22006198 021

اختلال نمایشگری جنسی یا عورت نمایی چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(36 رای)
اختلال نمایشگری جنسی یا عورت نمایی چیست؟

اختلال نمایشگری جنسی یا عورت نمایی چیست؟ پیش از تعریف اختلال نمایشگری جنسی یا عورت احتمال دارد که اگر خانم باشید با همچین موردی برخورد کرده باشید که یک مرد به صورت ناگهای در جهت ترساندن شما، آلت تناسلی خودش را به شما نشان دهد و شمارا مجبور به فرار کند. معمولا خانمها این گونه افراد، که دارای اختلال نمایشگری جنسی یا عورت نمایی هستند را به صورت اتفاقی و از بد حادثه در خیابان و مکان های عمومی مانند پارک یا در مجاورت مدارس دخترانه دیده باشند. همچنین احتمالاً با مشاهده آلت فردی که در حال عورت نمایی است، بسیار شوک شده، ترسیده و یا احساس انزجار شدید نمایید که در بعضی از موارد خانم دچار حملات پانیک می شود. با تمام این مواردی که گفتیم، در این مقاله خواهیم فهمید که عورت نمای چیست و درمان عورت نمایی چگونه است چرا که این افراد دچار نوعی از انحراف جنسی هستند کههم برای خود و هم برای دیگران مشکل ایجاد می کنند.

کسانی که در ملأ عام و اماکن عمومی آلت تناسلی خود را در معرض نمایش می گذارند. اکثرا به اختلال نمایشگری جنسی یا به اصطلاح عورت نمایی مبتلا هستند. این اختلال در مردان ایجاد می شود و به احتمال زیاد بر اثر آسیب های روحی و جسمی دوران کودکی شکل می گیرد. نام دیگر اختلال نمایشگری، عورت نمایی است که جزء دسته انحرافات جنسی محسوب می شود. در این اختلال ترس فرد رو به رو و حالت چهره زن باعث ارگاسم شدن مرد می شود و به نوعی هر چقدر ترس بیشتری متوجه فرد شود برای آن فرد جذابیت بیشتری به همراه دارد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت جنسی

تعریف اختلال نمایشگری جنسی

اختلال نمایشگری جنسی تنهای یکی از انحراف جنسی DSM-5 مرجع اصلی انمن روانپزشکی آمریکا می باشد. در انحرافات جنسی همان طور که از اسمش پیدا است، انحراف در ارتباط جنسی است!! نه اختلال. پس باید توجه داشت که اختلال جنسی مواردی را شامل می شود که غیر طبیعی نیست، مانند؛ زود انزالی، واژینیسموس و یا اختلال نعوظ. اما در انحرافات جنسی وضوع متفاوت می شود و درمان آن هم سخت تر. در انحرافات جنسی برخی افراد در موقعیت ها یا با اشیا یا تصورات و تخیلات غیر معمول به ارگاسم می رسند. فرد مبتلا به انحراف جنسی با انجام کارهایی مانند سادیسم جنسی یا مازوخیسم جنسی، موجب برانگیختگی جنسی در فرد مبتلا می شود. به این دست از تمایلات پارافیلیک و یا پارافیلیا می گویند. برخی از این تمایلات غیرعادی با آزار برای دیگران همراه است و برخی دیگر فقط در درون فرد تمایلاتی به وجود می آورد ولی با آزار و اذیت کسی همراه نمی شود.

بطور مثال علاقه افراد به برقراری ارتباط جنسی با افرادی که به آنها آسیب می زنند مازوخیسم نام دارد. و یا تمایل جنسی افراد به کودکان که به پدوفیلیک معروف است، عورت نمایی هم جزو انحرافات جنسی دسته بندی می شود نه اختلالات جنسی. این مورد از آن دسته انحرافاتی هستند که آسیبی به فرد مقابل ایجاد نمی نماید. برخی دیگر از انحرافات جنسی، با آسیب زدن و رنجاندن دیگران همراه است. مانند میل به برده خواهی (اسلیو)و یا تمایلات سادیستیک و همچنین قتل شهوانی که در این موارد فرد مورد نظر قربانی تمایلات جنسی فرد بیمار می شود.

عورت نمایی

در این میان اختلال نمایشگری و یا همان عورت نمایی جزء دسته انحرافاتی است که مابین این پیوستار قرار می گیرد. به عبارت دیگر با اینکه فردی که به انحراف نمایشگری جنسی مبتلاست. معمولا این افراد به قربانی خود آسیب جدی نمی رساند ولی همرده دیگر انحرافات بی آزار نیز قرار نمی گیرد. بدین معنا که آسیب های روانشناختی به قربانی وارد می شود ولی به شدت دیگر انحرافات آسیب زا نمی باشد.

عورت نمایی یا همان نمایشگری جنسی جزء انحرافات جنسی محسوب می شود که در راهنمای تشخیصی آماری اختلالات روانی نسخه ۴ به اگزیبیشنیسم شناخته می شد. ولی در راهنمای تشخیصی آماری اختلالات روانی نسخه ۵ به اختلال اگزیبیشنیستیک تغییر نام داده است.

اختلال نمایشگری جنسی عبارت است از تمایلات جنسی درباره نشان دادن آلت تناسلی به بیگانگان بصورت ناگهانی و بی دلیل. این تمایلات گاهی آنقدر شدید و مکرر می شود که برای فرد مبتلا مشکلات اجتماعی و قانونی بوجود می آورد. زمانی که فرد این کار را انجام می دهد معمولا از لحاظ جنسی تحریک می شود ولی تمایلی به برقراری ارتباط با قربانی ندارد و معمولا پس از برانگیختگی خودارضائی می نماید.

متاسفانه افراد مبتلا به انحراف نمایشگری جنسی یا عورت نمایی هیچگونه کنترلی بر روی رفتار خود ندارند. این کار بیشتر برای برانگیختگی جنسی آنها لازم است. فرد مبتلا از نشان دادن آلت تناسلی خود به شدت لذت می برد ولی این لذت لزوما به ارگاسم ختم نمی شود.

/// شماره های تماس ///

آغاز اختلال نمایشگری جنسی

آغاز اختلال نمایشگری جنسی معمولا در افراد زیر ۱۸ سال رخ می دهد. همچنین اغلب در افرادی دیده می شود که در ایجاد ارتباط با جنس مخالف مشکلات عدیده ای دارند و بطور کلی از مشکلات بین فردی در رنج هستند.

افراد نمایشگر از فکر نشان دادن عورت خود به دیگران به شدت لذت می برند و گاهی این میل آنقدر شدید می شود که نمی توانند جلوی خود را بگیرند. میل شدید به عورت نمایی باعث می شود که آنها در مکان های عمومی مثل پارک ها، کوچه های خلوت و یا حتی در اتوبان ها، قربانیان خود را بیابند و عورت خود را به آنها نشان دهند (آنها معمولا بدنبال قربانیان تنها هستند). واکنش شوک، ترس یا انزجار شدیدی که در قربانی ایجاد می شود، معمولا جزئی از لذت فرد عورت نما را تشکیل میدهد و موجب می شود که رفتار او تقویت شود و اشتیاقش برای انجام این کار بیشتر شود.

گاهی نیز افرادی که مبتلا به اختلال نمایشگری هستند در مقابل افراد غریبه نیز خودارضائی می کنند (بخصوص اگر آنها احساس کنند که واکنش ترس و یا شوک قربانی بسیار تحریک کننده است). این افراد گاهی بعد از نشان دادن عورت خود به منزل می روند و در حالی که به آنچه گذشته است فکر می کنند، خود ارضائی می نمایند. افراد نمایشگر، معمولا آلت خود را به زنان و کودکان نشان می دهند. هرچند اختلال نمایشگری جنسی به قربانی آسیب فیزیکی نمی رساند ولی اغلب پیامدهای روانشناختی طولانی مدتی برای قربانی به همراه دارد.

نمایشگری جنسی

علائم اختلال نمایشگری جنسی

از آن جایی که نمایشگری جنسی نادر است، بطور غریزی اغلب انسان ها سعی در پوشاندن آلت تناسلی خود دارند. تشخیص این اختلال درافراد مبتلا کار چندان دشواری نیست و اگر فردی به مهمترین نشانه ابتلا به این اختلال یعنی تمایل به نشان دادن آلت خود به افراد غریبه آنهم بصورت ناگهانی داشته باشد، می توان حدس زد که وی از این اختلال رنج می برد. افرادی که از این نوع اختلال رنج می برند ممکن است همزمان دچار اختلال میل جنسی به کودکان و سایر بیماری ها نیز باشند.

اختلال نمایشگری جنسی معمولا با علائمی در فرد بروز می کند که بر اساس این نشانه ها برای سکس تراپیست ها قابل تشخیص است. این علائم شامل موارد زیر است:

  • در یک دوره ۶ ماهه فرد مبتلا، آلت خود را به غریبه ها، افرادی که انتظار این کار را ندارند، نشان می دهد و بطور مکرر موجب برانگیختگی جنسی در وی می شود که با خیال پردازی هایش درباره این تحریک و برانگیختگی و یا امیال و رفتارهای وی بصورت واضح خودنمایی می کند.
  • فرد مبتلا به نمایشگری جنسی، بر اساس تمایلات جنسی ذکر شده عمل می کند و آلت خود را به غریبه ها نشان می دهد و افراد ناراضی را قربانی عمل خود می نماید.
  • نمایشگری جنسی افراد مبتلا ممکن است موجب رنج شخصی و یا اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی و یا سایر زمینه های زندگی شود.
  • این افراد زمانی که آلت تناسلی خود را به دیگران نشان می دهند و قربانیان در واکنش به عمل آنها خشمگین می شوند، می ترسند، تعجب می کنند و یا تنفر نشان می دهند. این اختلال ممکن است با انحرافات جنسی دیگر نظیر اختلال میل جنسی به کودکان، فتیشیسم و حتی سایر اختلالات جنسی همزمانی داشته باشد.

علت اختلال نمایشگری جنسی

تجربیات کودکی در ابتلای افراد به اختلال نمایشگری جنسی نقش بسزایی دارند. احساسات همیشگی تحقیر در کودکی این افراد و شرم بصورت مداوم در زندگی با آنها همراه است. این افراد برای اینکه بر این احساسات غلبه کنند، از نمایشگری جنسی استفاده می کنند.

میتوان گفت که این بیماران با نشان دادن عورت خود بصورت موقت احساس قدرت و برتری نسبت به دیگران می کنند. با واکنش ترس، خشم و یا تنفر قربانیان در دراز مدت حالات رفتار آنها تقویت می شود و برای تجربه مجدد این حس برتری و لذت ناشی از آن، رفتار خود را دائما تکرار می کنند. یکی از مهمترین علت های این انحراف فراهم نیامدن آموزش های جنسی به کودکان است که به سبب عدم آگاهی، نیاز جنسی فرد ممکن است به بیراهه رود و موجب ابتلا به این اختلال گردد. تحقیقات، آسیب های قطعه گیجگاهی مغز را با نمایشگری جنسی مرتبط یافته اند.

درمان اختلال نمایشگری جنسی

معمولا درمان انحرافات جنسی بسته به تمایل فرد مبتلا از فردی به فرد دیگر متفاوت است، چرا که این انحرافات دلیل واضح و مشخصی ندارند. بنابراین درمان اختلال نمایشگری جنسی هم پیچیده و هم زمان بر خواهد بود. معمولا سکس تراپیست ها ضمن بکارگیری کاربرد اصول یادگیری و رفتار درمانی، کمک به از بین رفتن نشانه های فرد می کنند و با آموزش و جایگزینی رفتار جنسی سالم، فرد را به سمت درمان سوق می دهند.

/// شماره های تماس ///

البته از آنجایی که اغلب انحرافات جنسی ریشه در آسیب های کودکی دارند، بسیار حائز اهمیت است که از رویکردهای عمقی تر مانند روانکاوی در درمان نیز استفاده شود، چرا که در روانکاوی یا روانپویشی، با بررسی گذشته و کودکی فرد، ریشه مشکلات وی شناسایی می شود.

تخلیه هیجانات سرکوب شده، موجبات ایجاد آگاهی را برای فرد بیمار فراهم می نماید و با این آگاهی، فرد می تواند کنترل رفتار خود را در دست گیرد. در این حالت است که درمان های رفتاری و همچنین آموزش های جنسی سکس تراپیست می تواند موثر واقع شود. درمان های دارویی نیز علاوه بر مداخلات روانشناختی در این بیماری توصیه می شوند.

همچنین مهمترین مساله ای که باید توجه کرد این است که اگر زمانی با چنین مشکلی مواجه شدید و یا یکی از نزدیکانتان از این بیماری رنج می برد. بدون ایجاد عذاب وجدان و یا تهدید، در اولین فرصت به سکس تراپیست مراجعه کرده و از مشاوره تخصصی کمک گیرید. این را هم بدانید که متخصص این حوزه، شرایط شما را بخوبی درک خواهند کرد و کاملا رازدار شما خواهند بود. پس نیازی به پنهان کردن حالات خود ندارید و نگرانی قضاوت درمانگر خود هم نباشید.

سادیسم و عورت نمایی

دیگر آزاری در اختلال نمایشگری جنسی یا همان عورت نمایی میتواند عامل مهمی در نقش این اختلال داشته باشد، زمانی که فردی با اختلال عورت نمایی این احساس را در خود تجربه میکند که با آزار و وحشت دیگران و هراس آنها، از مواجه با این تصویر دچار رضایت میشود بنابراین میتوانیم سادیسم و دیگر آزاری را در این اختلال به وضوح ببینیم.

زیرا آزارهای جنسی فقط و فقط به آزارهای جسمی و بدنی ختم نمیشود. در اختلال عورت نمایی فرد بیمار به این احساس مخرب که میتواند دیگران را آزار بدهد قطعاً از ترس و وحشت دیگران لذت خواهد برد که خود ریشه های عمیقی در کودکی و آنچه که فرد بیمار از سر گذرانده است دارد.

درمان های روانکاوی در اختلالات جنسی

واضح است افرادی که دچار اختلالات عمیق جنسی هستند و این اختلالات نه تنها به خودشان بلکه دیگران آسیب وارد میکند نیازمند درمان های طولانی مدت روانکاوی هستند.

سکس تراپ ها اختلالات جنسی آسیب رسان را میتوانند تا حدودی با رفتار درمانگری دچار تغییر کنند، اما نکته مهم در درمان اختلالات جنسی آسیب رسان درمان هایی است که روانکاو به وسیله آن به کودکی و گذشته فرد خواهد پرداخت، شاید در برخی از موارد بسیار محدود واضح نباشد که فرد به چه دلیل دچار این اختلال است اما در بیشتر موارد فرد بیمار (اگر مرد باشد) از خشمی بسیار عمیق نسبت به مادر رنج میبرد که به این وسیله میخواهد خشم خود را نسبت به تمام زنان اطراف خود ابراز کند. خشم و ابراز ناموجه خشم میتواند در غالب هایی اینچنین به خود فرد و همچنین اطرافیان او آسیب برساند.

اما مهمتر از آن اینکه هیچ فرد بیماری با چنین اختلالاتی نمیداند از چه عاملی در رنج و خشم است و صرفاً واکنش رنج و خشم خود را ایفا میکند تا به حداقلی از کنترل اضطراب خود دست پیدا کند.

سوالات متداول

1. آیا عورت نمایی قابل درمان است؟
معمولا درمان انحرافات جنسی از اختلالات جنسی سخت تر است. ولی معمولا عورت نمایی با درمان شناختی رفتاری قابل مدیریت و درمان است.

2. اختلال نمایشگری جنسی در زنان بیشتر است یا مردان؟
اختلال نمایشگری جنسی در مردان دیده می شود و در زنان بسیار نادر است.

3. پسرم همیشه آلت خود را نشان می دهد چه کار کنم؟
لازم است هر چه سریع تر با یکی متخصص روانشناسی کودک مشاوره بگیرید. زیرا می تواند شدت و مدت این کار افزایش پیدا کند.

4. چه کسی عورت نمایی را درمان می کند؟
عورت نمایی توسط یک روانشناس یا روانپزشک سکس تراپ درمان می شود.

نظرات کاربران:
f.i
پاسخ به این نظر
10:17 - 10 آبان 99

از مدرسه پسرم با من تماس گرفتند و گفتند پسرم عورت نمایی میکنه، آیا این جلب توجه محسوب میشه یا اختلال؟

0 6
faezeh
پاسخ به این نظر
13:13 - 29 شهریور 00

سلام من 23 سالمه و وقتی مدرسه میرفتم و ابتدایی بودم یه اقایی پشت مدرسه بود همیشه و وقتی که ما از مدرسه تعطیل میشدیم الت خودش رو به ما نشون میداد و خودارضایی میکرد متاسفانه این اتفاق بارها افتاد و چون ما بچه بودیم اصلا نمیدونستیم چه اتفاقی میفته و به هیچ کس نگفتیم الان بعد از اونهمه سال من هنوز از مردها تو خیابون میترسم البته بعد از اون اقا هم چند بار دیگه این اتفاق افتاد وقتی که بزرگتر بودم و به شدت من از مرد ها و ازدواج میترسم و واقعا نمیدونم باید چیکار بکنم ؟

0 0
shadi
15:41 - 22 مهر 00

من فکر کنم اکثر خانوم ها این اتفاق رو متاسفانه تجربه کردن و خیلیا هم مثل شما تو بچگی تجربه کردن که واقعا اسیب های زیادی داره بنظر من حتما از یه روانشناس خوب کمک بگیرید چون واقعا حقیقت اینه که همه ی آدم ها بد نیستن و مشکلات اینجوری ندارن الان طرز فکر شما بخاطر اونن اتفاق بد خراب شده حق هم دارید ولی خب اینجوری نیست بنظرم حتما زودتر مراجعه کنید امیدوارم که نتیجه بخش باشه براتون

0 0
افزودن نظر:
captcha