ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: سکس و اختلالات جنسی

سکس و اختلالات جنسی

سکس و اختلالات جنسی دو مقوله جدا از هم هستند اما زمانی که رفتاری در سکس انجام میشود که در گروه اختلالات جنسی میباشد، به نوعی اختلال جنسی نامیده میشود.

سکس رفتاری بسیار غریزی و پراهمیت است اما از جایی که این رفتار به گرایش های مختلف کشیده میشود و رفتارهایی غیر از یک سکس معمولی و با به نوعی اذت بخش میتواند باشد و احتمال لطمه و آسیب به خود و یا به شخص مقابل وجود داشته باشد، در دسته اختلالات جنسی قرار میگیرد.

اختلالات جنسی به رفتار های جنسی مخرب، بیمارگون و غیر از ماهیت لذت انسانی گفته میشود که ریشه در آسیب های روحی و روانی هر فردی دارد.

اختلالات جنسی

انسان متشخص

اگر ما انسانی ظاهرا متشخص باشیم و شغل و حرفه مناسب داشته باشیم و حتی خانواده ایی مناسب داشته باشیم اما تنها در روابط جنسی بیمارگون بتوانیم لذت ببریم، دچار نوعی اختلال جنسی هستیم که باید تحت درمان قرار بگیریم.

اختلالات جنسی ریشه در کودکی پر از آسیب و احتمالات پرخطری دارد که گاها ممکن است آسیب های جسمی نبوده باشد و در اثر آسیب های روانی و تحمل رنج و مشقت ها و یا برداشت های غلط و قرار گرفتن در محیط نامناسب به عنوان عادت رفتاری غلط جنسی در فرد به وجود بیاید.

کودکی که مورد تجاوز قرار میگیرد

فردی که در کودکی به او تجاوز میشود، اگر تحت درمان قرار نگیرد و شرایط محیطی نامناسبی نیز داشته باشد، احتمال خطر تجاور خود او و ایجاد روابط جنسی غلط و پر از خطر برایش بیش از یک فردی است که در چنین آسیبی نبوده است.

در بیشتر موارد آسیب های روانی مثل خشونت ها، بی توجهی ها، ضعف ها، نادیده گرفته شدن ها و بودن در محیط های پر خطر افراد را به این اختلال های جنسی میکشاند. اختلال های جنسی در یک دسته بندی به نام DSM5 نامگذاری شده اند که در آن رفتارهای جنسی که جزو اختلالات هستند را توضیح میدهد.

البته ناگفته نباشد که در خود این مجموعه توضیح داده شده که هر رفتار جنسی که دو نفر از آن لذت ببرند و آسیب رسان نباشد میتواند رفتار نرمالی باشد.

اما میتوان به دسته اختلالات جنسی نگاهی بیندازیم:

1. اعتیاد جنسی: روابط متعدد و وجود پارتنر های های متعدد جنسی

2. تجاوز های جنسی

3. سادیسم و مازوخیسم جنسی: خود آزاری و دیگر آزاری جنسی

4. درد دوستی

5. مبدل پوشی

6. مرده خواهی

7. فتیش های غیر نامتعارف جنسی

8 برهنه نمایی عورت نمایی 

9 ادراد و مدفوع خواهی

10 حیوان دوستی 

و...رفتارهایی که نشان از اختلالات جنسی هستند که خود و یا دیگران را مورد آسیب قرار میدهند.

آسیب دیدن

البته به غیر از آسیب باید بدانیم چنین اختلال هایی رفتارهای صحیح جنسی نیستند و به این دلیل که ریشه در رنج ها، آزار و اذیت و دردهای کودکی دارند، به وجود آمده اند؛ از اینرو حتما باید مورد درمان قرار گیرند و افرادی که دچار چنین اختلالات جنسی هستند میتوانند با مراجعه به یک سکس تراپ که در زمینه جنسی آموزش صحیح میدهد و همچنین با مراجعه به یک روانکاو مشکلات خود را مطرح کرده و به دنبال راه درمان باشند.

روان نا سالم

فردی که از روان سالمی برخوردار نیست، دچار چنین اختلالاتی میشود که در روابط جنسی اش اثرگذار است و او و اطرافیانش را دچار آسیب خواهد کرد. اما نکته مهم این است که بدانیم این اختلالات با روانکاوان بامهارت قابل درمان است و از بیان آنها برای درمان نباید در نزد یک مشاور روانشناس و یا یک روانکاو ترسی داشته باشیم و به دنبال بهبود خودمان باشیم تا بتوانیم سکس سالم و در چهارچوب جامعه و فرهنگ ایرانی اسلامی داشته باشیم.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(3 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: سکس و اختلالات جنسی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA