناسی اینجا مکث در سال 1402: بهزاد متین
 • آیا سرترالین تنها معجزه درمان افسردگی است؟
 • یا اینکه بهتر است روان درمانی هم انجام شود؟
 • آیا سرترالین داروی ضد افسردگی برای مغز ضرر دارد یا خیر؟

پیش از همه، اگر در حال حاضر شما یا عزیزانتان یکی از انواع مختلف افسردگی را دارید، میتوانید از خدمات روانپزشکی متخصص افسردگی همراه با روانشناس متخصص افسردگی استفاده کنید. لطفا به هیچ عنوان قرصهای روانپزشکی را بدون نسخه روانپزشک متخصص (اعصاب و روان) مصرف نکنید.

به این سوالات متداول شما نیز پاسخ خواهیم داد:

 1. جهت تعیین وقت با روانپزشک چه کار کنم؟
 2. آیا معجزه سرترالین واقعیت دارد؟
 3. عوارض قطع سرترالین چیست؟
 4. آیا سرترالین شادی آور است؟
 5. آیا این دارو باعث لاغری می شود؟
 6. تاثیر سرترالین بر مغز چگونه است؟
 7. جایگزین قرص سرترالین چه قرصی است؟
 8. سرترالین بهتر است یا فلوکستین؟

سرترالین برای چه اختلالاتی مناسب است؟

سرترالین یک داروی ضد افسردگی در گروهی از داروهای موسوم به مهار کننده های انتخابی بازدارنده بازجذب سروتونین (SSRI) ها است. این دارو روی نورترنسمیترها تأثیر میگذارد و ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی، فوبیا، انواع اضطراب یا علائم وسواس فکری تاثیرگذار باشد. در واقع سرترالین داروی ضد افسردگی برای درمان افسردگی، اختلال وسواس اجباری، اختلالات اضطرابی (از جمله اختلال هراس و اختلال اضطراب اجتماعی)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال بی نظمی قبل از قاعدگی (PMDD) یا (PMS) و درد تحریک شده اطراف واژن (PVD) نیز استفاده میشود.

داروی ضد افسردگی

سرترالین داروی ضد افسردگی (کاکی داربین):

 • نام عمومی: سرترالین (SER tra leen)
 • نامهای تجاری: Zoloft

بازبینی پزشکی توسط Kaci Durbin و گروه روانشناسی اینجا مکث، آخرین ویرایش در تاریخ 1 آپریل 2024. نکته بسیار مهم؛ توجه داشته باشید که این مقاله تنها برای افزایش اطلاعات عمومی می باشد و برای هر گونه مصرف با روانپزشک خود مشورت کنید و دارو را تنها با نسخه تجویز شده او مصرف کنید.

معجزه سرترالین

سرترالین با افزایش سطح یک ماده شیمیایی یا ناقل عصبی تقویت کننده خلق و خو به نام سروتونین در مغز شما کار می کند. این ماده به بسیاری از افراد کمک می کند تا از افسردگی آنها یه شکل معجزه آسایی بهبود یابد. و همچنین عوارض جانبی ناخواسته کمتری نسبت به داروهای ضد افسردگی قدیمی دارد. آیا سرترالین یک ضد افسردگی قوی است؟ سرترالین یک داروی ضد افسردگی موثر با پتانسیل کمتری برای خواب آلودگی نسبت به سایر داروهای ضد افسردگی است.

آیا سرترالین با زاناکس مقایسه می شود؟

آلپرازولام و سرترالین به کلاس های دارویی مختلف تعلق دارند. آلپرازولام یک بنزودیازپین و سرترالین یک مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) ضد افسردگی است. عوارض جانبی آلپرازولام و سرترالین که مشابه هم هستند عبارتند از:

 • خواب آلودگی
 • یبوست
 • تغییر وزن
 • سردرد
 • و خشکی دهان

سرترالین و کاهش وزن

SSRI فلوکستین (Prozac) و SNRI دولوکستین (Cymbalta) می تواند منجر به کاهش اشتها و کاهش جزئی وزندر ماه های اول مصرف شود. بوپروپیون (ولبان) که با مسدود کردن نوراپی نفرین و دوپامین عمل می کند، ممکن است این اثر را بیشتر نشان دهد.

آیا سرترالین 50 میلی گرم باعث کاهش وزن می شود؟

مروری بر بسیاری از مطالعات منتشر شده در سال 2017 نشان داد که کاهش وزن اندکی ممکن است با استفاده کوتاه مدت از SSRI ها، از جمله Zoloft رخ دهد - در یک مطالعه 8 هفته ای، افرادی که Zoloft مصرف کردند به طور متوسط 1.58 پوند وزن کم کردند.

 • نکته مهم: به صورت کلی داروهای ضد افسردگی برای کاهش وزن تجویز نمی شوند و عوارض جانی آن می تواند شامل کاهش وزت باشد همچنین در بسیاری از موارد مصرف سرترالین می تواند بر عکس عمل کند و باعث جاقی در فرد شود. به صورت کلی مخصوصا در ژنتیک ایرانیان داروهای افسردگی همراه با افزایش وزن است. (به سوال بعدی در مورد تحقیق مجله داروهای ضد افسردگی) نگاه کنید.

آیا سرترالین متابولیسم را کند می کند؟

این احتمال وجود دارد که داروهای ضد افسردگی متابولیسم را کند کنند، اما بیشتر تحقیقات نشان میدهد که اینطور نیست. به احتمال زیاد داروهای ضد افسردگی به جای کاهش سرعت متابولیسم، اشتها را افزایش می دهند. همانطور که پیش تر اشاره شد واقعا سازوکار دقیقی تا بعد از استفاده از داروه برای فهمیدن این موضوع که سرترالین باعث افزایش یا کاهش وزن در شما می شود وجود ندارد.

تفاوت سرترالین و فلوکستین؟

سرترالین یا فلوکستین کدام بهتر است؟ Zoloft و Prozac هر دو از نظر اثربخشی قابل مقایسه هستند. اکثر مطالعات هیچ تفاوت قابل توجهی در اثربخشی با هر دو دارو نشان نداده اند. با این حال، ممکن است پروفایل های عوارض جانبی متفاوتی داشته باشند. برخی از مطالعات نشان می دهد که Zoloft ممکن است قابل تحمل تر و بهتر از Prozac باشد. هر چند اگر دقت کنید کمتر روانپزشکی در دنیا در 2 سال اخیر فلوکستین را تجویز می کند.

سرترالین ایمن تر از فلوکستین است؟

مروری بر بیش از 87 مطالعه، چندین SSRI را برای درمان اختلال هراس مقایسه کرد. سرترالین Zoloft یکی از موثرترین داروهای SSRI با کمترین خطر عوارض جانبی بود. فلوکستین پروزاک نیز موثر بود اما خطر عوارض جانبی بالاتری داشت. آیا مصرف روزانه سرترالین مشکلی ندارد؟ شما فقط باید سرترالین را طبق توافق با روانپزشک خود مصرف کنید. اگر دارو را هر روز با دوز تجویز شده توسط روانپزشک مصرف کنید، بهترین اثرات را از دارو دریافت خواهید کرد. مطمئن شوید که دوز مصرفی خود را می دانید. اگر روی برچسب نوشته نشده است، با داروساز یا روانپزشک خود مشورت کنید. شما معمولا آن را یک بار در روز مصرف خواهید کرد.

سرترالین چه احساسی در شما ایجاد می کند؟ اثرات مصرف این دارو از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی، افرادی که این دارو را مصرف می کنند، نسبت به قبل از شروع مصرف آن احساس آرامش، سرخوشی و اضطراب کمتری دارند. آنها همچنین ممکن است خلق و خوی بهتری را با اپیزودهای کمتر افسردگی یا حملات اضطراب تجربه کنند.

آیا سرترالین برای زندگی بی خطر است؟

برای اکثر افراد مصرف سرترالین برای مدت طولانی با در نظر گرفتن عوارض جانبی خطرات خود را دارد. برای برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی جنسی را نیز به همراه داشته باشد، مانند مشکلات نعوظ یا کاهش میل جنسی از جمله این موارد است. در برخی موارد حتی پس از قطع دارو نیز ممکن است ادامه یابد. اگر نگران این موضوع هستید با روانپزشک خود برای جلوگیری از عوارض جانبی آن و دادن داروی جایگزین صحبت کنید.

چه مدت باید سرترالین را مصرف کرد؟

هنگامی که احساس بهتری کردید، این احتمال وجود دارد که چندین ماه دیگر به مصرف سرترالین با دستور روانپزشک ادامه دهید. توقف قبل از آن زمان می تواند باعث بازگشت افسردگی شود. اکثر روانپزشکان توصیه می کنند پس از اینکه دیگر احساس افسردگی نکردید، به مدت 6 ماه تا یک سال از داروهای ضد افسردگی استفاده کنید.

تاثیر سرترالین بر مغز چگونه است؟

نکات برجسته. تجویز سرترالین IN نشان دهنده تحویل مغزی پایدار و کاهش قرار گرفتن در معرض ریه است. درمان 14 روزه IN به بهبود رفتار شبه افسردگی بر خلاف تجویز خوراکی تبدیل می شود. IN سرترالین باعث کاهش آدرنالین و افزایش سروتونین در قشر جلوی مغز می شود.

آیا سرترالین به تمرکز مغز کمک می کند؟

مغز برخی از افراد نمی تواند در حین مصرف سرترالین به درستی تمرکز کند. شاید بهتر باشد در چند روز اول مصرف، رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز دارد را متوقف کنید تا اینکه بدانید این دارو چه فرآیندی در مغز شما ایجاد می کند.

آیا داروهای ضد افسردگی عملکرد مغز را بهبود می بخشد؟

داروهای ضد افسردگی با متعادل کردن انتقال دهنده های عصبی در مغز عمل می کنند که می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است دسترسی به این انتقال دهنده های عصبی را افزایش دهند، به بهبود ارتباط بین نورون ها کمک می کنند و در نهایت منجر به بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب و افسردگی و در ادامه بهبود فرآیند شناختی مغز شوند. هر چند بستگی به نوع افسردگی، اضطراب و ژنتیک فرد هم دارد.

سرترالین

سرترالین در دوران بارداری

مصرف داروی ضد افسردگی SSRI در دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریه یا سایر عوارض در کودک شود. اما، اگر مصرف داروی ضد افسردگی خود را متوقف کنید، ممکن است عود افسردگی داشته باشید. در صورت بارداری فوراً به روانپزشک خود بگویید. بدون توصیه روانپزشک، مصرف سرترالین را در دوران بارداری شروع یا متوقف نکنید.

مشخص نیست که آیا سرترالین به شیر مادر منتقل میشود یا میتواند به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر. در صورت شیردهی به کودک با پزشک خود مشورت کنید. بدون توصیه روانپزشک، سرترتالین را به کسانی کمتر از 18 سال سن دارند ندهید. سرترالین برای کودکان مبتلا به وسواس و اجبار (OCD) تأیید شده توسط FDA است. برای درمان افسردگی در کودکان تأیید نمیشود. معمولا روش های درمانی کودکان بسیار متفاوت است.

عوارض سرترالین برای زنان

سرترالین عوارض چشم گیری بر روی زنان ندارد فقط می تواند تداخلاتی با میزان سطح استروژن ایجاد کند. سرترالین چگونه بر هورمون های زنانه تأثیر می گذارد؟ به عنوان مثال، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند فلوکستین (پروزاک) و سرترالین (زولوفت) نشان داده شده است که سطح استروژن را در زنان کاهش می دهند. از سوی دیگر، سایر داروهای ضد افسردگی مانند ونلافاکسین (Effexor) و دولوکستین (Cymbalta) سطح استروژن را افزایش می دهند.

سرترالین به زنان چه کمکی می کند؟ سرترالین (SER tra leen) افسردگی، اضطراب، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و (حتی اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) را درمان) می کند.

سرترالین به زنان چه کمکی می کند؟

سرترالین (SER tra leen) افسردگی، اضطراب، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و (اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) را درمان) می کند. میزان سروتونین در مغز را افزایش می دهد، هورمونی که به تنظیم خلق و خوی کمک می کند. این دارو به گروهی از داروها به نام SSRI تعلق دارد.

بهترین داروی ضد افسردگی چیست؟

از منظر بسیاری از روانپزشک ها بهترین داروی ضد افسردگی سرترالین است زیرا یکی از موثرترین و کم خطر ترین داروهای ضد افسردگی است. اگر سرترالین را دقیقاً مطابق تجویز روانپزشک خود مصرف کنید و از داروهای دیگر که تداخل دارد استفاده نکنید واقعا این دارو عالی عمل می کند. روانپزشک (متخصص اعصاب و روان) ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر یا از مقدار توصیه شده را مصرف نکنید. سرترالین داروی ضد افسردگی ممکن است با یا بدون غذا مصرف شود.

سعی کنید هر روز دارو را بطور منظم و طبق تجویز روانپزشک مصرف کنید. قبل از مصرف، مایع (کنسانتره خوراکی) سرترالین بهتر است در صورت نظر روانپزشک رقیق شود. برای اطمینان از دوز صحیح، مایع را با استفاده از قطره چکان دارویی اندازه گیری کنید. برای رقیق کردن دارو از مایعات دیگری استفاده نکنید. این مخلوط را هم بزنید و همه آنرا فوراً بنوشید. تمام موارد شربت یا قرص را پیش از مصرف با روانپزشک چک کنید.

سرترالین داروی ضد اضطراب

سرترالین داروی ضد افسردگی و ضد اضطراب میتواند باعث شود شما یک آزمایش غربالگری داروهای مثبت کاذب داشته باشید. اگر نمونه آزمایش ادرار برای غربالگری دارو ارائه میدهید، به پزشکان آزمایشگاه بگویید که سرتالین مصرف میکنید. ممکن است تا 4 هفته بعد از مصرف علائم اثرات دارو در بدن شما بماند. دارو را حتما طبق دستورالعمل روانپزشک استفاده کنید و در صورت عدم بهبود علائم خود را به ایشان بگویید. مصرف سرترالین داروی ضد افسردگی را بطور ناگهانی متوقف نکنید، زیرا ممکن است علائم ترک ناخوشایند و خطر ناکی داشته باشید. از روانپزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت جلوی استفاده از سرترالین را بگیرد. محل نگهداری سرترالین کجاست؟ در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

تداخلات سرترالین شامل چه مواردی می شود؟

با الکل به هیچ عنوان ننوشید، قبل از مصرف داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) از درد خود، آرتروز، تب یا تورم به پزشک خود اطلاع دهید. موارد دیگر شامل آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکس (Aleve)، celecoxib (Celebrex)، دیکلوفناک، ایندومتاسین، meloxicam و دیگران است. استفاده از NSAID با سرترالین ممکن است باعث کبودی یا خونریزی شما به راحتی شود. سرترالین ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی میکنید یا کاری انجام میدهید که هوشیار باشد آنرا انجام میدهید.

آیا در کنار سرترالین نیاز به رواندرمانی لازم است؟

باتوجه به عوارض جانبی داروهای روانپزشکی در تحقیقات چند سال اخیر ابتدا رواندرمانی پیشنهاد میشود که عوارض جانبی زیستی ندارد. دارو معمولا در افسردگی های شدید تر تجویز میشود. پس بهترین کار این است که ابتدا یک روانشناس یا تراپیست شما را ارزیابی کند و بعد از آن و در صورت نیاز شما را به روانپزشک نیز ارجاع دهد. بسیار مهم است که راههای غیر داروی درمان افسردگی و علل به وجود آمدن آن را بدانید تا با کمک تراپیست و روانپزشک خود مشکل افسردگی را راحت تر کنار بگذارید. در نظر داشته باشید که ریشه کن کردن افسردگی و اضطراب با رواندرمانی صورت می گیرد و دارو تنها شرایط را استیبل نگه می دارد و درمان نهایی توسط روانشناس انجام می شود.

بهترین زمان مصرف سرترالین چه موقع است؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که بهترین زمان مصرف سرترالین چه موقع میباشد. نحوه مصرف این قرص بیشتر طبق دستور پزشک انجام میگیرد و شما باید طبق دستور پزشک از این دارو استفاده کنید. اما بطور کلی بهترین زمان مصرف سرترالین معمولاً در طول روز یک بار میباشد و باید هنگام صبح و یا عصر مصرف شود. اما مصرف این قرص برای افرادی که به اختلالات قبل از قاعدگی دچار هستند با دوز روزی یک عدد یا در بعضی از روزهای ماه و یا در همه روزها با توجه به تجویز روانپزشک باید مصرف شود.

توجه داشته باشید که این دارو را در طول روز حتماً در یک ساعت مشخصی استفاده کنید و از تغییر دادن ساعت مصرف قرص خودداری کنید و همچنین از کم و یا زیاد کردن قرص بطور خودسرانه و بدون تجویز و یا مشورت با پزشک خود جداً خودداری کنید زیرا این کار شما ممکن است برایتان مشکلات زیادی را ایجاد کند و روانپزشک ممکن است در ابتدا دوز خیلی پایینی را برای شما تجویز کند و بعد از گذشت چند روز دوز مصرفی داروی شما را بیشتر کند. بنابراین بهترین زمان مصرف قرص سرترالین زمانی است که خود پزشک برای شما تجویز میکند و شما به هیچ عنوان نباید آنرا بطور خودسرانه تغییر دهید.

سرترالین کی اثر می کند؟

ممکن است بعد از 1 یا 2 هفته بهبودی در علائم خود مشاهده کنید، اگرچه معمولاً 4 تا 6 هفته طول می کشد تا مزایای کامل را احساس کنید. این موضوع به این دلیل است که حدود یک هفته طول میکشد تا سطح سرترالین در بدن شما جمع شود و سپس چند هفته بیشتر طول می کشد تا بدن شما با آن سازگار شود و به آن عادت کند.

سرترالین داروی ضد افسردگی

عوارض وحشتناک سرترالین

اگر علائمی از واکنش آلرژیک به سرترالین داروی ضدافسردگی دارید. مانند مشکلات پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل) وجود داشته باشد، در صورت بروز علائم حساسیت به سرترالین به کمک پزشکی فوری مراجعه کنید. گاهی مشکل در تنفس تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو شما به وجود می آید. هرگونه علائم جدید یا وخیم تر را به پزشک خود گزارش دهید، از جمله: تغییرات روحی و رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکل در خواب، یا اگر احساس تحریک، تحریک پذیر، آشفتگی، رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) دارید، بیشتر افسرده، یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود دارید با روانپزشک خود صحبت کنید.

در صورت وجود مشکلات زیر با روانپزشک خود تماس بگیرید:

 1. تشنج
 2. تاری دید
 3. دید تونلی
 4. درد چشم یا تورم
 5. سردرد
 6. سردرگمی
 7. مشکلات حافظه
 8. ضعف شدید
 9. احساس عدم ثبات
 10. افزایش بسیار زیاد انرژی
 11. رفتار غیرمعمول و ریسک پذیری
 12. احساس سرخوشی زیاد
 13. تحریک پذیر بودن
 14. صحبت کردن بیش از حد

در صورت بروز علائم سندروم سروتونین، فوریت های پزشکی را دنبال کنید، مانند: تحریک، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان سریع قلب، سفتی ماهیچه ها، انقباض، از بین رفتن هماهنگی، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال.

عوارض جانبی سرترالین

 1. خواب آلودگی یا خستگی
 2. بی خوابی یا آشفتگی
 3. سوء هاضمه
 4. تهوع
 5. اسهال
 6. از دست دادن اشتها
 7. تعریق
 8. لرزیدن یا لرزیدن
 9. مشکلات خواب (بی خوابی)
 10. کاهش تمایل جنسی، ناتوانی جنسی یا مشکل در داشتن ارگاسم.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با روانپزشک خود تماس بگیرید. این لیست مورد تایید FDA میباشد. مرکز مشاوره اینجا مکث با داشتن چندین روانپزشک و روانشناس بالینی مجرب همراه شما عزیزان میباشد.

علائم سندروم سروتونین

علائم سندروم سروتونین مانند: تحریک، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان سریع قلب، سفتی ماهیچه ها، انقباض، از بین رفتن هماهنگی بدن، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال است.

قبل از مصرف این دارو چه کارهایی باید انجام دهید:

اگر به داروی ضد افسردگی سرترالین حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید. اگر داروی دی سولفیرام (Antabuse) مصرف میکنید ممکن است یک واکنش شدید به دی سولفیرام داشته باشید، بنابراین از فرم مایع سرترالین استفاده نکنید. سرتالین را در طی 14 روز قبل یا 14 روز پس از تزریق مهار کننده MAO یا تزریق متیلن آبی مصرف نکنید. همچنین همزمانی سرترالین با مواد مخدر میتواند بسیار خطرناک میباشد. مهار کننده های MAO شامل ایزوکاروباکسیدید، لاینزولید، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین است. سرتالین را همراه با پیموزید مصرف نکنید. برای اطمینان از اینکه سرترالین برای شما بی خطر است، اگر تاکنون مصرف نکرده اید به پزشک خود بگویید. بیماری قلبی، فشار خون بالا یا سکته مغزی میتواند در بعضی موارد رخ دهد.

حتماً در صورت مصرف برخی از مواد به پزشک خود اطلاع دهید

برخی از داروها میتوانند با سرترالین داروی ضد افسردگی در تضاد باشند و یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین ایجاد کنند. مطمئن باشید پزشک شما میداند که آیا شما داروی محرک، داروهای افیونی، محصولات گیاهی، داروهای ضد افسردگی یا داروی بیماری روانی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونتهای جدی یا جلوگیری از تهوع و استفراغ نیز استفاده میکنید. قبل از انجام هرگونه تغییر در نحوه یا زمان مصرف داروهای خود، از روانپزشک خود بپرسید.

منع مصرف سرترالین

در صورت مصرف پیموزید یا اگر تحت تزریق متیلن آبی نیز قرار دارید، نباید از سرترالین استفاده کنید. اگر در 14 روز گذشته از مهار کننده MAO استفاده کرده اید، مانند:

 • ایزوکاروباکسید
 • لینزولید
 • تزریق متیلن بلو
 • فنلزین
 • رساگیلین
 • سلژیلین
 • یا ترانیل سی پرومین، از سرترالین استفاده نکنید.

بعضی از کودکان و نوجوانان در اولین استفاده از داروی ضد افسردگی، گاهی در مورد خودکشی فکر میکنند. پس برای تغییر در روحیه یا علائم خود هوشیار باشید. هرگونه علائم جدید یا بدتر کننده را به روانپزشک خود گزارش دهید. به یاد داشته باشید مصرف این دارو باید زیر نظر روانپزشک باشد.

منبع: drugs.com

سوالات متداول

1. تعیین وقت با روانپزشک چگونه است؟
جهت تعیین وقت با روانپزشک به شمارهای مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید.

2. سرترالین برای چه اختلالاتی استفاده می شود؟
سرترالین برای درمان افسردگی، حملات هراس، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی) و یک شکل شدید از سندرم قبل از قاعدگی (اختلال دیسپوریک قبل از قاعدگی) استفاده می شود.

3. آیا سرترالین یک داروی ضد افسردگی قوی است؟
سرترالین نوعی داروی ضد افسردگی کارآمد است که به عنوان یک مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) شناخته می شود. اغلب برای درمان افسردگی و همچنین گاهی اوقات حملات هراس، اختلال وسواس اجباری (OCD) و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) استفاده می شود.

4. آیا سرترالین باعث افزایش وزن می شود؟
اگرچه سرترالین معمولاً با افزایش وزن همراه است، اما با تأثیر در اشتهای شما می تواند باعث کاهش وزن کوتاه مدت شود.

نظرات کاربران:
یگانه
پاسخ به این نظر
1402/10/17

میشه در مورد سندروم سروتونین توضیح بدید که چه حالتهایی ایجاد میکنه؟و اینکه کلا هیپنوتیزم چقدر میتونه در روانشناسی موثر باشه

0 0
پگاه
1402/11/22

یک سندرم بدخیم نورولپتیک هم داریم. تازه این سندرم از سندرم سروتونین بدتره https://injamax.com/sl/igaZhrHX

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ