ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

سلامت هیجانی

سلامت هیجانی

دکتر روانشناس مرکز مشاوره مکث (شریعتی) معتقد است؛ كنترل داشتن بر زندگي از دیدگاه روانشناسی، اثر سودمندي دارد كه همواره به اثبات رسيده است. وقتي احساس كنيم مي توانيم شرايطي كه در آن قرار گرفته ايم را كنترل كنيم و يا اين كه قبلاً در چنين شرايطي بوده ايم و توانسته ايم با تجربه اي مثبت آن را از سر بگذرانيم، كنترل ما بر محيط و شرايطمان را مي رساند.

در واقع انسان، ذاتاً به آگاهي نيازمند است و با نياز به آگاهي رشد مي كند و اين نياز انسان را از منفعل بودن و بلاتكليفي، مي رهاند. وقتي انسان بتواند ياد بگيرد كه خود شرايط خود را كنترل كند، يعني در واقع به زندگي روزمره خود مشرف باشد و توانايي انتخاب، هر چند انتخابِ اشتباه، را داشته باشد؛ سلامتي هيجاني خود را از دست نمي دهد و به درماندگي آموخته شده دچار نمي شود. 

سلامت هیجانی

دکتر روانشناس مرکز مشاوره مکث، معتقد است افراد مي توانند ياد بگيرند و احساس كنترل خود را افزايش دهند. براي مثال، در پژوهش روانشناسی، مردان و زناني كه براي كار دندانپزشكي قبل از شروع، آموزش ايمن سازي در برابر استرس و اضطراب ديده بودند و درباره نحوه عملكرد توضيح شنيده بودند، درد كمتري را از كساني كه درباره نحوه كار آگاهي نداشتند، تجربه مي كردند.

درماندگی آموخته شده 

درماندگي آموخته شده، به بياني ساده تر، مفهوم ماندن در يک وضعيت بد و تغيير ندادن شرايطی را مي رساند كه عميقاً احساس مي كنيم كنترلي بر آن نداريم. چرا وقتي در بلاتكليفي احساسي و عاطفي هستيم و يا شرايط شغلي مناسبي نداريم، راه هاي جديد تري را انتخاب نمي كنيم؛ همه چيز به همان شكلي كه مي بينيم نيست؛ چرا رها شدن از شرايط نابسامان روحي را تمام نمي كنيم و امكان جديدي را، به خودمان نمي دهيم؟

به خطر افتادن سلامت هیجانی 

طبق پژوهشهای مرکز مشاوره شریعتی؛ اگرچه درماندگی آموخته شده در طول زندگي روي مي دهد اما روانشناس ما معتقد است كه در طفوليت و اوايل كودكي، اين احساس را تجربه مي كنيم.

تجربه درماندگي آموخته شده، سبک نگاه بدبينانه در زندگي را در ما رشد مي دهد.

كودكان وقتي نياز به آغوش مادر، محبت، آب و غذا و برقراري ارتباط را از طريق مادر و با توجه كافي دريافت كنند، در واقع كنترل به محيط خود را مي آموزند. اگر اين نيازها بي پاسخ بماند و يا دير و بي توجه بماند، كودك درماندگي را تجربه مي كند و احساس نداشتن كنترل بر زندگي را به همراه مي آورد.

پس از آن در مدرسه، معلماني كه به نحوي با دانش آموزان خود برخورد مي كنند كه انگار كم هوش يا دست و پا چلفتي هستند، ممكن است درماندگي آموخته شده را پرورش دهند. در اين صورت فرد، به توانايي خود واقف نمي شود و ديگر نيازي به تجربه هاي جديد نمي بيند؛ تلاشي براي  بهتر بودن نمي كند و به همه چيز قبل از تجربه امور، بدبين مي شود.

ارتباط بین درماندگی آموخته شده و افسردگی  

بين درماندگي آموخته شده و افسردگي ارتباط وجود دارد. نشانه اصلي افسردگی، احساس ناتوانی در كنترل كردن وقايع زندگي است. سليگمن روانشناس و پژوهشگر معروف، افسردگي را از لحاظ روانشناسی اوج بدبيني ناميد. افرادي كه شديداً افسرده هستند، معتقدند درمانده اند؛ آنها در انجام هيچ كاري تلاش نمي كنند و ارزشی برای آن قائل نيستند؛ زيرا انتظار ندارند چيزي به نفع آنها تغيير كند.

افرادي كه درماندگي آموخته شده دارند، هر شكستي در زندگيشان را به همه امور زندگي ربط مي دهند و احساس ارزشمندي خودشان را زير سوال مي برند؛ سعي در بهبود خود ندارند و نيروي تلاش كردن خود را از دست مي دهند. آگاهي به اين نحوه رفتار و جلوگيري از رشد بدبيني در خودمان و رشد ندادن آن در كودكان و نوجوانان در مدرسه، جامعه ايي شكوفاتر، انساني هدفمندتر و خلاق تر مي سازد كه سلامت هيجاني را تجربه ميكند و احساس رشد و بالندگي مي كند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(7 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: سلامت هیجانی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی