22006198 021

شب ادراری در کودکان (دلایل و درمان)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(57 رای)
شب ادراری در کودکان (دلایل و درمان)

شب ادراری در کودکان یکی از معضلاتی است که خانواده ها در مورد فرزندانشان با آن مواجه میشوند. کودکان از ۴ سالگی میتوانند ادرار خود را در خواب کنترل کنند. در واقع ماهیچه هایی که باعث کنترل ادرار میشوند در این سن قدرت نگه داری و کنترل ادرار را دارند. اما کودکانی هستند که در طول شب این قابلیت را ندارند و دچار شب ادراری میشوند. درمان سریع شب ادراری در کودکان با متخصص روانشناسی بالینی مرکز مشاوره اینجا مکث.

شب ادراری کودکان

شب ادراری در کودکان یکی از مسائلی که باعث اذیت شدن والدین می شود. شب ادراری فرزندشان است. بسیاری از خانواده ها برای درمان این مسئله به پزشک می روند. شب ادراری نه فقط برای خانواده بلکه برای خود کودک نیز آزار دهنده است.

اگر فرزند شما هم دچار شب ادراری است حتماً می دانید که این مشکل می تواند بسیاری از والدین را خسته و کلافه کند. البته این تنها والدین نیستند که از این مشکل رنج می برند. بلکه خود کودک هم ممکن است به عنوان تلخ ترین تجربه زندگی اش از آن یاد کند. این مشکل حتی از هیولای زیر تخت و پشت پرده اتاق خواب هم بیشتر کودک شما را آزار می دهد. به طوری که او جرات نمی کند حتی یک شب در جای دیگری غیر از منزل بخوابد تا رازش آشکار نشود البته یادتان باشد اگر فرزند شما یکی دوبار اتفاقی جایش را خیس کند، نباید به او برچسب ابتلا به شب ادراری را بزنید.

متخصصان معتقدند دست کم ۲ بار در هفته و به مدت ۳ هفته باید این اتفاق برای کودک بیافتد تا اینکه تشخیص شب ادراری برای او قطعی شود. باید به این نکته توجه کرد که همانطور که زمان راه افتادن و حرف زدن کودکان متفاوت است، روند بالا رفتن ظرفیت مثانه و قدرت کنترلی آن نیز متفاوت خواهد بود.

در دوران شیرخوارگی، کودکان کنترلی بر دفع ادرار ندارند و به محض پر شدن مثانه، گیرنده های جدار مثانه تحریک می شود و عمل دفع صورت می گیرد. اما با بزرگتر شدن کودک و رسیدن به سن حدود ۱ تا ۲ سالگی، او متوجه پرشدن مثانه خود می شود و این توانایی را دارد که تخلیه آن را به تعویق بیاندازد.

معمولاً کودکان ۲ ساله قادرند در طول روز ادرارشان را کنترل کنند اما توانایی کنترل شبانه آن را ندارند؛ در مقطع ۴ تا ۵ سالگی، مراکز عصبی مغز قادر است انقباضات مثانه را در خواب هم کنترل کند. اما بعضی مواقع کودکان در سنین بالاتر دچار شب ادراری می شوند.

شب ادراری در کودکان (2 دسته)

 1. اگر از ابتدای تولد هنوز کودک در شب ادرار میکند به این حالت شب ادراری اولیه میگویند.
 2. اگر کودک شب ادراری نداشته و بعداً دچار آن شده به آن شب ادراری ثانویه گویند.

بیشتر دختران تا سن ۶ سالگی و بیشتر پسران تا سن ۷ سالگی از این حالت خارج میشوند. تا سن ۱۰ سالگی نزدیک به ۹۵٪ از کودکان بهبود مییابند. مهمترین دلیل برای درمان کاهش اضطراب و نگرانی کودک و همچنین ناامیدی خانواده است. بسیاری از کودکانی که شب ادراری را تجربه میکنند احساس تنهایی میکنند چون گمان میکنند که فقط آنها هستند که این مشکل را دارند.

دلایل شب ادراری کودکان

ضعف ماهیچه ها یکی از این دلایل است که برای رفع این مشکل مادران میتوانند کودک را یک یا دو بار در طول شب تشویق به دستشویی رفتن کنند که از لحاظ رفتاری در کنترل ادرار کودک، تأثیر گذار است.

شب ادراری

از سویی دیگر کودکانی که قبل از خواب به دستشویی نمیروند و مقدار زیادی نوشیدنی و آب مصرف میکنند نیز دچار این مشکل میشوند که کنترل میزان آب مصرفی کودک پیش از خواب و نیز مراجعه کودک به دستشویی پیش از خوابیدن یکی دیگر از راهکارهای رفتاری در کنترل ادرار کودک در شب است.

عامل استرس در شب ادراری کودکان

یکی از دلایل بسیار مهم در شب ادراری کودکان استرس است. کودکانی که استرس و اضطراب زیادی را در طول روز متحمل میشوند در طول شب دچار شب ادراری میشوند که با بررسی شرایط محیطی و خانوادگی کودک میتوان سطح اضطراب و استرس کودک را بررسی کرد و آن را نیز کنترل کرد.

روش های کاربردی

 • اعضای خانواده که قبلاً در دوران کودکی شب ادراری داشتند باید از خاطرات کودکی خود و احساسی که در آن زمان داشتند با کودک صحبت کنند، فهمیدن این مسئله که فرد دیگری هم در خانواده این مشکل را در کودکی تجربه کرده بوده و توانسته آن را حل کند برای کودک شما بسیار امیدبخش و کمک کننده است.
 • برنامه ای را تنظیم کنید که کودک در طول روز آب کافی بنوشد و بدنش کامل آبرسانی شود تا از غروب تا زمان رفتن به رختخواب احساس تشنگی کمی را تجربه کند و در این ساعات حداقل میزان آب را استفاده کند.
 • رعایت رژیم غذایی خاص: بهتر است کودک از مواد تحریک کننده مثل ادویه جات، فلفل، سرکه، نوشیدنی های گازدار و افزودنی های خوراکی کمتر استفاده کند. از خوردن نوشیدنی های دارای کافئین هم خودداری شود.
 • آموزش آداب توالت: در این زمینه پشتکار و حوصله والدین شرط اول است و باید با روش های شکل دهی رفتار همراه با تشویق و تقویت، (به مقاله آموزش توالت رفتن به کودکان مراجعه شود). این آموزش ها داده شود. تغییر محیط و فضای توالت برای کاهش استرس کودکانی که از رفتن به دستشویی امتناع میکند توصیه می شود. در این ارتباط استفاده از تکنیک های تشویقی ضروری است.
 • تشویق کودک برای اینکه قبل از خواب به دستشویی برود و مثانه خود را خالی کند عادت بسیار مناسبی است که می توانید در کودکتان ایجاد کنید. استفاده از جدول های تربیتی و اختصاص برچسب های اختصاصی برای این کار به شما کمک خواهد کرد.

یکی از روشهای موثر تشویق کودکان به ورزش است. در اینجا منظور ورزشی است که به تحریک و تقویت هرچه بیشتر عضلات مثانه بپردازد. چند نوع ورزش پیشنهاد می شود:

 1. ورزش دراز و نشست (تعداد بستگی به توان جسمی کودک دارد)
 2. کودک می ایستد دست هایش را جلو می برد و ده بار می نشیند و بلند می شود (تکرار 4 بار در روز)
 3. کودک ورزش شنا سوئدی را انجام دهد (حداقل 4 بار در روز تکرار شود)
 • گاهی استرس های روانی، اجتماعی و عوامل اضطراب زا می تواند نقش مهمی در بروز شب ادراری کودک شما داشته باشد. باید تلاش کنید تا این عوامل به حداقل ممکن کاهش دهید. برای این منظور ترس های کودکتان را شناسایی کنید و برای رفع آنها با روانشناس کودک در تماس باشید. ایجاد آرامش برای کودک به منظور کاهش تنش و استرس یکی از گام های مثبت برای رفع مشکل کودک است. خواندن کتاب داستانهای مرتبط با شب ادراری، صحبت کردن با کودکان، بازی، تفریح و قرار دادن او در محیط های شاد از عوامل ایجاد آرامش در کودک است که میتواند روی کاهش و یا گاهی حتی قطع شب ادراری در کودک شما کاملاً موثر باشد.
 • استفاده از تشک های زنگ دار هم میتواند کمک کننده باشد. به محض ایجاد رطوبت تشک صدا میدهد و بیدار میشود و میتواند به دستشویی برود. این تشک ها را میتوانید از داروخانه تهیه کنید.

بررسی روانشناس در مشکل شب ادراری

بنابراین کودک تحت نظر یک روانشناس کودک میتواند تغییری در رفتار خود ایجاد کند. از آنجایی که خانواده ها در حال شکایت از شب ادراری فرزندشان هستند، باید بدانند شب ادراری میتواند تبدیل به یک عادت رفتاری شود که با سخت گیری و یا آسان گیری نیز کم یا زیاد میشود.

سخت گیری به کودک

سخت گیری به معنای کنترل بیش از حد کودک در رفتارهای تخلیه ایی مانند: سخت گیری در مورد اینکه چرا کودک باعث کثیف کاری و رفتارهایی از این دست میشوند، بنابراین کودک احساس میکند رفتن به دستشویی و عمل دفع یک عمل ناراحت کننده است که باعث ناراحتی مادر و اطرافیان میشود. بنابراین کودک تصمیم میگیرد که عمل دفع را به تعویق بیندازد و هراس از دفع را پیدا میکند. همین استرس باعث میشود کودک یا چند روزی دفع نداشته باشد و بنابراین در خواب عمل ادرار را انجام دهد.

شب ادراری در کودک

آسان گیری به کودک

در روشهای آسان گیری نیز والدین با آسان گیری نامتعادل و بیش از حد باعث میشوند کودک در هر موقعیتی و بدون کنترل ذهنی بر روی رفتار و عمل دفع به این عمل بپردازد. تأثیرات این آسان گیری در رفتار کودک در آینده، بی نظمی، بی مبالاتی، هرج و مرج و نداشتن هدف و رفتارهایی از این دست را به همراه خواهد داشت.

نتیجه گیری

دقت کنید که هیچ وقت کودکتان را به خاطر شب ادراری تنبیه، توبیخ و تحقیر نکنید و از روش های سخت گیرانه برای اصلاح این مسئله استفاده نفرمایید. اگر پس از گذشت 3 هفته از اجرای تکنیک های بالا تغییری در شب ادراری کودک شما ایجاد نشد. حتماً به پزشک اورولوژیست و روانشناس کودک مراجعه کنید.

در دوران کودکی نیز در موارد زیادی شب ادرای و عمل دفع کنترل نمی کنند. بنابراین والدین با نظرات بر رفتار خودشان و آگاهی از آنچه که انجام میدهند، میتوانند به صورت مستقیم بر روی کودک و رفتار او در عمل دفع او اثرگذار باشند.

منبع: pediatriceducation.org

نظرات کاربران:
یگانه
پاسخ به این نظر
1400/10/5

دخترم سه ساله وچهار ماهشه. از دو سالو نیم که از پوشک گرفتم، شب ادراری داره. گاهی 4 روز پشت سر هم شب ادراری داره.. گاهی 4 روز خشکه . پدرش بچه بود هم همینطوری بوده. یکی میگفت تا 5 سالگی پیگیری نباید کرد. بعد از 5 سالگی اسمش میشه شب ادراری. الان باید دکتر ببرمش؟ دکتر سونو میکنه مثانه اش رو؟ میشه بهم بگین

0 0
مهدیس
پاسخ به این نظر
1400/8/25

پسرم نزدیک شش سالش بشه. از سه سال و خورده ای شروع شد, اوایل یه دوره خوب بود چند وقت شب ادراری داشت. خوراکشو درست کردم. ماساژ و روغن درمانی کردم. دو سه شب خوبه باز شروع میشه. من بعد یکی دو ساعت میبرمش دسشویی ولی بعضی وقتا تا میرسم بالا سرش خیس کرده. بعضی وقتام اگه خواب بمونم میبینی خشکه تا صبح. خیلی نگرانم بالخره خودشم خجالت میکشه بزرگ شده. مشکل روحی هم نداریم تو خونه خیلیم خوب و خوشحاله خدا رو شکر. با خواهرشم رابطش خوبه. نمیدونم دیگه چکار کنم. اخه دکترم ببرم ازمایش و قرص میده که قرصش میگن برگشت پذیره

0 0
سیما
پاسخ به این نظر
1400/7/25

سلام دختر من 10 ساله هست و هر از گاهی شب ادراری میکنه چند بار پیگیری کردم متوجه شدم که وقت هایی که خیلی اضطراب داره یا بخاطر درساش ناراحته یا تو خونه باهم دعوا کردیم این اتفاق میفته ایا برای این مشکل درمانی هست ایا ممکنه که دخترم مشکل اضطراب هم داشته باشه ؟ خودش بخاطر این موضوع خیلی ناراحت میشه و شرمنده میشه البته من تمام تلاشم رو میکنم که احساس خجالت بهش ندم و دعواش نکنم

0 0
yasaman
پاسخ به این نظر
1400/6/28

سلام پسر من 9 ساله هست و بعضی شب ها از خواب میپره و خودش میگه خواب بد دیدم و جاش رو خیس کرده به شدت هم عرق میکنه تا 4 سالگی شب ادراری داشت اما خوب شد و الان یک سال هست این موضوع شروع شده ممنون میشم راهنمایی کنید

0 0
h.f
1400/7/4

سلام حتما پیگیری کنید چونکه ممکنه خجالت زده بشه و استرس و اضطراب بگیره دراینده اعتماد به نفسش کم بشه چون الان سنی نیست که طبیعی باشه بنظرم حتما یه مدت حواستون باشه و دکتر ببرید که خوب بشه مطمعن باشید خودش هم هربار خیلی ناراحت میشه و احساس خوبی بهش دست نمیده خودتون هم نگران نباشید چون مشکلی نیست که حل بشه پیگیری کنید ایشالا که زودتر درست میشه

0 0
بهناز
پاسخ به این نظر
1399/8/4

عالی هستی، مکث!

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ