ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

سکس یا اولین رابطه جنسی

سکس یا اولین رابطه جنسی

سکس یا اولین رابطه جنسی در کشور ما تعریف متفاوتی از بقیه کشور ها دارد. زیرا برقراری رابطه جنسی به فرهنگ هر جامعه و دیدگاه غالب اکثریت مردم جامعه مربوط است.

سکس در کشورهای اروپایی و تفاوت آن با ایران

در کشورهای اروپایی این مقوله کاملاً متفاوت از کشور ما میباشد. سکس برای فرهنگ ما یک مقوله شخصی نیست، مگر اینکه در غالب ازدواج، تعهد و قرارداد زناشویی باشد. به همین دلیل هر رابطه ایی که پیش از ازدواج صورت بگیرد در خفا و به دور از شأن ذهنیت اجتماعی است. 

اولین رابطه جنسی یا اولین سکس

از این رو بحث درباره اولین سکس یا اولین رابطه جنسی در اینجا به پس از ازدواج مربوط است. زیرا روابط جنسی پیش از ازدواج به دلیل ذهنیت غالب جامعه مذموم شمرده میشود. اما پس از ازدواج و اولین رابطه جنسی به نوعی یکی شدن و شروع یک رابطه زناشویی را رقم میزند. 

امروزه در اکثریت جوامع اروپایی روانشناسان معتقد هستند که اگر فردی را مناسب ازدواج میدانیم از برقراری سکس با او جلوگیری کنیم. زیرا رابطه جنسی مانع از شناخت واقعی میشود و سر و شکل رابطه را از سمت و سویی که میرود، دور میکند.

اگر معیار و ملاکمان بر اساس شناخت برای ازدواج باشد، ایجاد رابطه جنسی باعث میشود معیارها، احساسات و عواطفمان تغییر کند و آنچه را که باید با روشن بینی ببینیم، در هاله ایی از بار عاطفی و جنسی میبینیم که برای انتخاب در ازدواج مانع محسوب میشود.

برقراری سکس

برقراری سکس مانند هر رفتار دیگری یک تصمیم شخصی است و مهم این است که بتوانیم مسئولیت عمل خود را قبول کنیم. اگر زمانی در این رابطه بدون هیچ قرارداد و تعهدی قرار گرفتیم، دیگر نمیتوانیم خودمان را مغموم و شکست خورده بدانیم و ابراز کنیم خواست ما نبوده است. هر طرفی از این رابطه مسئول انجام عمل خود است و پس از آن نمیتوانیم کسی را مورد سرزنش قرار بدهیم.

سکس یا اولین رابطه جنسی

بنابراین مهم است که بدانیم به چه دلیلی و چرا رابطه جنسی برقرار میکنیم و هدف ما از ایجاد این رابطه چیست. به غیر از احتمال آسیب جسمی در برقراری روابطی که جدای از روابط زناشویی است (روابط پر خطر) میتوانیم به آسیب روحی و از دست دادن عزت نفس و خود کم بینی نیز اشاره کنیم.

اهمیت سکس

مهم این است که بدانیم ما با هر کسی که در اطرافمان است وارد معاشرت و هم کلام نمیشویم، پس چطور ممکن است بدنمان را با فردی شریک شویم که شناختی از او نداریم و یا پس از ایجاد رابطه دیگر مایل به برقراری ارتباط با او نیستیم.

این افکار فرضیات و تفکرات دینی نیستند، بلکه نگاهی روانشناسانه و جامعه شناسانه به موضوع رابطه جنسی هستند که برای استحکام روابط تعیین شده اند و احتمال آسیب های روحی و جسمی ‌و همچنین اجتماعی را پایین میاورند. 

اهمیت اولین رابطه جنسی

بنابراین ایجاد اولین رابطه جنسی باید با اصول و قواعد خود باشد و در هر فرهنگی بسته به نوع فرهنگ غالب آن جامعه و قوانین فرهنگی و اخلاقی آن جامعه برقرار شود. ما نمیتوانیم در ایران زندگی کنیم و طبق اصول اروپا رفتار کنیم، زیرا پس از شکست در رابطه مان قوانین اروپا نیست که از ما حمایت میکند، قوانین کشور خودمان است که بنا به تعاریف خود از ما حمایت میکند و یا رفتارمان را غلط میشمارد. 

بنابراین به تمام دلایل گفته شده باید بدانیم اولین رابطه جنسی یا سکس خود را چگونه و چطور ایجاد میکنیم که در آن رابطه متضرر نشویم. 

تفاوت سکس در زنان

رابطه جنسی برای زنها بیشتر از آنکه جنبه جنسی و تأمین نیاز جنسی داشته باشد جنبه برطرف کردن یک نیاز روحی، میل قلبی و عاطفی دارد، به همین دلیل زنها پس از ایجاد رابطه جنسی و ترشح هورمنی؛ اصطلاحاً به نام هورمن دلبستگی، باعث میشود پس از رابطه در یک احساس عمیق عاطفی قرار بگیرند.

تفاوت سکس در مردان

اما این احساس در مردها کاملاً متفاوت است و بیش از آن که هورمن اکسیدوسین (هورمن دلبستگی) ایجاد شود هورمن (آدرنالین) ترشح میشود و دچار هیجان، شور، شوق و سرخوشی میشوند. به دلیل تفاوت های جسمی بین زن و مردها، ایجاد اولین رابطه جنسی باز هم بهتر است بر اساس شرایط و ضوابط خاص خودش باشد که در هر فرهنگی تعریف شده است.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(27 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: سکس یا اولین رابطه جنسی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی